Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrı'yı Yarattı?

Silmeye kıyamadığımız ba$lıklar...
SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

yok arkadaşlar ne münasebet ben sadece kendi düşüncemi yansıttım Necip Fazıl da en sevdiğim şairdir o yüzden alıntı yaptım ondan...bu olayı tam düşündüğüm gibi özetlemiş yani...
ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen angel_of_the_hell »

shidow yazdı:Yaratmak doğa üstü güçler gerektirmez.. İnsanlar da hayat verebiliolar.. İnsanın yarattığı tanrılar sadece kitaplarda, hikayelerde ve heykellerde. Bu da yaratmaktır. Ve insan akıllıca davranırsa bu bahsettiğin felaketlerinde önlemini alabilir. Tamamen önlemese bile zararını 0'a indirebilir. Hem bu bahsettiğin felaketleri tanrı da önlemiyo..

ya... sen bi fay hattını nası ortadan kaldırabilirsin..?? ... pardon ama... tanrının bi günlüü varda sen onumu okudunmu yoksa..?? belkide şu ana kdr bazılarını önlemiştr...??!!!.. tmm.. kimsenn inancına lafım yok ama bazı şeyleri görmemezlkten gelemyz...!!! :023
***Derdin varsa $arap olayım...*** Düğün, ni$an, sünnet ve bilumum kutlamalar için itinayla albüm yapılır.. ula$mak isteyenler bana ula$cak bi yol bulsunlar.. =)
{Minno$um.. Pamuktun, bulut oldun..}

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

isteyen gelir istemeyen gelmez.Ya da buna görmemezlikten gelmek diil de başka açılardan bakmak dielim.Ya kardeşim boşveeeer...o ööle der,geçer.BU başka türlü der geçer....kime ne yaa...rilaks olunuz. :013 (bi de bu başlığı açan benim dimi?? :023 )
and we all went to heaven in a little row boat

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

angel_of_the_hell yazdı:
shidow yazdı:Yaratmak doğa üstü güçler gerektirmez.. İnsanlar da hayat verebiliolar.. İnsanın yarattığı tanrılar sadece kitaplarda, hikayelerde ve heykellerde. Bu da yaratmaktır. Ve insan akıllıca davranırsa bu bahsettiğin felaketlerinde önlemini alabilir. Tamamen önlemese bile zararını 0'a indirebilir. Hem bu bahsettiğin felaketleri tanrı da önlemiyo..

ya... sen bi fay hattını nası ortadan kaldırabilirsin..?? ... pardon ama... tanrının bi günlüü varda sen onumu okudunmu yoksa..?? belkide şu ana kdr bazılarını önlemiştr...??!!!.. tmm.. kimsenn inancına lafım yok ama bazı şeyleri görmemezlkten gelemyz...!!! :023

fay hattını ortadan kaldımaya gerek yok ki... insanoglunun zeka diye bir artısı var. dogaya karsı belkı de tek ustun oldugu nokta bu. bknz. cekik gözlü dunyadaslarımız bunun caresını buldular. ayrıca ınsanı uzen seyler yine ınsana baglı olan seylerdir ve bunları yenmek de ınsanın elındedir. ister ölümsüzlük deyin ister sonsuz adalet ve mutluluk... hepsi insanoglunun elindedir; ve bunun ıcınde ne sıgınılacak bır tanrı kavramına ne de herhangi bir dine gerek yoktur. bence tabii.. :006

