İslam'da Dini Nikah Yok (muş)

Silmeye kıyamadığımız ba$lıklar...
Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

İslam'da Dini Nikah Yok (muş)

Mesaj gönderen bloodline666 »

ANKARA (AA) Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, İslam dininde ''dini nikahın'' olmadığını belirterek, ''Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kıyılan resmi nikah, İslam dininin de geçerli saydığı nikahtır'' dedi.

Yeprem, ''dini nikahın'', kilisede, rahip ve papazlar tarafından kıyılması mecburi olan Hristiyan nikahı için kullanılan bir terim olduğunu söyledi.

İslam'da bu anlamda bir ''dini nikah'' olmadığını ifade eden Yeprem, ''Her işte olduğu gibi nikahta da Allah'a dua ederek hayır talep etmek, Müslümanların iyi davranışlarındandır. Bu yapılmadığı takdirde resmi nikahın geçerliliği de ortadan kalkmaz'' dedi.

Dini nikahın, Hristiyanlıkta geçerli olduğunu vurgulayan Yeprem, ''Dini nikahın kıyılması için nikahı kıyan din adamının Allah adına hüküm veren biri olması, nikahın kıyıldığı yerin kutsal yer olması ve yapılan işin de dini işlem olması lazım. Dini nikah için bu üç unsurun olması gerekir ki, bu da Katoliklerde olan bir nikahtır. İslam'da, Allah adına söz söyleyen bir din adamı ve kutsal bir mekan yoktur. Namaz kılınan her yere mescit, cami denir ve başka amaçlarla da kullanılabilir. Buraların, kilise gibi kutsiyeti yoktur. Medeni Kanunun hükümlerine göre kıyılan resmi nikah geçerlidir. İslam dininde bu anlamda dini nikah yoktur'' dedi.

Yeprem, Osmanlı İmparatorluğu döneminde mahalle imamları tarafından kıyılan nikahların bugün belediyelerce kıyılan nikahtan farklı olmadığını vurguladı.

http://haber.mynet.com/detail_news/?typ ... 11Ekim2006
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

kediik
Üye
Üye

Mesaj gönderen kediik »

efet doru bende bi yere okumuştum benim bildğim kadarıylada yok sadece eskiden kadınlarıı koruma altına alma gibi bişi yane şoole oluo eskiden kadınlar sürekli bir mal gibi alınıp satıldığından dolayı bole birşeyin önünü kesmek için bole bişi çıkaarmışlar çünkü müslümanların en çok kortuğu şey allah korkusu olduğundan boole bişi denilerek kadınların ezilmemesi amaçlanıyormuş sadece yanlış hatrlamıosam bir devlet adamının çıkardığı bir şeymiş bu hem kuran-ı kerim de de boole bişi yokmuş

ysseulb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ysseulb »

off bu başlığı açmayacaktınız =) birazdan forumda kıyamet kopar herkes bir ayılsın =))) :-D

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

benim bildiğime göre islam dinine göre bir nikahın geçerli olması için herkesin bilmesi,gizli saklı olmaması gerekir..
bu manada belediye nikahıyla imam nikahı aynı kapıya çıkıyor..
tabi yanlış bilmiyorsam...
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

Dini nikah yaptırmak zorunlu değil, bu adamında böyle birşey ortaya atması saçma ! Yani gerekli olsa ne olur olmasa ne olur ! Sırf polimik, sırf demogoji !

. blah blah blah
Kim,O Kim Deme...Benim,Ben...Öyle Bir Ben ki, Baştan Sona Sen...!

Resim

Kullanıcı avatarı
fanta
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fanta »

Kur'an-ı Kerim'de nikah ibaresi geçen ayetlerin hiç birinde nikahı nasıl yapmamız gerektiği belirtilmez..evlenmekten,iyi huylu kadınlarla evlenmekten bahsedilir....o dönen şartlarında bir devlet olmadığı için nikah din adamları daha doğrusu dini açıdan sağlam insanlar tarafından yapılıyordu...yani dini nikah resmi nikah diye bir şey yok...ama peygamberimizn sünnetlerine göre yaşamak isteyenler resmi nikahtan sonra peygamberimizin söylediği şekilde dua edebilirler....
edison bile pişman...

