90'lar

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
Kullanıcı avatarı
darkcry
Üye
Üye

90'lar

Mesaj gönderen darkcry »

evettt ozamanların sizin üzerinizde en çok iz bırakan grupları sanatçıları tarzı neler ve kimler ben en büyük fırtınanın grunge olduğunu düşünüyorum bir anda ortalık taranmamış saçlı yırtık kotlu yırtık tişörtlü tiplerle doluvermişti türklerden grizu nun klibini gördüğümde deli gibi özenmiştim hiç unutmam emre akdenize bir ara şuandakinden çok daha büyük bi rock manyaklığı olmuştu yurdumda ozamanlar büyüklerimizin tabiriyle metalikacılar oluyordu bunlar:)

nirvana dinlemek çalmak okul festivallerinde çok modaydı kurt cobainin saçı haraketleri tavırları bütün gençler resmen kopya koyun dolly gibi olmuştu türkiyede pntegram ilk defa tişörtleri satılan konserlerinde binlerce metal aşığını bir araya toplayım o türkiye ortamında headbang pogo yaptıran ilk büyük gruptu çok büyük bir başarı yakalmışlardı duman 90lar da mor ve ötesi sadece kısıtlı ve sağlam bir dinleyici kitlesine tertemiz saf bir gençlik ateşini veriyorlardı büyük ihtimalle şimdiki möv manyakları ozamanki şarkıları dinlseler ıyyykkk tepkisi buyuracaklardır isteristemez ama ne güzeldi o eski, şehir albümü

duman kurban falan çok büyük başarılar yakalayarak türk gençliğine rock ı çok daha fazla sevdirdiler ve sağlam bi dinleyici kitlesi oluşturdular ozamanlar uzun saçla sokakta gezmek oyle kolay değildi tabiii ya taksiciler yada yolda yürüyen hanım teyzeler pearcinglilere uzunsaçlılara aa hipinoya bakın aauahaah diye girişiyorlardı.

90larda en çok sıkıntı çekilen ve benim görüşümce özentilerin (bunu kullanmaktannefretediyorum) çıkmasına neden olan medyanın metal ve rock müzikğe açtuğı savaş sonucunda siyah giyenler satanist diye polis karakollarına götürülüp saçları kesiliyor gözaltına alınıyorlar idi. bu sayede yitik azınlık ve ezik bi kaç kendini bilmez satanist olmadıkları halde oyle davranmaya çalışarak kendilerini kabullendirmek için 90lar dammetal müziğin içine ettiler ve türkiyedeki piyasanın durmasına neden olmuşlardı.

Kullanıcı avatarı
Trimpot
Site Sahibi
Site Sahibi
İletişim:

Mesaj gönderen Trimpot »

Ne guzel yazmissin da (yalan soyledim, daha okumadim bile) enter tusunu kullansaniz da kimsenin gozleri sasi olmasa. Birbirine girmis harf cumbusu gibi olmus boyle.

Kullanıcı avatarı
darkcry
Üye
Üye

Mesaj gönderen darkcry »

özür dileriz ey sahip :006

Kullanıcı avatarı
darkcry
Üye
Üye

Mesaj gönderen darkcry »

eftt millet bu konunun devam etmesini istedim sizde anlatırsanız sevinirim ozamanların sizi etkileyen durumlarını mesela şimd
i kapanan ozamanlar ne geyikler yaptığınız arkadaşlarınızla tüm gününüzü geçirdiğiniz yerleri bile yazabilişrsiniz

Kullanıcı avatarı
darkcry
Üye
Üye

Mesaj gönderen darkcry »

susayaci yazdı:sahsen 90 lardan hatirladigim benim akmar vardir ki altin cagini yasamistir. trade edlien albumler, kopya "kaset" ler, ayhan abi' nin siyaset meydanina cikmasi, yerli yabanci bir suru grupla mektuplasmalarim album alisverislerim, cevre genisletmelerim .. misal kadath la yazismalarim hala durur, atiyorum agony ile, sofia run ile, baska bir suru grup ya simdi hatirlamadigim bir suru grup..
maziyi anmak bazen huzun veriyor bazen sevinc. ikisinin arasinda gidip geliyorum.

hayir aglamiyorum, gozume bir sey kacti..
bağzen okaranlık da olsa huzur verici git gellerimi 90ları okadar çok ozlüyorum ki osamanki samimiyeti bende ağlamıyorum gozume toz kaçtı belkide...

