Biz neLer yapabiLiriz..

Hayata ve yaşama dair ne varsa A'dan Z'ye de...
213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Re: Biz neLer yapabiLiriz..

Mesaj gönderen 213 »

Lysippe yazdı:
betul yazdı:biz artık daha düzgün bir Türkce konusabiliriz..
biz müzik, aşk meşk konustugumuz kadar güncel sorunları da konusabiliriz..
bu ülkenin gelecegiysek kendi adıma konusiim aynaya baktıımda pek de saglam bi gelecek görmüorum..
günden güne eriyip gidioruz..Türk olmanın gururunu bile haketmedigimiz o kadar cok an oluyo ki..cok basit bir örnek..cogumuzun bi zamanlar ciddi ciddi dinlediği S.O.A.D bizimle ilgili neler soyluo..!
bizi yöneten insanları gördükce daha da içler acısı bi halde olduğumuzu anlıyorum..

kolay degil belki ama cidden artık birseyler yapılmalı..bu kadar basit olmamalı hic birsey..umarım aldatmak,sokakta öpüsürken ws seklinde baslıklara gösterdiginiz ilgiyi buna da gösterirsiniz..!
ilk cümlenle ilgili söylemek istediğim birşeyler var, dilimizi düzgün konuşabiliriz. zor mu? hiç de değil. özellikle bu konda ciddi takıntılarım var. çoğu kişinin sorun olarak görmediği ama benim dikkat ettiğim forumlarda konuşulan yanlış Türkçe. hiç uzun uzun anlatmayacağım, bence buna dikkat etmek bile önemli. ama forum kullananların %99'u için basit birşey bu.

yabancı kültüre karşı olan yakınlığımızdan, onları taklit ettiğimizden bahsedilmiş, "sewiorm, chok hosh, way be" yazmak yerine kendi harflerimizi kullanmanızı öneririm. bu da bir başlangıçtır.

onun dışında soad'a olan tepkiniz için de anti-soad sitesi var ve bu aralar anti-soad tişörtleri basıyorlar. ilginizi çekerse bir göz atın derim. zaten bu konu hem grubun başlığında hem de safi müzikte çok konuşuldu. ben de yazmıştım vaktiyle, soad sevmem, müzikleri de dünyanın en iyi müziği olsun, bu olanlardan sonra hiçbir özellikleri kalmaz gözümde.

son olarak da, lütfen dilimizi her ne nedenle olursa olsun katletmeyelim derim. klavyede 2 harf fazla yazmak kimsenin parmaklarını yormaz.
Tebrikler
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

betul yazdı:ask ask ask..sanal,gercek,ömrü,yası,acısı,vs..bilmiyorum bu ara cok mu duygusuzlastım ama cidden bu kadar buyutulecek birsey degil..cok mu seviyorsun,cok mu mutlusun..allah bozmasın ne diyelim..da ne bileyim aska verilen onem keske baska seylere de verilse..tabi ki cok ozel bir duygu ama bu kadar dile gelip basitlesmesini istemem ben..Ataol Behramoğlu'nun bir siiri var bilmiyorum okudunuz mu..ASK İKİ KİSİLİKTİR..!annatmak istedigim bu belki de..ask iki kisiliktir..guzel ya da kotu butun yanlarıyla o iki kisi arasında yasanır..bir iliskinin bitmesi sadece o iki kisiyi ilgilendirir..ya da o iliskide yasanan hos seyler..arada o moda girersin bilirim o ruh halini..hani yazayım en azından boyle rahatlayayım dersin..ama msn de olsa bu dısavurum daha az ask konussak artık bu sitede..

biz artık bu sitede daha az ask konusmalıyız..
aşk zaten iki kişilik.o başlıklara yazınca birşey değişmiyor.paylaşmak isteyen varsa yazar..bazıları için gerçekten çoook önemli bir duygu
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

Kullanıcı avatarı
betul
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen betul »

Papi yazdı:
betul yazdı:ask ask ask..sanal,gercek,ömrü,yası,acısı,vs..bilmiyorum bu ara cok mu duygusuzlastım ama cidden bu kadar buyutulecek birsey degil..cok mu seviyorsun,cok mu mutlusun..allah bozmasın ne diyelim..da ne bileyim aska verilen onem keske baska seylere de verilse..tabi ki cok ozel bir duygu ama bu kadar dile gelip basitlesmesini istemem ben..Ataol Behramoğlu'nun bir siiri var bilmiyorum okudunuz mu..ASK İKİ KİSİLİKTİR..!annatmak istedigim bu belki de..ask iki kisiliktir..guzel ya da kotu butun yanlarıyla o iki kisi arasında yasanır..bir iliskinin bitmesi sadece o iki kisiyi ilgilendirir..ya da o iliskide yasanan hos seyler..arada o moda girersin bilirim o ruh halini..hani yazayım en azından boyle rahatlayayım dersin..ama msn de olsa bu dısavurum daha az ask konussak artık bu sitede..

