Kitapların filmlerinin yapılması doğru mudur?

Tavsiye kitaplar, dergiler, gazeteler, köşe yazıları ve yorumlar...
Burhan_abi
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Kitapların filmlerinin yapılması doğru mudur?

Mesaj gönderen Burhan_abi »

Evet arkadaşlar,artık kitapların filmlerinin yapılması çok popüler oldu.Geçenlerde vizyona çıkan ve milyonlarca satan Da Vinci Şifresi,son yüzyılın en çok okunan kitabı olarak kabul edilen Yüzüklerin Efendisi,yine bir çok kişinin hayran olduğu Hary Potter...Bence bu filmler kitapları adeta katlediyor.Kitabın okunma oranlarını düşürüyor ve okuyucunun hayal dünyasını kısıtlıyor.Peki siz ne düşünüyorsunuz?
"Namazını kıl Ölüm gelmeden...!"

"Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden ibarettir.."

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

hayal dünyasını kısıtladığı fikrine katılıyorum ama bu sadece filmi yapılan kitaplar için geçerli değil ki.. televizyon, sinema hayal gücünün gelişmesine engel.. ama bir kitabın filminin çekilmesine çok da karşı değilim. şahsen, okuduğum kitapların filmi çekilmişse özellikle giderim. filmle hayalimi karşılaştırmak için..
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

ewet yüzüklerin efendisi kitabı ile filmini karşılaştırınca gerçekten hayal kırıklığına uğruyosun çünkü birçok karakter ve olay yok filimde.. ama sinemaya önyargısız gidersen filmi daha ii değerlendirebilirsin... ayrıca whatsername'e katılıorum okuduğum kitabın filmi çekilirse özellikle giderim çünkü benim yarattığım dünya ile yönetmenin bakış açısından izlemek ilginç oluor (çoğunlukla hayalkırıklığı yaratsada) .. da vinci sifresine gitmedim açıkçası ilgimide çekmior.. ama kitaptan uyarlanan filmler bence ayrı bi keyif katıor kitabın fanları için
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Kullanıcı avatarı
Lysippe
Haberci & Moderatör
Haberci & Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Lysippe »

okuduğum bir kitabın filmine giderim mutlaka. izlediğim bir film kitaptan uyarlanmışsa ve beğenmişsem mutlaka kitabını da alır okurum. tabi genele bakarsak daha farklı sonuçlar çıkabilir. çoğu zaman kitabını okuduktan sonra gittiğim filmler hayal kırıklığına neden oluyor. çok şey beklememek gerek, o da yönetmenin kafasında canlandırması. :010

Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen theHeLL »

öncesinde filmini izlediysem kitabını okumuyorum veya okuma şansım düşük oluyo benim açımdan....mesela çok kızcaksınız ama yüzüklerin efendisinde öyleydi durum benim için..(antipopülerlik var da biraz)..bu sadece örnekti ama mavisakal_kan a katılıyorum..kendi kafanda yarattığın dünya ile yazarın daha doğrusu yönetmenin kafasındakinin kapışması olarak görüyorum ben kitaptan uyarlama filmleri..ve oldukça da ilgi çekici oluyo...her ne kadar sonuçları hayalkırıcı olsa da genellikle,yine de soruya cevabım "doğrudur sonuna kadar da arkasındayım babacım" olur..çünkü hayalinin beyazperde gibi biyerde karşına çıkması bence kötü de yapılsa film,herşeyden önemli..
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

Kullanıcı avatarı
frantic_kenan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen frantic_kenan »

Kitabı okuyacak olan adam yine okur. zaten okuyan ve filmi izleyen insan bilir ki kitapta filmdekinden çok fazla şey vardır. daha doğrusu kitaptaki olayın ana hatları ancak filme yansıtılabilir. Aksi takdirde bir filmin 10 saat civarı olması gerekir ki bu da imkansızdır. Bana böre sakınca yok filmlerinin çekilmesinde. Davinci iyiydi mesela. Eksiği yoktu bence hatta çok beğendim. Ama yüzüklerin efendisi gediklerle dolu. Kızıl Nehirler filmi de hiç iyi değildi. Okuyacak olan insan okur yine benim fikrim bu.
This is the voice of silence no more...

