Deniz Gezmiş...

Hayata ve yaşama dair ne varsa A'dan Z'ye de...
Kullanıcı avatarı
orphanedland_x
Üye
Üye

Deniz Gezmiş...

Mesaj gönderen orphanedland_x »

bence bu rahmetli gencin burdada anılması konusulması gerekli eğer sitenin kurallarına aykırıysa silersiniz ama aykırı değilse lütfen silmeyin
bu genc Türkiye'nin bağımsızlığı için Türk insanı için tam bağımsızlık için emperyalizme karşı faşizme karşı kahramanca mücadele vermiş ve kahramanca idam sehpasına çıkmıştır bu genc 25 yaşında idam edildi ve ölüme gideceğini en başından biliyodu
Bağımsızlık savaşı Deniz Gezmiş'le ve iki arkadaşı Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'la devam edecek bu savaşın bittiğini sanmasınlar
Kahrolsun emperyalizm Kahrolsun faşizm...
6 Hafta önceki düşüncelerimi hala daha sürdürmemi bekliyorlar...Eğer öyle olursa kölesi olmaz mıyım düşüncemin...

Kullanıcı avatarı
ewrim
Üye
Üye

Mesaj gönderen ewrim »

giderken söylediği gibi yaşasın tam bağımsız türkiye ... :-(

Kullanıcı avatarı
dev!l_O_
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dev!l_O_ »

bu mewzuyuda toplu atılan sms lere alet ettiler bişi demiom..her mewzunun özlü sözünü yapıp sms atmakta ki mantık nedir ya!..
O kadar mutluyum ki şimdi kusabilirim!!..

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

dev!l_O_ yazdı:bu mewzuyuda toplu atılan sms lere alet ettiler bişi demiom..her mewzunun özlü sözünü yapıp sms atmakta ki mantık nedir ya!..
Toplu sms olayı ne?
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
dev!l_O_
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dev!l_O_ »

zamanın gündüze çaldığı bir şafak ilk baharı son bahara çewirdi.6mayıs dünyanın dönüşüyle ölüme aktı zaman,güneş süsü werilmiş cellat bembeyaz karanlığa alıp götütürdü canları ve3deniz 3yusuf 3hüseyin 3yürek 3 sonsuz yürüdüler darağacına korkusuz adımları hapsedilse de yargısız asılırmı bu3yürek asılırmı 3heval sorgusuz..denizlerin yusufların hüseyinlerin turküsüdür bu..1ölür bin dirilirz
sms bu
ben sadece bu tarz smslere karşıyım çoklu yolla falan yapıp yolladı herhalde.içerik değil rahatsz eden
O kadar mutluyum ki şimdi kusabilirim!!..

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Aydın'dı.Gençti.Yürekliydi.Gözü karaydı.Ulusalcıydı.Kuva-i milliyeciydi.Sosyalistti.Bağımsızlıkçıydı.Tek rüyası Tam Bağımsız Türkiye idealiydi..İdam sehpasına tekmeyi kendisi vurdu..Ve bir dönem sona ermiş oldu.Huzur içinde yatsın.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
orphanedland_x
Üye
Üye

213 yazdı:Aydın'dı.Gençti.Yürekliydi.Gözü karaydı.Ulusalcıydı.Kuva-i milliyeciydi.Sosyalistti.Bağımsızlıkçıydı.Tek rüyası Tam Bağımsız Türkiye idealiydi..İdam sehpasına tekmeyi kendisi vurdu..Ve bir dönem sona ermiş oldu.Huzur içinde yatsın.
hepsi doğru fakat malesef sehpaya kendisi vuramadı vurdurmadılar o zamanın emperyalistleri faşistleri işbirlikçileri bu devrimci bağımsızlık mücadelesi veren hukukçu gencin kendi sehpasına kendi vurmasına bile müsade etmediler son sözlerini söylerken sehpaya vurdular ve yaşasın tam bağımsız türkiye diye haykırırken sesini kestiler ve Deniz Gezmişi darağacında tam 52 dk can cekiştirdiler çünkü 1.91 boyunda iriyarı bi gençti boynundaki ip cabuk can vermesini engelledi ve bunu izleyen emperyalist işbirlikciler müdahalede bile bulunmadılar
6 Hafta önceki düşüncelerimi hala daha sürdürmemi bekliyorlar...Eğer öyle olursa kölesi olmaz mıyım düşüncemin...

