90'lar

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

benim o ilçe senin bu ilçe benim gezdiğim yıllardı.. çocuktuk parlak yıldızlardık o zaman halleri.. yine de şimdiki müzik karmaşasından daha sade ve daha iyi işlerin çıktığı dönem diye düşünüyorum.. gökselin sabır diye bi şarkısı vardı mesela gitarları yavuz çetin çalmış.. rivayettir henüz kanıtlayamadım :)
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EMzoBkaFxh4[/youtube]

90 lar diyince aklıma hemen bu şarkı geliyor.. cant touch this.. izleyin, çok şey hatırlatacak o dönemle ilgili :-D
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

90 larda Metallica dibe çökmüstü.Megadeth ve Dream Theater gibi gruplar popüleritesini iyiden iyice arttirmisti.Ve Slayer; Hala saglam albümlere imza atiyordu.Grunge-punk cilginligi vardi ama ben sirtimi dönmüstüm.Hala 80 yapimi gruplari dinliyordum.Hala Iron Maiden piyasada en güzel albümleri cikartiyorsa yemisim 90 tabanli gruplari.Deep Purple hala ayakta.Robert Plant hala dimdik.Pink FLoyd dagildi ama müzikleriyle harika eserler biraktilar..Kisacasi müzikal olarak 90 lar bana hitap etmedi.70 ve 80 ler derim hala..
Queensryche grubunuda es gecmedim bu süre icinde.90 larin ortalarinda yaptiklari albümler fanlari ürkütsede genede saglam islere imza attilar.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
spell
Üye
Üye

Mesaj gönderen spell »

ciDden iyi yaZı olmuş o zamalNlaR yeni doğmuş olsam biLe neleR olduğunu okuduğum öğrendiğim kadarıyla biliyorum şuan günümüzde bundan çok fazla ileriye gitmiş değil belki bakış açıları hala tam olarak aynı değil ama bazı kesimler var ki hala o salt düşünceyi aşamamışlar...

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

213 yazdı:90 larda Metallica dibe çökmüstü.Megadeth ve Dream Theater gibi gruplar popüleritesini iyiden iyice arttirmisti.Ve Slayer; Hala saglam albümlere imza atiyordu.Grunge-punk cilginligi vardi ama ben sirtimi dönmüstüm.Hala 80 yapimi gruplari dinliyordum.Hala Iron Maiden piyasada en güzel albümleri cikartiyorsa yemisim 90 tabanli gruplari.Deep Purple hala ayakta.Robert Plant hala dimdik.Pink FLoyd dagildi ama müzikleriyle harika eserler biraktilar..Kisacasi müzikal olarak 90 lar bana hitap etmedi.70 ve 80 ler derim hala..
Queensryche grubunuda es gecmedim bu süre icinde.90 larin ortalarinda yaptiklari albümler fanlari ürkütsede genede saglam islere imza attilar.
Ben görüşüne sonuna kadar katılamıyacağım. 70'lerden sonra 80'ler müzik alanında teknolojinin daha da gelişmesiyle özellikle enstrumanların tonal olarak zenginleşmesini getirmiştir ama bunun yanında bence müthiş bi soğuma da olmuştur. Buna özellikle 70'lerde doğup o dönemde iyiden iyiye popülerite kazanan ya da yeni doğan, progressive, glam, industrial ve heavy metal alanlarında rastlıyoruz. Bu bi çok eleştrimenin de ortaya attığı ve tartışılan bi mevzuudur. Belki 90'lar pop müziğin özellikle Türkiye'de ve dünyada da 80'lerin synth pop ve new wave dalgalanmalarından sonra daha da karışıp bi noktada çok daha yükseklere taşındığı ve 2000'lerdeki düzeyine (bence pek te bi düzey denemez o ayrı) hazırlandığı bi dönem oldu. Bunun yanında seversiniz sevmezsiniz özellikle Radiohead'in, Nirvana'nın züppelikten uzak ama o kadar serseri olmayan duruşu, 70'lerin psychodelic ve İngiliz geleneğine yakın ve 90'ların karışıklığından kendine en ince ayrıntıları deneysel, cesur ve bence doğru bi şekilde maaletmeyi bilir bi tutum olarak formüle edilebilecek bir tarz oluşturması ve bunu takibeden bi çok grup, 80'lerde oluşan soğuk atmosferin belli ölçülerde kırılıp 70'lerdeki sıcak tonlamaların 2000'lere yeniden taşınmasında önemli rol oynamışlardır. Bence bu günümüz için büyük bi kazanımdır. Bu kazanımdan günümüzdeki çalışmalarında benim görüşümce başta Dreamtheater olmak üzere Iron Maiden da Deeppuple da ve daha sayılabilecek bi sürü grup da faydalanmaktadır. O yüzden 90'lar pek net bi dönem olmasa da bence müzik tarihinde aslında hakkı yenmemesi gereken bi dönemdir. Özellikle 2. yarısında çıkan Portishead - Portishead, Massive Attack- Mezanine, Sneaker Pimps - Becoming X, daha rock alanına dönücek olursak, Radiohead - OK Computer gibi albümler ve yine bu dönemde ciddi başarı sağlayan ve çıkış yapan PJ Harvey, Björk, Muse, ColdPlay, Blur, Manic Street Preachers gibi sayamadığım daha bi çok isim, beğenirsin beğenmezsin müziğe önemli bir yön verdiler. Günümüzde Blur Solisti Damon Albarn, Gorillaz, Gnalz Barkley ve the god the bad and the queen gibi projelerle piyasada önemli bi yer tutuo hepsi de birbirinden farklı projeler. Radiohead gitaristi Johny Greenwood klasik müzik alanında bir eser yazıo ve BBC music magazine (ki klasik mzüik eğitimi alan biri olarak söylüorum, bu her baba yiğidin harcı değildir) bu esere koca bi sayfa ayırıo. Bu ve benzeri olaylar 90'larda yapılan bazı birikimlerin sonucudur bence...
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
pressure
Üye
Üye

