Portecho

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
Kullanıcı avatarı
aych
Aylin Aslım ve Tayfası
Aylin Aslım ve Tayfası

Portecho

Mesaj gönderen aych »

Resim

Elec-trip Records'tan cikardiklari ilk albumleri Undertone ile dikkatleri uzerine ceken Portecho, Tan Tuncag ve Deniz Cuylan ikilisinin projesi.

elektronika ile rock muzigi karistirarak oldukca basarili dans muzigi ile pek cok sahnede konserleri oluyor.
bazı konserlerde Tan ve Deniz ikilisine bass ve davul da eslik ediyor.

sarkilari dinleyip konserlerle ve grupla ilgili baska konularda bilgi almak isterseniz http://www.myspace.com/portecho adresine bakabilirsiniz :)

Kullanıcı avatarı
aych
Aylin Aslım ve Tayfası
Aylin Aslım ve Tayfası

Mesaj gönderen aych »

16 Mart 2007 cuma akşamı Eskişehir Hayal Kahvesi'nde Live Performance ile izlenebilirler.

layne
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen layne »

sabancı üniversitesine geldiklerinde canlı dinledim. iyi güzel ancak tür olarak pek uymuyor :) türkiye'de türlerinde çok grup duymadım, bu yüzden yolları açık olacaktır, öyle de olsun zaten.
betterman.

Kullanıcı avatarı
aych
Aylin Aslım ve Tayfası
Aylin Aslım ve Tayfası

Mesaj gönderen aych »

20 mart 2007 ODTU MART FEST kapsaminda KKM Fuaye'de Live Set ile eğlenilebilir..! :)

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

pek bi sevilesi bi grup bu.. canlı dinlemek istiyorum bi seferligine.. odtu de izleyenler pek bi ovuyorlar grubu :)

bi de turk gibi degiller, turk olduklarına inanası gelmiyor insanın.. kaliteli techno duymayalı baya bi olmus :)

Kullanıcı avatarı
buzdan_kanat
Üye
Üye

Mesaj gönderen buzdan_kanat »

2 kez canlı dinledim ve gerçekten canlı performansları mükemmel,Gidilesi,görülesi,dinlenesi bir grup diyorum.İstanbul'u dünyada en iyi şekilde temsil edebilecek kapasitedede olduklarına değinmeden edemeyeceğim.
Bi gün yolda yürüyodum,bi şarkı duydum kalbim acıdı.

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

Şu anda da dinlediğim alt yapısı ile şahane bulduğum yetenekli bir grup..
Nande parçasında beni çeken bişey var..kalite kokuyor tüm dj'lerden önemli bir farkları olduğunu belli eder bi şekilde..
myspace.com/the_rita

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

yeni yeni kesfedebildigim bi grup.ilginc yani dinlemeye basladıktan sonra turk olduklarını ogrenmem :-D bunun sebebiyse bukadar kaliteli bi alt yapıyı biz turklerden beklememem olsa gerek. :010

elektronik muzikten hoslanan herkeze tavsiye ederim.

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Güne Sympathy'le başlayınca, hatta adı dahi geçse fena halde dile takılıyor. Tüm gün In this town... diye gezdiriyor insanı :)
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
stigma_26
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen stigma_26 »

goqhan yazdı:yeni yeni kesfedebildigim bi grup.ilginc yani dinlemeye basladýktan sonra turk olduklarýný ogrenmem :-D bunun sebebiyse bukadar kaliteli bi alt yapýyý biz turklerden beklememem olsa gerek. :010

elektronik muzikten hoslanan herkeze tavsiye ederim.
gerçekten insan dinleyince bunlar Türk deðildir yaa diyor :)
That's me in the corner...

Kullanıcı avatarı
omarylmz
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen omarylmz »

portecho 11 mayıs cuma günü itu taşkışla kampusunde sahne alcak.
the dreams in which im dying are the best ive ever had

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

makina performansları gerçekten çok iyiydi grubu ilk defa orda tanıdım ve sympathy şarkısını ilk dinleyişte sevdim.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

jonnathan yazdı:Güne Sympathy'le başlayınca, hatta adı dahi geçse fena halde dile takılıyor. Tüm gün In this town... diye gezdiriyor insanı :)
harbi ya bide girişindeki melodiyi bütün gün mırıldanıyorum,uyuz ediyor beni.:)
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
aych
Aylin Aslım ve Tayfası
Aylin Aslım ve Tayfası

Mesaj gönderen aych »

Resim

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

bence başarılı bir grup.bir makalelerini de okumuştum.boş adamlar değiller.

