lan terbiyesizlik yapma!

Silmeye kıyamadığımız ba$lıklar...
Kullanıcı avatarı
zemre87
Üye
Üye

Mesaj gönderen zemre87 »

err0ri5t yazdı:Bu forum da "müslüman nedir?" ve "şeriat nedir?" bilmeyenlerin çok olduğunu görüyorum ki ben atatürkçü , devrimlere inan bir adamım.

Eğer bu noktada , şeriat mı laiklik mi derseniz, bende , "müslümanlık mı?" , "atatürkçülük mü?" demek zorunda kalırım bildiklerime dayanarak.Kuran-ı Kerimi okursanız,kıssadan hisse:birazcık araştırırsanız görürsünüz...

Bu konuya müslüman olarak mı , Atatürkçü ve devrimci bir genç olarak mı cevap vereyim şaşırdım.SANIRIM KONU HAKKINDA HERKESTEN ÇOK ŞEY BİLİYORUM....

Buyrun özetleyeyim ;

1) Laiklik , din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması.
a) Atatürkçülük.

2) Şeriat , devletin dini kurallara göre yönetilmesi.Islamın ön gördüğü hukuk.

Kuran-ı Kerim de açıkca ön görülür ki (Şûara sûresi: 21.) (s) ;

İslâm'a karşı savaş açan Mekke müşriklerinin; Dârû'n Nedve'de toplanarak, bütün ferdleri bağlayıcı kanunlar çıkardıkları malûmdur. Bu kanunların tamamına "Bâtıl Şeriat" demek mümkündür. Nitekim Kur'ân-ı Kerım'de: "Yoksa onların (Mekke müşriklerinin) Allah'ın izin vermediği şeyleri (o fâsid) dinlerinden kendilerine şeriat yapan ortakları mı var? Eğer o fasıl kelimesi olmasaydı aralarında mutlaka (dünyada icra) edilmiş (işleri bitirilmiş)ti bile. Şüphesiz ki o zâlimlerin hakkı çetin bir azaptır." (s)Dikkat edilirse, Dâru'n-Nedve'de kararlaştırılan ve Mekke'de yaşayan insanların tamamına uygulanan kanunlar da "Batıl dinden çıkarılan bir şeriat" olarak isimlendirilmiştir. Dolayısıyla her toplumun (ister hak, ister bâtıl) bir şeriatı vardır. Sonuç olarak şunu söylemek mümkündür: İnsan için iki yol vardır. Ya şeriatçı (kanun ve nizamdan yana) olacaktır, ya anarşist!.. Bu mânâda her laik devlet; vahyi esas almayan ve akla dayanan bir şeriat peşindedir.

b) Müslümanlık

...a mı?, b mi?
Sanırım ne yeterince müslümanım , ne de yeterince iyi bir Atatürkçü.

müslümanlik mi atatürkcülük mü diye bisey olmaz olsa bile biri samevi biri beseri ???
yalns anlasilmasin ben Atatürke karsi degilim ama onun insan oldugunu unutup Tanri yerine koyanlara ATATÜRKCÜLERE karsiyim.Islami diger 3 semavi dinler ile kiyaslayin ama Atatürkcülük ile asla !!!
bu kan kokan coğrafya, bu çığlıklar senindir
bu gözü yaşlı tarih, hıçkırıklar senindir
yeryüzünde çiğnenen bütün haklar senindir
yıllardır uygarlıktan sana hep enkaz kaldı
ufka bir bak kardeşim inkılaba az kaldı