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

bir kere doğayı yönetmek insanın elinde değildir,şu andaki insanların elinde olan tek şey doğanın o YARATILMIŞ ve yaratanının kim olduğu belli insanlarca hala farkedilemeyen mükemmel düzenini alt üst etmektir! Söyler misiniz bana,hangi insan yağmur veya kar yağdırabilir,veya hangi insan bir şimşeğin çakmasını sağlayabilir???Felaketlerin zararını sıfıra indirmekten bahsetmiş birisi,o zaman yağdırma yağmuru elindeyse,olmasın seller tsunamiler ölmesin onca insa,elinde mi bu senin? Bilmeden ve ne kadar bilinmesi gerektiğinin farkına varılmadan öyle beleş konuşmanın hiçbir mantığı yok... Ben inanmayana da sonsuz saygı gösteririm,ama bana inanmayışını kendine has bir sebeple tatmin edici bir şekilde açıklayabildiği sürece...Tanrı da sadece kitaplarda veya heykellerde yoktur,bunu böyle algılamanızın sebebi de Tanrının kafanızın üst kısmındaki boşluklara yerleştirmiş olduğu 2 adet gözün dışında var olan gözün görme kusurundandır.Ben doğanın en basit bir belirtisiyle bile Tanrı'ya ulaşabilirim.Sakın ola ki bu inanmamın sebebini de felaketler karşısındaki çaresizlik olarak algılamayın! Zekâ deviniminden bahsediyorsunuz,zekânın bana maddi yönünü anlatabilirmisiniz? Sadece insan vücudundaki mineral dengelerinin düzenine bağlı olarak beynin çalıştığını bulursunuz...istediğiniz kadar araştırabilirsiniz bunu...duygusal zeka da aynı...o da olaylar karşısında vücuttaki değişim gösteren mineral dengesi! Peki sevgili arkadaşlar,zekâ devinimi dediğiniz bu olay sadece buna bağlı olabilir mi? Ya da Tanrı sevgili çocuklarını göz göre göre ateşin içine bırakır mı? Her insan yaptığı hatanın farkına varamayıp kusuru başka bi yerde aramaya kalkıştığında ve bunda inatla ileri gittiğinde hep bu çıkmaz yola girer.Ve o çıkmazdaki duvarın bir köşesinde kendine yer bulur ve "Tanrı yoktur" modelini beynine oturtur...Bu düzen,bu denge,sizce sadece doğa güçlerinin tesadüf eseri bir arada birbirlerini dengede tutması gibi komik bir sebebe mi dayanır? Bu dünyada en aciz ve en güçlü yaratık insandır derler...Madem ki insanın en güçlü olabilme gibi bir özelliği var,bütün dünyaya hükmetsin o zaman! Bu insanların ilki,başı nereye dayanmakta arkadaşlar??Bana sonsuz diyenlerin sesini duyabiliyorum şimdiden,madem ki sonsuz bir çokluk bu insanlık,sonsuzlukların varlığu mümkün,her yönden düzenli olan bir doğa varken her yönden sonsuz olan bir Tanrı neden olmasın??

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

"hadi karın yagmasını engelleyelim" deyip de engellemeyı kassetmedım. kar yagsın tamam acıkta kalmayalım, karın bıze ulasamayacagı bır yer ınsa edelim, oraya girelim ve bize etki edemesin... misalindaki gibi bir hükümdarlıgın mevcut olabılecegınden bahsetmiştim. tsunami mevzuuda madem boyle bır ıhtımal var, uzak yere yerleşim kur. ya da hıc yerlesme oraya, gene insanın seciminden dogan seyler bunlar. zeka devinimi mevzusunu anlayabılmıs degılım. kim ondan bahsetti ki... herneyse..." Bu düzen,bu denge,sizce sadece doğa güçlerinin tesadüf eseri bir arada birbirlerini dengede tutması gibi komik bir sebebe mi dayanır? "demiş samoth valla bence hiç de komik degil gayet ciddi bir neden hem ölesiye... tanrı eglenmek ıcın hadı şimşekler cakamda yıldırım düşsün demiyor. o -ki tanrı vs o bile deyip de tanımlamak ıstemem-evreni oluşturan bir güç unsuru ve surekli devinim halinde... dinlerse onu kalıplara sokup sekılden sekıle büründüren -kısmen gerekli- felsefemsi insan düşüncesi ürünleri...

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

o zaman bana bu tesadüflerin dayanağını göster...sakın ayağının altını gösterme ama....hiçbir tesadüfün dayanağı yoktur bunu unutma,tesadüf dediğin şey de sadece olasılıkların aynı anda karşılaşmasıdır! bana sonsuz sayıda olasılığın aynı anda karşılaşarak yıllardır sürüp gittiğini mantıklı bir sebeple açıklayacağını hiç sanmıyorum :x

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

SamotH yazdı:bir kere doğayı yönetmek insanın elinde değildir,şu andaki insanların elinde olan tek şey doğanın o YARATILMIŞ ve yaratanının kim olduğu belli insanlarca hala farkedilemeyen mükemmel düzenini alt üst etmektir! Söyler misiniz bana,hangi insan yağmur veya kar yağdırabilir,veya hangi insan bir şimşeğin çakmasını sağlayabilir????
Merak etme bilim adamları artık şimşek te çaktırabilio,yağmur da yağdırabilio...Tabi yapay ama yapılabilio yani.(bu arada bunu tanrı konusundan bağımsız bi şekilde söylüorum)

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

yakında lily'nin hepinizi ben yarattım demesinden korkuyorum... :006
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Haaaşaaaa....Sadece sizi mi?? :-D

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

Lily yazdı:Haaaşaaaa....Sadece sizi mi?? :-D
eheuhe : )

evrim
Üye
Üye

Mesaj gönderen evrim »

"herşey 0 dan başlayabilir mi ? Bir top durduk yere yuvarlabilir mi ? Saat kendi kendine mi çalışır ? Bir şey hiçbir kuvvet (!) olmadan hareket edebilir mi ? " Ben bir insanoğlu olarak bu sorulara cevap veremediğim için inanırım !

ilk sayfadaki bi üyenin yazdığından bi alıntı bu, 2044te yazılmış ama takıldı gözüme işte..