Kullanıcı avatarı
Darkfuneral
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Darkfuneral »

Karga yazdı:Dini nikah yaptırmak zorunlu değil, bu adamında böyle birşey ortaya atması saçma ! Yani gerekli olsa ne olur olmasa ne olur ! Sırf polimik, sırf demogoji !

. blah blah blah
+1
All mankind loves a lover.

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

Bakara suresi 221 ve 235. ayetleri, Nisa suresi 127.ayet, Maide suresi 5.ayet, Nur suresi 32 ve 33.ayetlerinde nikah ile ilgili bilgileri yazýyor ve hiç birinde nikahýn þeklini söylemiyor..Örneðin;

Nur Suresi 32. ayette þöyle diyor : "Ýçinizden bekar olanlarý ve köle ve cariyelerinizden dindar olanlarý evlendirin.Onlar fakir iseler ,Allah onlarý lüftuyla zenginleþtirir.Allah'ýn Lütfu geniþtir ve O herþeyi hakkýyla bilir"

Diðer surelerde de bu çeþit anlatýmlar var asla nikahýn þeklini söylemiyor.O yüzden kesin birþey söylenemez..Bence,resmi nikah evliliði devlete tanýtmaktýr ve gerekir..imam nikahýda peygamberimiz zamanýnda bu þekilde olduðu için peygamberimize sünnet olarak yapýlabilir..
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

Kullanıcı avatarı
Trimpot
Site Sahibi
Site Sahibi
İletişim:

Mesaj gönderen Trimpot »

Karga yazdı:Dini nikah yaptırmak zorunlu değil, bu adamında böyle birşey ortaya atması saçma ! Yani gerekli olsa ne olur olmasa ne olur ! Sırf polimik, sırf demogoji !

. blah blah blah
bu aciklamayi yapan gazeteci ya da yazar degil sevgili abicim Diyanet isleri baskanligi din isleri yüksek kurulu üyesi. boru degil yani :)

haa ben dini nikah yaptirmak istiyorum dersen; resmi nikah akabininde ilgili duayi okuyabilirsin. ilgili dua ne diye sormayin, zira bilmiyorum :)

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

zamanında zekeriya hoca'da aynı şeyi söylemişti.sadece şahitlerin olması yeterli falan demişti.demek ki gerekmiyor.
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

Trimpot yazdı:

. blah blah blah
bu aciklamayi yapan gazeteci ya da yazar degil sevgili abicim Diyanet isleri baskanligi din isleri yüksek kurulu üyesi. boru degil yani :)

haa ben dini nikah yaptirmak istiyorum dersen; resmi nikah akabininde ilgili duayi okuyabilirsin. ilgili dua ne diye sormayin, zira bilmiyorum :)
hahaha

Olmuyor işte benim canım kardeşim. (Aile saadeti yaşıyoruz) nitekim dini nikahın özünde mihir vardır mesela ! (Bknz. http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=mihir) Mesela Allâh göstermesin ben yengenden ayrılsam ve bunu ben istesem Allâh huzurunda söz verdiğim ve ona vermekle ZORUNLU olduğun bir bedel var !

Bu nikahında; duasını bilen biri tarafından, şahitler huzunda yapılması gerekiyor. Okumakla olmuyor yani !

İnançlı biri isen dini nikah kıydırmak, resmi nikahtan daha önemli ! İnanca çıkıyor yani olayın sonu. Şahsen benim için Allâh'ın öünde verdiğim söz, bir belediye memuru önünde verdiğim sözden daha değerlidir !

Ha bu demek değil ki kadın aldım (!) demenin kolay yolu. İslamda erkeğin kadın üstünde nasıl hakkı varsa kadının da erkek üstünde hakları vardır ! Yani gerçek anlamda bir dini nikah yaşamak tam anlamıyla harika bir evlilik demek ! (bknz. http://www.dinimizislam.com/detay.asp?id=17 )

Hayırlı işler :P

Resim

Kullanıcı avatarı
Darkfuneral
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Darkfuneral »

Papi yazdı:zamanında zekeriya hoca'da aynı şeyi söylemişti.sadece şahitlerin olması yeterli falan demişti.demek ki gerekmiyor.
Ya gerek Zekeriya Beyaz olsun gerek Yaşar Nuri Öztürk olsun birer showmen birer kukla.. (En azından ben oyle goruyorum.)
All mankind loves a lover.

