Alternatif Rock neyin alternatifi?

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
err0ri5t
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen err0ri5t »

:)
o zaman kozmik_peri +~
herkesin müzik anlayışı farklı.

En son err0ri5t tarafından 14 Nis 2005 17:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

şimdi alakasız olucak biraz ama her kabul edilene koyun zihniyetiyle ayak mı uydurmalıyız o zaman.. bence karşı cıkmanın ve fikirleri savunmanın yanlış bi yanı yok..
:roll:
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

err0ri5t
Üye
Üye
İletişim:

kozmik_peri , hayır tabi ki.
Bu durumda,bazı şeyler tartışılabilir ve bazı şeyler tarışılamaz:)

Biz daha demin alternatif müzikten bahsederken tanımlar kullandık
O tanımın değişmesi ,çokluğa aykırı gelmenin yanı sıra,o kelimeye verilen anlama da ters düşmek demektir..Yani taşın anlamını değiştirmek,güneşin anlamını değiştirmek gibi birşey..Herkes ona güneş diyorsa bizde öyle demeliyiz..Sadece örnek veriyorum.

Ama sonuçta,verdiği duygunun farklı olduğunu ve görüşlerimizin farklı olduğunu da söylemiş olduk... :) Yani koyun olmak gibi bi durum yok ortada.Zaten kimseyide koyun yapma meraklısı bi insan değilim.Ayrıca yapamamda,"özgür irade".Ama etkileyebilirsem ne mutlu bana.
En son err0ri5t tarafından 14 Nis 2005 16:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Rejected »

aslında haklısın errorist.... burdaki yortumların da zaten bu tanımı değiştirmeyi amaçladığını da sanmıorum ki insanlar dinlemediği türe saygı duymaması gibi söz konusu olamaz böyle bir sitede...

dolayısıyla koyun olayının da olacağını zannetmiorum

err0ri5t
Üye
Üye
İletişim:

Rejected öyle ama,rock olmadığını iddaa eden zaten bu tanıma karşı çıkmış olur :) sadece bunu savunuyorum.Tabi ki ötesi zevk meselesi..

Beğenip beğenmemeye fark ettiyseniz,hiç bir yorumda bulunmadım.Bulunmamda,bulunamamda.Hakkım yok (= saygı duyarım..Ama aynı sayıgı beklerim de.En azından beklerdim,çoktan çiğnendimi ne?

korn83
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen korn83 »

:lol: :lol: :lol:

sanırım öle oldu ve alıs buna :!:

son söz olarak;alternatif rock vardır ve bu isim altında telafuz edilmeye devam edecektir...

sevgiyle
viva metal!

kid_a_came_back
Üye
Üye

Mesaj gönderen kid_a_came_back »

korn83 yazdı:siz rock dinleyicileri :?: :?: :?:

senin hayatın kadar biz de rock dinlemişizdir :!:

su cok bildigin ruhlu grupları bi yaz da ögrenelim be...

muse'un sözlerini ruhsuz bulanın kendisi ruhsuzdur,nası ingilizceniz var anlamadım ki :?: :?:

yani...

kid_a_came_back
Üye
Üye

Mesaj gönderen kid_a_came_back »

Rejected yazdı:ama biz rock dinleyicilerini oldukça rahatsız eden bi piyasalaıkları söz konusu çok yakınsan adamlara söle de biraz ruh katsınla rişin içine 5 dolar daha fazla almak için daha aşklı mıyık mıyık sözler yazmasınlar

"siz rock dinleyicileri"ni rahatsız etmemek için her iki kelimede bir küfür
etmeleri,her konserde gitar falan parçalamaları,bol bol höykürmeleri mi gerekiyor?aslında sen hep böyle kal takıl kendi havanda sana destek verecek 1-2 "rakçı" bulursun beraberce haykırırsınız neye haykırdığınızı bilmeden...
ferman moderatörün dağlar bizimdir...

korn83
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen korn83 »

yürü be... kızma kıza bukadar ya hem biz barıstık :roll:
viva metal!

