Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrı'yı Yarattı?

Silmeye kıyamadığımız ba$lıklar...
Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

Lily yazdı:Tanrı denildiği kadar merhametliyse,yüceyse,bi insanı ona inanmadığı için cehennem ateşlerinde yakmaz.Ben buna inanmıyorum.Eğer tanrı varsa bi insanı yaşadığı hayata,yaptığı şeylere,icraatlarına göre yargılar.İnançlarına göre diil...bu saçmadır.Kİmse yanmayacak Tanrı'ya inanmadığı için..O kitaplar ne derse desin.
Aslında öyle. Onunla kendini eş koşmadığın sürece yanmak kesin değil. Tabi ki takdir Allah'a kalmış, buradaki insanlar ne derse desin. Ama şunu da unutmamak lazım. Biri Kuran'ı yaşayarak ölüp, cennete gidecek. Sen eli işte, gözü oynaşta yaşayıp cennete gideceksin. Sencede burada bir tezatlık yok mu !?
Kim,O Kim Deme...Benim,Ben...Öyle Bir Ben ki, Baştan Sona Sen...!

Resim

DaBlackWizard
Üye
Üye

Mesaj gönderen DaBlackWizard »

COMA1925 yazdı:Ben sana kur'an'ı inkar ediyorum veya ben Allah'a inanmıyorum demiyorum.Benim dediğim olay farklı.Yani ne öyle ne böyle anlatabildim mi.
Ama sen o kadar emin konuşuyorsun ki sanki gitmiş gelmiş gibi.Elbette insan nasıl inanırsa öyle konuşur.O da senin o inandıklarının hakatten gerçek olduğunu düşünmenden kaynaklanıyor.
Ben diyorum ki.İnsan emin olmamalı..Ne varlığından ne yokluğundan..
Şüphesiz ki kur'an çok büyük bir eserdir.İnsan ilişkileri,toplum yapısı ve siyasi mevzular hakkında inanılmaz büyük bilgiler verir.
Senin bahsettiğin ampul mevzusunun benzerlerini biliyorum ben de.
Misal okyanus akıntıları;
Kur'an da diyor ki ;yer yüzünde iki deniz var bu iki deniz birbirine karışmaz.
Hakatten de öyle yer yüzünün bir yarısındaki okyanusla diğer yarısındaki bir boğazda birleşiyor(ayrıntıları unuttum şimdi uzun zaman oldu bunları okuyalı) ve birleştikleri yerde ikisi birbirine karışmıyor..Bu da yüzyıllar sonra ortaya çıkarılan okyanus akıntıları prensibini ortaya koyuyor.
Yani bunun gibi bir çok şey..
Ama bunlar var diye körü körüne inanmıyorum anlatabildim mi...
Aynı zamanda inanmıyor da değilim.
Ben sadece toplum tarafından konulmuş kalıpların içinde sıkışmıyorum.
"öyle yapma günah" "öyle deme günah" "öyle deme cehennemde yanarsın valla" gibi laflara bağlı kalmıyorum...Ben inancımı yanlız ve yanlız kendi içimde yaşıyorum..
Keşke herkes bundan biraz nasibini almış olsa..
Eğer öyle olsaydı bugün filisitin ve israil,abd ve ırak savaşmazdı..Haçlı seferleri vs.ler olmazdı..Sivas'ta otuz tane aydınımız yanmazdı.!!!
Bence herkes kendi inancını yaşasın,kendi kendine sorsun tartışsın muhakeme yapsın..
Dediğim gibi ben toplumun koyduğu tabulara bağlı kalmıyorum veya başkalarının bana "inan!!" demesine kulak asmıoyrum..Ben aklım nasıl diyorsa öyle yaşıyorum inancımı..Yeri geldiğinde ağız alışkanlığı ağzımdan allaha küfür de çıkar..Bazen başka insanların yanında yapınca bunu "sus lan töbe de" diyen oluyor..Ben buna karşıyım işte..Ederim kardeşim ne olacak?Eğer tanrı o kadar büyük ve kudretliyse benim o küfürümden incilcek mi birşey kaybedecek mi?.Zaten onla benim aramda bir mevzu..Belki insanların koyduğu tabulara göre değil insan ile tanrı arasında bambaşka bir ilişki var..
vs vs ..
Aslında söylenecek çok şey var Kurandaki mucizelerin bi kısmını kavrayabilmiş olman ve büyük bi kitap olarak nitelendirmen güzel. Fakat neden "inanıyorum" diyemiyosun? Şüphelerin neler? Kuran'da tezatlar mı var?Bu birincisi...
İkincisi, toplum tarafından konulmuş kalıplara uymamanı gerçekten takdir ediyorum çünkü bazı dini kaideler insanlar tarafından son derece çarpıtılıyo. Bu yüzden toplumun dediklerine göre değil Allah'ın dediğine (Kurana) göre yaşamalı insan.
Şu savaşlar konusunda öyle olmazdı böyle olmazdı gibisinden bişeyler söylemişsin fakat mantığını anlayamadım biraz açar mısın?
Ve son olarak Allah senin küfüründen tabi ki incinmez.İnsan nedir, kimdir ki Allahın yanında? Fakat sana bi örnek vereyim: Sen askerde komutanına küfret bakalım noluyo? Anında CEZALANDIRILIRSIN veya bi televizyona çık birisi hakkında ileri geri konuş açılan tazminat davası ile cezanı çekmez misin?
Lütfen şüphesi olanlar düşünsün biraz. İnsan akıl yolu ile Allah'a ulaşacaktır...