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

showmen tabii.adam programlara çıkmadan önce para alıyormuş bide..
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

Papi yazdı:showmen tabii.adam programlara çıkmadan önce para alıyormuş bide..
rezil herif bir de utanmadan dinden falan bahsediyor
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Karga yazdı: Ýnançlý biri isen dini nikah kýydýrmak, resmi nikahtan daha önemli ! Ýnanca çýkýyor yani olayýn sonu. Þahsen benim için Allâh'ýn öünde verdiðim söz, bir belediye memuru önünde verdiðim sözden daha deðerlidir !
Dini nikahýn inançla bi ilgisi yok.yukarýda surelerin ayetlerine kadar yazdým bu ayetlere açar bakarsan hiç birinde nikahýn þeklinden bahsetmiyor bize..yani sana nikah böyle olmalýdýr demiyor Allah..Þahitler eþliðinde bi dua oku demiyor ve Kur'an ý Kerim de dini nikah için okunacak dua diye de bir þey yok..
Evlilik devlet nikahý da olsa dini nikahýda olsa kutsal bir þeydir..Devlet nikahý yapýnca da Allah'ýn huzurunda evli oluyorsun..bu görüþtür tabiki de sana göre öyledir bana göre böyle..Ama Ayetlerde dini nikah diye biþeyden bahsetmiyo sadece evlenmenin gerekliliðinden bahsediyor..Yanlýþ anlaþýlmasýn dini nikaha karþý filan deðilim ben evlensem dini nikah da yaptýrýrým ama böyle bi zorunluluk asla yok..

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

Ben bazı yorumları ekleyeyim. Sana katılmıyor değilim endoplazmikjan ama yorumlarıda dikkate almanı ve olayı bir kere daha değerlendirmeni isteyeceğim !

Biri demiş ki;
benim nikahımı yani bana namahrem biri mahremimi yapan kişi Allah ve peygamberin adını anmayacak, fatihayı bilmiyecek, islamın şartlarında haberi olmayacak ve nikah kıyacak, diyanet te buna en makbul nikahtır diyecek. eğer diyanet bunu diyorsa vay halimize! sayın sosyete imamı: elbette camide olması önemli değil. fakat bir yuva kuruluyor onun için çeşitli duaalar ve fatihanın okunması ayrıca bunu din alimlerinin yapması en güzel olanıdır. benim nikahımı mahalle imamı diye küçümsediğin kişiler kıysın. reyting uğruna kendi dininden taviz veren sosyete imamına bin kere daha fazla tercih ederim. birde sorum olacak, nikahın olması dini emir midir? değil midir? o kadar basit bir şeymiş gibi açıklama yapan dıyanet mensubu arkadaş da aklıma farz değimiş gibi geliyor? yazık...

Bir başkası;

"Bismillahirrahmanirrahim ile başlanmayan her iş ebter(Sonuçsuz,hayırsız)'dir"
HZ MUHAMMED.
Yemeye içmeye giyinmeye soyunmaya ve hatta cinsel ilişkiye bile besmele ile başlamak gerekirken,insan hayatının dönüm noktalarından biri olan evliliğe, besmelesiz, duasız ,salavatsız yani ALLAHSIZ adım atılabilir öyle mi?

Mevzu bundan ibaret.. Onun için diyorum ki inançla ilgili bir konudur !

Resim

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Bakın Kur'an-ı Kerim'de emirlerin ve yasakların tam ve eksiksiz olarak nasıl uygulanacağı yazmaz.Zaten eğer her türlü ayrıntısına kadar yazsaydı Peygamerlerin dünyaya gelmesinin bir anlamı kalmazdı.Yani peygamberlerin geliş nedeninin en büyük nedeni kutsal kitapta yazan emirleri ve yasakları hayatlarında kusursuz olarak uygulamak ve diğer insanların onun yaptıklarını görmelerini, anlamalarını ve uygulamalarını sağlamaktır.