Kullanıcı avatarı
orphanedland_x
Üye
Üye

gecenlerde show haberi izleyenler görmüştür Deniz gezmişin boynuna asılan idam kararını açıklayan kağıdı o kağıdın üzerinde hala Deniz Gezmişin idam sırasında ağzından çıkan salyalar var izi 36 senedir orda kalmış silinmemiş
şimdi o zamanki idam kararlarını veren siyasetçiler bunu görsün bundan ders alsınlar başta süleyman demirel beyfendi olmak üzere

oceanus
Üye
Üye

Mesaj gönderen oceanus »

bu konu hakkında 7 yorum olması üzücü..
Süleyman Demirel in bu konuda yaptığı yorumu okudunuz mu bilmiyorum ama diyor ki bi röprtjda 'o zmn byle yapılması gerkyrdu yapıldı'
ve vasiyetlerinn yerine getirilmesi de engellendi öldükten sonra bile yanyana mezarlara konulmadılar..bununla ilgili Gülünün Solduğu Akşam diye bi kitap yazılmış zamannz varsa bi okuyun derim Erdal Öz ün bi kitabı ve Deniz gezmişin birebir anlatımı var kitapta.yakalanışı kaçışları deniz hüseyin ve yusuf un mahkemedeki resimlerii ve bütün belgeler epey bilgi edinebilirsiniz..
öyleydiler böyleydiler demek istemiyorum yapmaya uğraştıkları şeyi anlıyorum keşke o günleri yaşayablsydm..

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

Süleyman Demirel her yerde aynı şeyi söylüyor zaten..
"O zaman öyle olması gerekiyordu.."
O zaman veya bu zaman, hiçbir durum veya koşulun idamı haklı kılabileceğini düşünmüyorum. Kaldı ki 68 döneminde gençlerin sessiz kalmalarını beklemek ne kadar doğru olurdu orası da tartışılır.. Süleyman Demirel ve benzerleri, hatta nerdeyse bütün siyasetçiler bu tür genç ayaklanmalardan korktular, korkarlar. Kenan Evren'in adını bulvarlara, caddelere vermekten çekinmeyenler, Deniz Gezmiş'in adının bir caddeye verilmesine engel oluyor. Hala Deniz Gezmiş'ten korkuyorlar, çekiniyorlar..
Lasciate mi cantare

oceanus
Üye
Üye

Mesaj gönderen oceanus »

ee öldürülmeleri sadece bedenlerini götürdü çünkü belki bu şekilde bastıracaklrını düşündüler ama tam aksi oldu yaptıkları ve düşünceleri hala taze.
onlara yapılan şey idam değildi bnce...sokktn bi vatandaş yapsa katil derler ona..hükümetn emrinde olana idam deniyor ve kimse cezalandırılmıyor sadece..

Kullanıcı avatarı
smG
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen smG »

whatsername yazdı:Süleyman Demirel her yerde aynı şeyi söylüyor zaten..
"O zaman öyle olması gerekiyordu.."
O zaman veya bu zaman, hiçbir durum veya koşulun idamı haklı kılabileceğini düşünmüyorum. Kaldı ki 68 döneminde gençlerin sessiz kalmalarını beklemek ne kadar doğru olurdu orası da tartışılır.. Süleyman Demirel ve benzerleri, hatta nerdeyse bütün siyasetçiler bu tür genç ayaklanmalardan korktular, korkarlar. Kenan Evren'in adını bulvarlara, caddelere vermekten çekinmeyenler, Deniz Gezmiş'in adının bir caddeye verilmesine engel oluyor. Hala Deniz Gezmiş'ten korkuyorlar, çekiniyorlar..
güzel söylemişin yüreğine sağlık..

ama izin verirsen, "nerdeyse bütün siyasetçiler bu tür gençlerin ayaklanmalarından korktular" lafını daha açık bir şekilde söylemek istiyorum.

süleyman demirel, turgut özal ve daha nicesi.. hepsi.. yani düzen siyasetçileri, bu tür gençlerin ayaklanmalarından korktular.. çünkü günümüz düzen aktörlerinden birinin sözüyle "ayak"lar dan korktular.. hatta daha net bir şekilde SOSYALİZM'den korktular ve korkuyorlar........
Akın var güneşe akın!
Güneşi zaptedeceğiz, güneşin zaptı yakın!