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

bunun bi standardı yok.. böğürmek küfür etmek her zaman rock müzik yapıldığı anlamına gelmediği gibi fazla romantik aşklı böcüklü seyler söylenmesine de karşıyım.. herşey dozunda kalmalı..
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
psychedelic_kargasaa
Üye
Üye

Mesaj gönderen psychedelic_kargasaa »

lamskywalker arkadaşa katılıyorum ben .Gerçekten zaten herşey birşeylere alternatiftir.Yani böyle bir basmakalıp bence çok saçma yani iki distortion koyunca şarkıyo rock olmaz bence bu işin bi evrimi,litaratürü var yani bencede işin hakkını veren kimse yok piyasada.pop yapıp top 10 larda cirit atıyolar hepside.yani sanatı yokeden ve para kazanamıyacağı herşeyi çöle gömen bir sistemde onun pohpohladığı müzikten de hayır geleceğini sanmıyorum.Mesela psychedelic,prograsive var.gerçekten emek harcanan ve sanata hizmet eden şeyler bunlar.BİZE VERİLENİ DEYİL,NE İSTİYORSAK ONU ALALIM!!!!

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Rejected »

kid_a_came_back yazdı:
Rejected yazdı:ama biz rock dinleyicilerini oldukça rahatsız eden bi piyasalaıkları söz konusu çok yakınsan adamlara söle de biraz ruh katsınla rişin içine 5 dolar daha fazla almak için daha aşklı mıyık mıyık sözler yazmasınlar

"siz rock dinleyicileri"ni rahatsız etmemek için her iki kelimede bir küfür
etmeleri,her konserde gitar falan parçalamaları,bol bol höykürmeleri mi gerekiyor?aslında sen hep böyle kal takıl kendi havanda sana destek verecek 1-2 "rakçı" bulursun beraberce haykırırsınız neye haykırdığınızı bilmeden...
bu gerçekten ağır bir suçlama benim rock demeye çalıştığım ya da ruhtan kastım gitar kırmak hönkürmek yani sertb işiler yapmak değil işin içine biraz realizm katmak tır ki anlamıom insanalar bu yazdıklarımdan nsl böle saçma yorumlar çıkarabilior artı en sevdiğim grup bile gitar kırdığında ben sinir küpü olurum (bkz. iron maiden roskilde 2004 gözümün önünde parçaladı)

böyle bir yorumu kınamaktan kendimi alamıorum ruh demek ne gitar paçalamak ne de mıyık mıyık sölemektir ruh demek insanlığın savunulmasının sanata dökülmesi olmalı ilk oalrak duygusallık ta olmalı elbet... ama onun da bi dozu war....

Kullanıcı avatarı
zlatan1937
Üye
Üye

Mesaj gönderen zlatan1937 »

alternatifin anlamı farklıdır. yani farklı şeyleri barındırır onun için tam rock diyemeyiz bu softta olabilir hard da olabilir onun için belli bir şey belirtmek yanlış olur.

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Rejected yazdı:Alternatif diye bir tür var (örn Tool, A perfect circle..) bi de alternatif rock war(örn Placebo,Muse, Radiohead :( )
bunlar rock 'n roll'un insanı coşturmasını içine sindirememiş insanaların türettiği bir akım bu oldukça gereksiz olmakla birlikte kutsal kelime rock'un kelime anlamını değiştiriyorlar ve millet utanmadan bunlara rock kralı abi bunlar dior ve daha ileri gidip rock tarihinin en aşmış grubu diolar
Freddy Mercury,John Bonham ve Roger Waters gibi isnanalar hala hayatta olsalardı bu matt bellamy denen ibişler hayatta olamzlardı artı bu alternatifçilerin bu aşmış insanlara saygısı olmalı kanımca....
alternatifçileri ben karizma yapmak için komünist takılanlara veya karizma yapmak için ateist takılanlara ezik gibi paso siyah giyinen ibişlere benzetiyorum üstüne bir de bunlara aşık oluyorlar buna bir çözüm bulunmalı.. Bu adamlar kendilerini sempatik göstererek insanların beynini yıkıyorlar müzikalite açısından
şarkı sözlerine gelelim gerçektan aynı laflar seni sevdfim ama sevmedin sen beni işte tatlım ne güzelsin fln filan ya da iyice bunalıma ama o da yüzeysel insanları tekdüzeliğe iten pop kadar tehlikeli bir akım biz gerçek rockçılar buna bi önlem almalıyız
şimdi aramızdan bazı çıkıntılar gerçek rockerlar arasından alternatifçiler ne olcak derse onların müzikalite olarak çok gömlek altında olduklarını hatırlatırım ve müziklerinin tekneik ve ruhsal açıdan beş para etmediğini hatırlatır inasnları az da olsa bilinçlendirdiğim için gurur duyuyorum
Yukarıdaki arkadaşa cevap vermeden önce "alternatif neyin alternatifi?" sorusuna cevap vermek istiorum.. Bana soracak olursanız alternatifi tetikleyen ilk grup "lternatif" bi grup olmamasına rağmen Nirvana olmuştur. Nirvana'dan öncesine bakıldığında Guns'n'roses, Bonjovi, Aerosmith gibi meşhur olmadan önce oldukça fakir serseri olup, meşhur olduktan sonra da parayı görüp bu geçmişini unutan "alternatif" anlayışın kabaca "züppe" kibarca da "mainstream" diye nitelendirdiği gruplar hakim. Nirvana'dan sonra bu anlayışın önce neysem şimdi de oyum ve müziğimi de bu ilkeler doğrultusunda yaparım anlayışına bırakıyor. Alternatif bunun alternatifidir. Ki bu adı geçen Muse, radiohead, placebo gibi gruplarda bariz bi şekilde olmasa da özünde derinlerden gelen bi Nirvana etkisi reddedilemez şekilde vardır. Bütün adı hatrı sayılır müzik otoriteleri de bunu bu şekilde nitelendirir ve kabul eder..