Bu yüzden herhangi bir konuyla ilgili sadece kutsal kitaptaki ayetlere ve açıklamalara bakarsak her zaman çelişkiye düşeriz.
Bunu yaşamamak için bakacağımız en önemli şey; kitabın insanlara ulaşmasına neden olan peygamberin hayatına bakmak.O nasıl yapmış ya da nasıl yapmamış?

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Karga yazdı:Ben bazý yorumlarý ekleyeyim. Sana katýlmýyor deðilim endoplazmikjan ama yorumlarýda dikkate almaný ve olayý bir kere daha deðerlendirmeni isteyeceðim !

Biri demiþ ki;
benim nikahýmý yani bana namahrem biri mahremimi yapan kiþi Allah ve peygamberin adýný anmayacak, fatihayý bilmiyecek, islamýn þartlarýnda haberi olmayacak ve nikah kýyacak, diyanet te buna en makbul nikahtýr diyecek. eðer diyanet bunu diyorsa vay halimize! sayýn sosyete imamý: elbette camide olmasý önemli deðil. fakat bir yuva kuruluyor onun için çeþitli duaalar ve fatihanýn okunmasý ayrýca bunu din alimlerinin yapmasý en güzel olanýdýr. benim nikahýmý mahalle imamý diye küçümsediðin kiþiler kýysýn. reyting uðruna kendi dininden taviz veren sosyete imamýna bin kere daha fazla tercih ederim. birde sorum olacak, nikahýn olmasý dini emir midir? deðil midir? o kadar basit bir þeymiþ gibi açýklama yapan dýyanet mensubu arkadaþ da aklýma farz deðimiþ gibi geliyor? yazýk...

Bir baþkasý;

"Bismillahirrahmanirrahim ile baþlanmayan her iþ ebter(Sonuçsuz,hayýrsýz)'dir"
HZ MUHAMMED.
Yemeye içmeye giyinmeye soyunmaya ve hatta cinsel iliþkiye bile besmele ile baþlamak gerekirken,insan hayatýnýn dönüm noktalarýndan biri olan evliliðe, besmelesiz, duasýz ,salavatsýz yani ALLAHSIZ adým atýlabilir öyle mi?

haklýsýn..bende nikahýmýn besmele ile baþlýyýp dua ile sürmesini isterim..Belki bir dua okumasýný bile bilmeyen bi insanýn beni evlendirmesi beni çok rahatsýz eder..Ama devletin evliliðini tanýmasý için devlet nikahýda þart..ikiside gerekli..
KoRn_eR yazdı:Bakýn Kur'an-ý Kerim'de emirlerin ve yasaklarýn tam ve eksiksiz olarak nasýl uygulanacaðý yazmaz.Zaten eðer her türlü ayrýntýsýna kadar yazsaydý Peygamerlerin dünyaya gelmesinin bir anlamý kalmazdý.Yani peygamberlerin geliþ nedeninin en büyük nedeni kutsal kitapta yazan emirleri ve yasaklarý hayatlarýnda kusursuz olarak uygulamak ve diðer insanlarýn onun yaptýklarýný görmelerini, anlamalarýný ve uygulamalarýný saðlamaktýr.

Bu yüzden herhangi bir konuyla ilgili sadece kutsal kitaptaki ayetlere ve açýklamalara bakarsak her zaman çeliþkiye düþeriz.
Bunu yaþamamak için bakacaðýmýz en önemli þey; kitabýn insanlara ulaþmasýna neden olan peygamberin hayatýna bakmak.O nasýl yapmýþ ya da nasýl yapmamýþ?
Kur'an da herþeye cevap vardýr ama her zaman çeliþkilidir.Bunu böyle yap demez þekil þemal göstermez..Bu yüzden dediðin gibi peygamberimizin hadislerine bakarsýn..mesela peygamberimiz imam nikahý ile nikah yapmýþ ve bir den fazla eþi var..O zaman peygamberimiz bir den fazla evlilik yaptýysa bizde mi öyle yapalým ? o zamanýn þartlarýný göze almak lazým..dini nikah ile evlenmiþ peygamberimiz ama o zamanki devlet þeklini düþünüyomusun hiç? sence devlet nikahý yapýlabilir miydi ? peki peygamberimiz 4 evlilik yapmýþ.. O zaman bizde 4 kiþiyle evlenelim..Bu zamanýnýn þartlarýna uyarmý sence bu ? Savaþþ halindeyken dul kadýnlarý kurtarmak için evlenmiþ .. ama günümüzde kimsesizleri koruma evleri ver.. Günümüz ve o günün þartlarýný karþýlaþtýrmalýyýz ve günümüze göre hareket etmeliyiz ...

