Okuduğunuz kitaplardaki çarpıcı cümleler

Tavsiye kitaplar, dergiler, gazeteler, köşe yazıları ve yorumlar...
dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

zevk ve acı.isimlerinden de,hissettirdiklerinden de emin olduğum kavramlar.hayatımı bir hayvan gibi yaşadığım günlerde boynuma taktığım tasmanın üzerindeki elmaslar.zevk ve acı.hayatın anlamı.merak edilir,sorulur her yerde.işte söylüyorum.hayat ölene kadar hissedilen zevklerden,çekilen acılardan çıkarıldığı zaman geriye kalandır.hayat=zevk-acı.sonuç pozitifse yaşamışsındır hayatı.negatifse ölmüşsündür doğduğun gün.tabi bir de sıfır ihtimali var.bu durumda ise zamanın yetmemiştir hayatı anlamaya.erken ayrılmışsındır partiden göremeden sonunu.böyle düşündüm ben yıllarca.ne kadar eksik oysa!ne akdar ilkel.ne kadar korkunç.nasıl bir insan kendini bu denli aza indirebilir?nasıl sadece iki zıt elektronik sinyalin bütün varlığına hakim olmasına izin verebilir?sorular çinliler gibi.milyarın üstünde.

içi ne kadar doldurulursa doldurulsun ,yine de hafiftir hayat.çünkü altı deliktir.delikse ölümdür!bütün kazançlar bu delikten akıp gider

kinyas ve kayra-hakan günday :006 :006

Kullanıcı avatarı
omarylmz
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen omarylmz »

tanıdıkları insanlara yeterince borçları vardı .bir de hayata borçlanmak istemediler.onun için aldıkları her nefesi geri verdiler.
piç-hakan gunday :006
the dreams in which im dying are the best ive ever had

Kullanıcı avatarı
omarylmz
Müdavim Üye
Müdavim Üye

az yedim çok içtim.hala içiyorum.alkolü kendime yakıştırdım.her türlü uyuşturucadan tattım. bağımlılıktan nefret ettim.gitmemi, terk etmemi engeller diye.ne bir maddeye ne bir insana bağlandım. sırf bunu kendime kanıtlamak için eroin kullandım,aşık oldum.ikisini de arkama bakmadan bırakıp gittim. geçmişe tükürüp geleceği çiğnedim.dünyayı bir oyuncağa çevirdim.ayak basmadığım yer kalmadı. kalan varsa, onları da amuda kalkar geçerim! duvarlara,bedenime resimler çizdim.bir gün öyle bir gürledim ki önümde duran şarap kadehi çatladı.benim adım hitler.kendi ordumu kurmak için bir sürü kadına tohumlarımı bıraktım..şimdiyse ağlıyorum.hepimiz için.çünkü hiçbiri işe yaramadı.
kinyas ve kayra-hakan gunday :oops:

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

Kabul etmeliyim ki altı milyar insanın yerine düşünüyorum. Altı milyar insan adına yaşıyorum. Ben öldüğümde altı milyarda ölmüş olacak. Şimdilik hayattayım. Korkmaya gerek yok! Günahlarınızı ben unuturum. Siz işlemeye devam edin…

bu da baska bi kinyas ve kayra alıntısı

Kullanıcı avatarı
omarylmz
Müdavim Üye
Müdavim Üye

O kadar istedim ki gerçek bir duyguyu içimde hissetmeyi! Eğer pişmanlık hissedersem devamı da gelir, diyordum kendime. Sevmeyi bile öğrenebilirim yeniden, diyordum. Yeniden bir insan olabilirdim. Ama şimdi anlıyorum ki benim için artık çok geç. Ne bir pişmanlık duyuyorum, ne de gözpınarlarım ıslanıyor. Hiçbir şey hissetmiyorum. Hiçbir şey...

by kinyas :010

Kullanıcı avatarı
utkugk
Üye
Üye

Mesaj gönderen utkugk »

din, medeniyetlerin toprağı, müzik ise bu toprakta yetişen meyveli bir ağaçtır.

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

aslında gündüz vassaf a ait deil ama kitabında geçtiği için söylüyorm;

..."Asıl açıklanması gereken, neden aç insanın çaldığı ya da sömürülen admın grev yaptığı değil, neden aç insanların çoğunu çalmadığı ve sömürülenlerin çoğunun greve gitmediğidir."
Wilhelm Reich

..."işin saçma tarafı, en saçmasıını bile filozofun birinin çoktan söylemiş olması.."
Cicero

Kullanıcı avatarı
heyo
Üye
Üye

Mesaj gönderen heyo »

'oyun bıter ve perde kapanır'' bı kıtapta okumuştum.bıten askların ardından bu laf cok koyuyor :020

Kullanıcı avatarı
annabel_lee
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen annabel_lee »

sanki dünyayı bacaklarının arasından çıkarmış bir kadın gibiydim.her yerini ve her şeyini biliyordum,doğurduğu bebeğini tanıyan bir anne kadar..her şeyi bildiğim için vasiyetimde tek bir cümle olacaktı:
"beni yüzüstü gömün,çünkü yeterince gördüm!"
kinyas ve kayra
ne kitapmış bee :010

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

'kimse kimsenin olmasın'

küçük iskender'in sanırım 666 kitabındaydı.

Kullanıcı avatarı
kikirik
Üye
Üye

Mesaj gönderen kikirik »

Kendim nasýlsam baþkasýný ona göre deðerlendirmek hatasýna düþmem çoklarý gibi.Buna aykýrý düþen þeylere kolayca inanýrým.Kendimi baðlý hissettiðim bir biçime baþkalarýný zorlamam herkes gibi.Bambaþka bin türlü yaþama biçimi olabileceðine inanýr,akýl erdirebilirim.Çoklarýnýn tersine de, aramýzdaki ayrýlýðý benzerlikten daha kolay kabul ederim.Baþkalarýnýn benim hayallerimden ve ilkelerimden dilediði kadar uzak kalmasýný hoþgörürüm.