Kullanıcı avatarı
betul
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen betul »

Mare Nostrum
en uzun kosuysa elbet Türkiye'de de devrim
o, onun en güzel yüz metresini kostu
en sekmez lüverin namlusundan fırlayarak
en hızlısıydı hepimizin
en önce gögüsledi ipi

acıyorsam sana anam avradım olsun
ama ask olsun sana cocuk, ask olsun..

Can Yücel
Rüya ile gercegin arafında..Hep iyinin,askın tarafında..

Kullanıcı avatarı
betul
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen betul »

Turhan Feyizoglunun "Deniz" i siddetle tavsiye edilir.."Mahir"de.."Sinan" yada "İbo" yada "Bir Cirkin Kral Yılmaz Güney"de..

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

Kendisi bir dava adamıydı.Gözü kara,mert,vatansever bir dava adamı..
Ölümü göze alacak kadar vatansever..
Gözünü kırpmayacak kadar davasına sahip çıkan..

Fikirlerini,ideolojisini sevmeyebilirsiniz ama bu yönlerini her fikriyattan insanın takdir etmesi gerektiğini düşünüyorum.
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
simsiyah_85
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen simsiyah_85 »

o dönemde yaşamayı çok isterdim.
düşündükçe.. veya kitaplıkta ki "gülünün solduğu akşam", "dar ağacı altında üç fidan" adlı kitaplara gözüm takıldıkça ürperirim.
hak etmedi.
ama zaten hak yok ki.
rahat uyu...
hayat farkında mısın, anlıyor musun durumu? beni yendiğin an kaybettin sen bu oyunu!

Kullanıcı avatarı
firari88
Üye
Üye

Mesaj gönderen firari88 »

bunu deniz e yapanlar insan olamazlar
bu ülkede kimin sesi biraz fazla çıktıysa hep kesilmiştir başıyla beraber...ölümü bile bile ülkesi için savaşan bir adamm....tüyleri diken diken eden bir muameleye maruz kalıyor....
ondan sonra kim geldi böylesine davasına sahip çıkan???
onu öldürenlerin unuttuğu bişey vardı ki;onu öldürmekle bitmiyor iş...peşindeki milyonları da öldürmeleri lazım....bugün bile hala sahip çıkılan bi öyküdür onun öyküsü..
rahat uyu deniz,yusuf,hüseyin...
umutlara kanma,umutlar birgün imkansızlaşır;hayatı toz pembe sanma,her renk birgün siyahlaşır...

Kullanıcı avatarı
betul
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen betul »

İlhan Selcuk bu konuda sunları yazmıstır:

"Yıl 1968..ögrencinin gözleri kor gibiydi; gizemli bir bakısla, alcak sesle sordu:
'Abi ne zaman olacak?'
İçimden:
'Kerata, diye düsündüm.üniversiteye iki yıl önce girdi,cıkana kadara devrim olsun istiyor.
Sevgili bir cocuktu...
Astılar!"

Kullanıcı avatarı
orphanedland_x
Üye
Üye

arkadaslar bu konuda duyarlı olmanız beni gercekten cok sevindirdi cünkü bu ülkenin denizlere yusuflara hüseyinlere taylanlara mahirlere ihtiyacı var bu dava hiçbizaman bitmeyecek emperyalizme boyun eğmeyeceğiz
belki bu yazımı okuyan bana gülebilir sen ne diyosun kardesim hayal görme diyebilir ama ben bu inancımı hiçbizaman yitirmedim sizlerde yitirmeyin
Hepiniz sağolun arkadaşlar