Nisa Suresi Ayet 4 : Eðer himayenizde bulunan yetim kýzlarla evlenmek istediðiniz halde onlarýn hukukunu gözetmek ve haklarý olan mehirlerini vermek gibi hususlarda adalet edemiyeceðinizden korkarsanýz,o zaman size helal olan baþka kadýnlardan halinize göre 2,3 ve 4 e kadar nikah edebilirsiniz.Eðer hanýlarýnýz arasýnda adaleti yerne getiremiyeceðinizden korkuyorsanýz,sadece bir tane ile veya sahip olduðunuz cariyelerle iktifa edin.Bu,adaletten ayrýlmamanýz için daha uygundur.

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

endoplazmikjan yazdı:
Karga yazdı:Ben bazı yorumları ekleyeyim. Sana katılmıyor değilim endoplazmikjan ama yorumlarıda dikkate almanı ve olayı bir kere daha değerlendirmeni isteyeceğim !

Biri demiş ki;
benim nikahımı yani bana namahrem biri mahremimi yapan kişi Allah ve peygamberin adını anmayacak, fatihayı bilmiyecek, islamın şartlarında haberi olmayacak ve nikah kıyacak, diyanet te buna en makbul nikahtır diyecek. eğer diyanet bunu diyorsa vay halimize! sayın sosyete imamı: elbette camide olması önemli değil. fakat bir yuva kuruluyor onun için çeşitli duaalar ve fatihanın okunması ayrıca bunu din alimlerinin yapması en güzel olanıdır. benim nikahımı mahalle imamı diye küçümsediğin kişiler kıysın. reyting uğruna kendi dininden taviz veren sosyete imamına bin kere daha fazla tercih ederim. birde sorum olacak, nikahın olması dini emir midir? değil midir? o kadar basit bir şeymiş gibi açıklama yapan dıyanet mensubu arkadaş da aklıma farz değimiş gibi geliyor? yazık...

Bir başkası;

"Bismillahirrahmanirrahim ile başlanmayan her iş ebter(Sonuçsuz,hayırsız)'dir"
HZ MUHAMMED.
Yemeye içmeye giyinmeye soyunmaya ve hatta cinsel ilişkiye bile besmele ile başlamak gerekirken,insan hayatının dönüm noktalarından biri olan evliliğe, besmelesiz, duasız ,salavatsız yani ALLAHSIZ adım atılabilir öyle mi?

haklısın..bende nikahımın besmele ile başlıyıp dua ile sürmesini isterim..Belki bir dua okumasını bile bilmeyen bi insanın beni evlendirmesi beni çok rahatsız eder..Ama devletin evliliğini tanıması için devlet nikahıda şart..ikiside gerekli..
KoRn_eR yazdı:Bakın Kur'an-ı Kerim'de emirlerin ve yasakların tam ve eksiksiz olarak nasıl uygulanacağı yazmaz.Zaten eğer her türlü ayrıntısına kadar yazsaydı Peygamerlerin dünyaya gelmesinin bir anlamı kalmazdı.Yani peygamberlerin geliş nedeninin en büyük nedeni kutsal kitapta yazan emirleri ve yasakları hayatlarında kusursuz olarak uygulamak ve diğer insanların onun yaptıklarını görmelerini, anlamalarını ve uygulamalarını sağlamaktır.

