Düşünce Özgürlüğü

Hayata ve yaşama dair ne varsa A'dan Z'ye de...
Kullanıcı avatarı
_RockMania_
Üye
Üye

Mesaj gönderen _RockMania_ »

issirganotununissirmiyani yazdı:
_RockMania_ yazdı:insanlar kendi düşünceleriyle çelişirken, düşünce özgürlüğü nasıl olabilir ki...Birde "Ne bakıyon lan" diyerek kavga çıkaran bi toplumda yaşıyorsak daha da mümkün diil sanırım, başka bi yerde bakış yüzünden kavga çıkaran bi ırk olduğundan bile şüpheliyim : /
bence ona ırk demiyelim insan toplulugu diyelim
geniş çaplı düşünmüştüm ama seni mi kırıcaz öyle diyelim : )
"Kendime Rağmen Durmam Basar Giderim" Sen "İster Yaşa, İster Sön"..... <<<GaNaMos>>> ...

Kullanıcı avatarı
issirganotununissirmiyani
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen issirganotununissirmiyani »

_RockMania_ yazdı:
_RockMania_ yazdı:insanlar kendi düşünceleriyle çelişirken, düşünce özgürlüğü nasıl olabilir ki...Birde "Ne bakıyon lan" diyerek kavga çıkaran bi toplumda yaşıyorsak daha da mümkün diil sanırım, başka bi yerde bakış yüzünden kavga çıkaran bi ırk olduğundan bile şüpheliyim : /
bence ona ırk demiyelim insan toplulugu diyelim
ozaman ne diyelim geniş çapta insan toplulugu :-D
issirganotununissirmiyani ''değişim başladı anı yaşa'' vodafone gibi oldu behh

Kullanıcı avatarı
_RockMania_
Üye
Üye

Mesaj gönderen _RockMania_ »

_RockMania_ yazdı:
issirganotununissirmiyani yazdı: bence ona ırk demiyelim insan toplulugu diyelim
ozaman ne diyelim geniş çapta insan toplulugu :-D
heh bu oldu :-D
"Kendime Rağmen Durmam Basar Giderim" Sen "İster Yaşa, İster Sön"..... <<<GaNaMos>>> ...

Kullanıcı avatarı
vera
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen vera »

ya benim anlamadığım insanlar "hepimiz ermeniyiz"sloganını neden başka yönlere çekerek anlamak istiyor...orada kardeşlik ayrım gözetmemezlik her dine ve ırka sahip çıkılacağını ve çıkıldığını anlatmak isteniyor...provakasyon yapmak isteyen bazı politikacı ve gazeteciler gazeteye ek olarak türk bayrağı ve atatürk posterleri veriyor sanki o olaydan sonra ve o slogandan sonra biz türk olduğumuzumu unuttuk ermenimi olduk...halkı çok güzel kışkırtma yolları bulmuşlar...(bundan on yada onbir yıl önce almanyada türklerin yaşadığı bölgedeki evleri ateşe verip insanları ölmesine neden olan almanlar vatandaşlarını yine alman vatandaşları bu cinayetten sonraki gibi halk sokakalara akın ederek ve "hepimiz türküz" diğe sloganlar atıp yürüdüler...onlar şimdi alman vatandaşlığından çıkıp türkmü oldular onlara neden tepkiler gelmedi...)
bir fısıltıya hapsettim, içimin tüm çığlıklarını....

Kullanıcı avatarı
stigma_26
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen stigma_26 »

vera yazdı:ya benim anlamadýðým insanlar "hepimiz ermeniyiz"sloganýný neden baþka yönlere çekerek anlamak istiyor...orada kardeþlik ayrým gözetmemezlik her dine ve ýrka sahip çýkýlacaðýný ve çýkýldýðýný anlatmak isteniyor...provakasyon yapmak isteyen bazý politikacý ve gazeteciler gazeteye ek olarak türk bayraðý ve atatürk posterleri veriyor sanki o olaydan sonra ve o slogandan sonra biz türk olduðumuzumu unuttuk ermenimi olduk...halký çok güzel kýþkýrtma yollarý bulmuþlar...(bundan on yada onbir yýl önce almanyada türklerin yaþadýðý bölgedeki evleri ateþe verip insanlarý ölmesine neden olan almanlar vatandaþlarýný yine alman vatandaþlarý bu cinayetten sonraki gibi halk sokakalara akýn ederek ve "hepimiz türküz" diðe sloganlar atýp yürüdüler...onlar þimdi alman vatandaþlýðýndan çýkýp türkmü oldular onlara neden tepkiler gelmedi...)
Katýlýyorum sana!Herkes eþit bu dünyada ýrk,din,dil... farketmez!O gün o kadar insan bunun için baðýrdý yaa...Ve bu durum neden bu kadar yanlýþ anlaþýldý iþte ben de bunu anlayamadým...Anlayan varsa anlatsýn lütfen yaa...
That's me in the corner...