Şimdi alıntı yaptığım arkadaşın mesajına gelince.. Alternatif hakkındaki ön yargılı görüşlerine biraz cevap vermiş olduğumu düşünüorum. Onun yanında, "Freddy Mercury,John Bonham ve Roger Waters gibi isnanalar hala hayatta olsalardı bu matt bellamy denen ibişler hayatta olamzlardı artı bu alternatifçilerin bu aşmış insanlara saygısı olmalı kanımca...." tabirini kullanırken hayati bi hata yapmaktasın. Öncelikle Freddy Mercury rock tarihinin en üstün en kıyak vokallerinden biri olmakla beraber en üstün ve en kıyak "ibiş"lerinden de biridir. (eğer ibişi benim düşündüğüm anlamda kullandıysan tabii.. ama anlaşıldı ne demek istediğim heralde) Ve ibiş olarak nitelendirdiğin Matt Bellamy bu efsane şahsın özellikle vokal anlamında en önemli takipcisidir ve ayrıca bu saydığın isimlerin hiçbirine saygıda kusur etmemektedir. Ki bunlardan hayatta olan Roger Waters (pinkfloyd) radiohead başta olmak üzere bu alternatif grupları çok etkilemiştir. Ve bu gruplarda bu etkiyi asla göz ardı etmemekte aksine sahiplenmektelerdir. Yani bu grupların varolmasını senin bu saydığın isimlere borçluyuz diyebiliriz. Haa bazı özenti tipler alternatif adını senin anlattığın şekilde kullanıo olabilirler. Fakat bu alternatifin kimliğiyle bağdaşan bişey değildir. Alternatif aksine bi karşı çıkış olmasının yanı sıra özentilikten uzak özgün bir arayış anlamına gelir bence.. Ki öyle yani.. Günümüzde yüzeyden görünenler insanları yanlış kanılara sürükleyebilir. Bazı şeyleri eleştirirken dikkaatli olalım...
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Ha bu arada hakkaten bi konuyu eleştirirken dikkatli olmak lazım.. Yani o kunu hakkında birazcık bilgi sahibi olmak öyle eleştirmek lazım. Özellikle şarkı sözleri konusunda yönelttiğin eleştriler bahsettiğin gruplardan bi kaç yüzeysel görüş dışında ne kadar bi haber olduğunu gözler önüne seriyor. Yani bi radiohead asla yalnızca creep'le değerlendirilemez. Nasıl Pinkfloyd yalnızca "another brick in the wall"la değerlendirilemezse. Hem ayrıca yapılan röportajlar da şunu gösteriyor ki örneğin radiohead ve pinkfloyd arasında yapılan bi çok yakıştırmayı pinkfloyd elemanları bile haksız bulmuyor yani. Bu ciddi bi müzikal kalitenin gerçek otoritelerce tescil edilmesi anlamına geliyor. Arkadaşlar yapmayalım lütfen.. Tamam bazı türleri herkes sevmek zorunda değil ama "yiğidi öldür hakkını yeme" demişler. Söylenen bazı laflar ayıp sınırını geçiyor..