Kullanıcı avatarı
miskavera
Üye
Üye

Mesaj gönderen miskavera »

Bizim şenliğin afişlerini asarken bizi en çok zorlayan afişlerden birisi portecho'nun üstteki afişi olduğu için, çok merak etmeye başlamıştım bu grubu. Dinlemek lazım en kısa zamanda.

Kullanıcı avatarı
Darkfuneral
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Darkfuneral »

Neyi zorladı ki ?
All mankind loves a lover.

Kullanıcı avatarı
altmosfer
Üye
Üye

Mesaj gönderen altmosfer »

BAL ımızın ayran gününe geldiler,kopardılar,gittiler!
hayal dünyasında evimiz olsa...

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

Sympathy çok güzel, çok hoş...
Bir de albüm resimleri çok hoşuma gitti bunu da söylemeden geçemedim :010
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
gurultu
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gurultu »

http://www.radioeksen.com/roportaj.asp?ID=29

Resim
Portecho Dans Etmek İstese Ne Dinlerdi?
Haber Tarihi : 06.08.2007
Bildiğiniz üzere, Radyo Eksen’de yeni bir program başlamış bulunmakta. “Flexi Sahibi’nin Sesi” adındaki bu program, haftaiçi hergün saat 09:25’te ve tekrari ise 19:05'te yayınlanıyor. Amacı ise sadece Amerika veya İngiltere'den değil, dünyanin farkli ülkelerinden de iyi müzik çikabildiğini göstermek. Bizim topraklarımızda da farklı ve iyi müzik yapanlar, programımıza ayırdığımız bu bölümde yerini alacak.Bu röportajlar serisine, ilk albümüyle ve verdikleri konserlerle içimizdeki enerjiyi dışa vurmamızı sağlayan Portecho’yla başladık.

Kendilerine Balans’ta verdikleri konserlerde rastladım. Ben de dahil, bir çok insan uzunca bir aradan sonra ilk defa o gece dans etti. O gece grubu sevenler için “Sympathy”nin ayrı bir anlam taşıdığını düşünürken, röportaj sırasında şarkının aslında grubun müzikal gidişatını da belirlediğini öğrenmiş oldum.

Biz de grubu, bütün dikkati üzerine çeken ani çıkışını, oluşumunu, devamında olanları ve geleceklerini konuşmak için Radyo Eksen’e davet ettik. Bir kahve eşliğinde birbirimize alışma süreci sonrasında, stüdyoya girdik ve ses 1,2 ses 1,2’den sonra kayda başladık. Deniz ve Tan röportajın stüdyoda olmasından dolayı program için kayıt yaptığımızı sanıp, mikrofon önünde önlerini iliklerken durumu açıkladım ve güldük kendimize, birbirimize.

Tan’ın ve Deniz’in tanışması, Bant Dergisi’nden tanıdığımız Aylin Güngör’ün aracılığıyla olmuş. Deniz’in Portecho öncesindeki elektronik jazz müzik yapan grubu Maya’nın “Telecine” adındaki ilk albümünün lansman partisinde, Tan’la bir araya gelmişler ve bir yıl sonra (2004) Portecho oluşmuş. İlk başlarda birlikte müzik yapmaya çekinmişler. Farklı işler yaparak yakınlaşmışlar, egolarını törpülemişler. Şöyle ki;

Tan: “ Aslında bir sene boyunca hep aklımızda birşey vardı ama bilgisayar oyunu yaparak başladık. İkimiz de beste yapıp, prodüksiyon ortaya çıkaran insanlar olduğumuz için ve buna bağlı olarak bir ego çatışması problemi yaratma ihtimali bizi ürküttüğü için, hemen böyle birşey yapmaya çekindik.”

Deniz: “Arkadaş olmadan üretime geçilmiyor. Tan’la da aynı şekilde oldu. İlk önce başka başka işler yapmak, daha sonra müziği ele almak, “Undertone” albümünün kolayca ortaya çıkmasına, sorun yaşamamamıza yol açtı.”

