Alternatif Rock neyin alternatifi?

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

aynen..
tamamen popüler kültür ile örtüsen sözlerle,müziklerle,zihniyetlerle icra edilen müzikler; üstüne rock etiketi yapistirilip piyasaya sürülürse,müzikten anlamayan,kisiligi gelismemis insanciklarda bunu yerse böyle olur..
En son 213 tarafından 30 Mar 2005 17:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

ve alternatif rock adı altında dinlenen seylerin alternatif kısmını görmezden gelip "rock dinliyorum heey" şeklinde dolanan insanlara ithaf ediyorum bu başlığı.. bi kere ne dinlediğini bilmeli insan öğrenmeli..
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

elff
Üye
Üye

Mesaj gönderen elff »

örnek:placebo,muse,radiohead gibi gruplara alternatif diyolar,sizce bunlar rock müzik diilmi?
kars1 cikma olarak alg1lamay1n merak ettiim bisi sadece...

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

zaten tepki gruplara değil de dinleciyice gibi geliyo bana biraz da.. sonucta talep var ama neyi talep ettiğini bilmiyo kimse .. ki yazdıkların arasında severek dinlediklerim vardır..
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

blackmercury
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen blackmercury »

Öncelikle lamskywalker güzel yazmışsın bu benimde şikayet ettiğim bir konudur..yazdıklarına katılıyorum..Bu belli bir kesimin bence zor değişeceğine geliceğinin göstergesi..Örneğin lisede Duman ın piyasada bayağı bi duyuluşu sırasında gerçekten çok üzülmüştüm..İlk albümlerini zevkle dinlemiştim ancak o piyasaya girdikleri albümde tek parça bilip önceki albümden bi haber insanlar sınıfta bağıra bağıra bu grubun şarkısını söyleyip sonra neler dinlersin sorusuna ya fantazide dinlerim gördüğün gibi rockta ben ayrım yapmam diye cevap vermeleri gayet cinlet geçirticiydi..Şuanda o gruptan nefret ediyorum mesela...Şarkı sözleri ile olsun yaptıkları işlerle olsun bence bazı gruplarlar rock ın r sini haketmiyor..Belli bir kesimse neyin ne olduğunu bilmeden bunları göğe çıkartıp duruyor..Bu yüzden sitemler boşa gibi geliyor..Cünkü zihniyet değişmicek..elff sana gelince radioheadın elektronik yaptığını biliyordum..

elff
Üye
Üye

Mesaj gönderen elff »

bende alternatif diye duymustum....

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

213 yazdı:aynen..
tamamen popüler kültür ile örtüsen sözlerle,müziklerle,zihniyetlerle icra edilen müzikler; üstüne rock etiketi yapistirilip piyasaya sürülürse,müzikten anlamayan,kisiligi gelismemis insanciklarda bunu yerse böyle olur..
ne güzel söölemişsin.
and we all went to heaven in a little row boat

acoustica
Üye
Üye

Re: alternatif rock neyin alternatifi!

Mesaj gönderen acoustica »

lamskywalker yazdı:ben düşünce yapısı olarak bi şeyler içinden onu inkar eden başka bi şey çıkacağına inanırım.yani diyalektik böyle bi şey.ama bu çıkan yeni niye hala eski adı kullanır onu anlamam ne de olsa sen onu beğenmiyosun ve aşmaya çalışıyosun.temel düşünüş böledir ama alternatif rock da bence sapmayla gelen bi "kötü niyetlilik" de var.yapılan işlere bakıyoruz rock demeye dilim varmıyor zaten ölede diiller çünkü adamların çıkş noktası burada.ama hala rock adını kullanıyolar çünkü hele bu dönemlerde daha popüler olabiliyolar ve insanlara kendi yaptıklarının rock olduğunu lanse edebiliyolar.rockın içini iyiden iyiye boşaltmaya çalışıyolar.bizde forumda adamların iyi müzik yaptığından biraz"piyasa" ama idare eder tarzı konulardan bahsederek bu işi meşrulaştırıyoruz.Bence mücadele edilmeli,mücadele edilecek!popçular dışarı :!:
+1000

err0ri5t
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen err0ri5t »

radiohead elektronik mi? :!: kimisi alternatif rock der,kimisi elektronik..
tek gerçek vardır,tam bi çizgide olamaması.Kid a dan sonra elektronik müziğe dönüktür denebilir.Ama alternatif rock çizgisinde bi hüzüne sahipte diyebiliriz.Bence İkiside?

