Gothic Müzik Ve temsilcileri..!!

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
Kullanıcı avatarı
Meloik
Üye
Üye

Mesaj gönderen Meloik »

tartışmalar bir yana hiç tartışmaya giresim yok bugün :013
ben therion'u tek geçerim her zaman bu türde
God Gave Rock'n Roll To You,Save Rock'n Roll For Everyone

Kullanıcı avatarı
speed_of_pain
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen speed_of_pain »

Rita yazdı:gothic olmazsa lacuna coil'i veya epica yı hangi kefeye koyucaz ki :) heavy metal e mi ?

epıca senfonık metal dır gothıc le dealakası yoktur epıca nın
nefret ettim kendimden acının hızını bıraktıgı ızlerı yoketmek ıstedım defalarca neden dıye sordum kendime NEDEN... neden hala mutluluk maskesı takmıs bır depresıf ım

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

En son Rita tarafından 26 Tem 2008 18:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
andytimmons
Üye
Üye

Mesaj gönderen andytimmons »

ne bu kavram karmaşası ya....höh size...bi arkadaş biraz girmiş olaya ucundan yakalamis mimari falandan bahsetmis sonra goth müziğin ortaya cıkısından dorudur söyledikleri tasdikliorum..ama sonra biraz bi sı*ış yapmıs sonlarda nese:D

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lastgasp »

r1g0r yazdı:
jonnathan yazdı:rasmus'un rock mı pop mu yaptıgı tartısılırken nesi gotik oluyor yahu?
O daha çok GÖTik oluyor
zuhahhahaa :-D :-D :-D

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

Tristania
Theatre of tragedy
ikisi yeter de artar (:
The burden is mine... alone

Kullanıcı avatarı
nlpy
Üye
Üye

Mesaj gönderen nlpy »

h.ı.m
"Müziği enstürman değil siz yaparsınız"

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

nlpy yazdı:h.ı.m
bu aralar en çok kafama takılan sorulardan birisi de şudur;him'in neresi gothic? :010
ayrıca evanescence'in..

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Lovalace »

Crematory...
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

HIM i ben Hardrock ın temsilcisi olarak biliodum ama :S ayrıca Theatre Of Tragedy ve Paradise Lost da önemli bir temsilci olduğuna inanıyorum Türkiyeden en eski gothic temsilcisi kesinlikle CATAFALQUE dir
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Paradise Lost 1991'de "Gothic" albümünü çıkardığında, kimse bu ikinci albümlerinin bizleri yepyeni bir türle 'Gothic Metal'le tanıştıracağını
bilmiyordu. Bu albümde "Paradise Lost", doom ve death metallerden elementler kullanıp bunlara Nick Holmes'un erkeksi ve Sarah Marrion'un duru
seslerini eklemişti. İngiltere'ye kalsaydı kadın vokaller fazla ilgi görmediğinden bu hikaye burada biterdi elbet. My Dying Bride ve Anathema
kadın vokalsiz bu işi sürdürenlerin başını çektiler. (Arada Sarah diye birini kullandıysalar da şu anda kimse nerede olduğunu bilmemekte bu
kişinin..)

Avrupa`nın diğer ülkelerinde durum farklıydı tabii ki. 1992'de Hollandalı grup "The Gathering" Bart Smits`in kükrediği ve Marike Groot`un
şakıdığı ilk albümleri "Always..."i yayınladı. 1995`teki üçüncü albümleri "Mandylion"la bir devrim gerçekleştirdiler: Bart kovuldu ve
"Anneke Van Giersvergen" tahtı ele geçirdi.

Aynı yıl, "Theatre of Tragedy" adlı grup Norveçte ilk albümlerini yayınladı. Albümde "Raymond I Rohonyi" ve "Liv Kristine Espenaes" yine
yumuşak kadın ve sert erkek vokali örneklemelerine katkıda bulundular. "Velvet Darkness They Fear" ; grubun 1996 çıkışlı albümü; 1994`te
yayınlanan "The Third And The Mortal" demosu "Sorrow" ile birlikte Norveç açısından satır başı sayılırlar. Bu çalışmalarda geleneksel müzikle
birleşen sert gitar rifleri hem grupların hem de grupların ürettikleri müzik olan "gothic metal"in daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamanın yanısıra
ülkeyi de oldukça etkiledi. Netekim Norveçli grupların çoğu röportajlarında "Paradise Lost"un adını ansalarda çoğu hem kendileri gibi Norveçli
hem de gizemli vokal "Kari Rueslatten" ve grubu "The Third And The Mortal"a da çok şey borçludurlar. Female vokalli, dark metal yapan gruplar
Norveçte yükselişe geçerler. İçlerinden biri etkileyici vokalisti yada başka bir deyişle "Attractive Frontwoman" "Vibeke Stene" ile biraz daha
yükselir, "Tristania". Takip eden gruplar "Sins Of Thy Beloved", "Madder Mortem", "Sirenia" oldular. Norveç hala "Paradise Lost"un kadın ve erkek
vokalleri karıştırma geleneğini takip ediyor fakat bu genellemeye "Madder Mortem" ve "Trail of Tears" katılmamakta. "Trail of Tears" çok sevgili
bayan vokali gruptan atıp "Green Carnation"dan "Kjetill Nordhus"u getirdiler.