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

zemre87 yazdı:
jonnathan yazdı:kim sana peygamberlerden daha temiz oldugumu idda ettiki?arkadasım din toplum duzenini saglamak icin kurulmus bir duzendir ve sen bunu bozmadıgın surece iyi bir insansındır...bu benim dusunce tarzımdır...belki dieceksin ki sen isine gelenleri uygulayıp gelip bana muslumanım diyorsun....ama dinin temeline bir in....emin ol ki orda sana anlatılmak ve verilmek istenen mesajlar var...kitap elbette bu kadar acık ve net olmak zorundaydı cunku o egitimden uzak insanlara baska turlu soz gecirelemezdi...islam dini mantık dinidir...bu onun evrenselligine aykırı bir durum teskil etmez...ve yine din caglar arasında farklılıklar gosterebilir...bu farklılıkların en guzel ornegide incille kuranda celisen yargılardır...allah hepimize beyin vermis,dogruyu gorelim,okuyalım yorum yapalım diye...ve ben aklımı kullanarak sunu soyleyebilirim ki inanclı olmak,kitapta yazılanları koru korune,mantık suzgecinden gecirmeden inanmak degildir...Bir dine mensup olmak,onu okuyup,nedenleriyle birlikte degerlendirip ona gore hareket etmektir...

arkadaslar konu gercekten cok saptı bende hepinizden ozur diliyorum ama İnsan mı Tanrı'yı yarattı baslıgından sonra bunu tartısmaya en uygun baslık bu kaldı sanırım...Eh konu AKP olunca ister istemez soz din somurulerine,dini kullanmalarına ve dini rejimlere geliyor...

inanin en azindan yorum yapicak dereceye kadar okudugumu ögrendiimi yani pistigimi dusunuyrm.tabiki mesaj tek olmasina ragmen incille kuran arasinda farklilk vardi aynen tevrat ve incilde oldugu gibi ama sonc olarak henz kurandan sonra baska bi ilahi kitap gelmemstr ve gelmicektir bizde zaman/durum nasil olursa olsun ona tabi olmaya (eger o dine mensup isek) calsmaliyiz.
'Islam garip basladi garip haline geri dönecektir öyle bir zaman gelecek ki Islam'i yasamak imani muhafaza edebilmek avucta kor tutmaya esdeger olacaktir.Onu yasayanlar asirlarinda gariptirler.o hak erklerine, o gariplare müjdeler olsun! '(hz.muhammed )
iyi,guzel en azından okuyupta yorum yapıyorsun sende,bu yuzden goruslerine her zaman saygım var...dediklerimin arkasındayım,sende oyle olduguna gore fazla uzamasının alemi yok...
sleeping with the earth my dying bride

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

tipitip yazdı:her insan gibi başbakanında hataları olabilir bence karşı olan kesim biraz fazla büyütttü olayıı sonuçta bu bi provakasyonda olabilir önyargıyla yaklaşmamak lazım benm kişisel görüşüm
1 olsa 2 olsa bende oyle dusunurdum belki...

err0ri5t
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen err0ri5t »

zemre87 yazdı:
err0ri5t yazdı:Bu forum da "müslüman nedir?" ve "şeriat nedir?" bilmeyenlerin çok olduğunu görüyorum ki ben atatürkçü , devrimlere inan bir adamım.

Eğer bu noktada , şeriat mı laiklik mi derseniz, bende , "müslümanlık mı?" , "atatürkçülük mü?" demek zorunda kalırım bildiklerime dayanarak.Kuran-ı Kerimi okursanız,kıssadan hisse:birazcık araştırırsanız görürsünüz...

Bu konuya müslüman olarak mı , Atatürkçü ve devrimci bir genç olarak mı cevap vereyim şaşırdım.SANIRIM KONU HAKKINDA HERKESTEN ÇOK ŞEY BİLİYORUM....

Buyrun özetleyeyim ;

a) Atatürkçülük.

İslâm'a karşı savaş açan Mekke müşriklerinin; Dârû'n Nedve'de toplanarak, bütün ferdleri bağlayıcı kanunlar çıkardıkları malûmdur. Bu kanunların tamamına "Bâtıl Şeriat" demek mümkündür. Nitekim Kur'ân-ı Kerım'de: "Yoksa onların (Mekke müşriklerinin) Allah'ın izin vermediği şeyleri (o fâsid) dinlerinden kendilerine şeriat yapan ortakları mı var? Eğer o fasıl kelimesi olmasaydı aralarında mutlaka (dünyada icra) edilmiş (işleri bitirilmiş)ti bile. Şüphesiz ki o zâlimlerin hakkı çetin bir azaptır." (s)Dikkat edilirse, Dâru'n-Nedve'de kararlaştırılan ve Mekke'de yaşayan insanların tamamına uygulanan kanunlar da "Batıl dinden çıkarılan bir şeriat" olarak isimlendirilmiştir. Dolayısıyla her toplumun (ister hak, ister bâtıl) bir şeriatı vardır. Sonuç olarak şunu söylemek mümkündür: İnsan için iki yol vardır. Ya şeriatçı (kanun ve nizamdan yana) olacaktır, ya anarşist!.. Bu mânâda her laik devlet; vahyi esas almayan ve akla dayanan bir şeriat peşindedir.