Alternatif rock : nick drake albümleri ile ingiliz medyası tarafında sarfedilen müzik türüdür.Böyle sarfedilmesinin nedeni 19. yüz yıl müzik politikası ile harmanlanmış olması.Bakınız çoğu müzik romantizm içermektedir.

Peki neden alternatif rock derler?
Rock kadar sert olamamıştır.Pop kadar da populer.
Rock müziğin alternatifi haline gelmiştir.

Çok bi boka benzer.
Şuan rock müzik dinleyicileri arasında best seller larda görebileceğiniz bir çok albüm mevcuttur.

kid_a_came_back
Üye
Üye

Mesaj gönderen kid_a_came_back »

böğürmeye ve haykırmaya alternatiftir..
ferman moderatörün dağlar bizimdir...

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

rock'tan anlamayıp ben rock severim, çalarım-dinlerim geçmişteki 20-30 yıllık zaman dilimindeki grupların %80'i dandikti heytt uleyn diyen gençlerimiz de bu türü dinleyebiliyor tabi

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Rejected »

Alternatif diye bir tür var (örn Tool, A perfect circle..) bi de alternatif rock war(örn Placebo,Muse, Radiohead :( )
bunlar rock 'n roll'un insanı coşturmasını içine sindirememiş insanaların türettiği bir akım bu oldukça gereksiz olmakla birlikte kutsal kelime rock'un kelime anlamını değiştiriyorlar ve millet utanmadan bunlara rock kralı abi bunlar dior ve daha ileri gidip rock tarihinin en aşmış grubu diolar
Freddy Mercury,John Bonham ve Roger Waters gibi isnanalar hala hayatta olsalardı bu matt bellamy denen ibişler hayatta olamzlardı artı bu alternatifçilerin bu aşmış insanlara saygısı olmalı kanımca....
alternatifçileri ben karizma yapmak için komünist takılanlara veya karizma yapmak için ateist takılanlara ezik gibi paso siyah giyinen ibişlere benzetiyorum üstüne bir de bunlara aşık oluyorlar buna bir çözüm bulunmalı.. Bu adamlar kendilerini sempatik göstererek insanların beynini yıkıyorlar müzikalite açısından
şarkı sözlerine gelelim gerçektan aynı laflar seni sevdfim ama sevmedin sen beni işte tatlım ne güzelsin fln filan ya da iyice bunalıma ama o da yüzeysel insanları tekdüzeliğe iten pop kadar tehlikeli bir akım biz gerçek rockçılar buna bi önlem almalıyız
şimdi aramızdan bazı çıkıntılar gerçek rockerlar arasından alternatifçiler ne olcak derse onların müzikalite olarak çok gömlek altında olduklarını hatırlatırım ve müziklerinin tekneik ve ruhsal açıdan beş para etmediğini hatırlatır inasnları az da olsa bilinçlendirdiğim için gurur duyuyorum

korn83
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen korn83 »

hımmm yorumların coguna katılıyorum,ama ben sunu sölemek isterim muse,a perfect circle gibi grupların zaten biz rock kültürüyle büyüdük dedikleri biliniyo bu noktada klasik rock ayarında olmayan müziklere genel olarak alternatif rock demek okadar büyütülecek bişey deil bence!

yani simdi bu grupların bitanesi bile biz "alternatif rock" yapıyoruz dedigi duyulmus mu acaba?
viva metal!

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

Muse ve Radiohead bunu kabul etti çeşitli basın toplantılarında ama eski devlerle büyümüşler ama bunun için alçakgönüllü olmaları gerekior

korn83
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen korn83 »

valla radiohead i cok da yakından tanımıyorum bişey diyemem ama su var;muse haddini bilen bi gruptur süphen olmasın :!:
viva metal!

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

ama biz rock dinleyicilerini oldukça rahatsız eden bi piyasalaıkları söz konusu çok yakınsan adamlara söle de biraz ruh katsınla rişin içine 5 dolar daha fazla almak için daha aşklı mıyık mıyık sözler yazmasınlar

korn83
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen korn83 »

siz rock dinleyicileri :?: :?: :?:

senin hayatın kadar biz de rock dinlemişizdir :!:

su cok bildigin ruhlu grupları bi yaz da ögrenelim be...

muse'un sözlerini ruhsuz bulanın kendisi ruhsuzdur,nası ingilizceniz var anlamadım ki :?: :?:
viva metal!