Müzik piyasası bu kadar zorken, müzik yapanlar yıllarca albüm çıkarmak için uğraşırken, Portecho bir yıl kadar kısa bir süre içinde oluşturduğu parçalarla ilk albümünü çıkardı. Deniz bu hızı, Tan’la albüm yapmaya uygun kimyaları olduğuna bağladı. Daha önce Portecho gibi müzik yapmadıkları için albüm çıkarma süreci içinde tecrübe edinmeye dikkat etmişler. Konserler başladığında sahnede tam olarak ne yapmak gerektiğini kestiremiyorlarmış. Çünkü Portecho’nun müziği oldukça dinamik ve hareketli. Hatta ilk “Sympathy”i yazdıklarında dinleyenlerin dalga geçeceğini bile düşünmüşler. Şimdi her şey oturmuş ve neyin sevilip sevilmeyeceğini tahmin edebiliyorlarmış.

Tan: “Daha bilinçli hareket ediyoruz. Fakat o dönem bize çok faydalı oldu. Çünkü parçalar seyirciyle buluşa buluşa, konser vere vere gelişti.

Proje, “Portecho bir kulübe gitmiş olsa hangi müzikle eğlenmek isterdi?” sorusuna cevap ararken ortaya çıkmış. Elec-trip’in başında bulunan ve albümün co-prodüktörü Oğuz Kaplangı, ilk yaptıkları parçaların üzerine onlara “Artık böyle şeyler dinliyor musunuz?” sorusunu yöneltmiş ve Portecho, dinlemek istediği müziği icra etmeye başlamış. İstedikleri müziği ortaya çıkardıkları için de değişik bir dans albümü olduğunu söylüyorlar.

KAYGI YOK: BU BİR ŞİRKET DEĞİL, BİR EĞLENCE

İlk albümle yakaladıkları başarıdan sonra, gelecekte yapacakları işlerde yeterince başarı elde edememe, çıtayı yükseltememe gibi kaygılar taşımıyorlarmış. Çünkü herşey ilk albümle hatta, “Symptahy” parçasıyla ikinci albümün, üçüncü albümün taslağı kafalarında oluşmuş. Genelde memnuniyetsiz insanlar oldukları için “Bu albümün üzerine neler koyabiliriz?”, “Yeni besteler nasıl olacak?” gibi sorular sürekli beyinlerini kemiriyormuş.

Deniz: “Bizi ikinci albüm çok heyecanlandırıyor. Beraber çalışmak çok eğlenceli olduğu için öyle bir kaygımız olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu bir şirket değil, bu bir eğlence.”

YENİ ALBÜM İÇİN EN BÜYÜK İPUCU, KONSERLER

İkinci albüm için yeni şarkılar yapmaya başlamışlar. Bunları da konserlerde çalıyorlar fakat bu parçalar yeni albümde yer almayabilirmiş. Çünkü ikinci albüm için Eylül, Ekim aylarında kısa süreli bir kampa girip, sadece parçalara odaklanmak istiyorlarmış. Sound olarak kesinlikle daha yeni tınlıyacak bir şey olacakmış. Ama en önemlisi iyi bir şarkı ortaya çıkarmak ve bu olmadan da başka bir şarkıya başlamayacak olmalarıymış, bu ise bir çalışma metoduymuş. İkinci albümün çalışmaları için stüdyoyu Toscana’ya taşımayı ve besteleri orada yapmayı düşünüyorlarmış. Konserlerde şarkılara davul ve bas’ı da ekleyen grup, konserlerin, yeni albümün nasıl olacağının sinyallerini verdiğini ve ilk albüme göre daha az elektronik, daha rock’a yakın ve sert olacağını söyledi.

Deniz: “Birinci albümde dört kişi değildik. Portecho iki kişi. Konserler için bir davulcu ve basçıyla çalışıyoruz. Davulda Ulaş Özbiçer, bas gitarda ise Ayça Sarıgül yer alıyor. İkinci albümün davulları için yine onları kullanacağız. Şöyle de bir fikrimiz var. Canlı davulları kaydetip, bunu elektronik gibi tınlatmak istiyoruz. Bu albüm canlı çalınmış gibi olacak fakat kulağımıza elektronik gelecek. Bu ilk olan bir şey de değil ve bunu Portecho’nun bestelerine uygulamak istiyoruz.”

Tan: “Sahnedeki enerjiyi albüme taşımak çok kolay bir şey değil, özellikle teknik bir konu olduğu için. Onun için çalışmalar başladı. Bir şeyler deniyoruz.”

