Bassçılar gelin burda bass-efektleriyle ilgili konuşalım...

Enstrümantel Forum
Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bassçılar gelin burda bass-efektleriyle ilgili konuşalım...

Mesaj gönderen shidow »

"Elektrocular kullanır da biz kullanamaz mıyız?" gibi bi şekilde başlamış olsa gerek bu iş zaten. Boss'tan digitech'e Line6'e özellikle efekt konusunda uzman bi çok firma hafife alınmayacak bi süredir gitar için ürettiklerinin muadillerini Bass için de üretiolar. Siz bunlardan hangilerini kullanıosunuz? Kullanıo musunuz? Yaklaşımızınız nedir?

Mesela ben kısa bi süre önce digitech'in "bass synth-wah" pedalını aldım. Herkesin hoşuna gidecek bi efekt pedalı değil. Muhtemelen şundan bi 3-4 yıl önce benim de hoşuma gitmezdi ama ben çok memnunum çok eğleniorum. Başka pedallar da alıp set-up'ımı zenginleştirmek istiorum.
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Ben analog dizmektense prosesör almayı düşünüyorum.Aklımda Boss Me-50B ve Gt-6B var.
When you're pushed, killing's as easy as breathing

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Boss Me-50B'yi denedim ben. Süperr bi alet. Kesinlikle tavsiye ederim. Gt6B'yi biliorum ama denemedim. Keza Me50B'den daha kapsamlı, daha komplike, kullanması daha zor ve tabii ki daha pahalı olduğunu da biliorum. Valla prosesör konusunda gördüğüm en uçuk cihaz Digtech GNX 3 B. Alette 8 kanal kayıt imkanı ve drum-machine bile var. Tek başına orkestra oluosun bildiğin...

Esas ben bi wah pedalı düşünüorum. Morley ve Jim Dunlop arasında kaldım. Kendimi Morley'e biraz daha yakın hissediorum ama Jim Dunlop hakkında da çok olumlu eleştriler duyuyorum okuorum. Bilemedim...

Kullanıcı avatarı
duayen
Üye
Üye

Mesaj gönderen duayen »

kendi imkanlarımla fieldy tonuna çok yaklaştım pek çok konserde de korn coverı çalmıştık ama aynısı olmuyo yaa :) chorus gerekmiş sanırım..ama olsun önemli olan kısıtlı cihazlarla kaliteyi yakalamak :) boss geb 7im saolsun :)

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Fieldy'nin esas olayı efektden ziyade teknikte. Adam çatır çutur dalıyo entrumana..Da dediğin gibi çatır çutur yapmadığı yerlerde bi chorus duyuyorum ben de..

Kullanıcı avatarı
duayen
Üye
Üye

Mesaj gönderen duayen »

teknik tabiki göz ardı edilemez de..bunun için çok yol denedim..çok ilginç öneriler de aldım :) hatta en ilginci telleri çamaşır makinasına at demişti bi çok yılını müziğe veren bi insan :) ben denemedim ama bi denemek lazım :)

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Telleri sirkeli suda kaynatınca da (bi çok basscının eskiyen teli bi süre daha kullanabilmek için uyguladığı yöntem) oldukça kemik bi ton gelio, ama Fieldy'nin ki kadar olur mu bilmem. Ben bi çok kere tellerimi kaynattım ama Fieldy kadar sert davranmaya gerek duymadığım için enstrumana, bilmiorum...

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Ben de kaynatmıştım bi ara.3-5 gün daha idare etti ama yeni tel gibisi yok tabi

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Senin tuşen sert galiba. Gerçi telin kalitesine göre de değişir ama, kaynattıktan sonra ben aşağı yukarı 1,5 hafta idare edebiliorum...

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Bu başlık pek bi öksüz kaldı yazık. Ben yaratıcısı olarak biraz sahip çıkiyim bari. 2008'in başında chorus pedalı olarak digitech'in "bass multi chorus" pedalını aldım. Fiyatı göz önünde bulundurulduğunda mucizevi bi alet. Kontrolleri son derece pratik ve denediğim pedalar arasında üstüne chorus duymadım. Daha pahalı olan EBS ve Carl Martin gibi abilerine taş çıkaracak lezzette bir pedal bence.

Onun dışında compressor bende bi saplantı halini aldı. Kafayı yemek üzereyim beni mutlu eden bi kompressor bulamadım. En son yaptığım araştırmalar sonucunda bütün oklar bana EBS'in "dual comp&limiter"ına yönlendirio. Heralde ondan alacağım.

Sonracığıma. Geçenlerde nette dolaşırken yine bi çılgınlığa rastladım. Electro harmonix gitar için 70'lerden bu yana ürettiği efsane distortion pedalı Big Muff Pi'nin bass versiyonunu yapmış. Kİ bunun gitar için olanını bile basscılar sık sık kullanırlar. Bunlara en meşhur örnek Muse basscısı Chris Wolstenholme.

