Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrı'yı Yarattı?

Silmeye kıyamadığımız ba$lıklar...
Zenn
Üye
Üye

Mesaj gönderen Zenn »

şimdi senin böyle bir konu açman saçma kendini tatmin etmek mi bu konuyu merak ettim

Kullanıcı avatarı
yaamur
Üye
Üye

Mesaj gönderen yaamur »

bence insan tanrıyı yarattı.. sıgınma, affedilme, dilenme ve bicok şeyi kadere bağlama ihtiyacı duyuyodu çunku...
bu da dinlern arasındaki çatışmayla kanıtlanablir(eger deist diilsenz)... ama tabi herkes neye inanmak istiosa inansın... dusunce & inanç ozgurluu...

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

yaamur yazdı:bence insan tanrıyı yarattı.. sıgınma, affedilme, dilenme ve bicok şeyi kadere bağlama ihtiyacı duyuyodu çunku...
bu da dinlern arasındaki çatışmayla kanıtlanablir(eger deist diilsenz)... ama tabi herkes neye inanmak istiosa inansın... dusunce & inanç ozgurluu...
görüşünün kendi içinde bir eksikliği var bence...insan sığınmak,affedilmek ve dilenmek isterse bunu başka insanların varlığı sayesinde de yapabilir,illa insan üstü bir varlığa mı sığınması gerekir insanın,benim inanış sistemimde Tanrı zaten kendiliğinden vardır,var olması ,için de hiçbir şeye ihtiyacı yoktur
ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

leprosy
Üye
Üye

Mesaj gönderen leprosy »

45 KUŞ ALFOROT ADINDA Bİ KUŞU ARIYORLARMIŞ.ÇOK YOL KATETMİŞLER

SOĞUĞA DAYANAMAYAN KUŞLAR İSE BU YORGUNLUĞA DAYANAMAYIP ÖLMÜŞ

EN SONUNDA KALA KALA 20 KUŞ KALMIŞ.ALFOROT 20 KUŞ DEMEKMİŞ ZATEN...................

Kullanıcı avatarı
yaamur
Üye
Üye

Mesaj gönderen yaamur »

SamotH yazdı:
yaamur yazdı:bence insan tanrıyı yarattı.. sıgınma, affedilme, dilenme ve bicok şeyi kadere bağlama ihtiyacı duyuyodu çunku...
görüşünün kendi içinde bir eksikliği var bence...insan sığınmak,affedilmek ve dilenmek isterse bunu başka insanların varlığı sayesinde de yapabilir,illa insan üstü bir varlığa mı sığınması gerekir insanın,benim inanış sistemimde Tanrı zaten kendiliğinden vardır,var olması ,için de hiçbir şeye ihtiyacı yoktur
tabiki oyle inanıo olabilirsin yani sonucta aramızda fark war... bn ateistim sen inanıosn... ama sonçta insan affedlmek ister, bşeye guvenmek ister, bunu da kendisi buluo bence tanrı die bşiin warlıına inanarak. insanlarla da bunu yapar diosn ztn yapıo.. hristiyanlıkda gunah cıkarma war mesela, papazı aracı olarak kullanarak tanrıya itiraf ettiini dusunuo aslnda soncta papazla konusmus oluo...

Rejected
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Rejected »

dindar yobazların yarattığı tanrı bizleri yarattı

ancak varolan gerçek tanrı bize yaşama şansı adı altında bi işkenceye maruz tutuyor madem onun kullarıyız nden bizi günaah zorlar bu dünyada ya da madem o mükemmel enden kullarını mükemmel yapmıor olası şeytana karşı kouznu kaybediyor?

mantıksız...

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

neden herşey bu kadar dengeli ve düzenliyken herşeyin içine etmek zorunda olan insanlardan biriyim acaba..
o kadar cok soru sorulur ki aslında.. belki de bu sorularla kendimiz parcalayıp işin içinden cıkamama durumu söz konusu olmasın diye inanmaya ihtiyaç duyar bu bahsettiğim insan türü..
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Zenn yazdı:şimdi senin böyle bir konu açman saçma kendini tatmin etmek mi bu konuyu merak ettim
evet...nerden anladın?
and we all went to heaven in a little row boat

Kullanıcı avatarı
Boo_cat
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Boo_cat »

insan inanmak ister, v tanrıyı keşfeder.

drexler
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen drexler »

Rejected yazdı:dindar yobazların yarattığı tanrı bizleri yarattı

ancak varolan gerçek tanrı bize yaşama şansı adı altında bi işkenceye maruz tutuyor madem onun kullarıyız nden bizi günaah zorlar bu dünyada ya da madem o mükemmel enden kullarını mükemmel yapmıor olası şeytana karşı kouznu kaybediyor?

mantıksız...
arkada$ım ya$am niye sana i$kence geliyor ki ?tanrı seni günaha zorlamaz her$eyden once günahı i$leyen sen yani senin kendi bedenin..tanrı sana akıl+irade wermi$ bunları kullanıp kullanamamak senin elinde olan $eyler..hayat bir sınaw tanrı bu sınawda kullarını deniyor verdigi irade ve akılla onlardan onlara uygun dawranmasını istiyor..$eytana kar$ı koz olayına gelince $eytanı yaratan zaten tanrının kendisidir istese yok eder zaten ki...

