Myspace vs Facebook

internet boşluğu...
Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Sadeceucnokta »

Yaw mesala simdi arkadsımın profiline bakıyorum adam sivil hayatta agır başlı olgun anam profilde gifler smileyler ucusuyor birde şu wallpost mudur nedir son kullanma tarihi gecmiş eski komik resimler videolar ve daha cabası mümkün oldugunca sade kullanmayı istiyorum ama sagolsun facebook çılgınları habire uygulama yolluyorlar yok rakı sofrası yok nazar boncugu yok tarot yok renksel durum yeter bıktım yahu ..
Eskidendi, eskidendi, çok eskiden...

Kullanıcı avatarı
SuPeRGiRL
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SuPeRGiRL »

Evet kesinlikle benim de rahatsız olduğum nokta bu. Güzel olan uygulamalar var ama yok değil. Mesela Quizzes güzel. Nicknames de öyle. En sevdiklerim bunlar. describe da güzel olabilir eğer birisi Türkçeleştiri ve adam akıllı şeyler yazarsa. Super Wall, FunWall derseniz rezalet! Sadece wall yeter. Mailde kaçtıklarımız burada çıkıyor karşımıza. Habire forward forward, bayıyor. Ignore tuşunu bol bol kullanmak gerekiyor.

Kim bakmış diye bi application varmış daha düne kadar. Sanırım kaldırılmış. Karşı çıkanlar falan olunca tabi.. İyi olmuş. Ne anlamı kalır ki yoksa?
Supergirls dont cry...
Supergirls just fly...

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

facebook yakın bir zamanda "gizlilik" ayarlarının yeterince dikkate alınmaması sebebiyle pek çok insanın başına bela açacak diye düşünüyorum.. site içerisinde garip oluşumlar yaratıldığına dair bir yazı vardı geçen gün de.. dikkatli olun derim ve hızlıca başlıktan uzaklaşırım..
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

kozmik_peri yazdı:facebook yakın bir zamanda "gizlilik" ayarlarının yeterince dikkate alınmaması sebebiyle pek çok insanın başına bela açacak diye düşünüyorum.. site içerisinde garip oluşumlar yaratıldığına dair bir yazı vardı geçen gün de.. dikkatli olun derim ve hızlıca başlıktan uzaklaşırım..
hatta siteye üye olmak istemeyen insanların bile grubunu açıp kişiyi deşifre ediyormus bazıları,değil mi :P
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

Facebook için Cem Yılmaz'ın yorumu süper:
"Facebook'ta ilkokul arkadaşını falan buluyormuşsun. Mesaj atıyor sana "Ben hiç değişmedim" diye.. Abi ben ilkokuldan beri değişmeyen biriyle ne konuşayım? En fazla "Hayat nasıl?" diye sorarım. Onun da cevabı, "Abi işte ilkokuldan sonra okumayı söktüm" olur heralde :010

Bir de Facebook, reklam olayını değiştirmiş. Şirketlere, kullanıcı bilgilerini kullanıcılardan habersiz olarak veriyormuş. Şikayet üzerine artık izinli olarak vermeye karar vermiş :010

Pek sağlıklı bulmuyorum ben bu Facebook'u. Yani türevinde o kadar çok site var ki, birden neden bu kadar patlama yaptığını da anlamıyorum...
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

facebook anlatılmaz,yaşanır(mış) öğrenmiş olduk :P

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Damlaya damlaya göl oluyoruz ... ! Sende bir damla olmak istermisin ?

http://www.facebook.com/group.php?gid=8437403659
Eskidendi, eskidendi, çok eskiden...