Kullanıcı avatarı
freestar
Üye
Üye

Mesaj gönderen freestar »

bu konu kısır döngülükten kurtulmaz ! en iyisi bu konuda kitleyelim olsun bitsin ...
HaYaLLeRiNi YaK eVi ıSıT ...

Love_MetaL
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Love_MetaL »

sn kndi kndine biseleri kitliiip duruosn ama :) pek bise deismio bea
.....it's only after you've lost everything, that you're free to do anything....

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

freestar yazdı:bu konu kısır döngülükten kurtulmaz ! en iyisi bu konuda kitleyelim olsun bitsin ...
2. kez !!!!!!

Güray bence biz bu konudan elimizi ayağımızı çekelim yoksa okuldaki gibi yine dağıtacam ben ortalığı böyle giderse....
ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

Karga yazdı:
Lily yazdı:Tanrı denildiği kadar merhametliyse,yüceyse,bi insanı ona inanmadığı için cehennem ateşlerinde yakmaz.Ben buna inanmıyorum.Eğer tanrı varsa bi insanı yaşadığı hayata,yaptığı şeylere,icraatlarına göre yargılar.İnançlarına göre diil...bu saçmadır.Kİmse yanmayacak Tanrı'ya inanmadığı için..O kitaplar ne derse desin.
Aslında öyle. Onunla kendini eş koşmadığın sürece yanmak kesin değil. Tabi ki takdir Allah'a kalmış, buradaki insanlar ne derse desin. Ama şunu da unutmamak lazım. Biri Kuran'ı yaşayarak ölüp, cennete gidecek. Sen eli işte, gözü oynaşta yaşayıp cennete gideceksin. Sencede burada bir tezatlık yok mu !
karga, msgin basinda iyi guzel, tamam anlamissin=) ama o son cumle nedir ne alakadir sahsen anlamadim ben. kimsenin oyle bi iddiasi yok. kiz sadece demis: inancin ne olursa olsun senin yaptiklarin iyiyse hossa cennet sana zaten acik olur, bunun icin de musluman fln olmaya gerek yok.

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

casey yazdı:
Karga yazdı:
Aslında öyle. Onunla kendini eş koşmadığın sürece yanmak kesin değil. Tabi ki takdir Allah'a kalmış, buradaki insanlar ne derse desin. Ama şunu da unutmamak lazım. Biri Kuran'ı yaşayarak ölüp, cennete gidecek. Sen eli işte, gözü oynaşta yaşayıp cennete gideceksin. Sencede burada bir tezatlık yok mu !
karga, msgin basinda iyi guzel, tamam anlamissin=) ama o son cumle nedir ne alakadir sahsen anlamadim ben. kimsenin oyle bi iddiasi yok. kiz sadece demis: inancin ne olursa olsun senin yaptiklarin iyiyse hossa cennet sana zaten acik olur, bunun icin de musluman fln olmaya gerek yok.
Sen orada bir tezatlık görmüyorsan, başka bir şey demeyeceğim. Zaten bunda müslüman salak, gelmişler dünyaya; alkol nedir bilmezler, tembellik nedir bilmezler, zina nedir bilmezler; ot gibi yaşayıp giderler. Ötekiler hepsini yapar, aynı mükafatı alırlar. Birileri de buna Tanrının Adaleti der. Aptal bunlar; bir akıllı biziz zaten !