Kullanıcı avatarı
MuHoS
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MuHoS »

çünko bu olay çok abartıldı bazı çevreler tarafından özelliklee adamı kahraman ilan edildi birden bire,cinayetten hemen soraa taksimlerde toplanıldı binlerce kişi nasılda organize olduysa hemenn bende karşıyım bu söleme "hepimiz ermeniyizz" sakin bilinçli bi programın parçası gibi gelioo bana...
Nerden Bilirdim HaYatın Önce SınAv Yapıp SoNra Ders Verdiğni...

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

stigma_26 yazdı:
vera yazdı:ya benim anlamadığım insanlar "hepimiz ermeniyiz"sloganını neden başka yönlere çekerek anlamak istiyor...orada kardeşlik ayrım gözetmemezlik her dine ve ırka sahip çıkılacağını ve çıkıldığını anlatmak isteniyor...provakasyon yapmak isteyen bazı politikacı ve gazeteciler gazeteye ek olarak türk bayrağı ve atatürk posterleri veriyor sanki o olaydan sonra ve o slogandan sonra biz türk olduğumuzumu unuttuk ermenimi olduk...halkı çok güzel kışkırtma yolları bulmuşlar...(bundan on yada onbir yıl önce almanyada türklerin yaşadığı bölgedeki evleri ateşe verip insanları ölmesine neden olan almanlar vatandaşlarını yine alman vatandaşları bu cinayetten sonraki gibi halk sokakalara akın ederek ve "hepimiz türküz" diğe sloganlar atıp yürüdüler...onlar şimdi alman vatandaşlığından çıkıp türkmü oldular onlara neden tepkiler gelmedi...)
Katılıyorum sana!Herkes eşit bu dünyada ırk,din,dil... farketmez!O gün o kadar insan bunun için bağırdı yaa...Ve bu durum neden bu kadar yanlış anlaşıldı işte ben de bunu anlayamadım...Anlayan varsa anlatsın lütfen yaa...
bazıları tarafından suistimal edildiği için...
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

vera yazdı:ya benim anlamadığım insanlar "hepimiz ermeniyiz"sloganını neden başka yönlere çekerek anlamak istiyor...orada kardeşlik ayrım gözetmemezlik her dine ve ırka sahip çıkılacağını ve çıkıldığını anlatmak isteniyor...provakasyon yapmak isteyen bazı politikacı ve gazeteciler gazeteye ek olarak türk bayrağı ve atatürk posterleri veriyor sanki o olaydan sonra ve o slogandan sonra biz türk olduğumuzumu unuttuk ermenimi olduk...halkı çok güzel kışkırtma yolları bulmuşlar...(bundan on yada onbir yıl önce almanyada türklerin yaşadığı bölgedeki evleri ateşe verip insanları ölmesine neden olan almanlar vatandaşlarını yine alman vatandaşları bu cinayetten sonraki gibi halk sokakalara akın ederek ve "hepimiz türküz" diğe sloganlar atıp yürüdüler...onlar şimdi alman vatandaşlığından çıkıp türkmü oldular onlara neden tepkiler gelmedi...)

çünkü almanya yılda bir düzine şehit vermiyorda ondan ben karşıyım bundan sonrada karşı olacacağım hepimiz hrant deselerdi tamam derdim
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

Kullanıcı avatarı
lonly
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lonly »

ya olaya çok üzüldüm ama bende hepimiz hrantız derdim sadece diğerini pek sölemeye dilim varmazdı
insan kendine rağmen yaşamayı bilmeli bazen...

