Antakya... Üç Dinin Merkezi

Kafeler, barlar, şehirler, semtler...
Kullanıcı avatarı
ex
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Antakya... Üç Dinin Merkezi

Mesaj gönderen ex »

hatay..antakya ne yzıkki sınır bölgesi olduğu için üzerinde uygulanan siyaset yüzünden tanıtılamamış ve yatırım yapılmamış bir dünya kenti..........

roma döneminde dünyanın en büyük 2. kenti olan sokak aydınlatmalarının dünyada ilk kez kullanıldığı şehir. özellikle samandağındaki dünyanın en uzun 3. sahili bulunuyor.altın sarısı sahilde bir taş bile bulamazsınız ama yatırım yapılmıyor.10 sene öncesine kadar sahilde dolaşmak yasaktı.ve tarihi ögeleriyle dünyanın ilk kilisesi st. pierre kilisesi ve dünyanın 3. büyük arkeolojik müzesine sahip bir şehir.titus tüneli ve beşik mezaarlarıda saymadan geçemem.tütus tünelleri sel ve depremlere karşı geliştirilmiş şimdi bile ileri teknoloji diyebileceğimiz muhteşem bir sistem(şimdi kullnılmasada).yağmur yağdığında kanallara dolan su önemli binaların altına doluyor deprem olduğunda binanın altına dolan su binanın sallanmasını engelliyor.ve harbiye... deafne efsanesini barındıran yer.içindeki doğal güzellikler ve16 tane şelalesi sizi ferahlatırken herhangi bir küçük işletmenin masasında bunun keyfini çıkartıyorsunuz.yahudi müslüman hristiyan hiç farketmeden 4 tane sinegog ve 6 tane kiliseyle unesco barış kenti ödülünü aldı.bu haberi kim duydu.siyaset yüzünden içinde cahil insanların olduğu arap şehri zannedilen antakyayı lütfen internette araştırın.hatta gidin asla pişman olmassınız

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

antakya'yı seviyorum ya.. arasıra sinir oluyorum buraya ama yine de seviyorum memleket ne de olsa..
ah bi de bu kadar tarihi özelliği olmasa.. her sene müzeye, kiliseye falan gitmekten sıkıldım açıkçası.. ama yine de gezip görülmesi gereken bir yer..
En son whatsername tarafından 14 Oca 2008 20:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
networkOFthem
Üye
Üye

Mesaj gönderen networkOFthem »

gitsem bile muhtemelen o sýcaða 3 dakika dayanabileceðimden dolayý en hýzlý hava yolu taþýtýyla kutuplara kadar gitme isteðimi getirecek olan yer,þehir,mekan,ortam her neyse ondan...
o nedir öyle kardeþim þimdi tropik bölgede yaþýyanlarý daha iyi anlýyorum...
riders on the storm...
killers on the road...

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

antakyalıyım ama hayatmıda henüz yaz aylarını burda geçirmek nasip kısmet olmadı olmasın da zaten cehennem gibi oluyomuş. özellikle temmuz, böle asfaltlar fln eriyomuş. kışın da pek soğuk olmuyo ztn böle sıcacık bi yer işte ama alışıosun.. güzel güzel..
Lasciate mi cantare

hayatkalp
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hayatkalp »

hayatımdaki 16 yaz orda geçti ...
çok mutluydum hele St. Pierre Kilisesinin ordaki Meryem ana heykelinin orda arkadaşlarla geçirdiğimiz o güzel günleri hiç unutamıyorum..
yazında güzel aslında ama sıcak
Antalya : 30 Hatay 28 civarı oluyo ama nedense orası daha sıcak hissettirio :)) bi kere insanı sıcak kanlı belki ondandır :D
Bazen kelimeler yetmez

Kullanıcı avatarı
asemez
Üye
Üye

Mesaj gönderen asemez »

meraba hemşerilerim bende hataylıyım; reyhanlıda yaşıyorum berbat bi yer:) antakya yı bilemem ama reyhanlıya gelmenizi tavsiye etmem