Bu yüzden herhangi bir konuyla ilgili sadece kutsal kitaptaki ayetlere ve açıklamalara bakarsak her zaman çelişkiye düşeriz.
Bunu yaşamamak için bakacağımız en önemli şey; kitabın insanlara ulaşmasına neden olan peygamberin hayatına bakmak.O nasıl yapmış ya da nasıl yapmamış?
Kur'an da herşeye cevap vardır ama her zaman çelişkilidir.Bunu böyle yap demez şekil şemal göstermez..Bu yüzden dediğin gibi peygamberimizin hadislerine bakarsın..mesela peygamberimiz imam nikahı ile nikah yapmış ve bir den fazla eşi var..O zaman peygamberimiz bir den fazla evlilik yaptıysa bizde mi öyle yapalım ? o zamanın şartlarını göze almak lazım..dini nikah ile evlenmiş peygamberimiz ama o zamanki devlet şeklini düşünüyomusun hiç? sence devlet nikahı yapılabilir miydi ? peki peygamberimiz 4 evlilik yapmış.. O zaman bizde 4 kişiyle evlenelim..Bu zamanının şartlarına uyarmı sence bu ? Savaşş halindeyken dul kadınları kurtarmak için evlenmiş .. ama günümüzde kimsesizleri koruma evleri ver.. Günümüz ve o günün şartlarını karşılaştırmalıyız ve günümüze göre hareket etmeliyiz ...

Nisa Suresi Ayet 4 : Eğer himayenizde bulunan yetim kızlarla evlenmek istediğiniz halde onların hukukunu gözetmek ve hakları olan mehirlerini vermek gibi hususlarda adalet edemiyeceğinizden korkarsanız,o zaman size helal olan başka kadınlardan halinize göre 2,3 ve 4 e kadar nikah edebilirsiniz.Eğer hanılarınız arasında adaleti yerne getiremiyeceğinizden korkuyorsanız,sadece bir tane ile veya sahip olduğunuz cariyelerle iktifa edin.Bu,adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.
Ne kadar farklı biryere çekerek yorumlamışsın yazımı.Ben peygamberimizin yaptığı 4 evililiği hadi bizde yapalım diye mi yazdım?Kaldı ki konumuz bu değil.Tartışacaksak onuda tartışalım.
Yanlış anladığın için yazıyorum; Benim bahsettiğim peygamberimizin evlili(klerini)ğini nasıl yaptığı.

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

KoRn_eR yazdı:
endoplazmikjan yazdı:
Karga yazdı:Ben bazý yorumlarý ekleyeyim. Sana katýlmýyor deðilim endoplazmikjan ama yorumlarýda dikkate almaný ve olayý bir kere daha deðerlendirmeni isteyeceðim !

Biri demiþ ki;
benim nikahýmý yani bana namahrem biri mahremimi yapan kiþi Allah ve peygamberin adýný anmayacak, fatihayý bilmiyecek, islamýn þartlarýnda haberi olmayacak ve nikah kýyacak, diyanet te buna en makbul nikahtýr diyecek. eðer diyanet bunu diyorsa vay halimize! sayýn sosyete imamý: elbette camide olmasý önemli deðil. fakat bir yuva kuruluyor onun için çeþitli duaalar ve fatihanýn okunmasý ayrýca bunu din alimlerinin yapmasý en güzel olanýdýr. benim nikahýmý mahalle imamý diye küçümsediðin kiþiler kýysýn. reyting uðruna kendi dininden taviz veren sosyete imamýna bin kere daha fazla tercih ederim. birde sorum olacak, nikahýn olmasý dini emir midir? deðil midir? o kadar basit bir þeymiþ gibi açýklama yapan dýyanet mensubu arkadaþ da aklýma farz deðimiþ gibi geliyor? yazýk...

Bir baþkasý;

"Bismillahirrahmanirrahim ile baþlanmayan her iþ ebter(Sonuçsuz,hayýrsýz)'dir"
HZ MUHAMMED.
Yemeye içmeye giyinmeye soyunmaya ve hatta cinsel iliþkiye bile besmele ile baþlamak gerekirken,insan hayatýnýn dönüm noktalarýndan biri olan evliliðe, besmelesiz, duasýz ,salavatsýz yani ALLAHSIZ adým atýlabilir öyle mi?

haklýsýn..bende nikahýmýn besmele ile baþlýyýp dua ile sürmesini isterim..Belki bir dua okumasýný bile bilmeyen bi insanýn beni evlendirmesi beni çok rahatsýz eder..Ama devletin evliliðini tanýmasý için devlet nikahýda þart..ikiside gerekli..
KoRn_eR yazdı:Bakýn Kur'an-ý Kerim'de emirlerin ve yasaklarýn tam ve eksiksiz olarak nasýl uygulanacaðý yazmaz.Zaten eðer her türlü ayrýntýsýna kadar yazsaydý Peygamerlerin dünyaya gelmesinin bir anlamý kalmazdý.Yani peygamberlerin geliþ nedeninin en büyük nedeni kutsal kitapta yazan emirleri ve yasaklarý hayatlarýnda kusursuz olarak uygulamak ve diðer insanlarýn onun yaptýklarýný görmelerini, anlamalarýný ve uygulamalarýný saðlamaktýr.