Mesaj gönderen pressure »

ben 92liim. 90ların şarkılarını hep hatırlarım tümünü olmasa da. Bütün gün oturur Kral tv izlerdik zaten :) Şimdi dinleyince 90ları kimisi komik kimisi güzel bir sürü şarkı ...
burak kut şarkıları(küçükken çok severmişim :):):) ),tarkan, çelik, ayna-ölünce sevemezsem seni, zeynep dizdar-vazgeç gönül,mustafa sandal, kerim tekin-karbeyaz,cici baba..,sanırım bi tayfun vardı şu günlerde çıkıyor hep metafizik birşeyler söylüyor :) hadi yine iyisin diye bir şarkısı vardı onu tabii ben sonradan dinledim... böyle sürer gider ilginç şeylerdi yani..

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

ACIDHOUSE :-D

technooooo ve loveparade derim =)

Kullanıcı avatarı
MoreThanMost
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen MoreThanMost »

Ben 93 doğumluyum, 90larla ilgili tek hatıradığım şey Spice Girls, Michael Jackson ve 99 Marmara depremi :)
Ölümden niye korkayım?
Hiçbir zaman karşılaşmayacağız.
Ben varken ölüm yoktur, o geldiğinde de ben olmayacağım.

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

izel-çelik-ercan :-D

Kullanıcı avatarı
pressure
Üye
Üye

Mesaj gönderen pressure »

grup vitamin :D

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Yaşlar açıklanmasa..birilerinin kalbine inebilir :P Önceki mesajlarımdan birinde de dediğim gibi: 90'lar = Türk pop'u + okul servisi = işkence . Korkunçtu valla..

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

pressure yazdı:grup vitamin :D
evet yaaa onlar da vardi.. nerdeler onlar simdi ya???

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

karpuz_agaci yazdı:
Gökhan Semiz'in ölümünden sonra grup faaliyetine son verdi diye biliyorum ben.
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
speed_of_pain
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen speed_of_pain »

benım hatırladıgım en onemlı parca servıste acılan radyodan yukselen sevgılım sevgılım nasılsın burnun kapıya sıkışsın dıye devam eden parcadır..
nefret ettim kendimden acının hızını bıraktıgı ızlerı yoketmek ıstedım defalarca neden dıye sordum kendime NEDEN... neden hala mutluluk maskesı takmıs bır depresıf ım

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

whatsername yazdı:
karpuz_agaci yazdı:
Bi süre ikili olarak sürdürmeye kastılar, ama tutmayınca vazgeçtiler...

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

shidow yazdı:
whatsername yazdı:
karpuz_agaci yazdı: evet yaaa onlar da vardi.. nerdeler onlar simdi ya???
Bi süre ikili olarak sürdürmeye kastılar, ama tutmayınca vazgeçtiler...
En son Gökhan Semiz'in de parçalarının bulunduğu bir albüm yayınladılar ona ithafen hatta, sonra da bıraktılar...
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
nodoubt_16
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen nodoubt_16 »

ben o zaman yen doğmuştum:D ama o zamanlar nirvana ve metallica rüsgarı esiomuş:D
Korkma Hadi Konuş Anlat Niye Sustun En Son Sen Tutuştun Nefretle Beni Bekle Karanlığım Uyanmadan Beni Uyut...