Kullanıcı avatarı
vaga_bond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen vaga_bond »

wolfali yazdı:
kozmik_peri yazdı:facebook yakın bir zamanda "gizlilik" ayarlarının yeterince dikkate alınmaması sebebiyle pek çok insanın başına bela açacak diye düşünüyorum.. site içerisinde garip oluşumlar yaratıldığına dair bir yazı vardı geçen gün de.. dikkatli olun derim ve hızlıca başlıktan uzaklaşırım..
hatta siteye üye olmak istemeyen insanların bile grubunu açıp kişiyi deşifre ediyormus bazıları,değil mi :P
evet evet bu başıma gelmiştir biliyorum ankaralılar saolsun :-D :P
Ne hissettiysem, ne bildiysem
Hasta ve yorgunum tek başımayım.Orada olabilir misin, çünkü seni bekleyen kişiyim ben.
Yoksa sen de mi affedilmeyensin???

Kullanıcı avatarı
dev!l_O_
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dev!l_O_ »

Sadeceucnokta yazdı: kullanmayı istiyorum ama sagolsun facebook çılgınları habire uygulama yolluyorlar yok rakı sofrası yok nazar boncugu yok tarot yok renksel durum yeter bıktım yahu ..
yaf ben de geçenler de üye oldum meraktan :-D bazı arkların profilinde o dediklerinden war mesela birinde nuri alço tuzağı falan yolladı dio o ne demk ya onu yollayınca nolu anlamadım ben :oops: hayal dünyasında mı yaşıolar onlar öyle yolluyolar gerçk bi olay gibi nası desem kibrit kutusunda yaşadığını hayal edip ona kendini kaptırmak gibi :oops: benm sayfamda bişi yok zaten herşey ingilizce anlamıyorum hiç bişey :-D
O kadar mutluyum ki şimdi kusabilirim!!..

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

Kullanıcı avatarı
st_anger_07
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen st_anger_07 »

benim hic merakim olmadi ya bendemi uye olsam acaba.

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

vaga_bond yazdı:
wolfali yazdı:
evet evet bu başıma gelmiştir biliyorum ankaralılar saolsun :-D :P
elini verip kolunu kaptırmak gibi olsa anlayacağım da şöyle parmaklarımı bile uzatmamıştım halbuki :oops: var öyle lüzumsuzluklar yapan "ilkokul arkadasları" =) bu ara bütün laflarımı yiyip çaktırmadan araya kaynayayım diye düşünüyordum ama hala bendeki gereksiz bulma hissinin geçmesini bekliyorum =)
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
Sadeceucnokta
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Facebook, reklamcılık ve veri madenciliği

Facebook`a üye misiniz?
Aslında gerçek dünyada mı yaşıyorsunuz?
Geçmiş olsun...

Geçtiğimiz hafta facebook, daha önce icq ve msn gibi pek çok örnekte olan şeyi yapıp üye bilgilerinizi reklam şirketleri ile ücreti mukabili paylaşacağını açıkladı.
Zaten asıl amacı kullanıcı datası toplamak olan sistemlerin bu isim soyad kaydı ile çalışan en kallavi versiyonundan da eski benzerlerinin yaptıklarından daha azını yapmasını beklemek hata olurdu.

Ancak bu sistemin, msn, icq, gmail, hotmail gibi sistemlerden ciddi bir farkı ve ekstra bir tehlikesi var o da "adınız".

Eğer ortalama sıradan bir insansanız ki toplumun %95 i bu sınıfa girdiği için %95 ihtimalle öylesiniz, asla farketmeyeceğiniz ve aklınızdan geçirmeyeceğiniz şeyler olmakta dünyada ve siz %95 ihtimalle en uygun kurbanlarsınız.

Gerçek dünyaya hoşgeldiniz diyor ve size türkçesi "veri madenciliği" olan ve dünyada bilgisayarların icadı ile ortaya çıkan "elektronik göz" kavramında tavan yaptıran olaylar silsilesinden bir örnek vermek istiyorum.

Biliyorsunuz Facebook sisteminde genelde şunlar oluyor;

1- Adınız ve Soyadınız ile üye oluyorsunuz,
2- Arkadaşlarınızı listenize ekliyorsunuz,
3- Onlarla mesajlaşıyor ve "poke" adı verilen ve belirli konularda hazırlanmış ufak imajlar yolluyorsunuz.