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

ayrıca bu 301 de kalkmamalı bütün avrupa hatta bütün türkiye bu maddenin kalmasını savunuyor ama o fransızlar ermeni soykırımı yok denen adam ceza uyguluyor ilk önce bu kaldırılsın ondan sonra bize çamur atsınlar
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

dikkatinizi çekti mi bilmiyorum,ön saflardaki gruplarda ''ermeni soykırımının hesabını soracağız'' diye pankartlar açıldı.böyle bir ortamda ben ''hepimiz ermeniyiz'' demem,diyemem...
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
MuHoS
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MuHoS »

ve nedensee tüm dünya bu cenaze törenini izleceğini bilinirkenn ingilizce hiç bir döviz açılmadı ermenice ve kürtçe yazılarrr vardıı neden acaba ????????

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

wolfali yazdı:dikkatinizi çekti mi bilmiyorum,ön saflardaki gruplarda ''ermeni soykırımının hesabını soracağız'' diye pankartlar açıldı.böyle bir ortamda ben ''hepimiz ermeniyiz'' demem,diyemem...

bariz o pankartı açanların aralarında türk olanda vardı şımarıklığında bu kadarı zaten bundan fazlsıda olmaz iş olsun padişahım sende gör işte olay kalabalık yapalımda ne olursa olsun

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Sadeceucnokta »

HEPİMİZ ERMENİYİZ ! sloganından sonra aklıma gelen bir soru acaba bu slogan kanunlara uygınmudur sonra gösteri ve yürüyüsler kanunu geldi aklıma arastırdım.. halkı suç işlemeye özendiren veya kışkırtan yazı resim bulunması yasak diyor.. Şuana kadar bir feribot kaçırma eylemi var birde spor trabzonspor maçında olaylar çkmıştı sanırım toplumda huzursuz olmustur ayrıca..

Madde 26 - Toplantı veya yürüyüşlere ilişkin çağrı veya propoganda amacıyla kullanılan basılı veya çoğaltılmış veya el ile yazılmış davetiye, levha ve ilanlarda düzenleme kurulu başkanı ile en az altı üyesinin adları, soyadları ve imzalarının bulunması; bunlardan asılması gerekenlerin, Kanunun 6 ncı maddesinde belirtilen yönteme de uyulmak şartıyla valilik veya kaymakamlıklarca önceden tespit edilmiş yerlere asılması zorunludur.
Bu propaganda ve çağrı alet ve araçlarında, halkı suç işlemeye özendiren veya kışkırtan yazı veya resim bulunması yasaktır. Toplantı veya gösteri yürüyüşünün yapılacağı tarihten bir önceki günden toplantı veya gösteri yürüyüşünün başlayacağı saate kadar, güneşin doğuşundan
batışına kadarki zaman içinde olmak kaydıyla ses yükselten veya ileten herhangi bir alet veya araç ile çağrı yapılabilir. Bu süre dışında çağrı için sözü geçen alet veya araçlar kullanılamaz.Kapalı yer toplantılarında, ses yükseltici alet veya araçlarla dışarıya yayın yapılamaz. Kışkırtma yasağı

Madde 27 - Halka karşı, doğrudan doğruya veya ses yükselten veya ileten herhangi bir alet veya araç ile söz söyleyerek veya seslenerek veya basılmış veya çoğaltılmış veya elle yazılmış veya çizilmiş kağıtları duvarlara veya diğer yerlere yapıştırarak veya dağıtarak veya benzeri araç ve yollarla halkı Kanuna aykırı toplantı veya yürüyüşe özendirmek veya kışkırtmak yasaktır.Bu hareketler güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir.

Madde 31 - Düzenleme kurulu başkanı ve en az altı üyesinin ad ve soyadları ile imzalarını taşımayan 26 ncı maddede yazılı propaganda vasıtalarını hazırlayanlar, yazdıranlar, bastıranlar, propaganda maksadıyla kullananlar veya sair surette 26 ncı maddedeki yasak ve şartlara uymayanlar altı aydan bir yıla kadar hapis ve beşbin liradan otuzbin liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılır.

Bu propaganda vasıtalarında halkı suç işlemeye teşvik ve tahrik eder mahiyette yazı veya resim veya işaret bulunursa veya bu maksatla başka araçlar kullanılmış olursa, fiil daha ağır bir cezayı gerektiren ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde failleri bir yıl altı aydan üç yıla kadar hapis ve onbin liradan ellibin liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılır.

