sizce Türkiye Cumhuriyeti etnik köken problemi var mı?

Hayata ve yaşama dair ne varsa A'dan Z'ye de...

Türkiye Cumhuriyeti'nde etnik köken problemi var mı ?

Evet var
6
46%
Hayır yok
7
54%
Bilgim yok
0
Oy yok

Toplam oy: 13

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

bad-dua yazdı:
wolfali yazdı:
bad-dua yazdı:Etnik köken problemi vardır ama Lifefalse nin yukardaki mesajlardan birinde söylediği manada vardır yani daha çok demokratik haklar bağlamında bu sorun vardır. Gerçi ırkçı düşünce bazı zamanlar körükleniyor ama bu o kadar sorun boyutuna gelmedi sanırım.. gelenlerde planlı olarak yapılan eylemlerde yani devletin gizli örgütleriyle yapılanlar.Bu dış mihraklarda bahanedir sonuçta ÖHD yapar bu eylemleri..tabiki emperyalist güçler destekler o ayrı..

Bu problemler türk kökeninden (veya inanç bakımından) farklı olanlara tanınmayan haklardan doğar.nedir bu haklar kendi kültürlerini yaşatmaya yönelik tüm haklardır kendi dili kendi inançları gibi..bu bayrak altında onların istekleri karşılansa hiç bir sorun kalmaz.
Ne mutlu türküm diyen kürde, ne mutlu kürdüm diyen türke, ne mutlu aleviyim diyebilen sünniye bu tamamen kişinin insanlara ve inançlara saygısıyla çözülecek sorundur.

Mesela Bu kürt sorunu çok yanlış yansıtılır medyada PKK ya katılanlar tamamen haklarından mahrum kaldıkları için ve farklı bir yaklaşıma maruz kaldıkları için katılırlar. öyle kandırılıp katılan duymadım ben hiç bu örgüte katılanlar kendi insiyatifi ile katılmıştır.. Hatta Pkk ya katılmak isteyenlere çevresindekiler öncelikle legal olarak hakkını aramasını söylerler.
Ben silahlı mücedelenin asla çözüm olmayacağını düşünüyorum ama onlara sorarsan biz burdayız demenin yolu budur onlar için..
Birde medyada asla kürtlerin yaşadığı acılar gözterilmez sorun yaratan hep onlardır medyanın çıkarları bunu gerektirir çünkü... noldu gündem gazetisine niye yasaklandı kürt halkına yönelik bi gazetecilik bazılarının huzurunu kaçırdı tabi..

Kökeni farklı olana yapılan asimilasyon bugün alevilerede yapılmak isteniyor.. alevilere hak tanıma bahaneleriyle kendi alevilerini yaratacak AKP..Camilerde yaptığı imamların duruşunu belirledikleri politikayı cem evlerindede yapacaklar ne istiyorlarsa, alevi dedelerine onları söyletecekler...

Ben farklı bir kökene sahip değilim ama farklı kökendekilere uygulanan politika beni rahatsız ediyor..
Başka ülkeler kültür kazanımı yaparken biz elimizde olanları yok ediyoruz
Pkk terör örgütüne katılanlar haklarını savunmak için katlır öylemi ?
Hatta yakınları onlara legal yolları önerir ?
Gerçekten komik...

Pkk TERÖR örgütü'nün yönetim kadrosu hariç silahlı militanlarının büyük bir çoğunluğunun ortaokul dahi okumamış,10-15 kardeşli,fakir bir ailede yetişmiş insan zımbırtılarından oluşması senin dediklerine pek paralel değil.Daha doğru düzgün karnını doyuramayan bireylern kültürel ve etnik haklarını hayvanüstü şekilde aramaya kalkması diye birşey olabilir mi ?

Bu kişileri bilakis aileleri olacak insanlar teşvik ediyor(çoğunlukla).Çünkü örgüt bunların ailelerine aylık 200-300 dolar bağlıyor.Eee tek işi üremek olan ebeveynleri için bu paranın anlamı da ortada...
Doğurup hayvan gibi yetiştirdikleri,yetiştiremedikleri et yığınları da 30 yıldır bu ülkenin 40 bin insanını katletti.
İnsanlıktan biraz nasibini aileleri tarafından aldırılan hiçbir insan bu şekil bir olaya kalkışmaz.
Olay şudur;''ebeveynlerin sadece üreyip,yeterli şekilde yetiştiremediği bireylerin köpekler tarafından yetiştirilip,beyinlerinin yıkanmasıyla köpekleşmesi''

Tabi burada devletin de suçu yok değil..O köpeklere kalmadan ailesiz bu bireyleri devletin yetiştirmesi gerekir kanımca.

+Pkk tüm T.C vatandaşlarını en büyük sorunudur.Türkünün de Kürdününde..Bunu Türklerin meselesi olarak göstermek kökende ırkçı bir ayrımcılığın doğmasına sebep açar.

Böyle bir ayrımcılık en çok azınlıklara zarar verir.
Bunu da hiçbirimiz istemez tabi ki.
Bu tamamen taraflı bakış açısıdır ve bu açıdan bakılınca görebileceğin şeyler sınırlıdır. Bahsettiğim medyanın yaptığı şeyi sen bu yazıda yapmışsın.İnsanların dağa çıkma sebebini görmezden gelmek inkar etmek kimseye birşey kazandırmadı, ki hala bu savaş devam ediyor...

Dağa çıkanların eğitim düzeyi bu gerçekleri değiştirmiyor ne yazık ki.O bölgedeki insanların yanlış üremesinden cahilliğinden vs. şikayet ediyorsak bu insanlara türkiye vatandaşlığı vermedik mi neden eğitmedik bilgilendirmedik o zaman... biz her türlü hizmeti verdik onlar istemediler gibi laflar inandırıcılığını kaybetti artık.

Oğulları, kızları dağa çıkmış analarla yapılan röportajlar ve anlatı kitaplarında dağa çıkma sebepleri pek fark göstermiyor.

Neyse başlık kürt meselesi değil sadece bunu kurcalamak yanlış olur.Bu topraklarda sadece kürtler değil elbette çokca devletler kültürler yaşadı ama şu anda bunları ortada göremiyoruz etkin olarak.. Türkiye Cumhuriyeti -türk ve islamdır- görüldüğü gibi fazla söze gerek yok bile.
belli bir sebebi,iten gücü olabilir bu olayın tabi ki.
fakat masum insanları katletmenin adı cinayettir,silahlı mücadele değil !
beşikte ki bebeği katletmek,kürt köylerini basıp çoluk-çocuk kaçırmak,dağda kızlara tecavüz edip hamile kalınca öldürmek,pusuya yatıp haince asker öldürmek,canlı bomba olup metropollerin göbeğinde katliamlar yapmak.. gibi eylemlerde bulunan hayvan benzeri yaratıkların belli bir sebepten bunları yaptığını düşünmüyorum.
kanında insan kanı dolaşan biri bunları yapmaz.ortada bir amaç yokken hele..

neyse konu sapıyor gene terör sorununa..
ayrıca bu hayvanlıklara kürt sorunu denmesi de çok büyük bir yanlıştır.
kürt sorunu ayrı bir sorundur,terör sorunu ayrı bir sorun..

ben de bu ülkede her etnik kökenin her alanda özgürlüğünü destekleyen biriyim,lakin terör sorunu son bulana kadar bunun gerçekleşmesi taraftarı da değilim..
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...