eve dönüş (2006)

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

eve dönüş (2006)

Mesaj gönderen rahibe_teresa »

Resim
Resim

Tür: Dram
Yönetmen: Ömer UĞUR
Senaryo: Ömer UĞUR
Oyuncular:
Memet Ali ALABORA
Sibel KEKİLLİ
Altan ERKEKLİ
Savaş DİNÇEL
Perihan SAVAŞ
Civan CANOVA
Erdal TOSUN
Necmettin ÇOBANOĞLU
Cengiz KÜÇÜKAYVAZ

Filmin konusu:
Mustafa ve Esma 5 yıllık evlidirler. Görkem adında bir de kızları vardır. Karı-koca ikisi de işçidirler. İkisinin de küçük Umutları, küçük düşleri vardır. Politikayla, sağla-solla hiçbir ilgileri yoktur. Sadece çalıştıkları fabrikaya zorunlu üye olmuşlardır. Aldıkları televizyonun taksiti bütçelerini fazlasıyla sarstığı için, yaklaşık bir aydır ikisi de faza mesaiye kalmaktadırlar. Vardiyaları çakışmadığı için birbirlerini fazla görememekte, evin içinde birbirlerine notlar yazıp bırakarak haberleşmektedirler. Görkem de anneannesinin yanında kalmaktadır.

Mustafa’nın fabrika dışında yaptığı tek şey okey ve at yarışı oynayıp futbol takip
Etmektir. Esma da her tavrıyla Mustafa’ya uyduğu için iyi anlaşmakta, günlerini gün etmektedirler. Tek sorunları kendilerini evden çıkarmak isteyen ev sahipleri ve eve aldıkları renkli televizyonun taksitidir. Televizyonları, çocukları ve kendileriyle mutludurlar. Yıllardan 1980, aylardan eylüldür.

Sokaklarda olaylar, geceleri silah sesleri, Mustafa, bu olayları çıkartanlara hasta oluyordur. Bir gün birilerinin bu gidişe dur diyeceğini düşünüyor, arkadaşlarıyla bunu tartışıp, bunu savunmaktadır.

Esmayla vardiyalarının çakışacağı müşterek tatil günleri olan Cuma gününe arkadaşlarıyla bir piknik organize eder Mustafa. Gülhane’de! Hem de rakılı bir piknik. Ama Cuma günü kalktıklarında, onları sabahleyin radyoda Hasan Mutludan, sokakta askerler karşılar. Darbe olmuştur. Memleket kurtulduğu için sevinmişler, piknik iptal olduğu içinse üzülmüşlerdi.

Şu ihtilali çalıştığımız güne denk getirseydiler de biz de bedavadan bir gün evde kalsaydık diyecek kadar rahattırlar. Borcunu henüz ödemedikleri televizyonda bildiriler , anonslar, tamimler.Dışarıda tutuklanmalar, ihbarlar ama Mustafa ve Kayınpederi Kore Gazisi Sacit Bey, durumdan memnundurlar. iş yerinde ve mahallede tutuklamalar, göz altına almalar. Ama Mustafa ya göre her tutuklamanın mutlaka gerekçesi ve her tutuklananın Mutlaka bir bağlantısı vardı.Yoksa insanları niçin gözaltına alsınlar ki. Elbette suçlular cezalarını çekecekti.

Ama bir gece bağlantısı olmadığı halde Mustafayı da alırlar. Artık o Mustafa değil, Örnektepe Halk Komitesi Bağkanı Şehmuz kod adlı siyasi bir suçludur. Ardından sorgulamalar, soruşturmalar, yüzleştirmeler. Her şey Mustafanın şehmuz olduğunu göstermektedir.

Mustafa artık içinden çıkamayacağı bir karabasanlar dünyasındadır. Mantığın, aklın ve her şeyin iflas ettiği bir dünya.Üstelik en yakın çevresi bile Mustafanın şehmuzluğunu sakladığına inanmaktadır.