Teşvik ve tahrik neticesi olarak suç işlenir veya suçun icrasına teşebbüs edilirse, fiil daha ağır bir cezayı gerektiren ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde teşvik veya tahrikte bulunanlar üç yıldan beş yıla kadar hapis ve yirmibinliradan yüzbin liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılır.

TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ KANUNU
Kanun Numarası : 2911
Kabul Tarihi : 6/10/1983
Yayımlandığı Resmi Gazete: Tarih : 8/10/1983 Sayı : 18185

Şuan içinde bulunduğumuz durum ve feribot kaçırma eylemi var ..

Böyle bir kanun varken neden uygulanmadı ? Neden ileriye yönelik düsünülmedi ? Bunları vatandaşın düşünmesi konuşmasından çok yetkili kurumların önceden düşünüp ona göre davranmaları gerekmez mi ?

Bunlar benim kişisel yorumlarım.. Ben farklı bir açıdan bakmaya çalıstım .. Yorum sizin...
Eskidendi, eskidendi, çok eskiden...

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

benim kafamı karıştıran konu ise trabzonun bu olaylar yüzünden mimlenmesi. trabzonda neler oluyor diye müfettişlerin gönderilmesi; valinin, emniyet müdürünün merkeze çekilmesi.

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

eğer bu kişiler üzerinde bu kanunları uygulamaya kalkarsak o yandık ki zaten bu maddelerinde hepsi 301 e benziyor bu maddeleride kaldırırsak yandık anayasada madde kalmayacak nereye cıkacak bu işin sonu

Kullanıcı avatarı
MuHoS
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MuHoS »

bencee 301inci madde kalkmamalı değişmemeli eğer onu kaldırırsakk düşünce özgürlüğü altındaa daha çok şey başımıza gelecekk

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

bu hafta oynanan malatya elazığspor maçında da aynı olaylar oldu elazığlılar malatyalılara ermeni diye bağırdı onlarda onlara pkk diye mi öyle birşey vardı çok ilginç ya

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

MuHoS yazdı:bencee 301inci madde kalkmamalı değişmemeli eğer onu kaldırırsakk düşünce özgürlüğü altındaa daha çok şey başımıza gelecekk
bence de kesinlikle 301. madde kalkmamalı

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lastgasp »

houseofholy yazdı:
MuHoS yazdı:bencee 301inci madde kalkmamalı değişmemeli eğer onu kaldırırsakk düşünce özgürlüğü altındaa daha çok şey başımıza gelecekk
bence de kesinlikle 301. madde kalkmamalı
+1
yoksa carpıtılacak
dün söylediğim neyse ona inanıyorum . aslında ne söylediğimi tam bilmiyorum . ama ne düşündüğümü biliyorum . ve söylediğim şeyin o olduğunu varsayıyorum .

Kullanıcı avatarı
issirganotununissirmiyani
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen issirganotununissirmiyani »

kaldırılması istenen (bazı çevrelerce)

301. Maddeden açılan davalar

Orhan Pamuk uluslararası üne sahip olan ve Kar ve Benim Adım Kırmızı gibi kitapları birçok dile çevrilen ve olumlu eleştiriler almış olan bir Türk yazar. 5 Şubat 2005 tarihinde Tages Anzeiger adlı bir İsviçre gazetesine verdiği röportaj sırasındaki bazı açıklamaları nedeniyle hakkında 301. Maddeden dava açıldı. Röportajda Orhan Pamuk, “30 bin Kürt ve bir milyon Ermeninin öldürüldüğünü” söylemiş, “Neredeyse hiç kimsenin bundan söz etmeye cesaret edemediğini, ancak kendisinin söylediğini”; bu nedenle nefret edildiğini belirtmişti. Davanın ilk duruşması 16 Aralık 2005 tarihinde Şişli Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek.

