Kısa Devre

Televizyon programları, diziler, radyo programları, tiyatrolar...
Kullanıcı avatarı
Luthienn
Üye
Üye

Kısa Devre

Mesaj gönderen Luthienn »

Pelin Batu, Harun Tekin ve Cem Mumcu'nun birlikte Habertürk kanalında sunduğu program... Programı izleyenler buyrunuz fikirlerinizi alalım.

Ha benim fikirlerime gelince, 'düşüncenin kısa devre yaptığı program' olarak tanımlamak en doğrusu. "aman şöyle bir kültürlü olduğum görünsün, aman şu filmi izlediğim-şu kitabı okuduğum belli olsun" diyerek yapmacık konuşmalar sahneleniyor sürekli programda, bu durum karşısında irrite olmamak imkansız...

Entelle, entelektüel arasında 'lektüel' bir fark vardır! Yani okuma farkı. Entellektüel okur ve düşünür, entel okumaz, ahkam keser. Birinin bilgisi köklü ve sağlam, ötekininki sığ ve eksiktir.
Bu üçlü; büyük entelektüel, müthiş aydın, acayip kültürlü havalarında, ama maalesef üçüde klasik türk enteline örnekler... Bilgileride, yorumları da çok sığ, çok yüzeysel. Entelektüel olmaya teğet bile geçemiyor bu üçlü.

Yalnız gülmek için izlenebilir, özellikle de Harun tekin'in büyük düşünür edalarıyla yaptığı 'bu toplumda ötekileştirme sorunsalı var' türünden lise 2. sınıftan kalma sosyolojik tespitleri, dünyada hiç kimsenin bilmediği bir gerçeği ortaya koyuyorum havalarıyla söylediği 'küresel ısınma çok ciddi bir tehdit, 5-6 seneye yok olabiliriz' gibisinden lafları, fazlasıyla gülünç!

Kısacası, cidden vakit kaybı bir program.

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Mazhar Alanson'lu bölümün bir kısmını seyrettim, çok sarmadı açıkçası. Pelin Batu'yu da çok sevdiğimi söyleyemem. Harun - Habertürk çelişkisine cevap verdi mi bu programda onu da bilmiyorum.
sleeping with the earth my dying bride