Kullanıcı avatarı
johnnash38
Üye
Üye

Mesaj gönderen johnnash38 »

DARKCRY DEMİŞ Kİ.......
grizu nun klibini gördüğümde deli gibi özenmiştim hiç unutmam emre akdeniz

YA EVET O NASIL BİR ALBÜMDÜ ÖÖLLEE '''' TUZLA BUZ''' DEĞİL Mİİ???? EMRE AKDENİZ HANİ ŞU DUDAĞINA SİYAH RUJ SÜREN KLİPTE SAÇLARINI KESEN ÇOÇUK HERALDE ADAMLAR O KLİBİ ÇEKMEK İÇİN MOTORLARINI SATMIŞLAR BİLİYON MUU????
BU ARADA GRİZU REKLAMI DA YAPTIK AMA NEYSE REKLAM ÜCRETİ ALIRIZ ARTIK
BİLGİNİZE...........................

Kullanıcı avatarı
darkcry
Üye
Üye

Mesaj gönderen darkcry »

johnnash38 yazdı:DARKCRY DEMİŞ Kİ.......
grizu nun klibini gördüğümde deli gibi özenmiştim hiç unutmam emre akdeniz

YA EVET O NASIL BİR ALBÜMDÜ ÖÖLLEE '''' TUZLA BUZ''' DEĞİL Mİİ???? EMRE AKDENİZ HANİ ŞU DUDAĞINA SİYAH RUJ SÜREN KLİPTE SAÇLARINI KESEN ÇOÇUK HERALDE ADAMLAR O KLİBİ ÇEKMEK İÇİN MOTORLARINI SATMIŞLAR BİLİYON MUU????
BU ARADA GRİZU REKLAMI DA YAPTIK AMA NEYSE REKLAM ÜCRETİ ALIRIZ ARTIK
BİLGİNİZE...........................
yapalım reklamını be eleman hiç değilse içimiz rahat yapıyoruz kaliteli bir şey için dimi ama offf yaa ne günlerdi saçımı oşekilde uzatabilmekiçin kış günü her dakka yıkıyodum toyluk işte ehehehe adam motorunu satıyor müzik için varmo boyle bir olay ya ...

Kullanıcı avatarı
johnnash38
Üye
Üye

Mesaj gönderen johnnash38 »

grup 1992 yılında solist emre nin liseden arkadası olan selcuk ve selcuk un universte kursundan arkadası olan kutay ı bulmalarıyla kuruldu. 1994 de grizu adını aldılar.bi donem ada muzigin amator gruplara studyo acmasını degerlendirerek ilk albumleri tuzlabuz u kaydettiler. butun bunlar düş klip parcaları oldu. promosyon yetersizligi ve elemanların okul ve askerlik sorunundan dolayı bi donem sessiz kaldılar.davulcuları veysel in okulu bitirip memlekti yunanistana donmesi ve gitaristlerinin mısıra calısmaya gitmesi gruba kan kaybettirdi.2001 in baslarında yeni bi gitarist ve davulcuyla tekrar yola cıktılar.o yılın yazında kayıtlar tamamdı.iş firma bulmaya gelmişti.epeyce aradılar.2. album su sıralar cıktı cıkacak.

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

ki 90 larda resmen "velet" olup rock müzik adına pek bişey anlamadığım için yorum yapamıcam kendi adıma :010 ama nirvana fırtınasından az bahsedilmemiş anladığım kadarıyla..
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
morvedelisi
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen morvedelisi »

Şehir..evet.. :013

Şehir. :(

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Curt Cobain'in ölümü 94 bildiğim kadarıyla.. İlk albümlerinin tarihini tam bilmi
orum ama Nirvana aşağı yukarı 85-94 arası bi dönemi kapsıo. Sadece 90'lara değil günümüze kadar etkisini sürdürmüş bi grup..
Ama benim aklımda kalan genellikle 90'larda metallica'nın çıkardığı tartışma konuları. 90'ların başında artık yaşlandılar müzikleri yumuşamaya başladı dendi (black albüm) Sonra Load ve Reload aslında çok daha sert değildi ama nedense "yok yumuşamıolar" dendi. Ardından Garage albümü çıktı bi anda kendi tarzlarıyla alakası olmayan bi müzikle gelince hayranları büyük hayal kırıklığına uğradı. Sonra S&M hayranlarının çoğunu kaybetti bi anda ama bi kısım insan da "aaa ne güzeeel" diyerek metallica dinlemeye başladı. Bi ara Ankara'da simitçilerin bile üstünde Metallica t-shirt'leri vardı.
Sonra uzun süre Guns'n'Roses albüm çıkarıcak söylentileri döndü durdu ama yalan oldu tabii.
90'ların başında Fredy Mercury'nin ölümü çok büyük deprem etkisi yaratmıştı. Ben o zamanlar yeni yeni rock müzik dinlemeye başlıodum. Ve queen'le başlamam da bu olayın etkisi çok büyük olmuştur. O gün bütün radyolar ağırlıklı olarak queen çalmıştı ve çoğunlukla da "show must go on"u çalıolardı. Kuzenimin bi arkadaşı yas tutuodu. 1 yıl boyunca sadece siyah giydi kız..
98-99'da bi rock hareketi oıldu yeniden o zamanlar eski şarkıları çoğunlukla da türküleri cover'layıp paraları kıran gruplar çıkmaya başlamıştı. "Kim bunlar?" diye bi grup çıkmıştı mesela. Beatles özentisi tipler albümde kendilerine ait hiçbişey yoktu.
Muse, Coldplay falan hep 90'ların sonunda çıktılar. Ondan önce 97'de radiohead "ok. computer"ı çıkardığında bayağı olay olmuştu.
O zamanlar Türk piyasasıyla neredeyse hiç ilgilenmezdim ve sevmezdim. Kurban, Kargo, Teoman, Şebnem Ferah sonlara doğru Athena çok tuttular hepsi zaman zaman duyduğum arkadaşların dinlettiği kulak aşinalığım olan müziklerdi ama pek ilgilenmedim..
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

