Türkülerimiz ve Rock

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
sezrade
[Siteden Uzaklaştırıldı]
[Siteden Uzaklaştırıldı]

Mesaj gönderen sezrade »

genel bır on yargım yok gusel turkuye ıcten bır cover her zaman ıyı gıder...

ThE_MaFFicK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ThE_MaFFicK »

ya bence bütün demiyeyimde çoðu türküye cower gidio abi hatta türkü halini bile dinlerim ama türkü cover larý süper oluyoo..

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

ThE_MaFFicK yazdı:ya bence bütün demiyeyimde çoğu türküye cower gidio abi hatta türkü halini bile dinlerim ama türkü cover ları süper oluyoo..
misal : yaşar kurt - dostum
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
vaga_bond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen vaga_bond »

Pentagram da uzun ince bir yoldayım'ı güzel söylemişti wala başka coverlıyanlar bana Pentagram ın verdiği zevki veremedi dinlerken.hoş onlar pop yapmıştı ya neyse :-D
Ne hissettiysem, ne bildiysem
Hasta ve yorgunum tek başımayım.Orada olabilir misin, çünkü seni bekleyen kişiyim ben.
Yoksa sen de mi affedilmeyensin???

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

bencede türküyü coverlamak iyi oluyor.güzel bir örnekte kıraç-demirci

Kullanıcı avatarı
PUNKY_SPuTniK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen PUNKY_SPuTniK »

sevdiğim grupların türkü coverlaması çok hoş oluor.. türkü saf halinde dinlemem ama...
daha dün annemizin cüzdanını çalarken okul duvarlarına grafity yaparken şimdi anarşist olduk sokakları doldurduk. sevinçliyiz hepimiz polislerden kurtulduk..!
www.mahlukat.com punk webzine

ThE_MaFFicK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ThE_MaFFicK »

vaga_bond yazdı:Pentagram da uzun ince bir yoldayým'ý güzel söylemiþti wala baþka coverlýyanlar bana Pentagram ýn verdiði zevki veremedi dinlerken.hoþ onlar pop yapmýþtý ya neyse :-D
zaten uzun ince bir yoldayýmý cowerlamayan kalmadý..

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Türküler temelini ve kurallarını doğu müziğinden alır. Klasik batı müziğinden ziyade Arap ve Hint müziklerine daha yakındırlar. Öncelikle Doğu ve Batı müziği arasındaki en belirleyici farkı söylemek istiorum. Batı müziğinde iki sesin arasındaki mesafe sadece ikiye bölünür. Örneğin Do ve Re arasında yalnızca DO diyez ya da Re bemol vardır. Do diyez ve re bemol pianoda baktığında aynı sese tekabül eder. Doğu müziğinde ise iki sesin arasındaki mesafe dokuza bölünür ve bu melodik bi zenginlik ve çok geniş bi süsleme olanağı sağlar. Şimdi "bu adam bunları neden anlatıyor?" diye soruosunuz. Rock müzikte kullanılan gitarlar ve bass gitarlar Batı müziği disiplininin ürünleridir ve Türk halk müziğini bu enstrumanlarla yorumlamaya kalktığımızda çoğunlukla yukarıda bahsettiğim farktan ötürü Türk halk müziğinin melodik zenginliğini ve süsleme olanaklarını kısıtlamış bulunuruz. Ben Türkülerin rock olarak yorumlanmaması gerektiğini düşünüorum. Birinci ve en geçerli sebep olarak yukarıda anlattıklarımı öne sürüorum.
İkinci ve daha az geçerli bir sebep olarak ta şunu sunuorum: Türk halk müziği yüzyıllardır akustik enstrumanlar olan bağlama, kaval, tulum, kemençe, bendir, darbuka, davul ve adını burda sayamadığım daha bir sürü enstrumanla icra edilmiştir. Ortaya çıkan otantik ve özgün tınıyı manyetikler, efektler ve amfilerden çıkan başka bi ses ortamına taşımak bence çok sentetik ve müziğin özünden esasından uzak bi sonuç verio.
Ayrıca bu başlık altında "Türkü mü kaldı artık öldü" gibi sözler dile getirilmiş. Aslında bu sözlerin haklı dayanakları var. Piyasa hakkaten fantezi ve arabeski Türk halk müziği olarak satmaya başladı. Yüzyıllık türküler ticari kaygılarla bu türlere daha yakın hale getirilir oldu bunlar doğru. Bütün bunlara rağmen bu memlekette Arif Sağ'lar, Erdal Erzincanlar, Musa Eroğlu'lar hatta Erkan Oğur'lar var. Ben bi halk ozanının torunu olarak duruma yine de bu kadar karamsar bakmamalıyız diorum...
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
luin
Üye
Üye

Mesaj gönderen luin »

ben türkü we rock müthiş bunu pentegram iyi yapıyor .bir albumunun 4-5 sarkısı aşık weyselindir iyi bakın we müthiş oluyo türkü yü da 17 18 yaslarındakiler bilmezken rock sayesınde dinleyiq sonra orjinalini dinlemek tedir

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

jonnathan yazdı:herseyin orjinalinin guzel oldugunun kanısındayım
+10