Dövüş Kulübü / Fight Club (1999)

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

goqhan yazdı:“biz tüketiciyiz. tutkulu bir yaşam tarzının yan ürünleriyiz. cinayet, suç, fakirlik bunlar beni ilgilendirmiyor. benim için önemli olan magazin dergileri. beş yüz kanallı televizyon, iç çamaşırımda kimin adının yazdığı...”

“ sahip oldukların, sonunda sana sahip oluyorlar.”

“biz kadınlar tarafından büyütülmüş bir erkek nesliyiz. başka bir kadının aradığımız şey olduğunu hiç sanmıyorum.”

“babalarımız bizler için birer tanrı modelidir. eğer babalarımız bizi terkettiyse, tanrı nasıl olur. tanrının senden hiç hoşlanmadığı olasılığını düşünmelisin. o seni hiç istemedi. hatta büyük olasılıkla senden nefret ediyordur. bu başına gelebilecek en kötü şey değil. ona ihtiyacımız yok. lanetinin affedilmesini boş ver. biz tanrının istenmeyen çocuklarıyız.”

“önce teslim olmalısın. her şeyden önce korkmayı bırakıp, bir gün öleceğini kabullenmelisin. sadece her şeyi kaybettikten sonra özgür kalabiliriz.”

“burada, yaşayan en güçlü ve en zeki erkekleri görüyorum. bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor, ya da beyaz yakalı köle olmuş. reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde... nefret ettiğimiz işlerde çalışıp, gereksiz şeyler alıyoruz. bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. bir amacımız ya da yerimiz yok. ne büyük savaşı yaşadık, ne de büyük buhranı. bizim savaşımız ruhani bir savaş. en büyük buhranımız hayatlarımız. televizyonla büyürken milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık, ama olmayacağız. bunu yavaş yavaş öğreniyoruz. ve bu yüzden çok kızgınız."

“sizler işiniz değilsiniz, sizler paranız kadar değilsiniz, bindiğiniz araba değilsiniz, kredi kartlarınızın limiti değilsiniz.sizler iç çamaşırı değilsiniz. sizler dünyanın dans edip, şarkı söyleyen pisliklersiniz."

“sizler özel değilsiniz. sizler güzel yada eşi olmayan kar taneleri değilsiniz. sizler herkes gibi çürüyen organik maddelersiniz"
_?? : s
En son dead_or_alive tarafından 15 Haz 2007 21:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

''sizler dünyanın dans edip, şarkı söyleyen pisliklersiniz.'' die hatırlıorum bende yalnıs hatırlıosamda ozurdilerim...

Kullanıcı avatarı
matiere
Üye
Üye

Mesaj gönderen matiere »

sağlam film sağlam izleyiciler,ama sadece 2 saat ;)
ra

Kullanıcı avatarı
luin
Üye
Üye

Mesaj gönderen luin »

bence de başyapıt

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

david fincher anlatıcı rolünü kime vereyim diye düşünürken 'ilk korku' filmini izlemiş ve hemen teklifi aaron rolündeki 'edward norton' a götürmüş.ne güzel bir seçim yapmış ;)
ortada, fight club'ın oldukça kült bir film olduğu gerçeği yatıyor.belki de gereğinden fazla ilgi toplamıştır ve bu da bazı izleyicileri filmden soğutuyor olabilir.ama neden bu filme 'berbat, iğrenç ötesi' diyen sivri zekalar var anlamıyorum.bence öyle diyenler tamamen ortamda kargaşa ortamı yaratıp dikkatleri üzerlerinde toplamak isteyen kişiler.o kişilere aldanmamanızı öneririm.film 'berbat' değil.9/10 luk bir film.fincher, filmin ilerleyişinde finalle ilgili birçok ipucu vermiş aslında.bunlarda biri de anlatıcı dediğimiz edward norton'ın bir sahnede; telefonda, kendisine evinin yandığını söyleyen polis memurunun 'şüphelendiğiniz biri, mesela bir düşmanınız var mı ?' sorusuna tyler durden'in şöyle cevap vermesi :" hadi onlara ben yaptım de, duymak istedikleri bu"..tyler aslında doğruyu söylüyordu ama izleyiciler filmde tyler i "espriktüel bir sokak serserisi" olarak tanıdıkları için bu sözü pek dikkate almadılar .fincher'in istediğiyde buydu zaten.bunu istiyordu çünkü filmin sonunda izleyicinin ağzını biraz daha açık görmek istiyordu..

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

placebo placebo demiş herkes. Tom Waits kaynamış arada. Tom Waits i bana sevdiren ve tanıtan film. Goin out west şarkısı filmde kullanılmıştır. Mutlaka dinlenmeli. Tanımayanlar ve bilmeyenler o sesi duyunca şöyle bir üreperebilirler.

Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen theHeLL »

---------inanılmaz derecede spoiler----------

bilmem aklınızda kaldı mı edward ın doktora gidip onu uyutacak bi ilaç vermesi ama doktorun bilmemne otu çiğne diyip de koltuğundan kalkması ile başlayan sahnede bi anlık bişey var..doktor ayağa kalkar ve koridora çıkar hastane koridorunda edward nolur yardım et acı çekiyorum der doktorsa git prostat kanseri olanları gör bide der tam arkasını dönüp giderken bi saniyelik bi anda hatta daha da azında brad pitt i görür edward filmde buna dikkat eden inanılmaz az kişi ve gören bundan da az sayıda insan var umarım ben hayal görmemişimdir..

----------inanılmaz derecede spoiler--------------
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."