Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrı'yı Yarattı?

Silmeye kıyamadığımız ba$lıklar...
Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrı'yı Yarattı?

Mesaj gönderen Lily »

Evet intihar başlığında bu konuya giriş yapmış gibi bişey oldum.Bu konuyu tartışmaya açıyorum.Oldukça kafa yorabilecek bi konu olduunu düşünüorum.Çok deişik fikirler çıkacağına eminim...

Buyrun..

(eğer tanrı varsa, hiç kendini yüce bi varlık kılığında göstermeyen bişey olarak, heralde ona olan inançlarımızı sorguladığımız ve ya inanmadığımız için bizi suçlamaz di mi?) :P :lol:
and we all went to heaven in a little row boat

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

KAPA ÇENENİ!!! Bir daha da böyle insan inançlarını sorgulayan mantık kuramlarının yanından bile geçemeyen başlıklar açılmasın!!!Herkesin inancı kendinedir
ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

intaar konusunda herkes kendisinin tanrisidir demistin yanilmiyosam..bnm inancim bu soz ustune kurulu. cevabima gelince insan yaratti...

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

Evet Tanrı'yı yaratan yüce insanlar... bana da o marifetli bir yerlerinizle bi ferrari yaratsanıza bakalım nası bi araba çıkacak ortaya??

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

cevabı asla bulunamıcak ama ustune konusulabilcek guzel bi konu,uzun suredir yoktu boyle konular basınısdan gecen en onemli oaly gibi seylerden sonra iyi geldi acıkcası...
yanılmıyosam voltaire soylemisti bu lafı: "kendi basına bir solucan bile yaratamayan insan nası oluyorda kendine bir tanrı yaratabiliyor..." ama buna karsılıkta yine bir fransız edebiyatcının cevabı mantıklıdır: tanrı ya inanmakla hicbirsey kaybetmem ama inanmamakla cok sey kaybederim..." hadi cık cıkabilirsen.... :) :roll:
sleeping with the earth my dying bride

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

TAMAM ARKADAŞLAR HERŞEYİ BİR KENARA BIRAKALIM VE TANRININ OLMADIĞINI(haşa) KABUL EDELİM...İNANANLAR YİNE BİRŞEY KAYBETMEYECEK İNANMAYANLAR DA BİRŞEY KAZANMAYACAK BİR DE OLDUĞUNU KABUL EDERSEK İNANANLARIN KAZANACAKLARINI VE İNANMAYANLARIN DA NELER KAYBEDECEĞİNİ DÜŞÜNELİM...

mantığı arayan insanlar,sizlere soruyorum,bu iki seçenekten hangisi daha yakın şu an için??

dumb
Üye
Üye

Mesaj gönderen dumb »

SamotH yazdı:KAPA ÇENENİ!!! Bir daha da böyle insan inançlarını sorgulayan mantık kuramlarının yanından bile geçemeyen başlıklar açılmasın!!!Herkesin inancı kendinedir

tabiki herkesin inancı kendinedir sen katılmazsın konuya o kadar!
ama başkalarının konuşma hakkını kısıtlayamazsın.

ayrıca insanların tanrıyı yaratması mecazi bir söylemdir.
varolmayan birşeye inanarak onu varetmek gibi..........

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

kardeş,

buradaki anlatım senin kastettiğin gibi olsa,onu ifade edebilmek için çok daha iyi kelimeler var kullanılacak...Ama bazı evrensel gerçekler iki üç tane densizin karalamalarıyla değişecek değil.Neyse ben susuyorum nasıl olsa onlar gerçeği bulamazsa gerçek onları bulur bir gün...

dumb
Üye
Üye

Mesaj gönderen dumb »

SamotH yazdı:TAMAM ARKADAŞLAR HERŞEYİ BİR KENARA BIRAKALIM VE TANRININ OLMADIĞINI(haşa) KABUL EDELİM...İNANANLAR YİNE BİRŞEY KAYBETMEYECEK İNANMAYANLAR DA BİRŞEY KAZANMAYACAK BİR DE OLDUĞUNU KABUL EDERSEK İNANANLARIN KAZANACAKLARINI VE İNANMAYANLARIN DA NELER KAYBEDECEĞİNİ DÜŞÜNELİM...

mantığı arayan insanlar,sizlere soruyorum,bu iki seçenekten hangisi daha yakın şu an için??

belki vardır kendimi sağlama alıyım düşüncesi çok adice!

