dünya barisina ulasma stratejilerimiz

Hayata ve yaşama dair ne varsa A'dan Z'ye de...
Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

dünya barisina ulasma stratejilerimiz

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

cok genel ve vicik bi konu gibi gelebilir, ama merak ettim..milletin de kesin bazi planlari vardir .. =)

ilk asama -dünyadaki tüm silahlari yok etme-stratejisi asilnda en efektifi olmali, ama cogu zaman "cok mantiksiz", "onlar da gerekli" gibi cevaplar geliyo..ama o zamanda dünya barisina inanmadiklari anlamina gelmez mi?

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

Dünya barışına inanmıyorum.Yok öyle birşey.
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

Dünya barışının sağlanması için önce emperyalizmin sonra milliyetçiliğin önünün kesilmesi gerekir.Gerçi emperyalizmin önü kesilirse milliyetçilik fazla yaşamaz..Şöyle bir açmak gerekirse emperyalizmin temel felsefesi güçsüz insan ve örgütlenmeler(devlet vs.) üzerinden güçlü olana kar sağlamak için sömürü yapmaktır(kabaca) yani fakir daha fakir zengin daha zengin mantığı işte neyse bu engellenirse zaten kutuplaşma ortadan kalkacağı için biz ve onlar mantığıda köhneleşir.milliyetçilik ise zaten barışın karşısında duran bir olgudur..bizler ve onlar mantığıyla nasıl bir evrensellik oluşturulabilinirki... bu yüzden eğer bir dünya barışı isteniyorsa önce bunlar görmezden gelinmemelidir...ki daha yurttaki barışı sağlanmasında en öndeki engellerdenbi olan topluma yutturulan atatürk milliyetçiliğine (şindi pozitif milliyetçilik diyorlar heralde) bu kadar bağlıyken çok zor.

Kullanıcı avatarı
SermonValley
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SermonValley »

Dünya barışı diye birşey yok olamazda çünki her insanın her toplumun her milletin ve her ülkenin kendine has taviz veremeyeceği ilkeleri varrrr...
Şahsi görüşüm ben inanmıyorum... Boş şeyler bunlar arkadaşlar boşşşşş...

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Sadeceucnokta »

Cok ütopik bir başlık olmuş ...
Eskidendi, eskidendi, çok eskiden...

Kullanıcı avatarı
ewrim
Üye
Üye

Mesaj gönderen ewrim »

halkların kardeşliğine inanıyorum ama dünya barışı imkansız silahlanma, kapitalizm ve onun uzantısı emperyalizm oldukça...

motorhead
Üye
Üye

Mesaj gönderen motorhead »

enternasyolanizm !
i dont know why but i hate this fucking life

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

Dünya barışı hayaldir. Neden mi ?

Bugün bahsettiğimiz sadece sınırları belirli topraklar üzerindeki hakimiyeti belirlenmiş yönetimlerin birbiriyle kavgasıdır. Bu kavgaların sebebi genel olarak ekonomiktir. Bir ülke şahsi çıkarları için başka bir ülkenin kaynaklarını ele geçirmek ister. Çünkü insanlarının ihtiyaçları sınırsızdır ancak elindeki kaynaklar sınırlıdır. Daha fazlasını elde edebilmek için ekonomik, askeri, siyasi vb. çeşitli yaptırımlar uygulamak zorundadır başka ülkelere. Bunun için en son seçilen yol askeridir genel olarak ama asıl değinmek istediğim nokta bu savaşlarının kaynağının insanların içindeki arzulardan kaynaklanmakta olduğu. Bu durumda militarizmin ya da devletlerin olmadığını düşünemiyorum. Tam bir kaos ortamı olacaktır dünyada. Bu yüzden orduları savaş sebebi olarak değil [b[özgürlüğün ve adaletin koruyucusu ve dağıtıcısı[/b] olarak görmek zorundayız.

İster kabul edin ister etmeyin emperyalizm veya kapitalizm gibi akımlar bu dünyanın gerçekleridir ve doğmasının sebebi de insanın kendisidir. Büyük balığın küçük balığı her zaman yemesi gibi düşünün.

Milliyetçilik de sebep değil bence. Savaş yüzyıllardır varolan bir kavram ama milliyetçilik tarihine bakarsak o kadar eski olmadığını görürüz. Bugüne kadar da milliyetçiliği kullanıp savaş yapan bir Hitler'i gördüm. Arada sırada da çeşitli organlar tarafından yürütülen gündem değiştirme çabalarının malzemesi olur milliyetçilik. Afrika'da iç çatışma çıkarılır, Türkiye'de gazeteci öldürülür, Moskova'da bomba patlatılır vs. Bunlar çok karışık işler, başka zaman daha geniş çaplı bir yazı yazarım : )

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

ütopia felan degil bence, cünkü insanlarin cogunlugu baris istiyo ve bu istegi tek sayisi az olan güclüler bastirmaya calisiyorlar, ama cogunlugu gücü daha büyüktür bence ve artik bu kadar "gelismis" isek bunu da basarabiliriz. kapitalizme ve emperyalizme bi son verebiliriz, ve ben katiliyorum, milliyetcilik sorun degil. bu ideolojiyi zaten burjuvalar hep kullanmistir, cogunlugu bastirabilmek icin. "dünyadaki bütün isciler birlessin" demek istemiyorum ama dünyadaki bütün barisi isteyenler birlesebilir =)

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

dünya barışı tamamen ütopyadır.dünyada sınırları kaldıramadığın sürede barıştan bahsedemessin.sınırları ise hiç bi zaman kaldıramassın.

