HuzurEvi...

Hayata ve yaşama dair ne varsa A'dan Z'ye de...
Kullanıcı avatarı
xgzmx
Üye
Üye

HuzurEvi...

Mesaj gönderen xgzmx »

huzurevine hic gittinmi...??gitmek istermisin? gittiysen kendini nasil hissettin ve neler yasadin orda... ben 2sene önce gitmistim oraya ilac götürmek icin, acikcasi girdigimde cok heyecanlanmistim,orda olan ya$lilar merakla bana bakiyorlardi,bazilarida oturup gazete okuyor ve birbirleriyle konusuyorlardi, .. oraya gittigim icin kendimi cok iyi hissettim.. cevaplarinizi bekliyorummm
... sil gözünün yalnızlıklarını

~Oyunun en güzel yerinde zil calinca üzülürdük ya, öyleyim~

Kullanıcı avatarı
kitten
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kitten »

beyaz melekten mi esinlendin :)

Kullanıcı avatarı
xgzmx
Üye
Üye

Mesaj gönderen xgzmx »

su an konu beyaz melek filmi degil..huzureviyle alakali görüsleriniz.bu konuyuda sacma buluyorsan hicbirsey yazma daha iyi,böyle önemli bir konudan sapmiyalim.
... sil gözünün yalnızlıklarını

~Oyunun en güzel yerinde zil calinca üzülürdük ya, öyleyim~

Kullanıcı avatarı
simsiyah_85
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen simsiyah_85 »

bu siteden arkadaşlarla kimsesiz çocuklara gitmiştik.
ve hayatımın en güzel gününün o gün olduğuna çok eminim.
hayat farkında mısın, anlıyor musun durumu? beni yendiğin an kaybettin sen bu oyunu!

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen angel_of_the_hell »

son 2.5-3 senemin nerdeyse her haftasonu orda geçti.. hallerine, o tatlı saflıklarına güldüğümde oldu, hüzünlendiğimde.. ama nolursa olsun yaşadığım bi tek duygu vardı.. o da mutluluk!!.. nolursa olsun, orda, anneannemin yanındaydım.. sadece mutluydum işte.. bazende bu mutluluğun bitme olasılığını düşünüp korkuyodum.. ve artık gitmem için bi sebep yok ne yazıkki..
***Derdin varsa $arap olayım...*** Düğün, ni$an, sünnet ve bilumum kutlamalar için itinayla albüm yapılır.. ula$mak isteyenler bana ula$cak bi yol bulsunlar.. =)
{Minno$um.. Pamuktun, bulut oldun..}

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Sadeceucnokta »

Ben huzurevine karsıyım arkadaş nasıl olur ya bir insan anasını babasını huzurevine bırakır bu nasıl bir zihniyettir ya

Huzur Evi mi, Hicran Yurdu mu?

Ne acıdır ki, artık anne-babalar yalnızlığa ve kimsesizliğe mahkum yaşıyorlar; biraz yaşlanıp elden ayaktan düşünce kendilerini düşkünler evinde buluyorlar. Önceleri “darülaceze” denilen, şimdilerde biraz kibarlaştırılarak “huzur evi” adı verilen bu hicran yurtlarıyla teselli olmaya, senede bir gün kendilerine uzatılacak çiçeklerle avunmaya çalışıyorlar.

Oysa, insan çocuklarını bağrına basamadığı, torunlarını kucağına alamadığı, ne ihtimamla büyüttüğü ciğerparelerini sevemediği ve onlara bakıp bakıp “Yavrularım!..” diyemediği bir yerde nasıl huzurlu olur ki!.. Kendisine sevgi ve hürmetle nazar eden yakınlarının bulunmadığı, onun için bir tencerenin kaynamadığı ve çoğu zaman arayıp soranının olmadığı bir yerde mutluluğu nasıl bulur ki!.. Biz kendi kafamızda mevhum bir huzur tasarlamışız; o talihsizler yuvasına “huzur evi” demekle onun sakinlerinin de gerçekten huzurlu olacaklarını sanmışız. Allah’tan ki bu müesseseler ve oralarda bazı samimi gönüller var da yaşlılarımızı bütün bütün sokağa terketmiyoruz; kendileri gibi muhtaç kimselerin arasına atıp bıraksak bile hiç olmazsa bir rahat yatak, bir sıcak çorba imkanı sağlıyoruz. Akabinde, onların da bizim var olduğunu vehmettiğimiz huzuru duymaları için zorlayıp duruyoruz. “Daha ne olsun, ne güzel yiyip içip yatıyorlar!” der gibi bir tavır takınıyoruz.

Halbuki, insan hayvanlar gibi yiyip içen, sonra da yan gelip yatan ve bu şekilde saadete eren bir mahluk değildir. İnsan, çevresine alâka duyan, tabiata açık bir fıtratı bulunan, evlat ve torunlarıyla, hatta torunlarının torunlarıyla münasebeti olan ve ancak tabiatından kaynaklanan bu alâka ve münasebetlerin gerekleri yerine getirildiği zaman huzur bulan bir varlıktır. Bir tüketim mevsimi halini alan hususî zaman dilimlerinde “dostlar alış-verişte görsün” kabilinden sözde arayıp sormalar ve sun’î tavırlar mutlu etmez insanı. Senede bir eline tutuşturulan bir demet çiçek sadece onun gönlündeki hasret ateşini alevlendirmeye yarar, dindirmez hicranını. O alâkaya, sevgiye ve içten bir tebessüme muhtaçtır; yalnızca yeme, içme ve sıcak döşekte uyuma karşılamaz manevî ihtiyaçlarını.
Eskidendi, eskidendi, çok eskiden...

oceanus
Üye
Üye

Mesaj gönderen oceanus »