Resim

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

hırsızlığı unuttun yalanı unuttun daha da birçok şeyi unuttun Kargaaaa....

ha bu arada

+23729587349128094823409823

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Bİ insanın "iyi" olması için,ibadet etmesi,Allah'a inanması gerekmez.Ayrıca ben bi kuralın olduğuna inanıyorum "sen bi iilik yaparkeni,farkında olmadan bi de kötülük yaparsın." Bu bi çeşit eşitlik kanunu gibi bişey...neyse.Tam açıklamayı beceremediim için biçoğunuza saçma gelcek,nyse...sonuç olarak tüm iyi niyetime,bana verilen ii şeyleri elimden geldiince dooru kullanmama rağmen ve ahlakımla yaşamama rağmen ibadet etmedim ya da tanrı varlığında şüphe ettim die yanacaksam,yanayım.Tanrı kendini eşit görmek ne demek,onu anlamadım yalnız...ne olduunu bilmediimiz ve hatta varlığını bile bilmediimiz bişeyle kendimizi nasıl eşit görürüz...?
and we all went to heaven in a little row boat

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Olmadı,öbür dünyada biz cehennem ateşinde yanarken siz de yukardan bakıp kıçınızla gülersiniz bize,cennet tohumlarndan yapılma kahvelerinizi yudumlarken..."biz akıllıydık Tanrı'ya inandık,siz aptalsınız..muhahahaaa" die de bi şarkı yazarsınız...anlaştık mı? :lol:

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

Lily yazdı:Olmadı,öbür dünyada biz cehennem ateşinde yanarken siz de yukardan bakıp kıçınızla gülersiniz bize,cennet tohumlarndan yapılma kahvelerinizi yudumlarken..."biz akıllıydık Tanrı'ya inandık,siz aptalsınız..muhahahaaa" die de bi şarkı yazarsınız...anlaştık mı? :lol:
Eminim ki çekilen acıları görünce; o söylediğin şeyleri söyletecek kibir, acımaya dönüşecektir !

Ben cennete gideceğimi pek sanmıyorum. Tabiki takdir bana kalmış değil. Ama yazılanlar kadar kötü bir yerse cehennem; olay benim dediğim gibi olacak, o kesin !

Resim

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

ya karga inatlasiyosun resmen yada bnm dediklerimi anliyamiyosun sen..

demissinki: Ötekiler hepsini yapar, aynı mükafatı alırlar. Birileri de buna Tanrının Adaleti der. Aptal bunlar; bir akıllı biziz zaten !

bizim dedigimiz: her bokuda yeriz allaha da inanmayiz ama cennete gideriz gibi bisiy degil... ustune basa basa anlattim hala inat ediyosun sanki biz aksini soyluyomusuz gibi.

nedense tanri inanci muslumanlarinkiyle ortusmuyo diye musluman olmayan taraf muslumanlarca senin yaptigin sekilde suclanir... bu yanlistir. akillarda hala gecmisteki gayrimuslimler kalmis. icki-kumar-fuhusla gecen gunler... gun degisti yil 2004 ve 750 li yillardaki insanlardan cok farkliyiz. hos kimi musluman gecinenlerde -guya muslumanmislar- dusuncelerinin vahsiliginden hayvansiligindan kendi haberleri bile yk ama cuma larada giderler kurbanda keserler.. neymis... allah oyle istiyomus... insan olun once :!: (icimde kalmis karga, bunlari sana demiyorum)

bi daha acikliyorum. cennete gidecegi garanti olan bi muslumandan beklenen her eylemi -ki bunlar ahlakli, herhangi bir inanci olmayan, normal bir insandan da beklenecek seylerdir- allah emrediyo diye deil.. sirf kendi vicdanindan oturu, kendi ahlakindan oturu, sirf INSAN oldugu ve dusunebilen bi canli oldugu icin sahip oldugu degerlerden oturu, icinden oyle davranmak geldigi icin yaparsa (ama musluman deilse yada allaha inanmiyosa) da ilk basta dedigim cennetlik muslumandan farki olmayacaktir.(BANA GORE) cunku tanri yok deyip insanlik disi davranislar gostermez normal insanlar.