Bi de son olarak almayı düşündüğüm bir diğer pedal Boss'un flanger pedalı BF3. Ki bass'ta en iyi sonuç veren benim rastladığım bu. Zaten aletin üzerinde bass girişi ayrı özel :)

Kullanıcı avatarı
stigma_26
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen stigma_26 »

shidow yazdı:Bu baþlýk pek bi öksüz kaldý yazýk. Ben yaratýcýsý olarak biraz sahip çýkiyim bari. 2008'in baþýnda chorus pedalý olarak digitech'in "bass multi chorus" pedalýný aldým. Fiyatý göz önünde bulundurulduðunda mucizevi bi alet. Kontrolleri son derece pratik ve denediðim pedalar arasýnda üstüne chorus duymadým. Daha pahalý olan EBS ve Carl Martin gibi abilerine taþ çýkaracak lezzette bir pedal bence.

Onun dýþýnda compressor bende bi saplantý halini aldý. Kafayý yemek üzereyim beni mutlu eden bi kompressor bulamadým. En son yaptýðým araþtýrmalar sonucunda bütün oklar bana EBS'in "dual comp&limiter"ýna yönlendirio. Heralde ondan alacaðým.

Sonracýðýma. Geçenlerde nette dolaþýrken yine bi çýlgýnlýða rastladým. Electro harmonix gitar için 70'lerden bu yana ürettiði efsane distortion pedalý Big Muff Pi'nin bass versiyonunu yapmýþ. KÝ bunun gitar için olanýný bile basscýlar sýk sýk kullanýrlar. Bunlara en meþhur örnek Muse basscýsý Chris Wolstenholme.

Bi de son olarak almayý düþündüðüm bir diðer pedal Boss'un flanger pedalý BF3. Ki bass'ta en iyi sonuç veren benim rastladýðým bu. Zaten aletin üzerinde bass giriþi ayrý özel :)

Anlaþýlan sen bütün paraný pedallara yatýrmaya karar verdin :010
That's me in the corner...

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

BEQ700 equalizer pedalım var başka da birşeyim yok :D
Şu aralar almak istiyorum bir pedal ama karar veremedim daha :/

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

stigma_26 yazdı:
shidow yazdı:Bu başlık pek bi öksüz kaldı yazık. Ben yaratıcısı olarak biraz sahip çıkiyim bari. 2008'in başında chorus pedalı olarak digitech'in "bass multi chorus" pedalını aldım. Fiyatı göz önünde bulundurulduğunda mucizevi bi alet. Kontrolleri son derece pratik ve denediğim pedalar arasında üstüne chorus duymadım. Daha pahalı olan EBS ve Carl Martin gibi abilerine taş çıkaracak lezzette bir pedal bence.

Onun dışında compressor bende bi saplantı halini aldı. Kafayı yemek üzereyim beni mutlu eden bi kompressor bulamadım. En son yaptığım araştırmalar sonucunda bütün oklar bana EBS'in "dual comp&limiter"ına yönlendirio. Heralde ondan alacağım.

Sonracığıma. Geçenlerde nette dolaşırken yine bi çılgınlığa rastladım. Electro harmonix gitar için 70'lerden bu yana ürettiği efsane distortion pedalı Big Muff Pi'nin bass versiyonunu yapmış. Kİ bunun gitar için olanını bile basscılar sık sık kullanırlar. Bunlara en meşhur örnek Muse basscısı Chris Wolstenholme.

Bi de son olarak almayı düşündüğüm bir diğer pedal Boss'un flanger pedalı BF3. Ki bass'ta en iyi sonuç veren benim rastladığım bu. Zaten aletin üzerinde bass girişi ayrı özel :)

Anlaşılan sen bütün paranı pedallara yatırmaya karar verdin :010
Sadece pedal mı? Müzisyenin derdi bitmio. Kafanda bi sound oluşturuosun onun için ekipman düşünmeye başlıosun, bütçe ayırmaya başlıosun bi kısmını alıosun. Derken bakıosun, ya kafanda oluşturduğundan farklı bişey çıkıyo ortaya ya da artık vakti zamanıyla düşündüklerin kafanda değişmeye başlamış. Farklı müzikal renklere yeni yeni sound düşüncelerine yönelmişsin. Hobaa filmi baştan al o zaman işte... :)

Kullanıcı avatarı
deathster
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen deathster »

ya bana boş tel etüdü lazım yada tuşe performansımı arttırıcak etüdler nette baktım biraz ama bulamadım bi bilgisi olan varmı
Thousand of cars and a million guitars, Screaming with power in the air, Weve found the place where the decibels race, This army of rock will be there

http://www.myspace.com/firewind DİNLE!!!

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

www.faanahtari.com

Bütün basscılara tavsiye ederim. Hem forumu hem de kaynakları çok kuvvetli..