Bu yüzden herhangi bir konuyla ilgili sadece kutsal kitaptaki ayetlere ve açýklamalara bakarsak her zaman çeliþkiye düþeriz.
Bunu yaþamamak için bakacaðýmýz en önemli þey; kitabýn insanlara ulaþmasýna neden olan peygamberin hayatýna bakmak.O nasýl yapmýþ ya da nasýl yapmamýþ?
Kur'an da herþeye cevap vardýr ama her zaman çeliþkilidir.Bunu böyle yap demez þekil þemal göstermez..Bu yüzden dediðin gibi peygamberimizin hadislerine bakarsýn..mesela peygamberimiz imam nikahý ile nikah yapmýþ ve bir den fazla eþi var..O zaman peygamberimiz bir den fazla evlilik yaptýysa bizde mi öyle yapalým ? o zamanýn þartlarýný göze almak lazým..dini nikah ile evlenmiþ peygamberimiz ama o zamanki devlet þeklini düþünüyomusun hiç? sence devlet nikahý yapýlabilir miydi ? peki peygamberimiz 4 evlilik yapmýþ.. O zaman bizde 4 kiþiyle evlenelim..Bu zamanýnýn þartlarýna uyarmý sence bu ? Savaþþ halindeyken dul kadýnlarý kurtarmak için evlenmiþ .. ama günümüzde kimsesizleri koruma evleri ver.. Günümüz ve o günün þartlarýný karþýlaþtýrmalýyýz ve günümüze göre hareket etmeliyiz ...

Nisa Suresi Ayet 4 : Eðer himayenizde bulunan yetim kýzlarla evlenmek istediðiniz halde onlarýn hukukunu gözetmek ve haklarý olan mehirlerini vermek gibi hususlarda adalet edemiyeceðinizden korkarsanýz,o zaman size helal olan baþka kadýnlardan halinize göre 2,3 ve 4 e kadar nikah edebilirsiniz.Eðer hanýlarýnýz arasýnda adaleti yerne getiremiyeceðinizden korkuyorsanýz,sadece bir tane ile veya sahip olduðunuz cariyelerle iktifa edin.Bu,adaletten ayrýlmamanýz için daha uygundur.
Ne kadar farklý biryere çekerek yorumlamýþsýn yazýmý.Ben peygamberimizin yaptýðý 4 evililiði hadi bizde yapalým diye mi yazdým?Kaldý ki konumuz bu deðil.Tartýþacaksak onuda tartýþalým.
Yanlýþ anladýðýn için yazýyorum; Benim bahsettiðim peygamberimizin evlili(klerini)ðini nasýl yaptýðý.
o günün þartlarýyla bugünün þartlarýnýn bir olmadýðýný anlatmaya çalýþtým..

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

endoplazmikjan yazdı:
KoRn_eR yazdı:
endoplazmikjan yazdı: haklısın..bende nikahımın besmele ile başlıyıp dua ile sürmesini isterim..Belki bir dua okumasını bile bilmeyen bi insanın beni evlendirmesi beni çok rahatsız eder..Ama devletin evliliğini tanıması için devlet nikahıda şart..ikiside gerekli..
Kur'an da herşeye cevap vardır ama her zaman çelişkilidir.Bunu böyle yap demez şekil şemal göstermez..Bu yüzden dediğin gibi peygamberimizin hadislerine bakarsın..mesela peygamberimiz imam nikahı ile nikah yapmış ve bir den fazla eşi var..O zaman peygamberimiz bir den fazla evlilik yaptıysa bizde mi öyle yapalım ? o zamanın şartlarını göze almak lazım..dini nikah ile evlenmiş peygamberimiz ama o zamanki devlet şeklini düşünüyomusun hiç? sence devlet nikahı yapılabilir miydi ? peki peygamberimiz 4 evlilik yapmış.. O zaman bizde 4 kişiyle evlenelim..Bu zamanının şartlarına uyarmı sence bu ? Savaşş halindeyken dul kadınları kurtarmak için evlenmiş .. ama günümüzde kimsesizleri koruma evleri ver.. Günümüz ve o günün şartlarını karşılaştırmalıyız ve günümüze göre hareket etmeliyiz ...