bu arada senin cevrende gordugun insanlari frenleyen sey musluman olduklari icin gunahtan kacinmalariysa yada iclerindeki kotulukleri ancak cehennemde yanmama korkusuyla zaptediyolarsa, ozaman onlar iyi etmis musluman olmuslar tanriya inanmislar. ama zaten normal bi insanin boyle seylere ihtiyaci kalmaz yeterince erdemlidir. INSAN OLMANIN BILINCINE VARMIS, AKLI BASINDA HER BIREY ZATEN, (cehenneme gunahkarlarin gitcegini varsayarak konusuyorum) cennetlik degilmidir... boyle insanlar gunahlardan kacinacak kadar insan olduklarinin bilincindedirler.

MayheM
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MayheM »

Sonu olmayan kısır bir döngü tartışmasına girmişsiniz, çırpınarak hayatta kurtulamazssınız, daha da çok batarsınız. Vakti geldiğinde hepimiz öğreneceğiz nasıl olsa insanmı tanrıyı yarattı ? yoksa tanrımı insanı ?..
OWLSCOUT.COM ( MayheM ) Out of Control

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

Sonu gelecek. Casey'le de aslında anlıyor beni ama anlamamazlıktan geliyor :lol:

Sevgili Casey: Söylediğin sözler yanlış değil. Ayrıca da inatlaşmıyorum. Bak güzel güzel fikirlerimi yazıyorum. Ama şurasına da karşı çıkmam lazım (yinemi diyeceksin şimdi ama) Her söylediğin güzel, lakin inanmadan cennete gitmek (o kabul edilemez. düşün ya) İnanmadığın birşey neden seni cennete yollasın. Sen onun için yaşamadıysan. Elbetteki ruhunda iyilik taşıyan adam onun da mükafatını alacaktır. Ama bunu genel olarak ; "inanmayan iyi insanlarda cennete gider" dersek çok yanılacağımızı düşünüyorum.

Tarihsel farklılıklaradan da söz ederken unutma ki Kuran gelmiş geçmiş tüm zamanlarına hitap eder. O zamana, bu zamana diye bir durum söz konusu değildir. O yanılmaz; sadece insanlar onu yanlış algılar. Hatalar insanlara aittir.

Bu konuda daha fazla birşey yazma gereği de duymuyorum. Gerçekten de cennete gideceğimi düşünen arkadaşların Kuran'ı okumalarını tavsiye ederim. Başka da bir şey söylemiyorum.

Resim

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

e be karga basinda soylemeliydin bu dusunceni.. sacma sapan laflar etmisin yukarda=)

neyse eger tanri bir insan olsaydi sanirim dedigin gibi dusunurdu diye dusunuyorum ben.. cunku o bi guc -isimlendirmekten hoslanmam cogu seyi.. cunku kavrama dokuldugunde anlamini yitirdigine yada zorunlu olarak tanimlamaya basladigimi hissederim. o filan diyorum ama size baska turlu anlatamayacagim icin..(benim inancima gore, bizlerde onun parcalariyiz)ve o varsada yoksada degisen birsey yok.. cennet olsada olur olmasada.. kendimi avutmaya ihtiyacim yok... onmli olan acilarin ustesinden gelebilmek.. mutluluga sahip olabilmek, yasadigim su lanet dunyada.. :!: bi muslumanin yasama amaci tanriya kulluk etmekken benim amacim mutlulugu yakalamak. cennet varsa karimadir. guveni guvensizlikte aramak meselesine donusuyo.. herneyse eminim anlamicak kimse bni... gerekn aciklamayi yapmaya calisirim bi sorunu olan olursa...