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

valla gerçekten harika bir yermiş ya çok etrkilendim özellikle şu suların binaların altına dolup depremlerde binanın sallanmasını engellemesi gerçekten harika helal olsun ayrıca bütün dinlerden insanların kardeşçe yaşadığı bir yer ne güzel keşke heryer böyle olssa ama olmuyor işte bütün herkesin örnek alması gerekn bir yer diye düşünüyorum
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

whatsername yazdı:antakyalıyım ama hayatmıda henüz yaz aylarını burda geçirmek nasip kısmet olmadı olmasın da zaten cehennem gibi oluyomuş. özellikle temmuz, böle asfaltlar fln eriyomuş. kışın da pek soğuk olmuyo ztn böle sıcacık bi yer işte ama alışıosun.. güzel güzel..
bu sene de geçirmeyeceksin antakya'da yaz maz!
kış yeter sana,aksinde inat etme:)

valla gitmek nasip olmadı bu şehre,merak etmiyor da değilim..
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen angel_of_the_hell »

künefeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!! :tamam :yahoo :P
***Derdin varsa $arap olayım...*** Düğün, ni$an, sünnet ve bilumum kutlamalar için itinayla albüm yapılır.. ula$mak isteyenler bana ula$cak bi yol bulsunlar.. =)
{Minno$um.. Pamuktun, bulut oldun..}

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

angel_of_the_hell yazdı:künefeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!! :tamam :yahoo :P
o millet yemek işlerine girmiş valla :010
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

wolfali yazdı:
whatsername yazdı:antakyalıyım ama hayatmıda henüz yaz aylarını burda geçirmek nasip kısmet olmadı olmasın da zaten cehennem gibi oluyomuş. özellikle temmuz, böle asfaltlar fln eriyomuş. kışın da pek soğuk olmuyo ztn böle sıcacık bi yer işte ama alışıosun.. güzel güzel..
bu sene de geçirmeyeceksin antakya'da yaz maz!
kış yeter sana,aksinde inat etme:)

valla gitmek nasip olmadı bu şehre,merak etmiyor da değilim..
bu sene özel izin istiyorum tercih durumları var biliyorsun :010
bloodline666 yazdı:valla gerçekten harika bir yermiş ya çok etrkilendim özellikle şu suların binaların altına dolup depremlerde binanın sallanmasını engellemesi gerçekten harika helal olsun ayrıca bütün dinlerden insanların kardeşçe yaşadığı bir yer ne güzel keşke heryer böyle olssa ama olmuyor işte bütün herkesin örnek alması gerekn bir yer diye düşünüyorum
bu kadar farklı mezhep ve dinin bir arada kardeşçe yaşayabilmesi gerçekten çok güzel ama tabi ki de her şey göründüğü gibi olmayabiliyor bazen.. mezhep farklılıkları kavgalara neden olabiliyor. mesela okuduğum okulda bir grup öğrenci, farklı mezhepte olan bir diğer öğrenciyle lise hayatı boyunca kavgalı yaşadı. futbol maçları yaparlardı, diğer arkadaşı aralarına almazlardı en basit örnek olarak..
benim genellikle tanık olduğum durum şu: hristiyan ya da yahudi birinden bahsedilirken "x kişisi" ya da "y kişisi" denmiyor da, "hristiyan kız", "yahudi çocuk" deniyor. bu da benim hiç mi hiç hoşuma gitmeyen bir diğer durum...
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
asemez
Üye
Üye

Mesaj gönderen asemez »

Resim

antakya güzelliği ve çirkinliği kadar yanlış yorumlanmaktan komedi haline gelen tarihi ile de gündeme gelir..

mesele yukarıda gördüğünüz hatunun adı kybeledir...bu hatun bereket tanrıçası olarak dev bir heykelle antakyada anılıyor....(du)..50 milyarın üstünde para harcayarak tamamlanan bu heykel bereket tanrıçası larak antakyanın turizmini canlandırmak amacıyla dikilmişti..ki birden bir profesör ortaya çıkıp aslında bu heykelin bereket tanrıçası olmadığını bereket tanrıçasının hizmetindeki kutsal bir fahişe olduğunu söyler...araştırılır taraştırılır doğru olduğu ortaya çıkar...ve bu heykel yıllardır antakyanın göbeğinde etrafındaki ağzından su akan dev aslanlarıyla durmaktadır...fotosunu bulamadım ama kybelenin ayrı bi fotosunu koydum..mazur görün...(aslanların ağzından çıkan suyun sebebi ise muammadır...

2. olay ise st. pierre kilisesine yakın olan bi büsttür...kayalardan yapılan dev kadın büstü daha önce Hz. meryem olarak tanıtılmış...daha sonra hristiyanların yoğun talebi falan derken yine bir bilim adamı abimiz çıkmış demişki o büst hz.meryem diil cehennem kraliçesidir diye yine şaşkalmış bizimkiler...büst MÖ.400 lü yıllarda falan yapılmıştır.fotosu en azından google da mevcut değildir :)