DANS ETTİRMEK, TİYATRODA GÜLDÜRMEYE BENZER

Konserde seyirciyi şarkılara ve sahneye adapte etmek, özellikle dans müziği yapıyorsanız çok zordur. Bu zorluğu Tan şöyle açıklıyor:

“Benim Radio Days adındaki grubumla sahne tecrübem oldu. Fakat Portecho bambaşka birşey. Dans ettirmek, insanları tiyatroda güldürmek gibi çok zor bir şey, başarabildiğin zaman da tatmini çok yüksek.”

Deniz: “Mesela birisiyle konuşurken Tan da, ben de dikkati hep üzerimize çekmeye çalışıyoruz. Hiç boş bırakmayıp, diğer insanlarla konuşup, orda sürekli bir eğlence yaratmak peşinde olan insanlarız. Aynı şeyi sahnede yaptığımızı düşünüyorum. Biraz da seyirciyi kendi halinde şarkıyla bırakalım, değil mi? Onu yapmıyoruz. Her an gözümüz seyircinin üzerinde. Enerji biraz azalıyorsa hemen yükseltmeye çalışıyoruz.”

Yurt dışında Amsterdam, Floransa, Stockholm konserleri olmuş. New York Times gazetesinde grubun tanıtımı yer almıştı.Konser için gittikleri diğer yerlerde de ilgi görüyorlarmış. Melody Maker’ın devamı niteliğinde olan Plan B, Portecho için “Yerel Kahramanlar” ifadesini kullanmış. Stockholm’da konser verdiklerinde de, gazetelerde çok güzel yazılar çıkmış.

Bağlı oldukları plak şirketi Elec-trip bağımsız bir şirket. Belki gruba çok büyük bütçeler ayırmıyor fakat Elec - trip sayesinde kafalarındaki projenin çok daha hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi Tan.

“Elec - trip farklı bir plak şirketi. Aslında Türkiye’ye gerekli olan bir sistem var, o da; bağımsız bir şirket olması. Fazla bir bütçe yok ortada. Kliplerimizi kendimiz çekiyoruz. Benim stüdyomda montajlanıyor. Postprodüksiyonu falan orda yapılıyor. Bunun için büyük bütçeler ayrılmıyor. Ama Elec - trip gibi bir şirketle çalıştığımız için, bu tip projelerimiz kolaylıkla ilerliyor ve hayat buluyor. Oğuz’la olan uyumumuzdan da kaynaklanan bir şey var. Yaratıcı anlamda bir özgürlüğümüz var.”

Deniz: “Büyük bir şirket bir sürü gruba sahip ve bir sürü koldan başarılı olmaya çalışıyor. Ürünlerini bir sürü yerden satmaya çalışıyor. Fakat bağımsız bir şirkette çalıştığınız zaman, siz onların en iyi silahı oluyorsunuz ve sizin için daha fazla çalışabiliyorlar. Elec - trip, ismini büyütecekse Portecho’nun popülerliğiyle, bu Portecho’nun işine de yarıyor. Ama Portecho’nun ilk albümü büyük bir şirketten çıksaydı, sadece oranın bir sanatçısı olacaktı. Arada böyle bir fark var.”

Son zamanlarda albüm satışlarının iyice düşmesiyle sanatçıların albüm yayınlamamayı düşünmesinin tersine Portecho, albümü kartvizit olarak görüyor.

Deniz: “Mp3 olarak satıldığında o şarkıyı değiştime hakkın varmış gibi oluyor, ama yaptığın parçalar jelatin içine girdiği zaman o şarkıları elleyemiyorsun. O bizi çok rahatlatıyor.”

Portecho en büyük dikkati konserlerle çektiğini düşünüyor. Diyorlar ki; müzik endüstrisi yeni bir döneme girdi ve artık CD bir koleksiyon parçası oldu.

Aslında albüm kapağıyla da dikkat çektiklerini düşünüyorlar. Bunun için akılda kalıcı bir resim koymuşlar ve gazetelerde, “Türkiye’de yapılmış en iyi kapak” diye başlıklar atılmış. Volga Yıldız tarafından çekilen fotoğrafların, ikinci, üçüncü albümlerde de unutulmayacağını söylüyorlar.