biz artık bu sitede daha az ask konusmalıyız..
aşk zaten iki kişilik.o başlıklara yazınca birşey değişmiyor.paylaşmak isteyen varsa yazar..bazıları için gerçekten çoook önemli bir duygu
bunu bir yada iki baslıkta ifade edebiliriz gibime geliyor..hepsi icin ayrı bir baslık acmak sacma ve yersiz bence..askın omru,askın yası,sanal ask,ask acısı,vs..bu kadar baslık kirliliktir gereksizdir..bir muzik sitesi icin de fazladır..
Rüya ile gercegin arafında..Hep iyinin,askın tarafında..

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

betul yazdı:bunu bir yada iki baslıkta ifade edebiliriz gibime geliyor..hepsi icin ayrı bir baslık acmak sacma ve yersiz bence..askın omru,askın yası,sanal ask,ask acısı,vs..bu kadar baslık kirliliktir gereksizdir..bir muzik sitesi icin de fazladır..
+1
bazı seylerin sınırı olması lazım.. gereginden fazla askla ilgili baslık var sonucta burası gercekten muzik sitesi

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

tum ask baslıkları artık burada birlestirildi...

eskiden kalan baslıklarıysa forum arsivinde bulabilirsiniz...
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
betul
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen betul »

jonnathan yazdı:tum ask baslıkları artık burada birlestirildi...

eskiden kalan baslıklarıysa forum arsivinde bulabilirsiniz...
hos olmus guzel olmus..
Rüya ile gercegin arafında..Hep iyinin,askın tarafında..

Kullanıcı avatarı
xalo
Üye
Üye

Mesaj gönderen xalo »

v00d00 yazdı:ya ben şunu anlayamıyorum...
türk olmanın gururu??
ya gerçekten saçma bişi değil mi? ya nedir bu yaa? zamanında dnaları bizimkilere çok benzeyen insanlar, kafatasları aynı olan insanlar, geçmişte büyük şeyler yapmışlar biz de bunlarla övünelim..kafatasımız aynı onlarla diye gurur duyalım...:P "geçmişte neler yapmışız(ulan adamlar o kadar uğraşmışlar, çabalamışlar yapmak için o şeyleri.bizim kafatasımız aynı diye biz hemen üstüne konuyorz..oh ne ala.neyse) şimdi de aynılarını yaparız ulan! biz de o güç var.hissediyorum damarlarımdaki asil kanı!!" falan diye kendimizi kandırıyoruz bence...yani sürekli laf ayrımlara gelir.insanlarda genelde bu sorun var.
mesela dünyaya bakın...
ilk başta bi ırk ayrımı var-*-siyahlar, beyazlar, kızılar, ne biliim bilmemneler
sonra din-*-müslümanıydı,hristiyanıydı,yahudisiydi,zerdüştüydü,budistiydi(ki aslında hepsi aynı felsefeyi farklı yollardan anlatıyolar..biz ayrım yapıyoruz)
sonra ülkeler var..millet ayrımı-*-türk,arap,amerikalı,gaydırıgubbak milletler...
hayır şimdi dünyayı da geçtik ülke içinde ayrım var(kürt-türk ayrımı millet ayrımlarına giriyo ondan bahsetmiyorum..zaten o ayrımı yapanlar gerizekalıdır)
mesela abi sen nerelisin?
kayseriliyim
hobaa ben de yaa..zaten anlamıştım ben kayserililer böyle parlıyolar bi yani bi acayip olurlar
yok efenim ben kastamonuluya kız vermem...ilginç ilginç...
sonra bide şehir içi ayrım var...
mesela aydınlıkevlerin serserileri bi acayip delikanlıdır, çinçinin serserileri daha bi acayip delikanlıdır
neyse...işte dünyaya bi kere gelecez arkadaşlar...neyden hoşlanıyosak onu yapmamız lazım.ben türküm diye halk müziği dinlemek zorunda değilim.ve dinlemedğim zaman da insanlar bunu "emperyalist güçlerin oyunu"olarak tanımlamasınlar...(ki ben halk müziği dinlerim)
neyse konuyu saptırmam umarım...budur yani...
Hewal mükemmelsin arkadas... :015

Damardak asil kanmis yokya türkün kani asilde bir Kürdün yada Ermeninki nasıl??

arkadaslar su milliyetcilige bir son verilsin...hİC Bir Irk digerinden üstün degildir üstün olmayada calısmasın...