MetalieN
Üye
Üye
İletişim:

toplum

Mesaj gönderen MetalieN »

çok çok çok iyi anlıyorum aynı şeyleri ben de yaşadım ama tek çözümü insanın kendi içindeki inancı ve adam akıllı birilerini bulup oturup konuşmak lazım.. bak ben mesela solağım, bütün millet ügnah diyordu :).. halbuki niye?? boş işte.. oturup adam akıllı biraz ilgilenirseniz inancınız için kimseyi takmamayı öğrenirsiniz derim, susarım :).
Non Faccio Questo Ingrande Dentro Me

STIFFNECKEDproductions,
DistroATTACK! & MetalATTACKmagazine & MetalATTACK WebZINE
check for more:

http://stiffnecked.tr.cx

MetalieN
Üye
Üye
İletişim:

Lily yazdı:Bİ insanın "iyi" olması için,ibadet etmesi,Allah'a inanması gerekmez.Ayrıca ben bi kuralın olduğuna inanıyorum "sen bi iilik yaparkeni,farkında olmadan bi de kötülük yaparsın." Bu bi çeşit eşitlik kanunu gibi bişey...neyse.Tam açıklamayı beceremediim için biçoğunuza saçma gelcek,nyse...sonuç olarak tüm iyi niyetime,bana verilen ii şeyleri elimden geldiince dooru kullanmama rağmen ve ahlakımla yaşamama rağmen ibadet etmedim ya da tanrı varlığında şüphe ettim die yanacaksam,yanayım.Tanrı kendini eşit görmek ne demek,onu anlamadım yalnız...ne olduunu bilmediimiz ve hatta varlığını bile bilmediimiz bişeyle kendimizi nasıl eşit görürüz...?
eşit koşmak.. mesela büyü yapmak, ya da sizi ben yarattım demek ya da bir grup için ilah demek vs..

STIFFNECKEDproductions,
check for more:

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

casey yazdı:e be karga basinda soylemeliydin bu dusunceni.. sacma sapan laflar etmisin yukarda=)

neyse eger tanri bir insan olsaydi sanirim dedigin gibi dusunurdu diye dusunuyorum ben.. cunku o bi guc -isimlendirmekten hoslanmam cogu seyi.. cunku kavrama dokuldugunde anlamini yitirdigine yada zorunlu olarak tanimlamaya basladigimi hissederim. o filan diyorum ama size baska turlu anlatamayacagim icin..(benim inancima gore, bizlerde onun parcalariyiz)ve o varsada yoksada degisen birsey yok.. cennet olsada olur olmasada.. kendimi avutmaya ihtiyacim yok... onmli olan acilarin ustesinden gelebilmek.. mutluluga sahip olabilmek, yasadigim su lanet dunyada.. :!: bi muslumanin yasama amaci tanriya kulluk etmekken benim amacim mutlulugu yakalamak. cennet varsa karimadir. guveni guvensizlikte aramak meselesine donusuyo.. herneyse eminim anlamicak kimse bni... gerekn aciklamayi yapmaya calisirim bi sorunu olan olursa...
ben seni anlyıroum ve sana %100 katılıyorum.Yine de MAyhem'in de dedii gibi,sonunda ööreneceğiz.BU dünyayı güzel ve hakkıyla yaşamak en önemlisi...

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

bu konu bence iyice çığırından çıktı.Fakat ben şunu söylüyorum ve buradan çekiliyorum:Şahadet ederim ki Allah'tan başka ilâh yoktur;ve yine şahadet ederim ki Hz.Muhammed O'nun kulu ve elçisidir....

DaBlackWizard
Üye
Üye

Mesaj gönderen DaBlackWizard »

Ben çekilmiyorum ve casey'e de neden hem bu dünyada hem de diğer dünyada kendisini mutlu edecek şeyler yapmayı denemediğini soruyorum. Ayrıca bu dünyanın geçici olduğunu ve şunun şurasında en fazla 80-100 sene yaşayabileceğini fakat sonrasının sonsuzluk olduğunu ve zaman kavramını "somut" olarak değerlendirmekten vazgeçmemiz gerektiğini hatırlatıyorum.

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

ilk sordugun soruya cevap vermistim... yaptiklarimi zaten bn bu dunyada mutlu olabilmek icin yapiyorum, amacim bu.. oteki dunyayi dusunmek istemiyorum(yoksa simdiki yasamin ne anlami kalir?), varsada isime gelir zaten. bu dunyada benim mutlu olmam icin ic huzurumu saglamis olmam lazim, ve bunu saglamak icinde namaz kilmak yada dua etmek gibi turlu meditasyonlara ihtiyacim yok(simdilik).

bu dunyanin gecici olup olmadigini kimse bilemez, ne kdr yasadigim da umrumda deil zaten, nasil yasadigim onemli(sevdiklerimin mutlu olmasi yeterli). zaman kavramina gelince... sonsuzluk umrumda deil desem yeterli olucaktir sanirim.

benimde bi sorum olcakti... kuzenim sordu bugun "niye hacca gidiliyo yada haci olmak ne kazandirir?" bunun ne faydasi var biri anlatabilirmi..