Aslında tüm olan biten bundan ibaret.

Peki nasıl oluyor da alttarafı bukadar birşey yapılan ve 30 milyon üyesi olan bir sistem Milyar dolarlar ediyor?

Tabii ki veri madenciliğine uygun altyapısı sayesinde.
Şöyle örnek verelim;
Kim olduğunuz belli, arkadaşlarınız ile mesajlaşma yoğunluğunuzdan ve gönderdiğiniz veya size gönderilen poke ve mesajlardan arkadaşlık durumunuz ortak olduğunuz noktalar belirli. Bu demektir ki ellerinde sizi hayatınız boyunca sınıflandırmaya yetecek kadar bilgi var.

Günümüzden bir örnek ile gözümüzü biraz açalım;

Tüm kredi kartları bünyelerinde adınız soyadınız ve kart numarasını barındırır, örneğin bir cips firması bu veri tabanını facebook`dan satın alır, tek istediği üye listesi, arkadaş listesi ve poke gönderi tablolarıdır. Sandığınız üzere büyük siteler siz sil dediniz diye birçok veriyi silmez sadece verinin sizin tarafınızdan görünmesini engeller. Bu durumda çevrenizdeki insanlara yolladığınız, çiçek, bira, pasta gibi imajlar aslında sizin bu insanlar ile ne gibi ilişkileriniz olduğunu belirler.
Konumuza geri dönelim

Süper markete gittiniz, evde bittiği için tuvalet kağıdı, sigara ve akşam parlatmak için bir de bira aldınız, kartınızı uzattınız kasiyer ödemeyi almak için geçirdi.
- Kasa bilgisayarı son hızla bankaya ödeme bilgilerini sorarken merkez bilgisayara isim bilginizi yollar,
- Ana bilgisayar isminiz ve satın aldığınız ürünlerin bağlı olduğu ürün grupları ile, facebook da yolladığınız ve aldığınız poke`leri sıklığına göre karşılaştırır.
- Elde ettiği veriyi belirli tölerans aralıklarında filtre eder,
- En fazla içki veya yiyecek konusunda poke yolladığınız ve en sık iletişimde kaldığınız arkadaşınızı bulur
- ve daha siz kasiyerin kartınızı geçirdiğini bile algılayamadan önünüzdeki LCD ekranda en yakın arkadaşınız Ahmet`in facebook resmi belirir,
- Altında da şu yazar: Keşke Ahmet de olsaydı, Doritos`un yeni acılı cipsi ile Efes biralarınızı yudumlar eski günlerden konuşurdunuz. Durma Ahmet`i ara, ArkadaşCell ile sadece 2 kontör

Bu senaryonun gerçek olması için şu an ne yeni bir teknoloji ne de dahi reklamcılar gerekiyor, yıllardır tek eksik internet veri tabanlarında isim yerine Nick kullanılmasıydı, sağ olsun Facebook da bu sorunu güzelce çözdü. işte milyar dolar eden şey, bu size hayatınız boyunca gösterilecek hedef reklamlar.

Birçok kişi farkında değildir ama Süpermarketlerin kredikartlarındaki isim verilerini toplamasını engelleyen bir yasa çıkmasına rağmen uygulanamıyor, zira her alışverişte kasiyere "bilgilerimin saklanmasını istemiyorum" yazılı dilekce ile başvurmayı öngören bu yasa pek de kullanışlı değil :)))

Peki bu veri ile ne yapıyorlar derseniz, şu ana kadar en yaygın kullanım alanı; "belirli sıklıklar ile çocuk bezi veya maması gibi şeyler alan bireylerin verilerini bankalar ile paylaşıp bankaların bu kişilere hayat sigortası, kaza sigortası, çocuğunuz için gelecek sigortası diye ağırlık vermesini sağlamak"tı.

Bu örnek yumşak mı geldi? Ne var bunda reklam altı üstü mü diyorsunuz?