b) Müslümanlık

...a mı?, b mi?

müslümanlik mi atatürkcülük mü diye bisey olmaz olsa bile biri samevi biri beseri ???
yalns anlasilmasin ben Atatürke karsi degilim ama onun insan oldugunu unutup Tanri yerine koyanlara ATATÜRKCÜLERE karsiyim.Islami diger 3 semavi dinler ile kiyaslayin ama Atatürkcülük ile asla !!!

zerre87 , ben mi anlatamadım, sen mi anlamadın?

Şurayı iyi okur musun?

....Bu mânâda her laik devlet; vahyi esas almayan ve akla dayanan bir şeriat peşindedir.

Atatürkçülük ve müslümanlık bir noktada da olsa birbirine ters düşer.Madem şeriat istersin, işte o zaman Atatürkçü değilsindir diyorum (Olmak , yada olmamak, işte bütün mesele bu ve lütfen lafı dolandırmadan bana bundan bahset)

Bu noktadan sonra kimse sana Atatürkü sevmiyorsun demedi,elbet seveceksin çünkü o şuan bastığın toprakları sana verdi...

Onu kimsenin tanrılaştırdığı falan yok.Ya laiklik var , ya da şeriat?

Iyi ki Laiklik :015

Ama illa ki sen şeriat diyorsan ,sen uygula? Kapan (kara çarşaf) , okula gitme (veya sadece kız okuluna,kız öğrencilerle,kız şöförü olan bi araba ile ve ilahi eşliğinde) ve forumdaki erkeklerle konuşma kesmesinler şeimizi (bağlantımızı). :-D
the longest line of cocaine

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Resim
daha fazla birsey soylemeye gerek var mı?

Kullanıcı avatarı
frantic_kenan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen frantic_kenan »

jonnathan yazdı:Resim

Dence de... Nesini tartışacağız artık.. Bodozlama yapılmış bir hata...
This is the voice of silence no more...

Sepulchral
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Sepulchral »

Sadece ifade özgürlüðünü kullanan insanlara, þeriatcilerin nasýl da tahammül edemediklerini bazýlarý unutmuþ gibi görünüyor... Çok büyük ayýp, hatýrlatalým..

2 temmuz 1993! (Sivas Katliamý )
Maybe life an illusion!

Kullanıcı avatarı
balgam
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen balgam »

yok benje anlayan anladı
"Angelo rotto//psykhe"::Ho affrontato quando lo avete lasciato...

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

ya hakkaten nerden nereye değil mi
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

drexler
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen drexler »

mükemmel..!

laciwert
[Siteden Uzaklaştırıldı]
[Siteden Uzaklaştırıldı]

Mesaj gönderen laciwert »

gerçeklerrr ...
Your Song Of Eternity Has Lost Its Meaning

Kullanıcı avatarı
zemre87
Üye
Üye

Mesaj gönderen zemre87 »

err0ri5t yazdı:
zemre87 yazdı:

Buyrun özetleyeyim ;

a) Atatürkçülük.

b) Müslümanlık

...a mı?, b mi?

zerre87 , ben mi anlatamadım, sen mi anlamadın?

Şurayı iyi okur musun?

....Bu mânâda her laik devlet; vahyi esas almayan ve akla dayanan bir şeriat peşindedir.