Portecho ilk parçalarını yapmaya sadece eğlence için başladı. Fakat yaptıkları her projeyi bu noktaya getirmeye çalıştı. Bunun arkasında da durdu. En büyük kriterlerini ise şöyle açıklıyorlar;

“Portecho’yla ilgili bir şey yaparken sıkılıyorsak ve parçayla çalışmaktan sıkılyorsak, o parça bizim için başarısız olmuş demektir. İkinci albüm için de eğlendiğimiz parçaları yapıp o anda kafamızdaki şeyi samimi bir şekilde dışa vrumayı başarabilirsek, Portecho’nun arkası gelecektir.”

Yan Projeler, Yan Bilgiler

· Deniz’in üç yıldır devam eden bir projesi var. “Norrda” adındaki grubun ilk albümü “Infinite Face” olarak belirlenmiş. Deniz, bu projeyi İsveç’e gidip gelmek için uzatıyormuş. Albümün ilk klibi İsveç’te Tan tarafından çekilecek. “Infinite Face” parçasını Elec-trip’in yayınladığı “İstanbul Calling Volume 2” albümünden dinleyebilirsiniz.

· Deniz’in 2003’te Bant dergisinin illüstratörü Sadi Güran’la başlattığı “Netame” adındaki proje yakın bir zaman içersinde hayat bulacak. Proje bir CD’den ve bir illüstrasyon kitabından oluşuyor. Aynı zamanda içinde yazılar da yer alıyor.

· Tan’ın projesi ise Mira. Miray Kurtuluş ile beraber yürüttü proje, Türkçe sözlerden oluşan, 70’ler, 60’lar, hatta zaman zaman 50’ler gibi tınlayan bir sound’a sahip. “Bir Gün Gelir” parçasını Elec-trip’in yayınladığı “İstanbul Calling Volume 2” albümünde bulabilirsiniz.

· Herşeye bilgisayar oyunu yaparak başlamışlar, fakat bitirememişler. Çünkü Portecho için çalışmalara başlamışlar ve tüm zamanlarını müzik kapsamış. “Tamamen gerçek görüntülerden oluşan birşeydi. Grafik olmayan, interaktif bir sinema filmi gibiydi. Bir sürü objeyle ilişki kurabildiğiniz, insanlarla konuşabildiğiniz, çekmece açıp kapatılabildiğiniz detaylarla dolu bir oyundu. Aslında böyle bir oyun yapmak zor, birlikte müzik yapmak daha kolay.”

· İlk albümde, albüme adını veren parça “Undertone”’unun orjinalini çıkarıp remix’ini koymuşlar. Sebep ise, sound olarak albümde eski kalması.

· Grup çalışmalara, rock şarkısı yazar gibi başlıyor. Önce Deniz, gitar melodisi buluyor ve onun üzerine Tan, vokal yapıyor.

· Portecho, İsveç’te Nina adlı parçasına klip çekecek.

· “Kontrasttan bahsetmişken, büyük bir konser verdiğimizde, büyük bir enerji dışa vurulduktan sonra tekrar otele gidip uyumak istiyoruz.”

· Grup, sinemadan, belgesellerden, ruh hallerinden etkileniyor ve bunlar müziklerine yansıyor.

· Grubun desteklediği ve beğendiği gruplar, Kim ki O, Geist I’m Glast, Sakin, Grangulez, 123...

· Deniz Cuylan ikinci albüm öncesinde, kışın askere gidecek.

· Tan Tuncağ tiyatro mezunu. “Tiyatro oyuncusu olmak, enstrüman çalmak gibi biraz. Sadece tek bir enstrüman çalarken mutlu olamam. Eğer gerçekten tiyatroda geleceğim olsaydı, oyun yazmak isterdim ama yazamayacağım için boş bir laf.”

· Deniz Cuylan konserler haricinde dans etmemiş. Kendilerine “dans dersi mi aldınız?” diye soranlar olmuş.

· Portecho üç ay boyunca ayda bir kez Balans Tonique’de.

Kullanıcı avatarı
gurultu
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gurultu »

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

Mtv ema ödüllerinde bizi temsil etmek için en iyi grup bu olur.
DandadaDan ve Suitcase'i de severim ama tanıtım önemliyse -ki önemli- en iyi tanıtan grup Portecho olur.
myspace.com/the_rita

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

ben de portecho ya verdim.bedük te fena değil aslında ama zamanı var daha.

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Evet şuanda baktığımızda anket dışında da bana kalırsa bu olayı en çok hak eden grup durumunda...
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

Yeni klip hoş olmuş.
myspace.com/the_rita