Peki başka bir örnek verelim, Türkiyedeki tüm sağlık sistemi dünyada olduğu gibi merkezi vatandaşlık numarası veri tabanına bağlanıyor. Yani hastaneye giden her kimse, karakola giden her kimse, hatta adresine posta giden her kimse sistemde kaydedilerek eşleştirilebiliyor.

Bu sistemin tek bir açığı var o da insanların aralarındaki ilişkinin aile ilişkileri dışında kaydedilemiyor olması.

Ama facebook verisi bu bilgi ile birşelirse bunu yapmak oldukça kolaylaşır.

Gelelim örneğimize, bundan sadece 2 yıl sonra eşiniz ile parise tatile gitmek istiyorsunuz ve vize başvurusu yaptınız. Sistem arkadaşlarınızın ve sizin suç işleme yüzdesini analiz edip aynı anda da sağlık bilgileriniz ve sık görüştüğünüz kimselerin sağlık bilgilerini karşılaştırıyor. O da ne en sık görüştüğünüz kişilerden biri hepatit-b olmuş, vize başvurunuza cevap "üzgünüz vize veremiyoruz" oluyor, üstelik siz bunun sebebini asla bilemiyorsunuz. Veya mevcut yönetim, siyasi suç işleyenler ile arkadaşlık ilişkisi en güçlü olan %5 lik kesimi kendine düşman belliyor.

Veya bankanız kredi başvurunuzu, arkadaş çevrenizin ortalama ödeme potansiyeline bakarak değerlendiriyor.

Bunlar futuristik hayaller değil, dünyada ilk veritabanı bir dondurma şirketi tarafından, o gün doğumgünü olanlara bedava dondurma vermek için kuruldu ve aynı veritabanı Pentagon tarafından analiz edilerek binlerce kişi askere çağrıldı. Bu olurken yıl 1972 idi.

Ancak facebook tüm bunları alt üst ederek internetten kendi kişisel bilgilerini paylaşan ve bu verilerin ne olacağını sorgulamayan milyonları bir araya topladı.

Peki nasıl kurtulabiliriz?

Malesef imkansız. Neden olduğunu rakamlar ile açıklamaya çalışalım.

Ufak resminiz ile birlikte, tüm facebook hayatı boyunca bir kullanıcının yolladığı pokeler, arkadaş listeleri ve kişisel bilgilerini sıkıştırmaksızın bir diske yazarsanız ortalama 5Kb kadar yer kaplar.

5Kb x 100.000.000 kişi = 500GB lık bir veri eder
Bu durumda henüz sıkıştırma yapılmamışken bile reklamcılık için önem arz eden bu verinin mali yükü 120$ lık bir harddiskten ibarettir ve bu disk içerisinde 100 yıl bozulmadan saklamak mümkündür.

Bu durumda, hesabınızı deaktive etmeniz veya "beni silin" diye mesajlar atmanız hiçbirşey ifade etmez. Facebook gibi bir sistem bile 3 kat büyüdüğünde ancak bu 500Gb lık diski dolduracak kadar kişisel veri içerecektir.

Durumu daha da kötüleştiren ise, üye olanları bir yana bırakalım üye olmayanların da üye olanlar yüzünden aynı risklere maruz kalacağı gerçeğidir.
Arama motorları ve birçok sitede arama kutusuna yazılan herşey arayanın kim olduğu kaydı düşülerek veri tabanında saklanır, arama motorları bunu optimizasyon ve ilgi alanları pazar araştırması için kullanırken, facebook da bu alana kişi isimleri yazılmaktadır.