Hrant Dink İstanbul’da Ermenice yayınlanan Agos gazetesinin yazarı ve yazı işleri müdürü. Ermeni kimliğiyle ilgili yazdığı bir yazıda “Türklüğe hakaret ettiği” gerekçesiyle Şişli Asliye Hukuk Mahkemesinin 7 Ekim 2005 tarihinde verdiği 6 ay hapis cezası ertelendi. Davaya bakan savcının iddiasına göre, Hrant Dink makalesini Türk ulusal kimliğini aşağılamak amacıyla yazmıştı. Mahkeme cezayı gazetecinin daha önce sabıkası olmaması nedeniyle, aynı suçu bir kez daha tekrarlamaması koşuluyla tehir etti. Hrant Dink hala temyiz kararını bekliyor. Ancak, başka bir nedenle hakkında 301. Maddeden açılan bir başka dava bulunuyor (aşağıda). Hapsedilmesi durumunda Uluslararası Af Örgütü Hrant Dink’i bir düşünce mahkumu olarak kabul edecektir.

Şehmus Ülek Mazlum Der Başkan Yardımcısı. 14 Aralık 2004 tarihinde Mazlum Der Urfa Şubesinin düzenlediği “Küresel Güvenlik, Terör ve İnsan Hakları, Çokkültürlülük, Azınlıklar ve İnsan Hakları” başlıklı konferansta yaptıkları konuşmalar nedeniyle, Şanlıurfa 3.Asliye Hukuk Mahkemesi O ve Hrant Dink aleyhine eski TCK’nın 159.Maddesinden (yeni TCK 301. Maddesi) açtığı dava 28 Nisan 2005’te görülmeye başlandı. Şehmus Ülek konuşmasında Türkiye Cumhuriyetinin ulus-devlet kurma projesinin özellikle ülkenin güneydoğusunu etkilediğinden; Hrant Dink ise Türk kimliğine dair resmi görüşle ilgili kişisel algılamasından söz etmişti. Bir sonraki duruşma 9 Şubat 2006’da olacak.

Mayıs 2005’te Beyoğlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde yayıncı Ragıp Zarakolu aleyhine, Dara Zakayan’ın kitabının Türkçe çevirisini (Bir Ermeni Doktorun Yaşadıkları: Garabet Haçeryan’ın İzmir Güncesi; İstanbul: Belge 2005) basmaktan dolayı açılan dava görülmeye başlandı. Ragıp Zarakolu, “Türklüğü ve güvenlik güçlerini aşağıladığı” gerekçesiyle TCK’nın 159. Maddesinden, ardından da TCY 301. Maddeden yargılanıyor. Aleyhinde bir başka dava da George Jerjian’ın yazdığı kitabın Türkçesini (Gerçek Bizi Özgür Kılacak; İstanbul: Belge 2004) bastığı için açıldı. Bu dava da “devlet ve cumhuriyete hakaretten” TCK 159 (daha sonra 301’e çevrildi) uyarınca ve “Atatürk’ün hatırasına hakaret” nedeniyle de 5816 nolu yasa uyarınca açıldı.

Fatih Taş, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi ve Aram Yayınevinin sahibi. Amerikalı bir akademisyen olan John Tirman’ın yazdığı kitabın Savaş Ganimetleri: Amerikan Silah Ticaretinin İnsan Bedeli (İstanbul: Aram, 2005) Türkçesini yayınladığı için halen 301. Maddeden yargılanıyor. İddiaya göre kitapta yer alan haritada Türkiye’nin büyük bir bölümü aslında Kürt olduğu ve Türk ordusunun 1980ler ve 90larda ülkenin güneydoğusunda birçok insan hakkı ihlali işlediğini iddia ediyor. Fatih Taş kitapta daha önce Türkiye Büyük Millet Meclisi ya da medyada tartışılmadık hiçbir şeyin yer almadığını ve Türkiye’yi ve Türklüğü aşağılamadığını öne sürüyor. Bildirildiğine göre savcı kitaptaki her “hakaret”in ayrı bir suçlama olarak ele alınması ve yargılanmasını ve Fatih Taş’a 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmesini istiyor. Bu davanın bir sonraki duruşması 2 Aralık 2005 günü İstanbul 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde yapılacak. Kitapta yer alan başka açıklamalar nedeniyle de Fatih Taş hakkında Atatürk’e alenen hakareti yasaklayan 5816. Maddenin 1/1 ve 2. maddelerinden dava açıldı.