myviolin
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen myviolin »

insan etrafına baktığı zaman onca güzelliğin arasında ne kadar aciz olduğunu farkedio..tanrıyı yaratmaya çalışan insanlar da var ama nedense başaramadılar bi türlü..tabiki tanrı insanı yarattı

Kullanıcı avatarı
lonly
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lonly »

insan tanrıyı yaratmadı.zaten yaratamazda.insanın şuanki tek amacı tanrı olmak.ama bu işide eline yüzüne bulaştırıyo

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

lonly yazdı:insan tanrıyı yaratmadı.zaten yaratamazda.insanın şuanki tek amacı tanrı olmak.ama bu işide eline yüzüne bulaştırıyo
benim anladığım şu: bu forumda insanların "Tanrı'yı" yarattığını öne sürenlerin kafasında oluşturmuş oldukları tanrı modelinin,puttan hiçbir farkı yok...okuduğum ve bir anlam çıkarmaya çalıştığımbu yöndeki tüm savlarda "put" tanımı çıkıyor karşıma...

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Bu konu kapanmaz... Lily'ler ölmez vatan bölünmez.. Falan filan...
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen angel_of_the_hell »

ya bu konuya girmeyi düşünmüodum ama dayanadım vallaa.. ya bnce tabiki Tanrı insanı yarattı... eğer yaratmanın başını insan çekio olsaydı.. neden zamansız ölümlere ve hastalıklara boyun eğmek zorunda kalsınki.. yada bi olayla karşılaşınca "aman Allahımm!!" die tepki versin.. cümlelerinin içnde "vallaa" yı kullansın... ... .... ........
***Derdin varsa $arap olayım...*** Düğün, ni$an, sünnet ve bilumum kutlamalar için itinayla albüm yapılır.. ula$mak isteyenler bana ula$cak bi yol bulsunlar.. =)
{Minno$um.. Pamuktun, bulut oldun..}

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

shidow yazdı:Bu konu kapanmaz... Lily'ler ölmez vatan bölünmez.. Falan filan...
işte budur :006
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
sezgin52
Üye
Üye

Mesaj gönderen sezgin52 »

herşeyin bir duzeni bir dengesi bir mantıgı bir simetrisi bir istemi ve kusursuzluğu varsa biz onu değil o bizi yarattı... :025 :025 ben şahsen üç tane amino asitten yada bir maymundan evrimleştiğimi düşünmüyorum... :ara :ara :018 :018
hıc bır sey kalmazkı kula tek dostum var ^^THErockULA^^

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

kozmik_peri yazdı:
Eyvallah :006 Bu arada millet harbi saçmalamaya başladı bu konuda.. Ne diyonuz kardeşim ya? Siz de hiç mi mantık yok. İş inanma inanmama boyutunu da geçti. İnanan da zırvalıyo inanmayan da..

Kullanıcı avatarı
issirganotununissirmiyani
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen issirganotununissirmiyani »

lonly yazdı:insan tanrıyı yaratmadı.zaten yaratamazda.insanın şuanki tek amacı tanrı olmak.ama bu işide eline yüzüne bulaştırıyo
+1
issirganotununissirmiyani ''değişim başladı anı yaşa'' vodafone gibi oldu behh

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen angel_of_the_hell »

ya ben geçen sene münazarada bööle bi konuyu savunmuştum.... ya arkadaşlar.. eğer tanrıyı biz yaratsaydık... ve güç bizde olsaydı.. neden doğal afetleri durdurmuoruzz..??neden bizi üzen, bize acı veren şeyleri ortadan kaldırmıoruz??... çünkü bunları YAPAMIORUZ!!!
***Derdin varsa $arap olayım...*** Düğün, ni$an, sünnet ve bilumum kutlamalar için itinayla albüm yapılır.. ula$mak isteyenler bana ula$cak bi yol bulsunlar.. =)
{Minno$um.. Pamuktun, bulut oldun..}

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Yaratmak doğa üstü güçler gerektirmez.. İnsanlar da hayat verebiliolar.. İnsanın yarattığı tanrılar sadece kitaplarda, hikayelerde ve heykellerde. Bu da yaratmaktır. Ve insan akıllıca davranırsa bu bahsettiğin felaketlerinde önlemini alabilir. Tamamen önlemese bile zararını 0'a indirebilir. Hem bu bahsettiğin felaketleri tanrı da önlemiyo..

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

shidow yazdı:
kozmik_peri yazdı:
Eyvallah :006 Bu arada millet harbi saçmalamaya başladı bu konuda.. Ne diyonuz kardeşim ya? Siz de hiç mi mantık yok. İş inanma inanmama boyutunu da geçti. İnanan da zırvalıyo inanmayan da..
saolun vaarlun...koçlarım,yürüyün beeeee :002 bu arada bence de bu konuda eşşeğin şeyine su kaçtı yani...hay parmaklarımı eşşek arısı soksaydı :P

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

sen ve ben ustaca yoğrulmuş bir hamurdanız
farkımız yok aslında,balçık ve çamurdanız...
(Rahmetli Necip Fazıl Kısakürek)

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

yürrrüüüüü :006

Kullanıcı avatarı
smG
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen smG »

SamotH yazdı:sen ve ben ustaca yoğrulmuş bir hamurdanız
farkımız yok aslında,balçık ve çamurdanız...
(Rahmetli Necip Fazıl Kısakürek)
aman allahım walla döktürdün..!!! :013

Kilitli