22 gün sonra salındığında Mustafa da artık kim olduğunu bilmiyordur. Mustafa mı, şehmuz mu?Artık işsiz, yalnız ve yitiktir. Bir eylülzededir o. Üstelik içeride tanıştığı Hocaya verdiği bir söz, yerine getirmek zorunda olduğu bir görevi vardır.

Sıradan insanların eylül hikayesini anlatan bu senaryo, sindirilmiş, susturulmuş ve sürüleştirilmiş Türkiyeli insanların seksenlerdeki trajik- komik durumunu anlatmaktadır
\\ kimdi giden kimdi kalan giden mi suçluduR heR zaman.. //

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

12 eylül de sizlein bizlerin o zamankilerin yaşadıkları sanırım..konusu bakımından başarılı olabileceğimiz bi tür ..inşallah öle de olur.. :010..ayrıca mehmet ali alabora rolünü sevmişş ii bir oyuncu sayılır..

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

birasdan islemeye gidicem (:
izlenimlerimi yazarım en kısa sürede :010

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lastgasp »

nedeendir bilmem bu Türk filmlerini sevemiorum .

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

lastgasp yazdı:nedeendir bilmem bu Türk filmlerini sevemiorum .
yok yaw çok iii olanları da var genelleme yapmamak lazımm :010

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

dead_or_alive yazdı:
yok yaw çok iii olanları da var genelleme yapmamak lazımm :010
doru hakkını yememek gerekenler de yok diil ama uzun yıllar boyu güzel filmler yapılmadı bu ülkede yapılan kötü filmlerde soguttu işte beni

öle :010

Kullanıcı avatarı
vera
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen vera »

aldığım duyumlara göre babam ve oğlum filmini andırıyormuş...eğer öğleyse çok duygusal diyorlar gidiyorum filme duygusal bi yanı hiç yok inşallah bu film öğle değildir...yada bendemi bi sorun var ne... :-D
bir fısıltıya hapsettim, içimin tüm çığlıklarını....

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Lovalace »

bunu izlemeliyizzzzzzzzzzzzz
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Lovalace yazdı:bunu izlemeliyizzzzzzzzzzzzz
sebep!

Kullanıcı avatarı
dev!l_O_
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dev!l_O_ »

artık sewicaksin :P şaka bi yana çok ii türk filmleri yapılmaya başladı we bu durum çok hoşuma gidio!helal olsn hepsne

Kullanıcı avatarı
st_anger_07
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen st_anger_07 »

ben daha gidemedim o filme ya nası güzel heralde

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

gidenlerin film biitikten sonra öfke kustuklarını gördüm.

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

filme deil tabi ki tepki.

Kullanıcı avatarı
devrik_cumle
Üye
Üye

Mesaj gönderen devrik_cumle »

bn kesin gtmk istiyorum bu filme ya nedense bnde acayp bi merak uyandrdı konusundan olsa gerek bn bu 12 eylül olaylarını fln konu alan filmlere kitaplara acayp meraklıyım..

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

Lovalace yazdı:bunu izlemeliyizzzzzzzzzzzzz

hacı vahiy geldi galiba :)
hayatın gizini vereceğim sana!!!

benle derdin varsa bana gel!!

so_cold
Üye
Üye

Mesaj gönderen so_cold »

.
En son so_cold tarafından 04 Eki 2011 00:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

çarşamba akşamı gittim bn seansından mı bilinmes koskoca salonda sadece 7 kişiydik..
filmdeki işkence sahneleri çok fasla ve insan iirenebilio, küfredio sövüo baya bi... ama gerçekten çok güsel bi senaryoya sahip ve memet ali alabora gerçekten rolünün hakkını vermiş..
o yıllarda darbe yapanların basında yaptıkları açıklamalarda gerçei nasıl çarpıttıkları da çok net bi şekilde gösterilmiş..
tavsiye ederim ben.!