acoustica
Üye
Üye

Mesaj gönderen acoustica »

90 lar...
nirvana.... bide 99 da Deli Gömleği var :002
sonsuz düşler bıraktın ardından....

Eye_Of_the_Beholder
Üye
Üye

Mesaj gönderen Eye_Of_the_Beholder »

valla ben 90'larda velettim. Ama bi Metallica rüzgarının estiğini biliorum. ...And Justice For All.
...And Justice For All

Kullanıcı avatarı
Pain_Killer
Üye
Üye

Mesaj gönderen Pain_Killer »

sweet dreams
''dünyanın en mutlu insanları " demişti biri alkolün belki de terkedilmişliğin etkisinde...

morning glory
Üye
Üye

Mesaj gönderen morning glory »

90ların ingilteresi... meydan blur ile oasis'in... manchester'ı tavaf eder şeytan diye blur'u taşlardık... şimdi o küçük groupiiden eser yok! ingilterede oasis-blur kawgasıdan da... ucundanda olsa yakaladığım için şükrediorum...
güsel günlerdi yahu love in the 90s ahh ahhhh... :015
if I've seen farther than the others, it's because I was standing on the shoulders of giants...

Kullanıcı avatarı
Ned_Kelly
Üye
Üye

Mesaj gönderen Ned_Kelly »

allah allah...

morning glory
Üye
Üye

britpop was alive...
if I've seen farther than the others, it's because I was standing on the shoulders of giants...

Kullanıcı avatarı
Ned_Kelly
Üye
Üye

Mesaj gönderen Ned_Kelly »

eeee??

morning glory
Üye
Üye

şamda kayısı...

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Valla Oasis ve Blur'e en büyük darbeyi 97'de radiohead vurdu. Ok. Computer'dı bu darbenin adı da. Bi röportajında Thom Yorke şöyle diyo: "Ok. computer'a kadar o zamanlarda ingiltere piyasasına Blur, oasis ve R.E.M hakimdi. Onlar parsayı toplar biz kenardan seyrederdik sonra da onlar kapıdan çıkarken onlara paltolarını tutardık. Sonra biz OK. computer'ı çıkardık ve bu sefer onlar bize paltolarımızı tutuolardı." Fazla söze gerek yok. Thom abi durumu çok güzel açıklamış..

Eye_Of_the_Beholder
Üye
Üye

Mesaj gönderen Eye_Of_the_Beholder »

PANTERA :002
...And Justice For All

Kullanıcı avatarı
courtney_hate
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen courtney_hate »

ya ben zaten 90 doğumluyum. o zamanlar bi kral tv vardı benim için. ne bulursam dinliyodum.mankenden bozma popçuların filan şarkılarını ezberliyodum. nirvana dan bi haberdim açıkçası.şimdi çok acıyorum o yıllara. 3-4 yaşında olsam bile nirvana yı kaçırmamam gerekirdi diye düşünüyorum. çok pişmanım çoookkk:( akılsız kafam!!!

_blindside
Üye
Üye

Mesaj gönderen _blindside »

90 ları değişemem hiçbişeye. Ama düşünmek istemiyorum çünkü şimdiki zaman midemi bulandırıyo

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

http://www.youtube.com/watch?v=H0GyFGX8NCc

90 ların türk popu.. 2.-3.-4. bölümleri de mevcut.. şarkılar hep dinlediğim dönemlerle kalır bende belki size de birşeyler hissettirir dedim.. yok ben zaten beatles la büyüdüm derseniz de karışmam :)
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

90'lar Türk pop'u diyince aklıma ilkokul'da servis'te çektiğim eziyetler gelio aklıma. 8-9 yaşına kadar klasik müzik dinlemiş, o yaşlarda da queen'le başlamak suretiyle rock müziğe fena sardırmış bi insan olarak ben, daha o zamandan, değil sadece Türk popu her türlü poptan nefret ediodum.