Atatürkçülük ve müslümanlık bir noktada da olsa birbirine ters düşer.Madem şeriat istersin, işte o zaman Atatürkçü değilsindir diyorum (Olmak , yada olmamak, işte bütün mesele bu ve lütfen lafı dolandırmadan bana bundan bahset)

Bu noktadan sonra kimse sana Atatürkü sevmiyorsun demedi,elbet seveceksin çünkü o şuan bastığın toprakları sana verdi...

Onu kimsenin tanrılaştırdığı falan yok.Ya laiklik var , ya da şeriat?

Iyi ki Laiklik :015

Ama illa ki sen şeriat diyorsan ,sen uygula? Kapan (kara çarşaf) , okula gitme (veya sadece kız okuluna,kız öğrencilerle,kız şöförü olan bi araba ile ve ilahi eşliğinde) ve forumdaki erkeklerle konuşma kesmesinler şeimizi (bağlantımızı). :-D

"Bizim dinimiz en makul ve en tabii dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki, son din olmuştur. Bir dinin tabii olması için akla, fenne, ilme ve mantığa tetabuk etmesi lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen mutabıktır."(Mustafa Kemal Atatürk)
buna göre hem atatürkcü düsünüp hem müslüman olabilirsiniz

isin diger boyutu ve sanirim söylemek istedginz de su:
"Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet idaresindeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı siyasetler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. Fakat bu prensipler gökten indirildiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."(M.Kemal Atatürk)

Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen theHeLL »

iki anekdot ->

1-"Bin Ladin aslen bütün müslümanların akıl hocası olması gereken ve benim de aslen hocam olan saygıdeğer bir insandır..!"

2-"Saygı duruşunda durmak,sap gibi dikilmektir.Gerekli olduğuna inanmamakla birlikte kural gereği durmak zorundayız.."

R.Tayyip Erdoğan

Konunun Saygıdeğer(!) Başbakan olmadığını biliyorum ama bu sözlerinin doğruluğunun kesinliğiyle birlikte geçtiğimiz 10Kasım'da Atatürk'e yalvararak "Bu tipleri başımıza getirerek biz naptık?" dememe neden olmuştur bu iki söz...
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

Kullanıcı avatarı
MuHoS
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MuHoS »

burda neler sölenirde yeri deil ama dieceğim şudurki atamızın ATATÜRKün kemikleri fazlasıyla sızlıodur bu adamlar başımızda olduğu sürece :007
Nerden Bilirdim HaYatın Önce SınAv Yapıp SoNra Ders Verdiğni...

Kullanıcı avatarı
dilan90
Üye
Üye

Mesaj gönderen dilan90 »

zemrecim sana sormak istediim bişi var:ülkemizde şeriat olsaydı herhangi bir sapıklık,taciz olayı yaşanmayacaktı.çok güzel..peki şeriatla yönetilen ülkelerde kadınlara tecavüz edilip daha sonra namussuz,ahlaksız diye recm edilmesi hakkındaki düşüncen nedir??bunun şeriatla ilgisi yok,tamamen insanın karakteriyle,yapısıyla ilgisi var..içinde pislik olan insan her yerde gösterir kendini..şeriatmış..pöhhh.

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

+bisrü zemre midr nedir hayır neyi savunmaya çalıoşun savunurken batıosun(!)şeritaın .......
The burden is mine... alone

Kullanıcı avatarı
zemre87
Üye
Üye

Mesaj gönderen zemre87 »

dilan90 yazdı:zemrecim sana sormak istediim bişi var:ülkemizde şeriat olsaydı herhangi bir sapıklık,taciz olayı yaşanmayacaktı.çok güzel..peki şeriatla yönetilen ülkelerde kadınlara tecavüz edilip daha sonra namussuz,ahlaksız diye recm edilmesi hakkındaki düşüncen nedir??bunun şeriatla ilgisi yok,tamamen insanın karakteriyle,yapısıyla ilgisi var..içinde pislik olan insan her yerde gösterir kendini..şeriatmış..pöhhh.