Sadeceucnokta yazdı:Ben huzurevine karsıyım arkadaş nasıl olur ya bir insan anasını babasını huzurevine bırakır bu nasıl bir zihniyettir ya.
çocuk esirgeme yurtlarını sokakları kimsesiz çocuklarla dolduran zihniyet neyse o zihniyettir..
ayrıca bu kimsesiz yetişkinler içinde bi fırsat bence.evet üzücü ama olmaması oradaki büyüklerimin eziyet çekmesi demek olurdu..
Hayır maalesef gitmdm blndğm yerde hnz bi huzur evi yapılmamş olmsndn dolayı..yinede bundan ben utanıyorum ama sanırım iki sokak ötede olmasına rağmen bi kere olsun gitmemiş olanlar daha çok utanmalı..ya da espri başlklı konuları ağzına kadar doldurup byle konularda bi yorum yapamayan görüp geçen kişiler...
ve evet çok istiyorum gitmeyi..

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

bi kere huzur evlerinin adı çıkmış vefasız çocuklar, torunlar; analarını, babalarını, dedelerini, ninelerini oraya terkediyolar şeklinde.. yokmu öyleleride?! var!! ama sanki her gün gidip oraya kimin gelip gittiğini kaydediyomuşsunuz gibi konuşmayın!! sizin böyle şeylere karşı olmaya, huzur evlerinin zihniyetini yargılamaya hakkınız yok!! heralde huzur evini icat eden adam tutupda "ben bi kurum yapiyimde gençler büyüklerini buraya terketsinler, sonrada bi daha arayıp sormasınlar, anca ölüsü çıkınca belki gelirlerde alırlar.." demedi!! dışardan yok efendim ben karşıyım, yok nası zihniyettir bu, yılda bi kez çiçektir böcektir.. bırakın abicim bunları.. 2 laf duyuyosunuz, herşeyi ona göre yargılıyosunuz hemen.. siz oraların içini nerden biliyosunuz??.. orda kimler neler var nerden biliyosunuz??.. orada kalanlar, oraya bırakmak zorunda olanların halini nerden biliyosunuz??.. anca konuşun siz.. anca edebiyat yapın.. yine söylüyorum evet başından atmak içinde oraya gidenler var malesef.. ama sadece şunu söliyim, umarım içine bi şekilde girmek sorunda kalmazsınız.. huzur ve bakım evleri kesinlikle olmalı!! hatta sayısı en azından 5 katına çıkarılmalı!! tabi bide haberlerde gördüğümüz şu işkence görüntülerinin olmaması için, çalışcak ekip kesinlikle iyi araştırılmalı.. bu kadar..
***Derdin varsa $arap olayım...*** Düğün, ni$an, sünnet ve bilumum kutlamalar için itinayla albüm yapılır.. ula$mak isteyenler bana ula$cak bi yol bulsunlar.. =)

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Bihter'in de dediği gibi huzurevleri gereklidir. Bence esas tepki huzurevlerine karşı değil, büyüklerini başından savmak için oraya atanlara olmalı. Ayrıca sanıldığı kadar hüzünlü bir yer olduğunu da düşünmüyorum. En azından kimileri için. Bakıma muhtaç olanlar kadar hayatlarının son yıllarını yaşıtlarıyla, sosyal biçimde geçirmek isteyenler de var. Büyük konuşmayayım ama yaşlanınca sağlığım yerinde olursa ve yalnız olursam hayatımın son yıllarını yaşıtlarla geçirmek isterim.
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

Kendi isteğiyle, ne bileyim evlatlarına yük olacağı düşüncesiyle falan gidenler ve çok memnun olanlar var.. Adı çıkmış dokuza, inmez sekize misali, her huzurevini işkence yuvası olarak düşünüyorlar.. Güvenilir ve gerçekten işini iyi yapan insanlar olduğu sürece huzurevlerine ihtiyaç var ve huzurevi sayısı artırılmalı bence de..
Lasciate mi cantare

oceanus
Üye
Üye

Mesaj gönderen oceanus »

evet o yüzden iyi araştırmak orada yaşayanlarla konuşmak gerek

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

ben görüyorum kendi çocukları olmasına rağmen onula ilgilenmeyen bu yüzden huzurevlerine gidenler var ne yapsınlar kendilerine bakamıyorlar bu yüzden de gitmek zorunda kalıyorlar buda beni gerçekten üzüyor
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

kendilerine bakamıyolar diye bişi yok.. huzur evleri oldukça seçici davranıyo bi kere başvuruları kabul ederken..kesinlikle elden ayakdan düşmemiş olman gerekiyo..

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Sadeceucnokta »

Müslüman bir ülkede bu tür yerlere gereksinim yoktur. Tabi %100 müslaman bir insan isen islamiyette anne baba hakkı akrabalar cok önemlidir.
Eskidendi, eskidendi, çok eskiden...

layne
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen layne »

doğru, karakollara da ihtiyaç yok müslüman bir ülkede. herkes adil, suç işleyen, hak yiyen vs yok.
betterman.

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

bilmeyen, anlatılana kafası basmayan konuşmasın abicim..

Kullanıcı avatarı
lauranthalasa
Üye
Üye

Mesaj gönderen lauranthalasa »

benim cok icime dokunuyor huzurevi dayanamiyorum ordaki insanlara.cocuk esirgeme yurtlari icinde ayni sey gecerli ne zaman gitsek arkadaslarla aglamamak icin zor tutuyorum kendimi ama biz gidince onlarin gozlerindeki mutlulugu gormek hissetmek herseye degiyo.hic bilemeyiz 3 gun sonra bize neler olucagini belki bizde oralarda bi yerlerde olabiliriz.