Dabbe / D@bbe (2005)

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
iTRaMaRaK
Üye
Üye

Dabbe / D@bbe (2005)

Mesaj gönderen iTRaMaRaK »

Resim
Tür: Korku
Gösterim Tarihi: 10 Şubat 2006
Yönetmen: Hasan Karacadağ
Senaryo: Hasan Karacadağ
Görüntü Yönetmeni: Seyhan Bilir
Müzik: Türkay Türkmen , Olay Andaç
Yapım: 2005, Türkiye

Oyuncular
Ümit Acar , Kaan Girgin , Serdar Özer , Ebru Aykaç , Serhat Yiğit , Süha Tok , Zeynep Hasdal Çolakoğlu , Fulya Candemir , Sabri Tekinalp , Murat Seviş

Amerika'da esrarengiz intihar olayları biribirini takip etmektedir. Ülkenin her yerinden insanlar, birbirinden korkunç yöntemlerle ölmeyi seçmektedir. Benzer bir olay, Türkiye'de de yaşanır. İzmir'de Tarık isimli bir genç, dehşet verici bir şekilde intihar ettiğinde, polis yakın arkadaşlarını sorguya çeker.

Cem, Sema ve Hande, ölmeden önce adeta bir internet bağımlısına dönüşmüş olan Tarık'tan e-postalar almışlardır. İşin ilginç yanı Tarık'ın ölümünden sonra da bu e-postaları almaya devam ederler. E-postalara, korkunç görüntüler eşlik etmektedir. Gençlerin hayatında bir süre sonra, dehşet verici düşlerle gerçekler birbirine karışmaya başlar. Hande, Kuran'da sözü geçen ve dünyanın sonunu muştulayan Dabbe'tül Arz'ın gerçekleşmeye başladığını fark eder.

Filmin yönetmeni, Japonya'da sayısız kısa film ve prodüksiyona imza atmış ve uluslararası ödüller almış, genç bir sinemacı olan Hasan Karacadağ. Uzakdoğu'da, korku türünün önemli yönetmen ve senaristleriyle çalışma imkanı bulmuş sinemacının ilk uzun metrajlı filmi olan Dabbe, Ringu ve benzerlerinden ciddi anlamda etkilenmişe benziyor.

layne
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen layne »

internet sitesini gezince baya bi merak etmiştim bu filmi. gösterimi başladı mı bilmiyorum ama sinemada izlemek isterim. adam gibi ilk türk korku filmi galiba. ya da ben öyle biliyorum. :) neyse izleyecez işte...
betterman.

layne
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen layne »

betterman.

Kullanıcı avatarı
CiLeKeS
Üye
Üye

Mesaj gönderen CiLeKeS »

fragmanınıda izledim gayet süper bi filme benziyo bence gitmek gerekir

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

baya bi merak ediyorummm... :010
The burden is mine... alone

Kullanıcı avatarı
soundevil
Üye
Üye

Mesaj gönderen soundevil »

10 þubatta giriyomuþ gösterime..
ben de çok merak ediyorm..
I was going up the stairs, i met a man who wasn't there.. He wasn't there again today.. I wish; i wish he go away

Kullanıcı avatarı
ex
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ex »

komplo teorisi ama çok ii filme benziyo

Kullanıcı avatarı
jojo_ba
Üye
Üye

Mesaj gönderen jojo_ba »

annneeeeeeee !!! :fie
eger fragmandakinden baska sahnelerde kaldiysa gaytet basarili bi filme benziyor..zaten isin icine din olayi sokunca bizim millet her turlu korkar..akillica omus bence....

Kullanıcı avatarı
THE_ROCK
Üye
Üye

Mesaj gönderen THE_ROCK »

mutlaka gitmem gerek hatta bu akþam gidecem
HAYATIMI YAÞANABÝLÝR KILMAK ÝÇÝN UÐRUNDA ÖLEBÝLECEÐÝM BÝRÞEY ARIYORUM

drexler
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen drexler »

bence bi halta yaramıcak ve fiyasko olcak..

Kullanıcı avatarı
balgam
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen balgam »

gör ne zman gelir o zmana kadar siz izlemiş yorum yapmış olursunuz o na göre karar veririm ben :P
"Angelo rotto//psykhe"::Ho affrontato quando lo avete lasciato...

Kullanıcı avatarı
soundevil
Üye
Üye

Mesaj gönderen soundevil »

dýrekslýr iyi yazmýþsýn walla...
ben filmin konusunu tahmin ederek girdim sinemaya.. yani ne olacaðýný az çok kestirebiliyordum...

hasan bey çok fazla ses efekti kullanmýþ ister istemez bazý yerlerde koltuktan zýpladým ama ciddi ciddi korktuðum bi sahne olmadý..

büyü filmindeki gibi din olaylarý bile korkutmadý beni yani..

artýk ne diyim bilmiyorum.. acýmasýzca yeni çýkmýþ bi filmi kötülemek de istemiyorum ama....
Bir Hasan Karacadað KORKUSU sloganýyla çýkan film beni korkutmadý
I was going up the stairs, i met a man who wasn't there.. He wasn't there again today.. I wish; i wish he go away

drexler
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen drexler »

aferin bana dogru tahmin :010

Kullanıcı avatarı
balgam
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen balgam »

drexler yazdı:aferin bana dogru tahmin :010
gitmem parama yasık:D
"Angelo rotto//psykhe"::Ho affrontato quando lo avete lasciato...