Nisa Suresi Ayet 4 : Eğer himayenizde bulunan yetim kızlarla evlenmek istediğiniz halde onların hukukunu gözetmek ve hakları olan mehirlerini vermek gibi hususlarda adalet edemiyeceğinizden korkarsanız,o zaman size helal olan başka kadınlardan halinize göre 2,3 ve 4 e kadar nikah edebilirsiniz.Eğer hanılarınız arasında adaleti yerne getiremiyeceğinizden korkuyorsanız,sadece bir tane ile veya sahip olduğunuz cariyelerle iktifa edin.Bu,adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.
Ne kadar farklı biryere çekerek yorumlamışsın yazımı.Ben peygamberimizin yaptığı 4 evililiği hadi bizde yapalım diye mi yazdım?Kaldı ki konumuz bu değil.Tartışacaksak onuda tartışalım.
Yanlış anladığın için yazıyorum; Benim bahsettiğim peygamberimizin evlili(klerini)ğini nasıl yaptığı.
o günün şartlarıyla bugünün şartlarının bir olmadığını anlatmaya çalıştım..
Yazdıkların da haklısın da ; benim yazıma cevap niteliğinde yazdığın için anlamadığını düşündüm.Yoksa peygamberimizin yaptığı çokevlilik apayrı bir konu.Onunla ilgili görüşümde; asla böyle birşey yapmak istemem.Tekeşliliğe inanan biriyim.Ama onun yaptığı evlilikler de haklı paylar var.Günümüzde peygambere bakarak çokevlilik yapan ama onun bu evlilikleri yaparken ki mantığı kullanmayıp sadece kendi çıkarları doğrusunda hareket eden insanlar var.Yine görüşüm; onların aksi yöndedir.

Kullanıcı avatarı
dev!l_O_
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dev!l_O_ »

o zaman ki şartlar gereği o şekilde bi birleişm warmışş ama artık bazı şeyler değişti bu dewrde resmi olayların gerçkeliği söz konusu ozamn daa doğru düzgün dew. ws.. bunlar tam olarak oturmamaış ama şimdi hukuk dewleti die bişey war bu zamnda da bu geçrli kimse seni ciddiye almaz dini nikah yapıp öbür gün ortada kaldığında!! hakkını araman zor olur bi belgen yokk... ha dini nikah ben olsam yaprdm manewiyata dayalı bir şey o ...orası sana kalmş... yaff ramazan ramazan aynı konuları açmya gerk yok bence =)
her ramazan yok sex le oruç açılrmı sakız çiğnesek oruç bozulurmu cart curt.... dön dolaş aynı konularla milleti oyalıyolar geçelim artık bunları ;)) daa önmli mewzular war...

Kullanıcı avatarı
ottoman61
Üye
Üye

Mesaj gönderen ottoman61 »

ewt bende dedemden duydum kendisi hacıdır(kolpa hacı diil ama en hasından)
o da dini nikaha gerek yoktur dedi bi bildiği vardır herhalde!!

ters999
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ters999 »

imam nikaa nedir yaa:)hey böle güzel forumlara konu olan şeye bak:) ''islamda imam nikahı yokmus''...tebrikler.

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

ters999 yazdı:imam nikaa nedir yaa:)hey böle güzel forumlara konu olan þeye bak:) ''islamda imam nikahý yokmus''...tebrikler.
imam nikahý senin sandýýndan çok þey..Sonuna :) smiley'i konulcak kadar hafife alýncak biþi deil..maneviyat...dini inançlardan bahsedilirken :) smileyi kullanmak hiç hoþ deil !
Ve bu konu senin sölediðinin aksine forumdaki bir çok boþ beleþ konudan daha önemli bi konu..

Kilitli