Herkesi düpedüz ve baðýmsýz olarak kendi kiþiliðiyle görür,kendi örneði içinde deðerlendiririm.Hayal gücümle kendimi onlarýn yerine koyabilirim pekala.Hatta benden ne kadar ayrý iseler o ölçüde daha da sever ve sayarým onlarý.Birbirimizin kendi içinde deðerlendirilmesini,kimsenin herkes gibi olmaya zorlanmamasýný candan dilerim.

MONTAIGNE-Denemeler

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

kinyas ve kayra süper her sayfa da var bu gibi sözlerr.

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

ve yüreğinin götürdüğü yere git:

“Ölüler yokluklarıyla değil, daha çok onlar ve bizler arasında söylenemeyenler yüzünden acı verirler.” çok doğru bi söz, boş değill : )

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Sadeceucnokta »

Kimi sevsem, onun hep uzakta bir sevdiği vardı, unutamadığı ilk aşkı ya da onu terk edip giden sevgilisi... Kimi derinden sevsem, o bir başkasını derinden hatırlardı. Öylesine çok sevdim ki onları, başkalarına duydukları sevgiyi anlatmalarını sessizce, içim acıyla kanayarak dinledim. Beni yitirmekten hiç korkmadılar; çünkü onlara göre fazla iyidim; bu yüzden ilk anda vazgeçilebilirdi benden. Beni terk edenlerden tek bir isteğim olurdu. ``Ne olur, bir daha beni aramayın! Çünkü ben kolay unutamıyorum. Çünkü ben size duyduğum o akıl dışı aşk yüzünden keder bahçemi dağıtıyorum. Çocukluğumun o güzel bahçesini.`` Böyle derdim onlara ama yine de ararlardı beni... Soluksuz ve umutsuz kaldıkları bir gece mutlaka akıllarına ben gelirdim... O, yedek sevgili!...
Eskidendi, eskidendi, çok eskiden...

Kullanıcı avatarı
herhangi_biri
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen herhangi_biri »

-gidecektin,mecburdun,hepsi gibi-
affını diledin

mayıstı. mecburdum.
seni o yüzden bağışladım!

Küçük İskender (periler ölürken özür diler)
-_-MiDineTte-_- hiç bir yıldız yok gökyüzün de ulaşamayacagımız...

Kullanıcı avatarı
kitie
Üye
Üye

Mesaj gönderen kitie »

aşk yok,ölüm var.,o zaman hepimiz ölelim.i

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

annabel_lee yazdı:sanki dünyayı bacaklarının arasından çıkarmış bir kadın gibiydim.her yerini ve her şeyini biliyordum,doğurduğu bebeğini tanıyan bir anne kadar..her şeyi bildiğim için vasiyetimde tek bir cümle olacaktı:
"beni yüzüstü gömün,çünkü yeterince gördüm!"
kinyas ve kayra
ne kitapmış bee :010
sözleri okuyunca tam anlamıyla donup kaldım. fikrimce bu tür kitaplardan uzak durmaya çalışmak lazım, adamı allak bullak eder. birkaç cümlesi bile yetti bana.
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

Kullanıcı avatarı
MaWeRa
Üye
Üye

Mesaj gönderen MaWeRa »

aşk ki vardır..gerisi ve sairedir... İPaLa..

daha çok var süper sösLer de bi raaata kavuşim..hepsini yasacam :010
if to love means to burn then we are the ashen notes of LOVE maqam...

Kullanıcı avatarı
setenayy
Üye
Üye

Mesaj gönderen setenayy »

adını bir türlü yüksek sesle söyleyemediğim için tüm evrendeki sözcükleri tek tek düşünüp içinden en uygun olanı sana yakıştımak zorunda kaldığım adam ; ....

:020 :020 :020
sende bir garip oldun sarhoş musun dünyaaaa :)

malayki_koma
Üye
Üye

Mesaj gönderen malayki_koma »

güzel olan yar degil, yar olan güzeldir
Kendimi buz gibi çok sert zannederdim
Meger ne kolaymisim hemen eriyiverdim

Kullanıcı avatarı
herhangi_biri
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

''sen gelmeden önce kendimi ölümün ucunda salladırıyordum.sense ipimi cözüp, beni kalbine bagladın. eger geri cekilirsen, beni kalbinin meydanına asmış olursun Sade...''

altın aşk vurusu--aydilge sarp

Kullanıcı avatarı
fzyaso
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fzyaso »

"Denize girerim, dalgalar beni örtene dek ufka doğru yürürüm. Tatlı olur değil mi?"

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

şiirden sölicem ben

akrebin kıskacında yuğurmuş bizi kader aldırma bu dünya böle gelmiş,böyle gider(necip fazıl)
hayatın gizini vereceğim sana!!!

benle derdin varsa bana gel!!

Kullanıcı avatarı
herhangi_biri
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

sanki, her gece hakim yakalı siyah gömleğinden karşı kıyılara tuhaf yolcuları olan gemiler kalkıyordu. mevsimsizdik! sevimsiz ayna başlarında kuşatmıştık birbirimizi. onun baktığı aynada ben vardım; benim baktığım aynada o.

it cazı - k. iskender

Kullanıcı avatarı
herhangi_biri
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Benim çocukluğumdaki filmlerin çoğu evlilikle biterdi ve buna "mutlu son" denirdi.