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

balgam yazdı:gör ne zman gelir o zmana kadar siz izlemiş yorum yapmış olursunuz o na göre karar veririm ben :P
aynn zatenn urya glne kadrrr :003 :-D

Kullanıcı avatarı
frantic_kenan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen frantic_kenan »

bugün izledim filmi.. oyuncular berbat rol yapmışlar fakat filim baştan sona rööööööeeeeeeüüüüüüüh şeklinde geçiyor. filmin yarısına gelince niye geldim ben yaa? diye düşündüm cidden .. fragmanı izleyin , alışın , öyle gidin.. yoksa dumur olur çıkarsınız bence..
This is the voice of silence no more...

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

frantic_kenan yazdı:bugün izledim filmi.. oyuncular berbat rol yapmışlar fakat filim baştan sona rööööööeeeeeeüüüüüüüh şeklinde geçiyor. filmin yarısına gelince niye geldim ben yaa? diye düşündüm cidden .. fragmanı izleyin , alışın , öyle gidin.. yoksa dumur olur çıkarsınız bence..
Kaç veriyosun 10 üzerinden?Ona göre düşünelim bii.

Kullanıcı avatarı
frantic_kenan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Bence 9. İlk defa sadece korkuya yönelen bir film izledim.
Korkunun dışındaki diğer öğeler üzerinde o kadar az durulmuş ki , mesela oyunculuk berbat ötesi. Sinemada çoğunluğun gülmekten yarıldığı sahneler oldu oyuncuların beceriksizliği yüzünden. Ama şunu söyliyebilirim rahatlıkla , fragmanı izleyip öyle gidin , yoksa kçınızdan ikiye yarılırsınız hele hele din unsurlu olaylardan korkuyorsanız. Mesela karabasanlar üzerine gidilmiş filmde , baya dehşet verici olmuş. Hardcore korku filmi diyebilirim. Mesela cinler üzerinde durulmuş baya. Aman diyim. o kadar çaresizlik var ki filmde, of diyim. Baştan sona RÖÖÖÖÖEEEEEEEH şeklinde geçiyor. Filmin ilk 30- 40 dakikasında "neden geldik?" diye sorduk arkadaşımla birbirimize dönüp. Çok acımasızca korkutuyor yahu. Öyle böyle değil. Ama şu da var ; dinsel öğelerden tırsmayanlar o kadar da korkmayabilir. Sonuç olarak ; oyunculuk %10 , korku %100 bence

Kullanıcı avatarı
frantic_kenan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesela bir sahne var filmde , kız telefonla konuşuyor. Biz zannettik ki kıza bişeyler oldu. Kız meğersem kasılmış. Mum gibi duruyorlar karşılıklı konuşurken veya telefonla konuşurken. Mimikler falan iptal. Hele o komiserler yok mu , HOHOOHAAHAH yani ne diyim.

Kullanıcı avatarı
TuGBiSH
Üye
Üye

Mesaj gönderen TuGBiSH »

yorumlarını okuduğumda fılmı cok merak ettim hersey olumlu görünüodu ancak...bence fılm tek kelimeyle rezalettti..c.tesi izledim ve dayanamadım fılmın sonunu izlemeye (ki bunu hiç yapmam)oyunculuk berbattı görüntüler canlılıktan yoksunduu sesler efektler cok yersiz ve komık raatsız ediciydi ozetle fılm bence hayel kırklığıyla dolu...vaktinize yazık...

Kullanıcı avatarı
frantic_kenan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

TuGBiSH yazdı:yorumlarını okuduğumda fılmı cok merak ettim hersey olumlu görünüodu ancak...bence fılm tek kelimeyle rezalettti..c.tesi izledim ve dayanamadım fılmın sonunu izlemeye (ki bunu hiç yapmam)oyunculuk berbattı görüntüler canlılıktan yoksunduu sesler efektler cok yersiz ve komık raatsız ediciydi ozetle fılm bence hayel kırklığıyla dolu...vaktinize yazık...
dedim ya oyunculuk berbat .. hatta komik hale getiriyor filmi.. Bilmiorm belki de ben çok etkilendim .. Din konulu şeyler baya tırstırır beni de..

Kullanıcı avatarı
frantic_kenan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Birde nedendir bilmem , görüntü kalitesi düşük olan korku filmleri bende hep daha bir korku uyandırmıştır. Yani ne biliyim daha bi doğallık katıyor gibi geliyor bana. Yani efekt sayısı arttıkça bilgisayar oyunu havasına kapılıyor filmler bence. Mesela The Exorcism of Emily Rose" da da efekt çok yoktu. İnsanların Dabbe'deki gibi yüzleri kayıyodu bi tek..

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

valla öle konulardan acaipp tırsarımm ama merak ediorumm du bakalım gelsnn gdermm herhall tabee buraya n zaman gelr o da merak konsuu :P

Kullanıcı avatarı
TuGBiSH
Üye
Üye

Mesaj gönderen TuGBiSH »

ya ben 2. yarısını izlemedim sesler acaip rahatsız etti korkutmuo kulak tırmalıoo..bide ilk yarının sonuna doğru koptuum (gulmekten)cok sahne oldu o yuzdende ben fılmden tırsmaya pek bi odaklanamadım:)yoksa dını temalrdan bende tırsarım belki 2. yarı daha ii bi performans vardı bilemıorum...

Kullanıcı avatarı
trabrock
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen trabrock »

bizim arkadaş gitmiş filme beğenmemiş
ben de ii biişe olacağını sanmıyorum dünyada bile doru dürüst korku filmleri yapılamıyo bizde nasıl yapsınlar
YalnızLığı aNLa