COMA1925
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen COMA1925 »

DaBlackWizard yazdı:
COMA1925 yazdı:Ben sana kur'an'ı inkar ediyorum veya ben Allah'a inanmıyorum demiyorum.Benim dediğim olay farklı.Yani ne öyle ne böyle anlatabildim mi.
Ama sen o kadar emin konuşuyorsun ki sanki gitmiş gelmiş gibi.Elbette insan nasıl inanırsa öyle konuşur.O da senin o inandıklarının hakatten gerçek olduğunu düşünmenden kaynaklanıyor.
Ben diyorum ki.İnsan emin olmamalı..Ne varlığından ne yokluğundan..
Şüphesiz ki kur'an çok büyük bir eserdir.İnsan ilişkileri,toplum yapısı ve siyasi mevzular hakkında inanılmaz büyük bilgiler verir.
Senin bahsettiğin ampul mevzusunun benzerlerini biliyorum ben de.
Misal okyanus akıntıları;
Kur'an da diyor ki ;yer yüzünde iki deniz var bu iki deniz birbirine karışmaz.
Hakatten de öyle yer yüzünün bir yarısındaki okyanusla diğer yarısındaki bir boğazda birleşiyor(ayrıntıları unuttum şimdi uzun zaman oldu bunları okuyalı) ve birleştikleri yerde ikisi birbirine karışmıyor..Bu da yüzyıllar sonra ortaya çıkarılan okyanus akıntıları prensibini ortaya koyuyor.
Yani bunun gibi bir çok şey..
Ama bunlar var diye körü körüne inanmıyorum anlatabildim mi...
Aynı zamanda inanmıyor da değilim.
Ben sadece toplum tarafından konulmuş kalıpların içinde sıkışmıyorum.
"öyle yapma günah" "öyle deme günah" "öyle deme cehennemde yanarsın valla" gibi laflara bağlı kalmıyorum...Ben inancımı yanlız ve yanlız kendi içimde yaşıyorum..
Keşke herkes bundan biraz nasibini almış olsa..
Eğer öyle olsaydı bugün filisitin ve israil,abd ve ırak savaşmazdı..Haçlı seferleri vs.ler olmazdı..Sivas'ta otuz tane aydınımız yanmazdı.!!!
Bence herkes kendi inancını yaşasın,kendi kendine sorsun tartışsın muhakeme yapsın..
Dediğim gibi ben toplumun koyduğu tabulara bağlı kalmıyorum veya başkalarının bana "inan!!" demesine kulak asmıoyrum..Ben aklım nasıl diyorsa öyle yaşıyorum inancımı..Yeri geldiğinde ağız alışkanlığı ağzımdan allaha küfür de çıkar..Bazen başka insanların yanında yapınca bunu "sus lan töbe de" diyen oluyor..Ben buna karşıyım işte..Ederim kardeşim ne olacak?Eğer tanrı o kadar büyük ve kudretliyse benim o küfürümden incilcek mi birşey kaybedecek mi?.Zaten onla benim aramda bir mevzu..Belki insanların koyduğu tabulara göre değil insan ile tanrı arasında bambaşka bir ilişki var..
vs vs ..
Aslında söylenecek çok şey var Kurandaki mucizelerin bi kısmını kavrayabilmiş olman ve büyük bi kitap olarak nitelendirmen güzel. Fakat neden "inanıyorum" diyemiyosun? Şüphelerin neler? Kuran'da tezatlar mı var?Bu birincisi...
İkincisi, toplum tarafından konulmuş kalıplara uymamanı gerçekten takdir ediyorum çünkü bazı dini kaideler insanlar tarafından son derece çarpıtılıyo. Bu yüzden toplumun dediklerine göre değil Allah'ın dediğine (Kurana) göre yaşamalı insan.
Şu savaşlar konusunda öyle olmazdı böyle olmazdı gibisinden bişeyler söylemişsin fakat mantığını anlayamadım biraz açar mısın?
Ve son olarak Allah senin küfüründen tabi ki incinmez.İnsan nedir, kimdir ki Allahın yanında? Fakat sana bi örnek vereyim: Sen askerde komutanına küfret bakalım noluyo? Anında CEZALANDIRILIRSIN veya bi televizyona çık birisi hakkında ileri geri konuş açılan tazminat davası ile cezanı çekmez misin?
Lütfen şüphesi olanlar düşünsün biraz. İnsan akıl yolu ile Allah'a ulaşacaktır...
Öncelikle savaş mevzusunu açayım.
Dünyada dinin ortaya çıkmasından dünya tarihine göre kısa bir süre sonra din svaşları başlamıştır.Burada sorun bir toplumun başka inanca sahip olması diğerinin başka inanca sahip olmasıdır.Yani insan neye inanırsa onu doğru kabul eder.Bu kurala devlet ve toplum yönetme kuralları ve yöntemleri ilave edilince insanlık için kaçınılmaz olan din savaşları ortaya çıkmıştır.
Yüzyıllardan beri dünyada hristiyanlık-müslümanlık kavgası vardır.
Misyonerlik faaliyetleri vardır.
Ve ben diyorum ki bugünkü savaşların temelinde de din kavgası vardır.
Şahsen ben içinde "cihat" kavramı olan bir dine kuşkuyla bakarım.
Bu faşizm değil de nedir.
Bunu hitler yapınca ayıp oluyor da kur'an'da yazılınca doğru mu oluyor?
Savaş konusunu açmak gerekirse;
Dünya yüzyıllardan beri iki kutuplaşmaya sahiptir.
Hristiyan ve uygar dünya
Müslüman ve geri kalmış çağdışı dünya.
Bu iki dünyanın mücadelesinden bahsediyorum.
Tarihe baktığımız zaman bunların direkt olarak ilişkisini görmez miyiz.
Haçlı savaşları..Siyasal çıkarların altında misyonerlik ve batılı dünya ile doğulu dünya arasında mücadele vardır.
Yakın tarihte yaşadığımız körfez savaşında Abd'nin politik çıkarlarının altında aslında batılı dünyanın doğulu dünyaya egemenlik kurmasını görürüz.
Filistin ve İsrail arasındaki savaş ,yüzyıllardır öz benliklerini korumuş israiloğulları soyunun,yani batılı dünyanın bir yüzünün orta doğunun müslüman ve karanlık coğrafyasına yerleştirilmisinden çıkmıştır.
Bugün dünya hala bunun diyetini ödüyor.