Murat Pabuç malulen emekli bir teğmen. Türk ordusunda görev yaptığı sırada Ağustos 1999 depremine ve ardından yaşandığı iddia ettiği kurumsal yolsuzluklara tanık oldu. Askeri görevleriyle ilgili yaşadığı düş kırıklığı ve askerlerin sıradan insanlardan yabancılaştığını düşünerek emirlere itaat etmemeye başladı. Sonunda psikiyatrik tedavi görmeye başladı. Haziran 2005’te Boyalı Bank Nöbetini Terk Etmek adlı kitabını yayınladı. Orduda yaşadıklarını ancak böyle ifade edebildiğine inanıyor. Sonuç olarak “orduyu alenen aşağıladığı” gerekçesiyle 301.Maddeden yargılanıyor.

Birol Duru gazeteci. Güvenlik güçlerinin Bingöl ve Tunceli’de ormanları yaktığına dair İHD’nin yaptığı açıklamayı Dicle Haber Ajansı’nda yayınladığı için 17 Kasım 2005’te 301.Madde uyarınca “güvenlik güçlerini aşağılama” ile suçlandı. İHD Bingöl Şubesi başkanı Rıdvan Kızgın da basın açıklamasının içeriği nedeniyle bir başka yasayı ihlal etmekle suçlanıyor. Rıdvan Kızgın aleyhine 2001’den beri 47 dava açıldı. UAÖ Türkiye ve Avrasya’daki insan hakları savunucularıyla ilgili yürüttüğü kampanya bağlamında Kızgın’la ilgili bir web eylemi yürütmekte: http://web.amnesty.org/pages/tur-161105-action-eng. Birol Duru’nun davasının 8 Aralık 2005’te sona ermesi bekleniyor.
issirganotununissirmiyani ''değişim başladı anı yaşa'' vodafone gibi oldu behh

Kullanıcı avatarı
lonly
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lonly »

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

ya arkadaşlar o yürüyüşlerde ermenice ve kürtçe pankartlar açılmasından daha doğal ne olabilir anlamadım.bu eylemler kime karşı yapıldı farkında değilsiniz sanırım.insanlar neye ateş püskürdüler anlayamamışsınız...
ülkede azınlık olan gruplar var.azınlık demekten bir çok insanımız korksa da azınlık işte...faşizme kurban giden bu aydın insan hrant dink de ermeni azınlıktan biriydi. insanlar türkçe, ermenice ve kürtçe yazılarla,pankartlarla uğurladılar onu ve şunu göstermek istediler dünyaya hepimiz kardeşiz, hepimiz birbirimizin kültürüne saygılıyız.bunda bu kadar art niyet aramak nedendir anlıyamıyorum(ayrıca niye ingilizce yazmıyo diye bişiyde okudum da ne alaka? niye yazsın?cnn kolay anlasın diye ingilizce mi yazmalıydık :P)bakın bu art niyetli yorumlar bu sorunların hiç birini çözmedi.wolfali kardeşim ermeni halkının %80 inin soykırımın ateşli savunucuları olduklarından bahsetmiş ve türk halkına düşmanlık beslediklerini söylemiş.bu salt bi gerçek zaten yadsınamaz.ama bu onların şeytanlıklarından, sapkınlıklarından kaynaklanmıyor.bunun yanında bakarsanız türk halkının %80 ini de ermenilere karşı kin besliyor. o tarihlerde büyük acılar yaşandı.iki halkın da bu konuda hassas olması doğal.ve o zamandan beri bu hassaslığa yapılan baskı yüzünden-bildiğim kadarıyla ermenistanın milli marşı bile düşmancaymış,eski kuşaklarda bulunan acılar yeni kuşaklara bi şekilde kin ve nefret olarak geçirilmiş.bizde de var bu.ilkokuldan beri ermenilerin bizi katlettiklerini bize ihanet ettiklerini görüyoruz tarih derslerinde..-insanlar böyle bir düşmanlığa itilmiş.böyle olmaları bence çok doğal 2 tarafında...peki ne yapmalı? sizce savaş veya bu kini devam ettirmek neyi değiştirir? yeni acılar yaratılır ve bunlar ilerde daha pis nefretlere dönüşür. ya şuna bakın zamanında yaşanmış tarihsel olaylar yüzünden avrupa olsun abd olsun bizimle istediği gibi oynuyo...onlar veya biz yani ermeni ırkı yada türk ırkı o zamanlarda soykırım yapmış veya yapmamış olsun yaşanan şeyler var...açılan yaralar varsa en mantıklı hareket birlikte sarmaya çalışmaktır.. ve bu yaraları iki halkın aleyhine kullanmaya çalışanlara da izin vermemek, onlara karşı birlikte mücadele vermektir.
halkların kardeşliğini savunmak, sadece savunuyorum demekle olmaz...halkların kardeşliğini savunmak, türkiyedeki faşist katillere inat "hepimiz kürdüz, hepimiz ermeniyiz" diyebilmektir...
everybody knows what the blues is all about ;
it's a pain you can't live with
it's a woman you can't live without...