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

mesele kendini sağlama almak değil...Kendini sorumlu hisseden insan her zaman daha dürüstçe yaşar,şereflice sürdürür hayatını.Kendine karşı sorumlu olmak diye birşeyde ise her zaman kendine haksızlık yapar insan...Peki sana soruyorum;daha iyi bir yol varken neden daha belirsiz,sonu nereye çıkacağı belli olmayan bir yere yol alasın ki??

dumb
Üye
Üye

Mesaj gönderen dumb »

ben inananlara birşey demiyorum!
sırf varsa paçayı kurtaralım zihniyeti saçma!sen belki böyle düşünmüyosun ama yazdıkların bunu anlatıyor.gözden geçir istersen

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

ben bu yazıyı 6 senedir yazarım koçum,bu yazıdan kasıt Allah'a hayırlı bir kul olmaktır.Ama inanmayan ya da inancı eksik olanların bunu anlamasını elbette beklemiyorum,beklemem de!!!

dumb
Üye
Üye

Mesaj gönderen dumb »

sen benim yazdıklarımı okuduğuna eminmisin?
alakasız cevaplar veriyosun da.....
neyse sen konuları konuşmaya bile korkuyosan uzatmaya gerek yok bu arada ben inanmayan bi insan olarak şunu söyliyebilirimki
kuranda da düşünüp te inanman gerektiği yazıyo...
körükörüne inanmak senin inandığın şeyede saygısızlık etmen demektir.

sadece annen dedi diye inanma!araştır ondan sonra da yine inanırsan ya yoksa siz napıcaksınız deme.bu çok sığ bi düşünce çünkü

gerçeklerden korkan insanlar tartışmaktan da korkarlar :!:

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

bana bak ufaklık,

Sana kimse annemden duydum falan demedi!!! Bir daha da ağzına alma anamın adını sonu çok kötü olur!!! İnanmayan biri olduğunu gurur duyarak söylemişsin o da güzel...Mert insanları severim,ama ben basma kalıp inanan biri değilim...Zamanında ben de inancı zayıf bir insandım senin gibi aynı.Dünyaya gelip bir daha da yaşam olmayacağına inanırdım,ama zaman geçtikçe bir yaratıcının eksikliğini hissetmeye başladım içimde...Böyle bir düşüncenin olamayacağını,hiçbir yapılan şeyin hesabının verilmeden olamayacağını anladım. Bir daha da bana ithamlarda bulunurken o kalın kafanı bir daha gözden geçir.Hep kibar konuştum ama çizmeyi aşarsan lafımı hiç esirgemem ben...Bundan sonra da bana karşı birşey yazarken dikkat et yazdıklarına...Ben senin inancına herhangi bir şekilde laf söyledim mi?? Sadece kendi inanç sistemimi mantıklı bir şekilde açıkladım ama sen sana yakışanı yaptın tıpkı bir "dumb" gibi... Biz inananların bir lafı vardır "Allah'ın tokadı olmaz" diye...Başına gelirse anlarsın...

hardcore_metal_fan
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hardcore_metal_fan »

tanrý var mý yok mu diye ben de düþünüyorum bazen. bazen diyorum bu kadar þey nasýl yaratýldý diye ama bazen de souyorum niye yaratýldý diye. bence insan niye sorusuna cevap veremediðinden ateist oluyor. ben þu anda neyim bilmiyorum ama pek inançlý olduðum da söylenemez. bu yüzden bilemiyorum tanrýyý insan mý yarattý, insan yaratmadýysa kim yarattý veya yaratýldý mý

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

değerli kardeşim,

Çevreni iyice gözlemle,otur,düşün,tefekkür et...Şu dünyaya,yaşadığın şehre,insanlara bak...Herkeste bir uyum,bir düzen var.Doğada ise binbir çeşit harikalar var...Herşeyin bilimsel ve mantıklı bir açıklaması da var.Sence tüm bu kuramların kendiliğinden olması mümkün müdür??
Dünya ateşten toptu,sonra güneşten koptu hesabı mıdır yoksa tüm olan biten??Karar senin,fakat seninle görüşüp uzun uzadıya konuşmak benim için büyük bir zevktir bu konu hakkında.Aklındaki tüm tereddütleri giderebilirim...

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

dumb yazdı:sen benim yazdıklarımı okuduğuna eminmisin?
alakasız cevaplar veriyosun da.....
neyse sen konuları konuşmaya bile korkuyosan uzatmaya gerek yok bu arada ben inanmayan bi insan olarak şunu söyliyebilirimki
kuranda da düşünüp te inanman gerektiği yazıyo...
körükörüne inanmak senin inandığın şeyede saygısızlık etmen demektir.

sadece annen dedi diye inanma!araştır ondan sonra da yine inanırsan ya yoksa siz napıcaksınız deme.bu çok sığ bi düşünce çünkü

gerçeklerden korkan insanlar tartışmaktan da korkarlar :!:

Aklında her soruyu bırak. Bu sadece sana değil. Diğerlerini de .. Her türlü önyargınızı bir kenara koyun ve cevaplayın;

"herşey 0 dan başlayabilir mi ? Bir top durduk yere yuvarlabilir mi ? Saat kendi kendine mi çalışır ? Bir şey hiçbir kuvvet (!) olmadan hareket edebilir mi ? " Ben bir insanoğlu olarak bu sorulara cevap veremediğim için inanırım !

