İstiklal Marşı'nın rock yorumu

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

İstiklal Marşı'nın rock yorumu

Mesaj gönderen Sadeceucnokta »

Endüstriyel (industrial) rock müziğinin dünyadaki en önemli temsilcilerinden Sloven topluluk Laibach, son albümü Volk'ta (halk) İstiklal Marşı'nı yorumladı. 13 Şubat'ta İstanbul'da bir konser verecek olan Laibach, 31 Ekim 2006'da piyasaya çıkan albümünde, aralarında İngiltere, ABD, Japonya, Fransa, İsrail, İtalya'nın da bulunduğu 13 ülkenin milli marşını "avant-garde" (yenilikçi) bir formda söylüyor.

Sözlerinin büyük bölümü İstiklal Marşı'nın bazı dizelerinin İngilizce çevirisinden oluşan Türkiye adındaki şarkı, albümün de öne çıkan çalışmalarından.

'TÜRKLER AVRUPA'YI ETKİLEDİ'

Laibach üyelerinden Ivan Novak, Roll dergisine verdiği röportajda, albümde İstiklal Marşı'na da yer vermelerinin nedenini şöyle anlattı: "Tarihte önemli rol oynamış ülkelerin marşlarından bir albüm yapmak istedik. Türkiye de o ülkelerden biri. Geçmişte siyasi ve askeri bakımdan Avrupa'nın hatırı sayılır bir bölümünde etkili oldu. Slovenya bile Türk kültüründen etkilendi. Böyle bir albümde Türkiye'nin milli marşının da olması gerekiyordu."

Sahneye bazen Nazi üniformalarıyla çıktıkları ve Hitler Almanya'sını çağrıştıran imgeler kullandıkları için neo-Nazi olmakla suçlanan topluluk, bu eleştirilere, "Hitler ne kadar ressamsa, biz de o kadar neo-Nazi'yiz" diyerek yanıt veriyor. 1980'de kurulan Laibach'ın dokuzu stüdyo olmak üzere 30'a yakın albümü bulunuyor.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b2ssISDFpI8[/youtube]

Kaynak

Benden yorum yok Yorumsuz .. Gerisi size kalmış..

Diğer ülkelerin marşları youtube linki
Eskidendi, eskidendi, çok eskiden...

Kullanıcı avatarı
rockperest
Üye
Üye

Mesaj gönderen rockperest »

değişik bir çalışma ama ülkemizin milli marşına değer verip engelleyebilirdik

Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen theHeLL »

rockperest yazdı:değişik bir çalışma ama ülkemizin milli marşına değer verip engelleyebilirdik
tamamen katılıyorum sanki milli marş değil de çocuk şarkısını cover lamışlar gibi bi izlenim oluştu avrupalıların aklında da bunun olduğunu düşünüyorum ben bu cover a karşı yani almanların milli marşı bizim episode 13 tarafından cover lansa bukadar ses getirir mi veya onlar da bizim tepkisiz kaldığımız gibi mi davranırlar?
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

theHeLL yazdı:
rockperest yazdı:değişik bir çalışma ama ülkemizin milli marşına değer verip engelleyebilirdik
tamamen katılıyorum sanki milli marş değil de çocuk şarkısını cover lamışlar gibi bi izlenim oluştu avrupalıların aklında da bunun olduğunu düşünüyorum ben bu cover a karşı yani almanların milli marşı bizim episode 13 tarafından cover lansa bukadar ses getirir mi veya onlar da bizim tepkisiz kaldığımız gibi mi davranırlar?
kan gövdeyi götürür almanyada..
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen theHeLL »

wolfali yazdı:
theHeLL yazdı:
kan gövdeyi götürür almanyada..
kesinlikle..hatta gazete başlıklarını bile 45puntodan tahmin edebiliyorum:"hitler in kemikleri titredi" " böyle saygısızlık olmaz" falan ama bizde olunca iyi olmuş abi bile diyeninini duydum ben bilmiyorum ya ben biraz fazla milliyetçi düşünüyorum ya da olmuş işte abi be diyenlerin sorunları var millet,vatan,ulus konuları hakkında
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Tepkisizleştirdiler bizi tepki olsada saman alevi gibi bir anda sönüyor unutuluyor gidiyor.. Danimarkada bizim yasımızdaki gencler ortalıgı ayaga kaldırdı bunu örnek olarak söylemiyorum ama söz tepki olunca aklıma ilk gelen bu oldu..