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Sadeceucnokta »

Bu slogan ve bu yürüyüş biraz farklı bir yürüyüş düşünün yürüyüşe katılan hiçbir kimsede Türk bayrağı yok ve bu kadar kısa sürede bu kadar kişi nasıl toplandı ki bunlar sivil halk ise ? ve biz millet olarak milli meselerde tepkimizi bayraklarla gösteririz asker yolculamada milli bir maçta düğünde sünnette şehit cenazelerinde faili mechul aydın cinayetlerinde ... Parti ve dernek baskanları bile bir yürüyüs yada gösteri yapacaklarında en az br hafta 10 gün önceden davetiye ve haber yolluyorlar katılacak olanlara tüm bu verileri düsününce bu sloganın masum oldugunu sanmıyorum ne derseniz deyin geri kafalı deyin yobaz deyin faşist deyin ama bu gösteri ve bu slogan masum degil ! Birisi bu yürüşü bilerek ve kasten planladı düğmeye bastı yürüyüscü dublörler yola çıktı .. Hepimiz Hrantız sloganına bir diyecegim yok bundan önceki faili mechullerde de hepimiz ugur mumcuyuz denmişti.. Ama böyle bir hassas zamanda hepimiz ermeniyiz denmesinden azıcıkta olsa süphelenmek gerekir zaten bu slogandan sonra ülkede yasananlarda bunun göstergesi..

Bir başka aklıma takılan konu bu olaydan önce Trabzonda öldürülen papaz santoroda neden böyle bir eylem olmadı ?

( Bu yazının aynısı Ermeni sorunu kısmında da yazılmıstır ...Konular benzerlik gösteriyor iki baslıktada )
Eskidendi, eskidendi, çok eskiden...

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

evet o yuruyus bahsedildigi gibi kasten yapıldı.. bana ermeni kokenli bi akrabam mesaj attı ve bulusuyoruz tanıdıgın herkese (turk ermeni farketmez, zaten dikkatinizi cekerse bende ermeni degilim ki haber alıyorum) haber ver dediler.. bende gercekten gidebilecek herkese soyledim.. beyoglu ve osmanbey civarındaki arkadaslarım gittiler, hepsi turktu gidenlerin..

daha once yazmıstım bilmem okuyan olmus mudur ama hepimiz ermeni kokenliyz, nasıl bu ulkede yasayan kimse oguz turku degilse hepimizin kanında bi ermenilik, bi bulgarlık, bi yunanlık, kurtluk var.. ben geldigim hic bi ırkı asla reddetmedim reddetmem.. sevsem de sevmesem de kabul ettim, herkes edicek, etmeli.. kimse benligini reddederek bi yere varamaz..

hepimiz ermeni miyiz, turk muyuz bilmem ama ben insanım.. hepimiz once insan olalım.. oldurulen bi adamın ustune komplo yazmayalım.. insan canı bu, memleket kurtarıcısıyım diye ona buna hakaret etmeye benzemez.. belki de bi tanıdıgını boyle adi bi saldırıda kaybetmeyen bilmez..

yıllar once bi aile dostumuz ben daha 12 yasındayken arabasına bomba konmustu.. aynı pesinden gittigi ugur mumcu gibi.. onun pesinden hrant dink geldi, ne farketti deger miydi..

bu sebepten ırkcılıga inat hepimiz ermeniyiz, hepimiz insanız..

bi papaz aydın degildir, din adamıdır ama bi aydın kolay yetismez.. o adamın bilgisinin yarısı onu olduren ve oldurenleri destekleyen, hatta belki de kaybolan giden bi canın ardından "hepimiz ermeni miyiz" tartısması yapan o kucuk beyinlerde var mı bi dusun..