Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Enstrümantel Forum
freaky
Üye
Üye

Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mesaj gönderen freaky »

Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Kullanıcı avatarı
deathster
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen deathster »

Sapına :D

(Edit by Trimpot)
Thousand of cars and a million guitars, Screaming with power in the air, Weve found the place where the decibels race, This army of rock will be there

http://www.myspace.com/firewind DİNLE!!!

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Rejected »

1- hemen la telinde mi'ye yani 7. perdeye bas çünkü %80 yamuk olur
2-kasasının hafif tokmak darbeleri ile kontrol et boşluk warsa direk koy gitarı yerine,
3- sapına gitarı göz hizasına koyarak bak sap ayarı fln herşey çok önemli
4- yanında hard case vermiolarsa ziktir et :)

Kullanıcı avatarı
deathster
Müdavim Üye
Müdavim Üye

replica yazdı:
(Edit by Trimpot)

sağol trimpot
Thousand of cars and a million guitars, Screaming with power in the air, Weve found the place where the decibels race, This army of rock will be there

freaky
Üye
Üye

Mesaj gönderen freaky »

Arkadaşlar biraz ciddi ve açıklayıcı cevaplar verelim ki başkaları da okuyunca yararlanabilsin.di mi?

Kullanıcı avatarı
deathster
Müdavim Üye
Müdavim Üye

bana yapılan bu davranışın herkese yapılmasını bekliyorum

freaky
Üye
Üye

Mesaj gönderen freaky »

replica yazdı:bana yapılan bu davranışın herkese yapılmasını bekliyorum

sana yapılan editasyon(yeni kelime :) ) ise yapılsın tabii herkese.. :)

ya aslında bazı msgları direkt çöp boxa yollasa adminler ya da modlar ne gzl olurdu di mi, kaynadı gitti gene konu

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

öncelikle o aletin gitar olduğundan emin olun

James_Hetfield
Üye
Üye

Mesaj gönderen James_Hetfield »

Gitarı aldıınız yerde , giterı bağlarlar marshall amfiye süper distortion eşliinde büyülenirsiniz...Sora eve gittiğinizde gitardan ses çıkmazsa şaşırmayın.... :lol: :lol:
MASTER__OF__PUPPETS

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

en büyük numaradır zaten o şerefsizler....

drexler
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen drexler »

bi bilenle gidin bence..akustiklerde felan cok telin perdelere temasıyla ince bi ses cıkar kulak tırmalar ona dikkat..bi de sap ayarı fln yapılmıyosa cekersiniz..gerci artık sap ayarsız akustik kaldımı da..

Kullanıcı avatarı
Bilge_Kagan
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Bilge_Kagan »

Önce tuner kullanarak bir akort etmek sonra da seslerin birbirine kendi aralarında ne kadar uyumlu olduğuna bakmak lazım bence. Zira Türkiyede satılan gitarlar çok kaliteli gitarlar olmadığından tunerla akort etmek aleti kesmiyor. Ha bu söylediğim gitarın kalitesi hakkında önemli bir ölçüt değil ama önemli bir kolaylık ;)

Kullanıcı avatarı
Tharkun
Üye
Üye

Mesaj gönderen Tharkun »

Gitarın sap ve gövdesinin yapıldığı ağacın iyi olmasına bak.
Çünkü onları değiştiremezsin. Manyetikler yetmezse seneye manyetik alırsın. Baktın bridge dandik onu değiştirirsin ama sap dandikse işin pek zor..
Suntadan yapılmış gitarları almayın..

