Bas Gitar mı Elektro Gitar mı ?

Enstrümantel Forum
Kullanıcı avatarı
arlen
Üye
Üye

Bas Gitar mı Elektro Gitar mı ?

Mesaj gönderen arlen »

bas gitarmı daha çok zevk verir yoksa elektro gitarmı yada hangisi daha kolaydır ? :002

Kullanıcı avatarı
lonly
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lonly »

ikisinide çalmayı bilmem ama elektrodan bassa geçenler basa hayran oluyorlar tapıyorlar...yani geçen arkdaşlar öle diolar:))
insan kendine rağmen yaşamayı bilmeli bazen...

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Elektro gitar, şarkılarda her zaman ön plandadır.Yeryüzündeki şarkıların çok büyük bir kısmında, şarkının melodisini gitar verir ve en çok duyulan enstrümanda gitardır.Bas gitar daha arka plandadır genelde.Elektronun bastığı akorları oluşturan notalardan, hayat bulur bas tonu.Bu yüzden duyması daha zordur..Tabi bunun tam tersi olan gruplarda var.(Bkz. Muse, Red hot vs.)

Çalması ile ilgili olarakta; hangisi daha zordur sorusuna net bir cevap olamaz.Burdaki zorluk ölçütü nedir?Sadece bir kaç figür öğrenmek ya da bir kaç şarkıyı çalmak mı?Peki bu şarkılar hangileri :-D gibi birçok soru aklıma geliyor ve kendi kendime bu soruları cevaplamaya çalışmaktansa bu soruyu es geçmeyi uygun görüyorum.

İki enstrümanı çalmakta insana zevk verir.Daha doğrusu dünyadaki bütün enstrümanları çalmak bence zevklidir.Ama benim tercihim yıllardır bas gitardır.
Eğer iki gitar arasında tereddütte kaldıysanız ve hangisini seçsem de, çalmaya çalışsam diye karar veremediyseniz kalibinizin sesini dinleyin ve o enstrümana odaklanın.Zaten gitarlarda mantık aynıdır.Birini çözen adamın diğer gitarı çalamaması için hiçbir sebep yoktur.

Hem ne kadar zor olabilir ki zaten; topu topu yedi tane nota yok mu? :-D 8)

Kullanıcı avatarı
arlen
Üye
Üye

Mesaj gönderen arlen »

çok teşekkürler kalbimin sesi elektro diyor :005

Kullanıcı avatarı
yuzyil
Üye
Üye

Mesaj gönderen yuzyil »

ben bas isterdim .. çok hemde .. ama elin küçük olmaz dediler.. şimdi bas gbi çalıyorum electro yu .. (: genellkle sololar hep benim .. bas çalmasn onu ben çalymm dyorum ? :D

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Elin küçük olmaz dediler ne ya...puuahhaa.önemli olan işlevi demediler herhalde sana.
When you're pushed, killing's as easy as breathing

Kullanıcı avatarı
stigma_26
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen stigma_26 »

bas gitar....onun sesi apayrý!!! :)
That's me in the corner...

Kullanıcı avatarı
lp35
Üye
Üye

Mesaj gönderen lp35 »

elektro:D

Kullanıcı avatarı
violent
Üye
Üye

Mesaj gönderen violent »

bass gitar derim ben ,)

rockn_dark
Üye
Üye

Mesaj gönderen rockn_dark »

bass gitar kolaydır ama elektro gitar daha zevklidir hele birde profsan bir soloda bütün ilgiyi üstüne toplarsın :)

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Bu nasıl bi soru nasıl bi tartışma? Öncelikle her iki enstruman da farklı bi zevk farklı bi keyif verir, ikisinin de yeri ayrıdır. Ben ki bass çalıorum bunun tek sebebi kendimi daha yakın hissetmem. Asla "bass daha iyi bi enstruman" gibi bi cümle sarfetmem. Ayrıca hiçbi enstruman diğerinden daha zor ya da kolay değildir her enstrumanın kendine özgü zorlukları vardır...
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
arranger
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen arranger »

Bass çalmakta zorlandığım için (parmaklarım zariftir) electro daha fazla zevk veriyor. Ama bassı da kolayca çalabilmek isterdim.

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Gibson'ın skalası kısa bassları var. SG serisi falan. Çoğunlukla 30.5" scale oluo. Onlar küçük ve zarif eller için uygun. Gibson'lar pahalı tabii, ama Epiphone da üretio aynı modelleri fiyatları da daha uygun. Tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

bencede saçma bi soru.. görecelidir bass tellerine dokunmak bile bana acaip zewk verir
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

haykolik_cansu
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen haykolik_cansu »

yaa elektro gitarlarının fiyatları nası bilen varmı??ama istanbuldan olsun bide ucuz yerleri sölermisiniz!!
bitti dertler bindi tasa ben kurbanım haykoma!!!!!!!!hayfan olmaktan gurur duyuyorum çünkü ayrıcaktır:):)

Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen theHeLL »

ikisini de çalmamama rağmen duyduğum ve gördüğüme göre bas çalanlar daha keyif alıyo elektro çok daha ön planda olduğundan belki oda seçilebilir ama ben olsam kesinlikle bas ı seçerim..elektrosuz bi parçada eksiklik hemen hissedilebilir adı konulabilir abi bak elektro yok bunda diye ama basın olmadığı parçalarda hep bişey eksik mi ne diye sorup durulabilir
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

haykolik_cansu
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen haykolik_cansu »

konuyla ilgili diil ama çok önemli yaa elektro gitarlarının fiyatları nası bilen varmı??ama istanbuldan olsun bide ucuz yerleri sölermisiniz

Kullanıcı avatarı
pressure
Üye
Üye

Mesaj gönderen pressure »

elektro müzikal bakımdan daha tatmin edici bence

Kullanıcı avatarı
kitten
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kitten »

her açıdan elektro derim bende :)

Kullanıcı avatarı
pardus
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen pardus »

bence elktro ama hangisini istiyosanzı ona yönelmelisinz ve ısrar etmelisinz

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Bi enstrumanı çalmayı, onunla müzik yapmayı beceren ne çalıosa çalsın ondan zevk alır. Müzik yapmayı becerirsen polis düdüğü bile keyif verir sana bence. O yüzden hiçbi ayrım yapmıorum, yapamıorum.

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

shidow yazdı:Bu nasıl bi soru nasıl bi tartışma? Öncelikle her iki enstruman da farklı bi zevk farklı bi keyif verir, ikisinin de yeri ayrıdır. Ben ki bass çalıorum bunun tek sebebi kendimi daha yakın hissetmem. Asla "bass daha iyi bi enstruman" gibi bi cümle sarfetmem. Ayrıca hiçbi enstruman diğerinden daha zor ya da kolay değildir her enstrumanın kendine özgü zorlukları vardır...
Tam bende buna benzer bi yorumda bulunacaktim.Konu birazcik saçma olmus bence.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..