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

korn83 yazdı:valla radiohead i cok da yakından tanımıyorum bişey diyemem ama su var;muse haddini bilen bi gruptur süphen olmasın :!:

Ben radiohead'i çok yakından tanıyan biri olarak şunu söylüyorum ki, Radiohead kendini bilen haddini bilen ve alçak ggönüllü bi gruptur. Asla bu bahsi geçen efsane gruplara dil uzatacak bi grup değildir.. Ki Radiohead'in gitaristi Johny Greenwood bir Pinkfloyd fanıdır. Değil kendilerini üstün görmek hayranlıktan bahsediorum ben..

Bence bu bahsi geçen radiohead, placebo ve muse gibi gruplarla efsane diye kabul görmüş Ledzeppelin, pinkfloyd, ac/dc gibi gruplar arasında bu gibi kıyaslama ve tartışmalar yapmak yanlış ve anlamsız. Çünkü aynı tarzın olmasa da aynı geleneğin temsilcileri. Biri diğerinin babası dedesi gibi bişey. Ve iki tarafta bunu kabul ediyor arkadaşlar. Bunda bi hata var yani..

Kullanıcı avatarı
Ned_Kelly
Üye
Üye

Mesaj gönderen Ned_Kelly »

ya ne farkeder neyin alternatifi olması beğendiğinizi dinleyin beğenmediğinizi eleştirin işte....
nedir bu isim koyma, tarzlara ayırma merakı?
ayrımcılık insan doğasında var işte bu yüzden ırkçılık gerekli dediğmde herkes kızıyo bana..
aha buyrun müzik tarzlarında bile neredeyse jazz dinleyene ayrı, arabesk dinleyene ayrı üniforma giydirip ayrı nüfus cüzdanı çıkarcak bu insanlar...
müzik ulan bu ne kulağına hoş geliyosa alır dinlersin yok neyin alternatifi yok zart tarzının taklidi yok bilmemne....
çok mu mühim ya....

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Ned_Kelly yazdı:ya ne farkeder neyin alternatifi olması beğendiğinizi dinleyin beğenmediğinizi eleştirin işte....
nedir bu isim koyma, tarzlara ayırma merakı?
ayrımcılık insan doğasında var işte bu yüzden ırkçılık gerekli dediğmde herkes kızıyo bana..
aha buyrun müzik tarzlarında bile neredeyse jazz dinleyene ayrı, arabesk dinleyene ayrı üniforma giydirip ayrı nüfus cüzdanı çıkarcak bu insanlar...
müzik ulan bu ne kulağına hoş geliyosa alır dinlersin yok neyin alternatifi yok zart tarzının taklidi yok bilmemne....
çok mu mühim ya....
Yani haksız bi görüş değil aslında..

Kullanıcı avatarı
Rock_N
[Siteden Uzaklaştırıldı]
[Siteden Uzaklaştırıldı]

Mesaj gönderen Rock_N »

alternative rock die bişi yoq aslında yani şöle diim alternative rock denilince sanki rock müziğe alternatif olarak çıkmış bi müzik tarzı gibi anlaşılıyor ama altarnative rock aslında pop müziğin bi alternatifidir.Müziğede bakarsanız zaten ne pop ne de rock ....! tamamen pop müziğinm alternatifi... PopRocKta DieyBiliriZ AsLInda...

Kullanıcı avatarı
Scralatchi
Üye
Üye

Mesaj gönderen Scralatchi »

Genel bi kitleye hitap etmek için tasarlanmış. Pazarlama stratejisi.
Herkes Converse giymekte işte bu sebepten...
Kısaca..
Easyy money!

:P

Kullanıcı avatarı
Rock_N
[Siteden Uzaklaştırıldı]
[Siteden Uzaklaştırıldı]

Mesaj gönderen Rock_N »

Scralatchi yazdı:Genel bi kitleye hitap etmek için tasarlanmış. Pazarlama stratejisi.
Herkes Converse giymekte işte bu sebepten...
Kısaca..
Easyy money!