Bu sorulara lütfen önyargısız bakın. Aksi takdirde içerisindeki anlamı anlamayacaksınız. Başlangıçtaki gücü inkar edemezsiniz. Kimse inkar edemez. Ama sonrası için konuşabiliriz. Belki ondan sonra tanrı elini dünyaya hiç sürmemiştir. Belki de ölmüştür (Nietzsche'nin bu konu hakkında harika düşünceleri vardır. Okumanızı tavsite ederim) Ama ilk kuvvetini kimse açıklayamaz !
Kim,O Kim Deme...Benim,Ben...Öyle Bir Ben ki, Baştan Sona Sen...!

Resim

dumb
Üye
Üye

Mesaj gönderen dumb »

SamotH yazdı:bana bak ufaklık,

Sana kimse annemden duydum falan demedi!!! Bir daha da ağzına alma anamın adını sonu çok kötü olur!!! İnanmayan biri olduğunu gurur duyarak söylemişsin o da güzel...Mert insanları severim,ama ben basma kalıp inanan biri değilim...Zamanında ben de inancı zayıf bir insandım senin gibi aynı.Dünyaya gelip bir daha da yaşam olmayacağına inanırdım,ama zaman geçtikçe bir yaratıcının eksikliğini hissetmeye başladım içimde...Böyle bir düşüncenin olamayacağını,hiçbir yapılan şeyin hesabının verilmeden olamayacağını anladım. Bir daha da bana ithamlarda bulunurken o kalın kafanı bir daha gözden geçir.Hep kibar konuştum ama çizmeyi aşarsan lafımı hiç esirgemem ben...Bundan sonra da bana karşı birşey yazarken dikkat et yazdıklarına...Ben senin inancına herhangi bir şekilde laf söyledim mi?? Sadece kendi inanç sistemimi mantıklı bir şekilde açıkladım ama sen sana yakışanı yaptın tıpkı bir "dumb" gibi... Biz inananların bir lafı vardır "Allah'ın tokadı olmaz" diye...Başına gelirse anlarsın...

böyle bir yazı üzerine yazdıklarımı okumadığını anlamış bulunaraktan sana cevap vermiycem............

ConsuL
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ConsuL »

hıms tanrıya inancım var kim kimi var ettiği sorusuna gelince bazı insanlar bir şekilde Allah'ı, illahi görmek istiyor peki arkadaşlar ben bu dünyada ilahi bir adaletin olduğuna inanıyorum vede kesinlikle sağlanıyor bu adalet bunu kim sağlıyor. Biz bir şeylerin olmasını istediğimizde(HER İNSAN İSTER ATEİSTİ DAHİ) kimden istiyoruz neyse işin özü şu :!: Tanrıyı Biz Var Etmedik Sadece Onun Varlığını Kabul Ettik :!:

dumb
Üye
Üye

Mesaj gönderen dumb »

beni gerçekten anlamamışsınız!

BENİM ASLA İNANANLARLA DERDİM YOK!

ben sadece smoth un başta dediği ya varsa zihniyetiyle ilgili düşüncelerimi açıkladım.

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Karga yazdı:Aklında her soruyu bırak. Bu sadece sana değil. Diğerlerini de .. Her türlü önyargınızı bir kenara koyun ve cevaplayın;

"herşey 0 dan başlayabilir mi ? Bir top durduk yere yuvarlabilir mi ? Saat kendi kendine mi çalışır ? Bir şey hiçbir kuvvet (!) olmadan hareket edebilir mi ? " Ben bir insanoğlu olarak bu sorulara cevap veremediğim için inanırım !

mantıklı...

bende inananlar arasındayım,olay sadece dunyadaki duzen degil,tum evrendeki muhtesem duzene kadar gider.baslangıcın sırrı cozulene kadarda boyle olacagı kesin ki bu bir gucun varlıgının en buyuk isaretidir.olunce herseyi ogrenicez zaten merak etmeyin
sleeping with the earth my dying bride

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

dumb yazdı:
SamotH yazdı:bana bak ufaklık,

böyle bir yazı üzerine yazdıklarımı okumadığını anlamış bulunaraktan sana cevap vermiycem............

veremezsin de zaten...Kaçmak dediğin bu olsa gerek...

dumb
Üye
Üye

Mesaj gönderen dumb »

işte senin gibi birindende böyle popilist bi cevap beklenir...
neyse ya.........

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

evet jonnathan sana aynen katılıyorum ağzına sağlık...

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

yo0o0o0 hiç de bile...Kaçtığımı iddia ettin,şimdi de cevap vermek istemiyorsun,gel tartışalım kardeş...İster burda,ister gerçek hayatta...
Yer ve zaman belirle nasıl istersen oturup konuşalım...

Kilitli