Siz ne kadar aklınızı başınıza devşirseniz ve üye olmasanız da, üye olan sevgili kuzenleriniz ve arkadaşlarınız sizi arattığı sürece, aratılan ismi aratanların arkadaşlık durumları analiz edilerek bu aratılan ismin kimlerin, ortak dostu olduğundan hareket ile sanki üyeymişsiniz gibi sizin adınız için de bir arkadaş listesi otomatik oluşturulur.
Eğer facebook`dan bir "arkadaşınız Zehra sizi davet ediyor" maili aldıysanız durum daha da fenadır, artık mail adresiniz de kayıtlıdır, bir üye olarak tek eksiğiniz şifrenizi bilmemeniz ve üye olduğunuzun farkında olmamanızdır, çünkü sevgili arkadaşlarınız sizi reklam şirketlerine farketmeden satmıştır.

Yukarıda yazanları okudunuz ve "aa hiç böyle düşünmemiştim" veya "ne var canım alt tarafı 2 reklam" diyorsanız merak etmeyin "ortalama insan" denilen bu %95`in zaten beklenen tepkisi budur ve bu veri toplama savaşları bu yüzden gözünüzün önünde yapılmaktadır ama görmemektesinizdir.

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

Selam,
Beni tanımıyorsun, bende seni tanımıyorum.
Facebook ta zevklerime uygun zevkleri olan arkadaşlar arıyorum kendime,
benim zevklerim ya çok net ret ediliyor, yada çok net kabul görüyor, yani ilgi duyan her bayan konuşmaktan hatta yaşamaktan hoşlanıyor. Buradan arkadaş listeme eklemeyi düşünmüyorum seni eğer konu ilgini çekerse ve yazışmak istersen benimle MSN den yazışırız, arzu edersen beni tanıyıp bana güvenebileceğini hissettiğin ana kadar buradanda yazışabiliriz.
Ancak sana biraz sonra yazacağım zevklerim hiç ama hiç ilgini çekmiyorsa senden bir tek ricam olacak, lütfen bana yazacağın bir mesajla bu konunun hiç ilgini çekmedeğini söylermisin bana, böylelikle bende seni bir daha asla rahatsız etmemiş olurum.

Benim ilgi alanıma gelince ayak ve ayakkabı fetishizmi, bu konu hangi aşamada olursa olsun ilgini çekiyorsa lütfen yazışalım, bazı kesimlerde oluşan fetişistlerin sapık olduğuna dair oluşan izleniminde ne kadar yanlış olduğunu anlayacaksın... Umarım konu ilgini çekiyordur..

Son olarak konu hiç ilgini çekmiyorsa konuşmaya değer bulmuyorsan etrafındaki arkadaşlarından konuya ilgi duyan birileri varsa benimle iletişime geçmelerini sağlarmısın... :)))

Uzun yazımı okuyup vakit ayırdığın için çok teşekkürler... Anlayışın ve hoşgörün içinde ayrıca teşekkür ediyorum...

yazan: entellektüel facebook kırosu
not: bunu yazan kişi hayal ürünü değildir. bu mesaj bizzat tarafıma yollanmıştır

Kullanıcı avatarı
fazilet
Üye
Üye

Mesaj gönderen fazilet »

facebook u arkadaslarımı bulmak haricinde baska bir amacla kullanmadım ama sagolsunlar..sosyal çöpçatanlık olayına kadar getirdiler
myspace benim için müzik demekti orada da bazı amele diye tabir ettiğimiz insanlar var..yukarıdaki bütün örnekleri teşkil ediyor gayet acık
çılkını çıkarıyorlar hem de fazlasıyla..

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

shadow_girl yazdı:Selam,
benim zevklerim ya çok net ret ediliyor, yada çok net kabul görüyor, yani ilgi duyan her bayan konuşmaktan hatta yaşamaktan hoşlanıyor. Buradan arkadaş listeme eklemeyi düşünmüyorum seni eğer konu ilgini çekerse ve yazışmak istersen benimle MSN den yazışırız, arzu edersen beni tanıyıp bana güvenebileceğini hissettiğin ana kadar buradanda yazışabiliriz.
Ancak sana biraz sonra yazacağım zevklerim hiç ama hiç ilgini çekmiyorsa senden bir tek ricam olacak, lütfen bana yazacağın bir mesajla bu konunun hiç ilgini çekmedeğini söylermisin bana, böylelikle bende seni bir daha asla rahatsız etmemiş olurum.

