Türkiye'de bu terimlerden ne anlaşılıyor?

Hayata ve yaşama dair ne varsa A'dan Z'ye de...
Kullanıcı avatarı
balgam
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen balgam »

misfit yazdı:sağcı veya solcu,hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız..birbirimize düşman olacağımıza,birlik olup,dışardaki düşmanlarımızla mücadele etmeliyiz bence...
kesinlikle +1
"Angelo rotto//psykhe"::Ho affrontato quando lo avete lasciato...

err0ri5t
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen err0ri5t »

Atatürk,ortacı değil solcudur,birisi yazmış bilgilendireyim dedim...
the longest line of cocaine

Kullanıcı avatarı
teocu_girl
Üye
Üye

Mesaj gönderen teocu_girl »

bloodline666 yazdı:politikacýlarýn ceplarini doldurmak için türk gençlerini birbirlerine düþürmeleridir saðcýlýk solculuk
katýlýyorummmm
düþlerim baþka þeyler
aðlarým hiç býkmadan
giderim çook uzaklara
ardýma hiç bakmadan

Burhan_abi
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Türkiye'de bu terimlerden ne anlaşılıyor?

Mesaj gönderen Burhan_abi »

kirik_melek yazdı:solculuk nedir? sağcılık nedir? neden herkes ortak bi noktada buluşamıyor kii insanlar aynı amaç için yaşamıyorlar mı?
Valla bu terimlerin günümüz içinde anlamlarını yitirdiğini görüyorum eskiden ABD ye sadece sol kesim karsı idi simdi ise herkes karşı ..
"Namazını kıl Ölüm gelmeden...!"

"Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden ibarettir.."

A_SeX_PisToL
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen A_SeX_PisToL »

saçma..
herkes karşı falan değil...sağ kesim amerika için çalışıyor..görmüyo musunuz??
sağ sol çatışması dış ülkelerin kışkırtmasıdır bi yerde doğru ama buna neden olan insanların fikir ayrılıkları daha çok..yani herkes doğru dürüst düşünebilseydi..................

motorhead
Üye
Üye

Mesaj gönderen motorhead »

eğer bu ülkeyi seviyorsanız bu ülke için uzun vadeli planlar yapmalısınız eğer siz yapmazsanız bölücüler(pkk diil akp,anap,dyp..)planlar bu ülkenin geleceğini !kendi eğer firalarımız kursaydık zamanında adidas nike cocacola olmazdı burda ...! ben napıyim bunda dicekseniz 80 darbesinden sonra seçmeseydiniz iktidarı gtrmeseydiniz adb yi ülkemize...! yada en azından bundan sonra seçmeyin..

Kullanıcı avatarı
Vampiria
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Vampiria »

Turk halkını yıllarca bırbırıne dusurup kardesı kardese oldurten sag-sol kavgası tamamen dıs guclerın kontrolunde turkıyeyı zayıflatma planlarından bırı ..
Ben Kendi Kalbimin Vampiriyim Hiç Bitmeyen Kahkahaları Yüzünden Ayıplanan Gülmeyi Unutmuş Büyük Lanetlilerden Biri...

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

evet doğru.dış güçler yüzünden oldu
ama insanlarımız bu kadar mı aptal?
sen sağsın, sen solsun dediler.fight! dediler başladık mı savaşmaya?
everybody knows what the blues is all about ;
it's a pain you can't live with
it's a woman you can't live without...

Kullanıcı avatarı
okyanus_07
Üye
Üye

Mesaj gönderen okyanus_07 »

ya sağcısın ya solcu durumu, 1 0 mantığının * ürünüdür, insanları kalıplara sokmaya çalışanların ürettiği saçmalıktır. her birey kendi fikirleri, birkimi ve ürettikleri ile vardır ve/veya varolmalıdır. kişi başka bir bireye fikirlerini empoze etmeye çalışmadıktan, mukaddesatına küfretmedikten, özgürlüğünü kısıtlamadıktan sonra "ben de varım" diyebilir ve birilerinin "onu yok sayması" insanlık dışı saçmalıktır. *
bir grup salak fransızın 18yy sonu, 19yy başında ortaya attığı ve günümüzde de hala politikada geçerli olan ve de büyük saçmalık olan sağ ve sol kavramlarından doğan ayırım