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

Danya barışının tam olarak ütopya olduğunu sanmam.Bu evrensel bir istekse gayet mümkün olabilir evrensel olmayan şeyler ütopya olur (''Dünya türk olsun'' gibi)..Dünya barışı evrensel olarak isteniliyorsa bu iletişim geliştirilmesi mümkün olur.Misal İnsanlara sistemdeki yerleri gösterilse aslında sandıkları kişi olmadıklarını öğrenseler, bayrakla,dinle oyalanırken neler kaçırdıklarını anlasalar şaha kalkacaklar ama...
r1g0r yazdı:Bu kavgaların sebebi genel olarak ekonomiktir. Bir ülke şahsi çıkarları için başka bir ülkenin kaynaklarını ele geçirmek ister. Çünkü insanlarının ihtiyaçları sınırsızdır ancak elindeki kaynaklar sınırlıdır. Daha fazlasını elde edebilmek için ekonomik, askeri, siyasi vb. çeşitli yaptırımlar uygulamak zorundadır başka ülkelere. Bunun için en son seçilen yol askeridir genel olarak ama asıl değinmek istediğim nokta bu savaşlarının kaynağının insanların içindeki arzulardan kaynaklanmakta olduğu. Bu durumda militarizmin ya da devletlerin olmadığını düşünemiyorum. Tam bir kaos ortamı olacaktır dünyada. Bu yüzden orduları savaş sebebi olarak değil [b[özgürlüğün ve adaletin koruyucusu ve dağıtıcısı[/b] olarak görmek zorundayız.

İster kabul edin ister etmeyin emperyalizm veya kapitalizm gibi akımlar bu dünyanın gerçekleridir ve doğmasının sebebi de insanın kendisidir. Büyük balığın küçük balığı her zaman yemesi gibi düşünün.

Milliyetçilik de sebep değil bence. Savaş yüzyıllardır varolan bir kavram ama milliyetçilik tarihine bakarsak o kadar eski olmadığını görürüz. Bugüne kadar da milliyetçiliği kullanıp savaş yapan bir Hitler'i gördüm. Arada sırada da çeşitli organlar tarafından yürütülen gündem değiştirme çabalarının malzemesi olur milliyetçilik. Afrika'da iç çatışma çıkarılır, Türkiye'de gazeteci öldürülür, Moskova'da bomba patlatılır vs. Bunlar çok karışık işler, başka zaman daha geniş çaplı bir yazı yazarım : )
Ekonomik sömürgenin ve emperyalizmin dünya barışına engel olduğunu bunun için hayal olduğunu söylüyosun.. emperyalizm yıkılırsa o zaman hayal olmaz demekki.Militarizmin sağladığı adalet ve özgürlüğü gördük şindiye kadar ve silahlı güçlerin olmadığı bi dünyanın şu anki dünyadan daha kötü olacağını sanmıyorum ''özgürlüğün ve adaletin koruyucusu ve dağıtıcısı'' olarak mesela ABD'yimi gömeliyiz..
Birde milliyetçiliğin sorun olmadığını söylemişsiniz şindi bu çok saçma
bugün bir türk ermeniyi öldürdüğünde milliyetçilik sayesinde olmuyormu
milliyetçilik kullanılmıyormu.Neredeyse pkk kadar silah gücüne sahip çeteler yakalandığında ifadesinde 'herşey vatan için' demiyormu e o zaman milliyetçilik nasıl engel olmuyor barışa ?...

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

Aslında hayal olduğunu söylemek istediğim şey emperyalizmin yıkılması. Zamanında toprak sahibi soylular sömürdü insanları, sonra dini kullandılar. Ruhban sınıfı kaybetti gücünü, şimdi parası olanın borusu ötüyor. Büyük balık küçüğü hep yiyor yani. Bu dünyada da savaş olmamasını en son isteyecek olan kişiler askerlerdir zaten, çünkü savaşanlar onlar ama bir takım kişilerin çıkarları pekçok şeyin önünde bu dünyada. Milliyetçilik ise kimi zaman bu çıkarların elde edilmesi için kullanılan bir araç oluyor. Sadece milliyetçilik akımı değil ki kullanılan. Bugün PKKnın elebaşları da 68 kuşağından gelen marksist görüşlü insanlar. Böyle tek tek her grup üzerinde de konuşmak çok doğru değil.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

r1g0r yazdı:Aslında hayal olduğunu söylemek istediğim şey emperyalizmin yıkılması. Zamanında toprak sahibi soylular sömürdü insanları, sonra dini kullandılar. Ruhban sınıfı kaybetti gücünü, şimdi parası olanın borusu ötüyor. Büyük balık küçüğü hep yiyor yani. Bu dünyada da savaş olmamasını en son isteyecek olan kişiler askerlerdir zaten, çünkü savaşanlar onlar ama bir takım kişilerin çıkarları pekçok şeyin önünde bu dünyada. Milliyetçilik ise kimi zaman bu çıkarların elde edilmesi için kullanılan bir araç oluyor. Sadece milliyetçilik akımı değil ki kullanılan. Bugün PKKnın elebaşları da 68 kuşağından gelen marksist görüşlü insanlar. Böyle tek tek her grup üzerinde de konuşmak çok doğru değil.
kesinlikle..
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...