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

sallangac yazdı:önce insanlığı öğrenebiliriz mesela
Çok güzel bi konuya değinmişsin bence. Özellikle bize ilkokuldan bu yana verilen eğitim Türk kavramını insan üstü bi varlıkmışcasına övdüğü için gerçek hayatta insan olduğumuzun farkına vramamız bi çoklarında bi kompleks yaratıo bence. Herşeyden önce insan olduğumuz bilincinden uzaklaşmamalıyız. Yanlış anlaşılmasın ben Türk'lüğe ve bu bilince taş atmak niyetinde değilim asla. Ben de T.C vatandaşıyım , bu topraklarda yaşıorum bu memeleketi, kültürünü ve insanlarını seviorum. Özellikle Türk'lerin Anadolu'ya geldikten sonra oluşturduğu kültürün özel ve çok değerli bi birikim olduğunu düşünüo ve buna saygı duyuyorum. Bu kültürden öğrendiklerim de bana zaten bunu söylüyor: Önce insanlık, hiçkimseye, hiçbi millete düşmanlık beslememeliyiz.
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
pardus
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen pardus »

evet önce insanlığı öğrenmeli sonrada bi müzik aletini tabi dini ve kültürel değerleri untmmak lazm...
We learned speaking turkish one english stayed... yanlşmı oldu acepp:D

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

shidow yazdı:
sallangac yazdı:önce insanlığı öğrenebiliriz mesela
Çok güzel bi konuya değinmişsin bence. Özellikle bize ilkokuldan bu yana verilen eğitim Türk kavramını insan üstü bi varlıkmışcasına övdüğü için gerçek hayatta insan olduğumuzun farkına vramamız bi çoklarında bi kompleks yaratıo bence. Herşeyden önce insan olduğumuz bilincinden uzaklaşmamalıyız. Yanlış anlaşılmasın ben Türk'lüğe ve bu bilince taş atmak niyetinde değilim asla. Ben de T.C vatandaşıyım , bu topraklarda yaşıorum bu memeleketi, kültürünü ve insanlarını seviorum. Özellikle Türk'lerin Anadolu'ya geldikten sonra oluşturduğu kültürün özel ve çok değerli bi birikim olduğunu düşünüo ve buna saygı duyuyorum. Bu kültürden öğrendiklerim de bana zaten bunu söylüyor: Önce insanlık, hiçkimseye, hiçbi millete düşmanlık beslememeliyiz.
insanlık elbette en büyük ve evrensel değerdir, elbette bütün insanlar ırk ayrımı yapılmadan eşittir ancak ülkemizde "türklüğün" öne çıkması bence pek de haksız sayılmaz.. ülkemizin konumundan dolayı çok fazla gözönünde olması birçok milletin bu topraklarda emellerinin olması sonucunu doğurmuştur.. pekçok millet türkleri sevmez ve dünyada "türk" deyince kafalarında oluşan imajı hepimiz az çok biliyoruz. bu da bizleri kendi içimize ve geçmişimize dönmeye zorluyor..
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

Kullanıcı avatarı
doacan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doacan »

v00d00 yazdı:ya ben şunu anlayamıyorum...
türk olmanın gururu??
ya gerçekten saçma bişi değil mi? ya nedir bu yaa? zamanında dnaları bizimkilere çok benzeyen insanlar, kafatasları aynı olan insanlar, geçmişte büyük şeyler yapmışlar biz de bunlarla övünelim..kafatasımız aynı onlarla diye gurur duyalım...:P "geçmişte neler yapmışız(ulan adamlar o kadar uğraşmışlar, çabalamışlar yapmak için o şeyleri.bizim kafatasımız aynı diye biz hemen üstüne konuyorz..oh ne ala.neyse) şimdi de aynılarını yaparız ulan! biz de o güç var.hissediyorum damarlarımdaki asil kanı!!" falan diye kendimizi kandırıyoruz bence...yani sürekli laf ayrımlara gelir.insanlarda genelde bu sorun var.
mesela dünyaya bakın...
ilk başta bi ırk ayrımı var-*-siyahlar, beyazlar, kızılar, ne biliim bilmemneler
sonra din-*-müslümanıydı,hristiyanıydı,yahudisiydi,zerdüştüydü,budistiydi(ki aslında hepsi aynı felsefeyi farklı yollardan anlatıyolar..biz ayrım yapıyoruz)
sonra ülkeler var..millet ayrımı-*-türk,arap,amerikalı,gaydırıgubbak milletler...
hayır şimdi dünyayı da geçtik ülke içinde ayrım var(kürt-türk ayrımı millet ayrımlarına giriyo ondan bahsetmiyorum..zaten o ayrımı yapanlar gerizekalıdır)
mesela abi sen nerelisin?
kayseriliyim
hobaa ben de yaa..zaten anlamıştım ben kayserililer böyle parlıyolar bi yani bi acayip olurlar
yok efenim ben kastamonuluya kız vermem...ilginç ilginç...
sonra bide şehir içi ayrım var...
mesela aydınlıkevlerin serserileri bi acayip delikanlıdır, çinçinin serserileri daha bi acayip delikanlıdır
neyse...işte dünyaya bi kere gelecez arkadaşlar...neyden hoşlanıyosak onu yapmamız lazım.ben türküm diye halk müziği dinlemek zorunda değilim.ve dinlemedğim zaman da insanlar bunu "emperyalist güçlerin oyunu"olarak tanımlamasınlar...(ki ben halk müziği dinlerim)
neyse konuyu saptırmam umarım...budur yani...