Aslında olaya müzik gözüyle bakarsak yapılmış bir albüm ortada duruyor sanat sonucta ve sanatada saygılı olmak lazım diye düsünüyorum..

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen hi_fi_girl »

bunlara mı kalmış bizim marşımızı ön plana çıkarmak..onlar beğense nolu beğenmese nolur...yeniliğe karşı değilim ama anayasanın değişmez kuralları gibi tabuları vardır Türk lerin.. onaylamıyorum olumsuz düşünüyorum bu konuda...

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

hi_fi_girl yazdı:bunlara mı kalmış bizim marşımızı ön plana çıkarmak..onlar beğense nolu beğenmese nolur...yeniliğe karşı değilim ama anayasanın değişmez kuralları gibi tabuları vardır Türk lerin.. onaylamıyorum olumsuz düşünüyorum bu konuda...
Anayasamız Türkiye Cumhuriyeti sınırları içini baglar .. El oğlu istediğini yapar.. Bizim bakanlarda bakar sadece ..

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

iki üç peşmergenin tehditlerine ses çıkarmayanların buna ses çıkarmaması da çok doğal..helal olsun ne günlere kaldık.

Kullanıcı avatarı
der_in
Üye
Üye

Mesaj gönderen der_in »

bu ne yaaa!!!! bizim ülke de susup dinnemiş mi bi güzel yani !

Kullanıcı avatarı
Mehzk
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Mehzk »

:( Cok üzüldüm...Onların değerleri ile bizim değerlerimiz cok farklı aslında,onlar bayraklarını kıyafet yapan insanlar...Onu gectim müzikalitesi olmayan bir çalışma olmuş...Yazıkki birşey yapamıyoruz...Tarih tekerrür mü ediyor ne?
Döv Onları,Filmlerdeki Gibi,Topumu Kestiler,Pestillerini Çıkart Onların...

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

yorum yapamicam.niye böyle birşey yapmışlar ki??
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

avrupada bizim değerlerimizi aşşağılamak moda haline geldi..amaçlarını cidden merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

böyle bişi yapmamalıydılar tabi.ama grubun amacı aşağılamak degil gibi.tarihte önemli şeyler yaptığımızı,çoğu toplumu etkilediğimizi kabul etmişler.
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

Kullanıcı avatarı
s7nan
Üye
Üye

Mesaj gönderen s7nan »

beğenmedim hiç güzel olmamış ayrıca saygısızlık ve aşşalama seziyorum

Kullanıcı avatarı
stan
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen stan »

laibach in versionuna birsey diyecem. yani birsi bana söylemese Istiklal Marsin in oldugunu bilmezdim - bence hicbenzemiyor ve cok kotu!!!
ever try ever fail no matter try again fail again fail better!!!

Kullanıcı avatarı
Lysippe
Haberci & Moderatör
Haberci & Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Lysippe »

Papi yazdı:böyle bişi yapmamalıydılar tabi.ama grubun amacı aşağılamak degil gibi.tarihte önemli şeyler yaptığımızı,çoğu toplumu etkilediğimizi kabul etmişler.
çok da olumsuz bakmamak lazım bu gruba. albümlerinde sadece İstiklal Marşı coverlanmamış çünkü. birilerinden izin alındı mı bilmiyorum, alınması gerekirdi diye düşünüyorum ama...
adamlar uğraşmışlar çaba harcamışlar, bizi kötüleyen ya da aşağılayan birşeyi de yok. işin kimsenin düşünmediği bir yanı daha var, Laibach yorumuyla marşımızı dinleyen birçok yabancı arkadaşım hem yorumu çok beğendi hatta albümdeki en güzel "Marş" olduğunu savundular. ayrıca sonunda bayan vokalin Marşımızdan söylediği cümleleri kendilerine tercüme etmemi istediler. o cümleleri çevirdiğimde de bu kadar hisli, duygulu bir marşınız olduğunu bilmiyorduk, hayran kaldık dediler ve orijinalini bir yerlerden bulup dinlediler.
çoğu insan başka ülkelerin marşlarında ne anlatılıyor ilgilenmez. en azından ne kadar güzel bir marşımız olduğunu gördü birçok kişi.