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Eğer elektro diosanız:Öncelikle ağacı çok önemli.Gitarlar arasında kıyaslama yaparken mümkünse ağır olan enstrumanları tercih edin çünkü ağacın kalitesi arttıkça ağırlığı da artıo. Belim boynum ağrır diye düşünmeyin. Onun yerine çalmaya/çalışmaya başlamadan önce boyun ve kol ısınma egzersizleri yapın.Uygun fiyata gitar arıosanız ne tür müzik yapıosanız yapın üzerinde "humbucker" manyetikler olan gitarlar tercih edin. Çünkü kalitesiz single manyetikler çok dip sesi yapıo. Keyfiniz kaçar yani.. Benim önerim Washburn'ün X, Maverick, veya M serileri. Piyasada tercih edilen aynı klasmanda uygun fiyatlı olan Squer ya da Cort'lardan çok daha iyi sonuç alcağınızı teminederim.Ve gitar alırken bilen biriyle gidip çalarak almak en doğrusu.O sizin yerinize sap ayarı, entonasyon ayarı falan daha rahat anlayacaktır. Tabii eğer bütçeniz kısıtlı değilse "aman daha yeni başlıorum iyisini sonra alırım" diye düşünmeyin. Zevkinize göre Fender, İbanez, Gibson ne seviosanız mümkün olduğunca iyi bi gitar alın. Ne kadar iyi bi gitarla başlarsanız çalmaya o kadar keyifli başlarsınız ve bu sizin gelişiminizi de olumlu etkiler..
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

A_SeX_PisToL
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen A_SeX_PisToL »

tona dikkat etmek lasım bence ben gitarların hangi ağaçdan yapıldığına yada manyetiğine falan bakmıyom zaten o konularda bi bilgimde yok ama ton çok önemli
ilk gittiğinizde kesinlikle ton kontrolü yapın amfiye taktırmadan yapın bunu ki amfiye takınca ses daha düzgün çıkıyo zati amfinin görevi bu değil mi ;)

tüm perdelere mümkünse teker teker basın tüm perdelere basılıyken çıkan titreşimler aynı uzunlukta olmalı cızzt bızzt diye ses çıkıyosa o gitardan uuzak durun

marka takıntısı yapmayın tona önem verin örneğin benim aria bass gitarım var :-D

"gerçek ton enstrümanda değil parmaklardadır..." JACO PASTORIUS

bu söz işime geliyo o yüzden yazdım eheh :-D

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Victor Wooten da aynı şekilde "müziği enstruman değil siz yaparsınız" demiş. Tabii senin dediklerine harfiyen katılıorum. Ama çoğu zaten benim dediklerimle doğrudan ilintili..
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Sorj
Üye
Üye

Mesaj gönderen Sorj »

A_SeX_PisToL :
O cızbız teldende olabilir.Bendede bass gitar var ve tellerim karardı artık euheuh.Cız bız ötüyo deli ediyor.

Bass gitar da dikkat edilmesi gerekenler bence şunlar ;

Sap düzgün olmalı
Teller klavyeye ne çok aralıklı nede çok yakın olmalıdır.
Tonu hoş olmalıdır.Yani bu kişiden kişiye değişir.Kimisi kirli sever kimi tertemiz cillop ton sever.
Birde o dönderbaçlar varya hani ton değiştirip ses kısıp azaltma hah onları kontrol edin.Ben bi bass gitar bakmıştım ton değiştiremiyorsun.ehue çalışmıyor.Sadece ses kısıyorsun...
Birde en önemlisi ton ayarlarken ses yükseltirken anfide cızırtı yada dıııııııııtt diye alttan ses gelmemesi lazım.Bende geliyor :)

Kullanıcı avatarı
sbhcngl
Üye
Üye

Çok haklısın.

Mesaj gönderen sbhcngl »

Zor olmayacaksa, kendi amfi ve efektlerinle denemekte yarar var. Bir de gitarı ilk eline alıp çaldığın zaman aklında en ufak bir olumsuz nokta oluşuyorsa o gitarı alma. Sonradan hep seni rahatsız eder. Her bütçeye göre üyü ve kötü gitar vardır. Önemli olan alan kişiye bir şeyler vermesi. Fiyatı çok yüksek olan bir gitar bile senin ihtiyacına cevap vermeyebilir.

James_Hetfield yazdı:Gitarı aldıınız yerde , giterı bağlarlar marshall amfiye süper distortion eşliinde büyülenirsiniz...Sora eve gittiğinizde gitardan ses çıkmazsa şaşırmayın.... :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

markasýna dikkat etceksin baba (.
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

Kullanıcı avatarı
dudu
Üye
Üye

Mesaj gönderen dudu »

artık sap olup olmadığına bakın çünkü çoğu gitar satıcısı sapı atmış gitarlar satıyor ha bi de tellerinin yüksekte olmamasına dikkat edin :-D

Kullanıcı avatarı
anil_us
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen anil_us »

elektro için konuşayım:aman he hindistan malı almayın gitarı... :-D

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

bende endonezya yapımı var.Endonezya işçiliğne 9.9 puan verdim ben :-D 8)

Kullanıcı avatarı
anil_us
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen anil_us »

KoRn_eR yazdı:bende endonezya yapımı var.Endonezya işçiliğne 9.9 puan verdim ben :-D 8)
ben de de endonezya malı ibanez var,ben de 10 üzerinden 11 veriyorum :-D

Kullanıcı avatarı
mahoni
[ Dondu Kaldı ]
[ Dondu Kaldı ]

Mesaj gönderen mahoni »

:002 sesine çk dkkaaat etmk lzım.....