ben de bişeyler yazacaktım da sen zaten hepsini yazmışsın :-D

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

valla betül ve bazı arkadaşlar soruorum neden bu kadar kötümsersiniz?.....olaya nasıl bakmak istersen öyle görürsün die bi laf tam buraya..mükemmel bir heykel'i kendi kafanda 1 dakkada en iğrenç bi şekilde oluşturabilirsin yada yorumlarsın..bugun türkiyedeki dil kullanımı battı diosunuz da ben ingilizce biliyorum ve ingiliz olsun amerikalı olsun kanadalı olsun onlarda kendi dillerini batırmış durumdalar ve daha kötü..ikincisi türkiye huzurlu bi yer veya müslümanlığın tam yaşanmadıgı yer dioruz ki bende diorm ama dünyaya baktıgında yine müslümanlık en güzel burda yaşanıyor....bide başörtü sorunu vardı oda inş. yeni anayasayla gidio yök kalkıo o sorunda bitti gibi...diyeceğim ben türküm gurur duyuyorum bunla övünüyorum,bi yabancıyla konuştugumda ceddimin,türklüğün ve insnalarımızın sağ sol görüşlü farketmez ne kadar değerli oldgunu anlatmaya çalışıyorum.....herşey güzel,inş. daha güzel olcak,artık eskisi gbi bi batı veya amerika özentiliği kaldıgını düşünmüyorum....
hayatın gizini vereceğim sana!!!

benle derdin varsa bana gel!!

Kullanıcı avatarı
chakow
Üye
Üye

Mesaj gönderen chakow »

biz kim oldugumuzu ögrenmeye calısarak ise baslayabiliriz. insan olmanın gercekten ne demek oldugunun kesfini yapabiliriz. tembelligi bırakıp bilginin pesinden kosabiliriz. herseyi sorgulayarak baslayabiliriz ise. daha inanclı olmayı deneyebiliriz;sadece inanıyorum demenin ilerisine gecip inandıgımızı ve inanmayı ögrenmeye calısabiliriz. tarihimizi ögrenerek baslayabiliriz ise... karsımıza tarihimizle atalarımızla ilgili sacma sapan yorumlar yapan insanlar cıkıyo hergün.. onları tek bir lafımızla haksız olduklarına inandırabilecek seviyeye ulasmak icin cabalayabiliriz mesela. Türk'lügümüzü benimseyebiliriz.Türk olmayana karsı daha cok hosgörü besleyebiliriz. bize hosgörü göstermeyenin karsısına dikilmek icin daha cesur ve kararlı olabiliriz.. artık derin uykumuzdan uyanıp,söyle bi silkelenip nereye gittigimize bakabiliriz...ve evet eger denersek deistirebiliriz..ben tek basıma ne yapabilirim demeyi hep beraber bırakıp daha iyisi icin savasmaya hazır bi kalabalık olabiliriz.. daha duyarlı olabiliriz.. etrafımızdakilerin hayatlarına karsı... sokakta haksız yere siddet gören,ya da kapkaça ugrayan bi insanı anlamsızca sadece seyreden kalabalıgın arasından sıyrılıp yardım edebiliriz..bi kere de 'ya bana bisey olursa' diye düsünmeyip tanımadıgımız insanlara yardım edebiliriz.. hicbir yönden insan ayrımı yapmayıp, bizimle beraber dogru yolu tutmaya calısan herkesle beraber olabiliriz.. cıkarcı olmayı,herseyi bir karsılık bekleyerek yapmayı unutabiliriz.. sevginin ne oldugunu en bastan ögrenmeye calısabiliriz.. sadece sevmeyi,sevgiye çıkarları,yalanları,sacma sapan hesapları karıstırmadan sevmeyi deneyebiliriz.. düsünerek konusmak,agzımızdan cıkanı daha iyi duymak için çabalayabiliriz.. bir an önce kendimize gelirsek,bir gün en güzel en imkansız görünen hayallerizi yasarken bulabiliriz kendimizi... dünyanın bizim olabilecegini düsündügümüzden yüzlerce kat daha iyi bir yer oldugunu görebiliriz....
..,,where i lay my head is home,,..