haklisinz seriat uygulanan ülkelerin durumu ic acici degil amacindan sapmis bi seklde sadece adi seriat belki ama batinin durumu da ic acici degil ki bugun tokyoda taciz yüzünden kadin-erkek ayri metrolar var,almanyada kadnlarn daha rahat olmasi içn kadinlara özel kadnbank acildi amerikada fuhuşla mücadelede yepyeni bir silah kullanılmaya başladı: İnternette alenen ve resmen teşhir. Yerel yetkililer,fuhuştan gözaltına alınan müşterilerin, fotoğrafları, isimleri ve adresleriyle belediyenin resmi internet sitesinde teşhir ediyolar (islamda zina edeni teshir dayak yüz sopa cezasi var--haremlk selamlik var)

bunlari bugn basbakan yapsa adam tasdevri cagdisi kalms insan olarak ilan edilir...

kisa ve öz seriat demek Allah’ın Kur’an’la bildirdiği kurallar toplamı demektir. seriatçı demek ise bu kurallara ferdi hayatını ve toplumun hayatını uydurmak isteyen demektir. seriatı istiyorum diyen nefsimle ilişkilerimi, toplumla(devletle) ilişkilerimi ve yaratanımla ilişkilerimi Allah düzenlesin ve düzenlemek için gönderdiği kitaba inanıyorum ve inancım gereği de üzerime uygulanmasını istiyorum demektir.

ben düsüncelerimin her zaman arkasindayim arkadaslar sizin beni anlamak ya da anlamaya calsmk gibi bi niyetinz yok o yüzden uzatmak anlamsiz
saygilarimla....

Kullanıcı avatarı
GiMLiStorM
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen GiMLiStorM »

iTRaMaRaK yazdı:
system_ yazdı:bu herften nefret ediorummm :007

+ ne tesadüf bende

tesadüfler dizisi... :x
+999.....999
Even the smallest person can change the course of the future...

uKeLa
Üye
Üye

Mesaj gönderen uKeLa »

Resim

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

uKeLa yazdı:Resim
bu hafta kacırmamak lazım...

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen rahibe_teresa »

jonnathan yazdı:
uKeLa yazdı:Resim
bu hafta kacırmamak lazım...
ewet bu sayı gerçekten çok güzel :wink: kaçırmamanızı öneririm__
\\ kimdi giden kimdi kalan giden mi suçluduR heR zaman.. //

drexler
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen drexler »

evt güzel baya ben de okudum..

laciwert
[Siteden Uzaklaştırıldı]
[Siteden Uzaklaştırıldı]

Mesaj gönderen laciwert »

fena değill...
Your Song Of Eternity Has Lost Its Meaning

uKeLa
Üye
Üye

Mesaj gönderen uKeLa »

Kemal Öncel 2 yıl hapis istemi ile yargılanacak

Mersin'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tartışan çiftçi Mustafa Kemal Öncel hakkında kamu görevlisine hakaret suçlamasıyla 3 ay ile 2 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı.

Başbakan Erdoğan, 11 şubatta Mersin'de çiftçi Kemal Öncel'i 'lan' diyerek azarlamış, siyasi parti liderleri başta olmak üzere pek çok kesimden tepki almıştı.

Kemal Öncel, olaydan sonra özür dilemiş, daha sonra da 'baskıya maruz kaldığı' için özür dilediğini söylemişti.

Kullanıcı avatarı
balgam
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen balgam »

uKeLa yazdı:Kemal Öncel 2 yıl hapis istemi ile yargılanacak

Mersin'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tartışan çiftçi Mustafa Kemal Öncel hakkında kamu görevlisine hakaret suçlamasıyla 3 ay ile 2 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı.

Başbakan Erdoğan, 11 şubatta Mersin'de çiftçi Kemal Öncel'i 'lan' diyerek azarlamış, siyasi parti liderleri başta olmak üzere pek çok kesimden tepki almıştı.

Kemal Öncel, olaydan sonra özür dilemiş, daha sonra da 'baskıya maruz kaldığı' için özür dilediğini söylemişti.
hayyy sabır ya
"Angelo rotto//psykhe"::Ho affrontato quando lo avete lasciato...

Kilitli