Kullanıcı avatarı
Meloik
Üye
Üye

Mesaj gönderen Meloik »

Bilmiyorsanız kesinlikle bir bilenle gidin derim ben.
Ağacı,aksamı ve aksam ayarları çok önemli özellikle de manyetikleri!
Gitarı alırken kötü bir amphi de deneyin.Sap ayarına dikkat edin.Ama asıl önemlisi aldığınız yerdir kadıköy whisky,tünel lay lay lom,tüel zuhal'den sakın almayın bunun yanında senkop müzik'de kazıkçıdır dikkat edin derim ben!en çok önereceğim yerler kadıköy srv,kadıköy stage müziktir.Size verilen garantiye iyi dikkat edin ayrıca esp veya ltd düşünüyorsanız pahalı olsada pera müzik iyidir.Aldığınız dükkanın garanti vermesi çok önemli.Marka konusunda çok takıntılı olmayın aldığınız gitar hakkında iyi araştırma yapın sonra elden çıkarması kolay olsun ama illa ibanez olsun diye kasmanın anlamı yok önemli olan sesi ve size sağlayacağı performanstır örneğin bir fender stratla yapacağınız iş farklıdır bir ibanez jam yada prestij serisiyle farklıdır bu nednele ne için gitar aldığınızı iyi bilmek gereklidir bazı markaların bazı gitarları çok iyi bazıları çok kötüdür bu nedenle markayı değil o gitarın özelliklerini dikkate alın derim ben.
Bass olarak da hemen hemen aynı şeyler geçerlidir örneğin ben cort kullanıyoum piyasaya sorsanız cooort coort diye dalga geçeninden tutun da cortsa yaramaz diyen insanlar hatta eski bassçılar bile vardır ama ben cortun en iyi modellerinden birini kullanıyorum manyetik olsun ağaç olsunişçilik ve yapılış özelliği olsun tam benim istediğim gitar olduğu için aldım onu ben kısacası evet cort'un çok kötü gitarları var ama iyileri de var bu bütün markalar için geçerli ibanezin bazı gitarları var asla cortumun yanına yaklaştırmam ben.Unutmadan klavye falan dedik daha önce ama gitarın kusurlu olmamasını kastetmiştik burada bir nokta daha var örneğin ben geçenlerde amphi denerken öylesine bir gitarı elime alıp onunla denedim bu gitar modelini şimdi hatılamıyorum ama yaklaşık 650$lık bir ibanezdi benim gitarım kadar iyi olmasa da iyi bir gitardı elime aldım ve çalmaya başladım soundu fena değildi ama klavyesi o kadar genişti ki çok zorlandım çalarken evet gitar güzel hiç bir kusuru yok ama bana göre değil dedim ya hem ton olarak hem kullanım rahatlığı olarak bir gitarı değerlendirin kusurlu olup olmaması dışında çünkü sizin en istediğinizi sizden iyi kimse bilemez.
Son olarak ne olursa olsun çin,endonezya,tayvan yapımı gitarlardan kaçının en iyisi Amerikandır ama çok pahalıdır yetişmeniz zor olabilir,sonra japon gitarlar çok iyidir ama onlara yetişmekde o kadar kolay değildir(özellikle ibanez basslarını artık japonyada üretmiyor hepsini korede üretiyor) sonra kore gitarlar gelir ki onlarda çok iyidir fiyatları da daha makuldür sakın kore'den daha düşük gitar almayın.Fenderlerin falan meksika yapımları da fena değildir önerebilirim onları da.
Hepnize iyi şanslar gitar alırken:)
God Gave Rock'n Roll To You,Save Rock'n Roll For Everyone