Kullanıcı avatarı
duman21
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen duman21 »

gemisini kurtaran kaptan kardeşim bu memlekette sağ der adam sol vurur kimin ne yapıcağı beli olmaz nerden çıkarı varsa oralı olur benim yurdum insanı

Kullanıcı avatarı
ex
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ex »

Cennetin olmadığını hayal et

Eğer denersen bu kolay

Altımızda cehennem yok

Üstümüzdeyse sadece gökyüzü var

Hayal et bütün insanların

bu gün için yaşadığını...

Hiç ülke olmadığını hayal et

Bunu yapmak zor değil

Öldürecek ve uğruna ölecek bir şey yok

Ve din de yok
Hayal et bütün insanların

hayatı barış içinde yaşadığını

Mülkiyetin olmadığını hayal et

Yapabilir misin merak ediyorum

Hırsa ve açgözlülüğe gerek yok

İnsanların kardeşliği

Hayat et bütün insanların

Tüm dünyayı paylaştığını

Benim bir hayalperest olduğumu söyleyebilirsin

ama tek ben değilim

Umarım bir gün sen de bize katılırsın

Ve dünya tekvücut olarak yaşar

JOHN LENNON

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

err0ri5t yazdı:Atatürk,ortacı değil solcudur,birisi yazmış bilgilendireyim dedim...

o birisi harbi vahilmiş :) konuşma o adamla ya :D
hayatın gizini vereceğim sana!!!

benle derdin varsa bana gel!!

Kullanıcı avatarı
unspoken_1982
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen unspoken_1982 »

kirik_melek yazdı:solculuk nedir? sağcılık nedir? neden herkes ortak bi noktada buluşamıyor kii insanlar aynı amaç için yaşamıyorlar mı?
neden insanların aynı şeyi düşünmek zorunda olduğunu düşünüyoruz................

Kullanıcı avatarı
s0uth
Üye
Üye

Mesaj gönderen s0uth »

ex yazdı: john lennon
+++999999 ımagine ...... :wink:

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen rahibe_teresa »

aynı amaç için yaşıyor olabilirler ama hepsi aynı şekilde ve aynı düzende yaşamak istemiyor..
bir kesim bazı büyük(!)güçlerin kuklası olarak yaşamayı tercih derken diğer kesim kendi akıllarının, özgür iradelerinin farkında olup sözde bağımsız diil gerçekten bağımsız olan eşit bir ülkenin vatandaşı olarak yaşamayı tercih ediyor..
\\ kimdi giden kimdi kalan giden mi suçluduR heR zaman.. //

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

haklı.
En son bad-dua tarafından 03 Kas 2006 16:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

ters999
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ters999 »

aznavur yazdı:biri dio eşitlik,diğeri dio illa biri yönetsin..istediğiniz ortacılıksa atatürkçü olun,ne de olsa iki tarafıda birleştiren o ..
:wink:
Cumhuriyetimiz'in 83. yılı hepimize kutlu olsun..

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

bütün insanların tek bir görüşü savunmaları imkansız.
ama bu milli mücadeleye gelince ülke için bütün insanlarımız kürtte olsa lazda olsa
düşünmeden canlarını ortaya koyarlar diye düşünüyorum.
yeterki bazı terör örgütleri kurum ve ülkeler tarafından kışkırtılmasınlar

Kullanıcı avatarı
orphanedland_x
Üye
Üye

Mesaj gönderen orphanedland_x »

aslında her beynin kendi ayrı düsüncesi wardır bence.. ama bunları en genel olarak ayırmak icin cıktı büyük ihtimal bu sağ sol muhabbeti
6 Hafta önceki düşüncelerimi hala daha sürdürmemi bekliyorlar...Eğer öyle olursa kölesi olmaz mıyım düşüncemin...