:P
¿¿¿

Kullanıcı avatarı
fanta
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fanta »

alternatif rock,tabiiki rockın alternatifidir...rockın alternatifi olmasa adı alternatif rock olmazdı zaten..sonuçta mawi sakalın yaptıı müzikle zardanadamın yaptıı müzik için aynı tarz diyemeyiz..bu durumda mawi sakal rock,zardanadam alternatif rock oluo gbi bişi çıkıo ortaya...
edison bile pişman...

Kullanıcı avatarı
sallangac
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sallangac »

Rejected yazdı:Alternatif diye bir tür var (örn Tool, A perfect circle..) bi de alternatif rock war(örn Placebo,Muse, Radiohead :( )
bunlar rock 'n roll'un insanı coşturmasını içine sindirememiş insanaların türettiği bir akım bu oldukça gereksiz olmakla birlikte kutsal kelime rock'un kelime anlamını değiştiriyorlar ve millet utanmadan bunlara rock kralı abi bunlar dior ve daha ileri gidip rock tarihinin en aşmış grubu diolar
Freddy Mercury,John Bonham ve Roger Waters gibi isnanalar hala hayatta olsalardı bu matt bellamy denen ibişler hayatta olamzlardı artı bu alternatifçilerin bu aşmış insanlara saygısı olmalı kanımca....
alternatifçileri ben karizma yapmak için komünist takılanlara veya karizma yapmak için ateist takılanlara ezik gibi paso siyah giyinen ibişlere benzetiyorum üstüne bir de bunlara aşık oluyorlar buna bir çözüm bulunmalı.. Bu adamlar kendilerini sempatik göstererek insanların beynini yıkıyorlar müzikalite açısından
şarkı sözlerine gelelim gerçektan aynı laflar seni sevdfim ama sevmedin sen beni işte tatlım ne güzelsin fln filan ya da iyice bunalıma ama o da yüzeysel insanları tekdüzeliğe iten pop kadar tehlikeli bir akım biz gerçek rockçılar buna bi önlem almalıyız
şimdi aramızdan bazı çıkıntılar gerçek rockerlar arasından alternatifçiler ne olcak derse onların müzikalite olarak çok gömlek altında olduklarını hatırlatırım ve müziklerinin tekneik ve ruhsal açıdan beş para etmediğini hatırlatır inasnları az da olsa bilinçlendirdiğim için gurur duyuyorum
sölediin seler cok cesurca ama bi okadar da saçma bence. ben müzisyen değilim ama müzisyen arklarım war ve nezaman tool'dan konu açılsa hepsi tool'u iyi müzik yapan bi grup olarak nitelendiriyolar,zaten tool alternatif değil deneysel yapıyo,fark ne dicen? alternetif olmak için bi şeye karsı çıkman lasm, tool'un müziği birçok sesi ve türlerden etkileri içnde barındırıyo zaten bunun için deneysel. ve ne bilim sarkı sözlerine sölediğin selerde atıp tutma gibime geldi, tool'un sözlerini çevirmiştim ben hiç öle ben seni sevdm sen sevmedn gbsnden şeler bulamadım bnm çevirdiğim sarkılarda sözler isa'ya ve allah'a yazılmıştı,müzikleride öle aşka dair sözlerle uyum saglıcak gb değil bence..
En son sallangac tarafından 22 Tem 2006 07:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Vampiria
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Vampiria »

Alternatıf rock dedıklerı sey bence pop kulturunun yarım kısım evrım gecırmıs halıde olabılr olay tamamen ticarı yanı..
Ben Kendi Kalbimin Vampiriyim Hiç Bitmeyen Kahkahaları Yüzünden Ayıplanan Gülmeyi Unutmuş Büyük Lanetlilerden Biri...

Kullanıcı avatarı
gsev
Üye
Üye

Mesaj gönderen gsev »

ben çok eleştiriyel yaklaşmıyorum dinleyenler adına..
kişi dinledikçe iyi,daha en iyi,en iyiyi ayırd ediyor..
bende rock dinlemeye başladığımda tercih ettiğim grupları şimdi dinlemiyorum..
seçicilik zamanla oluşur..
ve unutulmamalıdır ki kişileri doğru müzikle buluşturan müzisyenlerdir..onlara çok iş düşüyor..