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

cekilebilir pek tabi..iyi olur,kotu olur o ayrı...yesil yol bu konuda gayet basarılıydı...
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
frantic_kenan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen frantic_kenan »

Aslında önce kitabı okumak gerek, böylece filmden alınan zevk katlanıyor. Kitabı okurken sizin canlandırdıklarınızla yönetmenin size sundukları arasında küçük farklar olacaktır. Farklı farklı hayal eder herkes çünkü. Daha önce de dediğim gibi, kitabın tamamen yansıtılması mümkün olmadığından, film kopuk kopuk olabiliyor. Eğer iyi düzenlenmemişse hakikaten çok yavan bir anlam oluyor filmde. Detaylar çıkarlıdığında - ki detaylar kitabın kafanızda şekillenmesinde çok önemlidir - geriye kalan kısım bir bütün olarak tutulabilmeli.
This is the voice of silence no more...

Kullanıcı avatarı
histeri
Üye
Üye

Mesaj gönderen histeri »

bence kıtaplapların verdığı hazzı ınsan vermıyor fılmler en azından çoğu ıçın söyleyebılırım charles dıckens'ın kıtabı olan olıver twıst'ını ızledığımde hayal kırıklığına uğradım.
hayat bir hayalperest için en büyük cehennem

Kullanıcı avatarı
donnie
Üye
Üye

Mesaj gönderen donnie »

filmler tabiki de kitapların yerini tutmuyo..bi kere kitapta karekterlerin yapısını sen okursun ama kendi hayal gücünle en çok yakışan ses tonunu renkleri sen verirsin bu yüzden her okuyucu için farklı bi dünya olur.fakat filmde herşey bellidir hatta kitabını okuyup sonra filmini izlerseniz çoğu zaman hayal kırıklığına uğrarsınız ama burda yönetmene ve oyunculara da bağlı tabi :010

Kullanıcı avatarı
3291
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 3291 »

donnie yazdı:filmler tabiki de kitaplarýn yerini tutmuyo..bi kere kitapta karekterlerin yapýsýný sen okursun ama kendi hayal gücünle en çok yakýþan ses tonunu renkleri sen verirsin bu yüzden her okuyucu için farklý bi dünya olur.fakat filmde herþey bellidir hatta kitabýný okuyup sonra filmini izlerseniz çoðu zaman hayal kýrýklýðýna uðrarsýnýz ama burda yönetmene ve oyunculara da baðlý tabi :010
+123 :006

Kullanıcı avatarı
HAZALKURT
Üye
Üye

Mesaj gönderen HAZALKURT »

Kitap nedir ? die bir soru sorulursa cevabı şu olurdu :insanların hem kültürlü hemde olaylara bakış açılarının genişlemesi için vede konuşurken Türkçeyi iyi nbir şekilde kullanmak olurdu ama insan ün tutmuş bir kitabı insanların önüne film olarak sunuyo o zaman okumanın ne anlamı kalıyo her kitabı böle yapsınlar.

Kullanıcı avatarı
tyrael
Üye
Üye

Mesaj gönderen tyrael »

Bence kitabı filme donusturmek bambaska bir olaydır ve ne kadar kitaba baglı kalınsada yaratılan karakterlerin insanlarn hayal ettigi gibi bir görüntüye,sese,hareket tarzına uyması gerekir.Bu işe başarılı bir örnek yüzüklerin efendisi(özellikle 3ncu fılmı) en kötü ise harry potter serisi.
кαяαиℓıктα gσя∂υgυи ѕєу вıℓıимєzℓıктıя

Kullanıcı avatarı
4eksi1esittir3
Üye
Üye

Mesaj gönderen 4eksi1esittir3 »

okumamıza engel... tembellık adeta
lal la la la la la

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

okumamıza engel falan değil bence...
okumayı gerçekten isteyen okur."kitabı okumaya ne gerek var yaa filmi var" diyenler hiç kitap okumamış yada okuduklarını anlamamışlar demektir...
everybody knows what the blues is all about ;
it's a pain you can't live with
it's a woman you can't live without...