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

murti yazdı:
err0ri5t yazdı:Atatürk,ortacı değil solcudur,birisi yazmış bilgilendireyim dedim...

ne alasakı var sen hic devrimci, yenilikci, laik, halkcı vs vs vs.. ortacı (buda ne demekse artık) veya sagcı gordunmu!!!! :023
ATATURK tabykide solcuydu bunu nasıı inkar edebilirsinizki

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Lovalace »

Genelde Sağcı yada Solcu gençler kendilerine bir mezhep edinme çabasında bu mezhebe girenlerinde %60-70 kadar bir kısmı girdiği mezhebin inandığı şeylere inanmıyor...
Her ikisininde de bir yere kadar gelinmesinde hiç bir sakınca yok Türkiye'de herhangi bir mezhebe girmeden ilermemen çok zor bu yüzden bir yere girilmeli ama asla aşırıya kaçılmamalıdır... Ha ben hiç bir yere girmedim girmemde her iki tarafada yakınım bu yüzden sıradanlıkla devam ediyorum kanımca

Aşırı Sağcılık Aptallık, Akılsızlık, ve bilumum ...........
Aşırı Solculukta Dinsizlik

Atatürk Sol görüşlüydü ama Solcu değildi... ileri görüşlüydü sadece çarptırmayalım
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

goqhan yazdı:
murti yazdı:

ne alasakı var sen hic devrimci, yenilikci, laik, halkcı vs vs vs.. ortacı (buda ne demekse artık) veya sagcı gordunmu!!!! :023
atarkün sol görüşlü oldugunu sanmıyorum ve milliyetçi oldugunu biliyorum,ülkücülük deil bakın milliyetçilik..gerçi eğer diosanız atatürk sol görüşlü veya solcuydu o zmn diorum ki atatürk notresosyalist...

ya beyler bu ülkeye komünizmin gelmesini istemeyen atatürk eilmiydi ya,şimdi nasıl solcu oalbilir..bi daha düşün goqhan...
hayatın gizini vereceğim sana!!!

benle derdin varsa bana gel!!

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

murti yazdı:
goqhan yazdı:
murti yazdı:

atarkün sol görüşlü oldugunu sanmıyorum ve milliyetçi oldugunu biliyorum,ülkücülük deil bakın milliyetçilik..gerçi eğer diosanız atatürk sol görüşlü veya solcuydu o zmn diorum ki atatürk notresosyalist...

ya beyler bu ülkeye komünizmin gelmesini istemeyen atatürk eilmiydi ya,şimdi nasıl solcu oalbilir..bi daha düşün goqhan...

herseyden once her sol goruslu insan komünzmi desteklemes cunku komünzm artık bi utapyadır gerceklestirilemes durumdadır nerdeyse...(sadece icinde bole bi dunya istegi yatmaktadır olmıcagını bilsede ister bukadardır yany) ve komünzmi istemeyende sol goruslu olamas diede bisii yoktur.cunku ozamanın sartları anca atamıza bukadarını musade etmistir.fakat ataturkun yapdıklarına bi donun bakın bi sagcının yapacagı bisii diildir bunlar.ben size gidin kitaplar okuyun arastırın demiorum sadece ataturk'un ilkelerine bakın yater!!
en basiti hangi sagcı devrimden bahsedebilir ve gerceklestirir sizce?
hangi sagcı laiklikten bahsedebilir?
hangi sagcı demokrasiden bahsedebilir?
en onemlisi hangi sagcı cumhuriey halk fıkrasını kurabilir???

benim az once bahsettigim solculukta yanlıs anlasılmasıın.aslında en guselini Lovalace solemis ataturk sol gorusluydu die en dogrusu bu olur sanırım...

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

Lovalace yazdı:Genelde Sağcı yada Solcu gençler kendilerine bir mezhep edinme çabasında bu mezhebe girenlerinde %60-70 kadar bir kısmı girdiği mezhebin inandığı şeylere inanmıyor...
bu gençler kendi aralarında okul temsilcisi gibi bir şey bile seçiyorlar.yani x okulunun solcu/sağcı temsilcisi bu kişidir diye.saçma..
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

Artık sağ-sol terimlerinden anlaşılan şu:

Sağcı - dinci müslüman
Solcu - laik müslüman
Lasciate mi cantare