Benim ilgi alanıma gelince ayak ve ayakkabı fetishizmi, bu konu hangi aşamada olursa olsun ilgini çekiyorsa lütfen yazışalım, bazı kesimlerde oluşan fetişistlerin sapık olduğuna dair oluşan izleniminde ne kadar yanlış olduğunu anlayacaksın... Umarım konu ilgini çekiyordur..

Son olarak konu hiç ilgini çekmiyorsa konuşmaya değer bulmuyorsan etrafındaki arkadaşlarından konuya ilgi duyan birileri varsa benimle iletişime geçmelerini sağlarmısın... :)))

Uzun yazımı okuyup vakit ayırdığın için çok teşekkürler... Anlayışın ve hoşgörün içinde ayrıca teşekkür ediyorum...

not: bunu yazan kişi hayal ürünü değildir. bu mesaj bizzat tarafıma yollanmıştır
Adam bariz uğraşmış, yazmış :)
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen angel_of_the_hell »

jonnathan yazdı:

Adam bariz uğraşmış, yazmış :)
koptum ya!! :lol
***Derdin varsa $arap olayım...*** Düğün, ni$an, sünnet ve bilumum kutlamalar için itinayla albüm yapılır.. ula$mak isteyenler bana ula$cak bi yol bulsunlar.. =)
{Minno$um.. Pamuktun, bulut oldun..}

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

Bence bu yazıya kayıtsız kalınmaz.Adam emek harcamış,düşünmüş taşınmış.Emeğe saygı lütfen (:

Kullanıcı avatarı
dev!l_O_
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dev!l_O_ »

şu feysbok denlen şey de bi ilkokul arkım bana chat yolladı işte konuşma herneyse işte.msn falan werdk kız bana dioki cam aç, dedim açmam ,nie sen beni gerksiz mi buluon demzmi=D hemen sildim yok ettim kızı =Dmanyaklarla uğraşamam.resmlerime yorum flan yazmış manyak çok güzel olmuşun sen die.msnde de aynı şei deyip durdu korktum kızdan =D
O kadar mutluyum ki şimdi kusabilirim!!..

typhoon
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen typhoon »

reklam amaçlı kullanıyorum öncelikle, iyide oluyor. ama olay yine çığırından çıkıyor tabi.

typhoon
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen typhoon »

dev!l_O_ yazdı:şu feysbok denlen şey de bi ilkokul arkım bana chat yolladı işte konuşma herneyse işte.msn falan werdk kız bana dioki cam aç, dedim açmam ,nie sen beni gerksiz mi buluon demzmi=D hemen sildim yok ettim kızı =Dmanyaklarla uğraşamam.resmlerime yorum flan yazmış manyak çok güzel olmuşun sen die.msnde de aynı şei deyip durdu korktum kızdan =D
benzer bir olayda ben yaşadım:) aynı ilkokulda okumuşuz ama farkl ısınıflarda , yani hiç tanışmamışız, kız acayip sardı soora :) neyseki geçti
her şeyin bi anlık heves olduğunu çıkarıyorum burdan :015

Kullanıcı avatarı
lauranthalasa
Üye
Üye

Mesaj gönderen lauranthalasa »

myspace de yani albumleri sarkilari takip etmek daha kolay bence benim myspace listemde 1 tane bile gercek arkadasim yok hep gruplar sarkicilar var ama facebook oyle degil.ortaokul lise arkadaslarimi buldum gorustum inanamadik bu kadar kisa surede bu kadar cok degisime.bence iyi oldu facebook :)

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

facebook arkadaşlık sitelerin dinamikleriyle oynadı ..:D..her bilgisayara lazım bi site..:D
hayatın gizini vereceğim sana!!!

benle derdin varsa bana gel!!

Kullanıcı avatarı
fzyaso
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fzyaso »

twitter ı ekleyin başlığa