"her şey sıfırdan başlayabilir mi?" sorusuna soruyla cevap vermek istiyorum. madem sıfırdan başlayamaz işte soru: her şeyin bir yaratıcısı varsa, tanrıyı kim yarattı? :roll:

bu arada ben inanan bi insanım, ama sadece tanrıya!
I wanna thank you mom,
I wanna thank you dad
for bringing this fucking world
to a bitter end.
I never really hated a one true god
but the god of the people I hated!

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

evrim yazdı:
"herşey 0 dan başlayabilir mi ? Bir top durduk yere yuvarlabilir mi ? Saat kendi kendine mi çalışır ? Bir şey hiçbir kuvvet (!) olmadan hareket edebilir mi ? " Ben bir insanoğlu olarak bu sorulara cevap veremediğim için inanırım !

ilk sayfadaki bi üyenin yazdığından bi alıntı bu, 2044te yazılmış ama takıldı gözüme işte..

"her şey sıfırdan başlayabilir mi?" sorusuna soruyla cevap vermek istiyorum. madem sıfırdan başlayamaz işte soru: her şeyin bir yaratıcısı varsa, tanrıyı kim yarattı? :roll:

bu arada ben inanan bi insanım, ama sadece tanrıya!

Tanrıyı kim yarattı(haşa) sorusu bana oldukça saçma ve bayat gelmekte,çünkü bu sorunun cevabı,cevaplayacak olan kişinin inancına göre değişir...onun yerine "Tanrı nasıl yaratır,Tanrı neleri yarattı" gibi soruların cevabını aramayı daha mantıklı buluyorum şahsım adına,burada bu konuya açıklık getirmek için tartışıyoruz,sen kazan ben kepçe al eline karıştır diyerek daha da karıştırıcı sorularla konuyu bulandırıp iyice dibe sokmayalım bence...

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Bugüne dek bu başlığın altına yazılmış en güzel cevap bu benim için...Sonuna kadar katılıorum...

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

pixies_ yazdı:Tanrı insanı yarattı.O'na zekayı verdi.Hayvanlardan ve diğer canlılardan ayrı tuttu. İnsan düşünebilme yeteğine sahiptir.Var olmak herşeyden ötedir. Sorgulamak felsefe olayına giriyor. İnanmak yada inanmamak insana bağlı. Tanrı'yı insan mı yarattı. Bunu hep ortaya çıkarıyoruz. Bunu hep konuşuyoruz. Ama bir sonuç alamıyoruz. Çemberinde etrafında dönüyor aynı yere geliyoruz. Şu ana kadar birisi o çemberin içinden çıkıp hayır Tanrı yoktur işte kanıtı diyemiyor. Mantık din ile çelişkili bir kavramdır. İnsanın tanrısı kendisine benzer felsefesine inanıyorum.Bir güç var ve ben ona inaniyorum. Yoksa inançsız nasıl yaşanır bilemem? İnsan inançlarına sahip çıkarak yaşayabilir. Bunu şekli şemali yoktur. tıpki ibadetin şeklinin olduğuna inanmadığım gibi inancında şekli olduğuna inanmıyorum. Maneci bir destekten varoluyor. dokunmak gerekmiyor. Sadece hissetmek ..Aşk gibi, sevgi gibi birşey ..

edebiyat kokuyo lan burası...sen mi yaptın yine ellerine sağlık :-D

Kullanıcı avatarı
Forrestgump
Üye
Üye

Mesaj gönderen Forrestgump »

Görmek inanmak değildir,inanmak görmektir..
Ben Tanrının olduğunu biliyorum..
Çünkü inanıyorum..

Kullanıcı avatarı
venice_queen
Üye
Üye

Mesaj gönderen venice_queen »

bu konuda samoth un her kelimesine katılıyorum... :wink:
üşenmeden hepsini birbir okudum valla... :001
yaşaM diye birşey yok...unutMak diye birşey yok!!!

Kullanıcı avatarı
venice_queen
Üye
Üye

Mesaj gönderen venice_queen »

bu konuda samoth un her kelimesine katılıyorum...
üşenmeden hepsini birbir okudum valla... :wink: :001
yaşaM diye birşey yok...unutMak diye birşey yok!!!

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

sağolasın ben sadece kendi düşüncemi özetledim (ulan amma da özet ha destan tuttu ya neyse ) :-D

Whisperwind
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Whisperwind »

Sizce insanların sizin yaptığınız gibi inançlarını karşılaştırması mantıklı birşey mi?
Beyniniz var mı? O zaman onu kullanın.

vermilion
[Siteden Uzaklaştırıldı]
[Siteden Uzaklaştırıldı]

Mesaj gönderen vermilion »

Allah insanı yarattı, insan da tanrıyı!..

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

vermilion yazdı:Allah insanı yarattı, insan da tanrıyı!..

işte süper bir cevap olay budur :006

Kilitli