Benim düşünceme göre , bunların temelinde insanların başka inançları kabullenememesi ve bunları politik çıkarlarıyla birleştirmesi var.İnsanların inançlara saygı duymaması var.
Bu da, farklı düşüncelere saygı duymak yerine onlara yakmaya çalışan gerici yobaz kafanın Sivas'ta Madımak otelinde 30 tane aydınımızı yakmasıyla ortaya çıkmıştır.

İşte benim dine sıcak bakmamanın nedeni bunlardır..
Yanlız dikkat edilmesi gereken birşey de var ki ben inanıyorum veya inanmıyorum da demiyorum!..
Benim savunduğum fikir insanın inanmanın veya inanmamanın muhakemesini içinde en doğru şekilde yapıp,kısa ömrünü iyiliklerle ve güzelliklerle geçirmesi gerektiğidir.
Başka insanların inançları başkalarını rahatsız etmemeli veya memnun etmemeli.

Ve diyorum ki belki de tanrı ile insan arasındaki ilişki komutan ile er arasındaki ilişki gibi değildir.
Belki ana-oğul ilişkisi,beli arkadaş ilişkisi veya insan aklının alamayacağı apayrı bir yaratan ve yaratılan ilişkisi..
Bunu nereden bilebiliriz ki?
Bunu kutsal kitaplar vermiyor.
Kutsal kitaplarda benden korkun demiyor.
Benden emir alın demiyor.
Bana inanın güvenin ve beni anlayın diyor.

Belki bu kutsal kitaplar da birer uydurma..Onu da nereden bilebiliriz.