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

v00d00 yazdı:okumamıza engel falan değil bence...
okumayı gerçekten isteyen okur."kitabı okumaya ne gerek var yaa filmi var" diyenler hiç kitap okumamış yada okuduklarını anlamamışlar demektir...
ayrıca insan filmine gittigi kitabı merak edip okuyadabilir, kitap okumak isteyene engel asla olamaz

ama kitabı okurken hayal edilen karakterlerin fiziksel ozellikleri filmdekilerle uyusmayınca hayal kırıklıgı yaratıyor cogu zaman..

Kullanıcı avatarı
4eksi1esittir3
Üye
Üye

Mesaj gönderen 4eksi1esittir3 »

aslında haklısın ya.. ama öle bişe oluokii aa fılmı izleyelım dıyıp atıolar kıtapları koseye okumuolar bende bı yüzüklerin efendısınde yapmıstım onu :oops: cok kalın okuyamıorum belkıde oyuzden... ama kıtabın yerınıde fılmler pek tutmuo ya..
lal la la la la la

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lastgasp »

bilmem ki .. ama okumaktan daha kolay izlemek..

gecen gün tv de gördüm .
yaprak dökümünü dizi olarak cekeceklermiş..yaaaaaaa

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

veronique yazdı:
ayrıca insan filmine gittigi kitabı merak edip okuyadabilir, kitap okumak isteyene engel asla olamaz

ama kitabı okurken hayal edilen karakterlerin fiziksel ozellikleri filmdekilerle uyusmayınca hayal kırıklıgı yaratıyor cogu zaman..
bence kafamızda yarattığımız karakterlerin aynısını ya da benzerini beklemek yersiz olur.. herkesin hayali, düşüncesi başkadır ve kitapta anlatılanların insan üzerinde bıraktığı izlenim farklı olabilir.. konudan uzaklaşılmadıkça, bölümlerden çok fazla kesilmedikçe sorun yok benim için.. bunlar karakterlerin uyumundan daha önemli bence..
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
Issued
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Issued »

Koca bir kitabý 2-3 saate sýgdýrma fikri komik bir þey zaten. Artý kitabý kitap yapan þey bana okuyup gözümde canlandýrma þansý vermesidir.ve baþkalarýnýn benim yerime hayal etmesi pek te iyi bi þey diil.
her þehrin bir hikayesiher hikayenin bir kahramanýher kahramanýn bir düþmaný vardýr

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

"kitapların filmlerinin yapılması doğru mudur?" sorusu baştan yanlış gibi geliyor
En son dead_or_alive tarafından 07 Nis 2007 17:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

just_an_angel
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen just_an_angel »

bence kitabı yapmadan direk filmi yapsınlar..yani yazılsın ama piyasaya film olarak verilsin :-D :003

Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen theHeLL »

dead_or_alive yazdı:"kitapların filmlerinin yapılması doğru mu?" sorusu baştan yanlış. :023 ..çok saçma yani...

doğru kardeşim doğru....!
soru çok çok güzel olmasa da bence iyi yine de yani nesi doğru nesi yanlış veya yapılmaması lazım olay bu zaten bunu tartıştık vey tartışıyoruz işte asıl senin yaptığın ne be doğru doğru susun gibisinden asıl bu yanlış bence de =) biraz plemik arıyomuşum gibi oldu ama zaten düşündüklerimi söyledim üstte
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

güzel soru . doğrudur :D

Kullanıcı avatarı
doacan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doacan »

kitap çok daha iyi ama hepsinin kitabını okuyamam filmi çıkıyo izliyorum 2 saatte bitiyo
:-D :-D