Hollanda cephesinde 1997`de ilk albümleriyle "Within Temptation" göze batan gruplardandır. Vokalist "Sharon den Adel" başlarda onların da Paradise Lost`tan
etkilendiğini itiraf ediyor. "After Forever", "Autumn" ve "Epica"nın ise aynı yıl "Angels Fall First" albümünü çıkaran "Nightwish"ten etkilendiğini
düşündüğünü söylüyor. Finlandiyalı grup Nightwish sırasıyla "Oceanborn" (1999), Wishmaster (2000), "Century Child" (2002) ve "Once" (2004) albümleriyle
kendine hatırı sayılır bir kitle oluşturdu. "Within Temtation" ise 2000 tarihli "Mother Earth" albümünün getirdiği başarının molasını 2004`ün sonuna kadar
sürdürürken, peşinden pek çok grubu sürüklemeye başlayan Nightwish Avrupa`yı fethetmeye kafasına koymuştu.

Tamamı Hollanda kökenli olan "After Forever" 2000, "Autumn" 2001, "Epica" ise 2003`te kuruldular. Fakat kurulur kurulmaz "Epica" kendilerine
hiçte hoş olmayan "Replica" daha bir Türkçeleştirmek gerekirse "KOPYA" nickname`ini aldı.

Peki Avrupa`nın geri kalanı? Fransada "Penumbra", Hırvatistanda "Ashes You Leave", İtalyada ise "Lacuna Coil" Avrupada adını sıkça duyuran diğer gruplardandır.
Almanyada "Gothic metal" popüler bir tür olmasına rağmen, ülke "Flowing Tears" dışında adı duyulmuş başka gruba evsahibi olmamıştır. Lüksemburgda
"Erben der Schopfung" (Daha sonra grubun adını insancıl davranıp "Elis" olarak değiştirdiler), Avusturyada ise Nightwish`in birebir kopyası "Edenbridge" boy göstermiştir.
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

wolfali yazdı:
bu aralar en çok kafama takılan sorulardan birisi de şudur;him'in neresi gothic? :010
ayrıca evanescence'in..
millet kendini aşmış korkuorum valla İsmail YK bile gothic olabilir bilemezsin :016
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
simsiyah_85
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen simsiyah_85 »

Lovalace yazdı:
wolfali yazdı:
ayrıca evanescence'in..
millet kendini aşmış korkuorum valla İsmail YK bile gothic olabilir bilemezsin :016
yok abi o adam hiphop yapıomuş(!) için raat olsun :)
hayat farkında mısın, anlıyor musun durumu? beni yendiğin an kaybettin sen bu oyunu!

Kullanıcı avatarı
SleeplessSoul
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SleeplessSoul »

213 yazdı:Ville Vallomuydu neydi o lavugun ismi..onun imajindan olsa gerek bu tür yakistirmalar..yoksa tipik alternatif rock tarzinda bir sound hakim..gothic ne alaka yani..banane ya
Benzer şekilde rasmus'a da gotik benzetmesi yapılmış sanırım. Müzik türünün grup elemanlarının imajına göre belirlenmesi bence toptan bir saçmalık.Marilyn Manson'u da gotik yapalım o zaman..
Gothic tarzın bir müzik türü olmaktan öte bir felsefe olduğunu düşünmekteyim ben.(Bu felsefenin Türkiye'de ne kadar iyi/kötü temsil ettiği tartışılır).İlk çıkışı mimari olan bu akım zamanla insanın şekillendirdiği bir çok sanatta kendini göstermiştir.Evet, yaptığı müzikte gotik ezgiler taşıyan gruplar vardır ama kesinlikle bunlar Gotik metal diye tabir edilemez.
Satılık düşler sokağından geçiyorum,ellerimde hayallerim..Sıkıca kavramışım..Korkuyorum..

Siyah8 - Bas Gitar
. www.Siyah8.com .

Doomah
Üye
Üye

Mesaj gönderen Doomah »

Lily yazdı:bana gothic müzik türünden çok (tabi mimari akım o ayrı da) moda akımı gibi gelio.Ve bu moda akımına mensup insanlar da metalciler tikki şubesi gibi gelio...teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Kesinlikle katılıyorum. Bakırköy/Taksim/Kadıköy/vb yerlere gittiğiniz zaman onlarca görebilirsiniz :D

Gothik müzik iyidir güzeldir. Epica, Haggard gibileri ruhumu dinlendirir.
I cant live anymore..

bloodyhead
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bloodyhead »

şu an için değil ama sonrasında gothic müziğin öncülerinden olarak Türkiye'de Guardinals'ı göreceğimize eminim..
*Saklaban*

Küresel sorun aslında uygarlık sorunudur!

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

birgün dethkrüsh dünyanın en büyük grubu olacak, o zaman gotik olan herşey tarih olacak, "karı vokalli klavyeli" (bir dethkrüsh deyimi) grup kalmayacak

Kullanıcı avatarı
MoreThanMost
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen MoreThanMost »

r1g0r yazdı:birgün dethkrüsh dünyanın en büyük grubu olacak, o zaman gotik olan herşey tarih olacak, "karı vokalli klavyeli" (bir dethkrüsh deyimi) grup kalmayacak
hehe evet dethkrüsh süper :002 hele bir "taksimdeki emokidler" var ki duyulmaya değer =)

Şaka bi yana, gotik müziği ben de severim ne de olsa senfonik altyapı hakim.
Lacuna Coil (ben nedense gothic görmüyorum bunları ama olsun), Within temptation, My Dying Bride; ülkemizden de Catafalque'ı severim.

Bi de tartışma yaratmak istemem ama Hım bence Gothic Rock'tır. Ama Love Metal diyor Bay Villy =) O da güzel.