Ben burada "inanıyorum" diyen herkese bir soru soracam..
Bana şunun cevabını verebilir misiniz?
Tanrı yaratan ise ve gerçekten var ise
onu kim yarattı?
Yoktan nasıl var oldu?
Herşeyin yaratıldığına inanıyorsanız Tanrının orataya çıkışını nasıl açıklarsınız?

Cennete çıkıp da öbür dünyayı görüp gelmiş gibi konuşan arkadaşlaradır bu sorularım.
Alayına isyan !..

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

Yazın tamamen polimik bir altyapıya sahip. Uzlaşma yerine, savuşturma kelimeleri kullanmışsın.

Savaşlar hususunda: gerçekten de bunu bir dinler arası savaşa çevirmek istiyorlar. Böyle bir şey olabilir belki ama neden saldıran onlar iken onları suçlu bulmuyorsun da (hristiyanları) bunlara karşı gelmek için cihat ilan eden müslümanları suçlu buluyorsun ? Buradan tarafsız olmadığını çıkartabilimiyim ?

Tanrı ile insan arasındaki ilişkinin ne olduğu Kitapta yazıyor. Sen kendi kafandan arkadaş, anne, bana diye atma. Yaratan-kul ilişkisidir. Ve kulun ne demek olduğunu hepimiz biliyoruz.

Korkma hususunda ise; kopyala/yapıştır ile:
İşte bu (Kur'an) uyarılıp korkutulsunlar, gerçekten O'nun yalnızca bir tek ilah olduğunu bilsinler ve temiz akıl sahipleri iyice öğüt alıp düşünsünler diye bir bildirip-duyurma (bir belağ)dır. (İbrahim Suresi, 52)

Sen demişsin ki:
"Tanrı yaratan ise ve gerçekten var ise
onu kim yarattı?
Yoktan nasıl var oldu?
Herşeyin yaratıldığına inanıyorsanız Tanrının orataya çıkışını nasıl açıklarsınız?"

O zaman bende sana diyorum ki bu bir kısır döngü oluşturmaz mı ? Sonu olmayan bir kısır döngü ! O zaman bizim aklımızın almadığı bir nokta var bu soruda ! (çünkü ben inanıyorum ki kısır döngü oluşturan her hipotez yanlıştır !) . O zaman senden daha akıllı bir şeyin varlığına inanman gerekmez mi ki bu pradoksu yıkabilen ! Sonunun getirebilecek bir güç ! Neden bu bizden sonraki (bildiğimiz veya inandığımız) en büyük akıla sahip Allah'ın kendisi olmazsın !?

Kuran'ın sahte olduğu hususunda ise: orada yazan herhangi bir cümleden daha güzelini kim yazabilmiş ki !

Resim

MetalieN
Üye
Üye
İletişim:

casey yazdı:ilk sordugun soruya cevap vermistim... yaptiklarimi zaten bn bu dunyada mutlu olabilmek icin yapiyorum, amacim bu.. oteki dunyayi dusunmek istemiyorum(yoksa simdiki yasamin ne anlami kalir?), varsada isime gelir zaten. bu dunyada benim mutlu olmam icin ic huzurumu saglamis olmam lazim, ve bunu saglamak icinde namaz kilmak yada dua etmek gibi turlu meditasyonlara ihtiyacim yok(simdilik).

bu dunyanin gecici olup olmadigini kimse bilemez, ne kdr yasadigim da umrumda deil zaten, nasil yasadigim onemli(sevdiklerimin mutlu olmasi yeterli). zaman kavramina gelince... sonsuzluk umrumda deil desem yeterli olucaktir sanirim.

benimde bi sorum olcakti... kuzenim sordu bugun "niye hacca gidiliyo yada haci olmak ne kazandirir?" bunun ne faydasi var biri anlatabilirmi..
hiç ölmeyecekmiş gibi bu anı yaşa, yarın ölecekmiş gibi inan derim..

STIFFNECKEDproductions,
check for more:

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

olumun orda bi yerlerde oldugunu biliyorum. o yuzden animin degerini bilerek yasiyorum, yasiycamda... ama yrn olucem diyede insanligin disina cikmam... bu durumda zaten sonsuzluk varmis yokmus dedigim gibi baglanmiyo beni. ama su an tasidigim can mutlu olabilmek icin burda.

Kilitli