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

ingilterede doğduğumdan beri arkadaşım...

ruhlu gruplar Led Zeppelin, Queen, Pink Floyd, AC/DC gibi gruplardır ve bu alternatifçiler kendilerini onlarla eşitleyip sidik yarıştırmaktan başka bişi yapmıolar tanrı ile eşit koşmak gibi bi şey şimdi rock die bişi kalmadı zaten şimdiden bahsedersek rock yoka rtık alternatif denen sıradan sade ve etkisiz akım war...

korn83
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen korn83 »

yapma gözünü seveyim Queen klasik rock grubu deildir ya :!:

ac/dc eyvallah,led zeppelin eyvallah da

simdi o grubun da cok cok komik parcaları vardır yani

bence ruhu olma muhabbeti cok göreceli ya

neyse uzatmaya gerek yok,amacım polemik deil,bi de vaktim yok zaten :lol:

sevgiyle...
viva metal!

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

en azından bu konuda da benim amacım değil polemik yaratmak..

sadece tartışıoruz ve en doğal hakkımız herkes eşit

saygılarla..

ama queen de klasik rock'tır rock'n roll dur çoğu zaman

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

sadece müzik yapanların ruh da katması gerektiği kısmına katılıyorum okuduklarımdan.. diğerleri hakkında konusmak zaten cıkmaza sürükler herkesi müzik anlayışı farklı nede olsa :wink:

korn83
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen korn83 »

kusura bakmayın rock diyince aklıma ac/dc,wasp,accept,led zeppelin,saxon... geliyo :!:

quenn ve beatles sevdigim ve dinledigim gruplar ama quenn bence pop-rock grubudur cok cok sarkılarında kimi zamn cok komik sözlere de yer vermiştir dinkleyen bilir,bu acıdan baktıgımda yukardaki fikre katılmıyorum :!:

ruh olmamalı diyen zaten yok ama ruhu yok demek de cok basit sölenmeye basladı dikkat :!:
viva metal!

Kullanıcı avatarı
darkcity
Üye
Üye

Mesaj gönderen darkcity »

alternatif rock denen şey pop rock tır....alternatif rock diye bişe yoktur bu lafıda kim uydurdu anlamıyorum eskiden böyle bi laf yoktur....

err0ri5t
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen err0ri5t »

korn +1

rejected -1

@rejected
Sanırım anlamları bilmeden konuşuyoruz.
Alternative rock a zaten alternatif denmesinin nedeni rock müziğin biraz daha duygusallıkla örtüşür olması.Yani ruh katılmış,müzik yapılmış..Zaten terimi almasının sebebi budur yani.

Aşklı istemem demişsin; o da ayrı meseledir tabi.Bazen çoğu duygunun altında aşk yatar.nefret,korku,bilirsin ve türetebilirsin.....

@darkcity
alternatif rock denen şey pop rock tır....alternatif rock diye bişe yoktur bu lafıda kim uydurdu anlamıyorum eskiden böyle bi laf yoktur....
denmiş.
Bu laf söylenirken senin doğmuş olacağını hiç mi hiç zannetmiyorum:) (1969)

Senin duymamış olman bu türün var olmadığını göstermez.Kimse oturup,Bu müziğe pop veya pop rock denmez,denemez.Ikisi farklıdır.Bu şekilde geçiştirilebilir

Ek:
Coldplay ;
2003: Grammy: En İyi Alternative Rock Albüm, A Rush of Cold Blood to the Head
2003: Grammy: En İyi Rock Grup, "In My Place"

Bunlar size birşey ifade ediyor mu?

Sonuç:
Bu müzik türünü kabul etmemeniz , kabul edilmişliğe,çoğula ve çokluğa karşı çıkmanızdır..Yanlıştır.

En son err0ri5t tarafından 14 Nis 2005 16:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

ben tanımları oldukça iyi biliyorum ve unutulmamalıdır ki benim yorumum ve eleştirim bana göre duygusallık fazla gelio bu türde

sanatın her yerinde duygusallık bu aralar çok ön planda bana göre daha önemli sorunlar war....

tabi ki insanlaraın görüşü benimki bu...