En İyi Finale Sahip Film

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
Kullanıcı avatarı
loserhaswon
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen loserhaswon »

vay bea..bildiğim herşeyin yanlış olduğunu kanıtladın bununla..emeğine sağlıkk arkadaşım..bu yazdığın şey gerçekten kayda değer bir yazı olmuş
Camdan bulutların altında duruyorum Yağmur yağarsa ölebilirim..

Kullanıcı avatarı
doacan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doacan »

gattaca
En son doacan tarafından 19 Eki 2007 21:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Visual Audio Sensory Theather 

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

+Şanslı Slevin'in finali ondan bundan daha güzel : )

Kullanıcı avatarı
Sixx
Üye
Üye

Mesaj gönderen Sixx »

el laberinto del fauno'nun finali acayipti. eşek kadar karı olarak ağladım nan. ne dumur son o öyle..
Long Live Rockn Roll

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

arizona dream (grace karakterinin intihar sahnesi )
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

trabrock yazdı:
Edmond yazdı:olağan şüpheliler
:015
--spoiler---

panodaki yazıları tekrarlamaya başlayınca insan bir acayip oluyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fFV-Y-9DI9Y[/youtube]

--spoiler---

Kullanıcı avatarı
azothoth
Üye
Üye

Mesaj gönderen azothoth »

makinist çok etkileyiciydi..

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

the others-diğerleri
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

mutlu sonla biten filmler :D

Kullanıcı avatarı
rose
Üye
Üye

Mesaj gönderen rose »

About a boy. filmin sonunun hiç bişeye bağlanmaması hoşuma gitmişti, doğaldı.

Kullanıcı avatarı
grybrt
Üye
Üye

Mesaj gönderen grybrt »

lucky slevin

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

6.his
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

Kullanıcı avatarı
merfee
Üye
Üye

Mesaj gönderen merfee »

esaretin bedeli,akıl oyunları,kelebk etkisi,saw 1-2-3,...(daha aklıma gelmedi ama beni en şaşrtanlar..)

Kullanıcı avatarı
onurgurler0
Üye
Üye

Mesaj gönderen onurgurler0 »

dead_or_alive yazdı:
houseofholy yazdı:bence kayıp otoban zaten kafa karıştırmak için yapılmış bir film. sıradan bir film olmadığı için ne anlatmak istedi aslında bu adam nerdeydi kimdi diye fazla kafa yormadım. rüya gibi bir kurgusu vardı ve sinemada herşeyin anlaşılmasına gerek yok. benim naçizane fikrim.
büyük bi ihtimalle yanılıyorsun..aynı şeyi mulholland çıkmazı nı izledikten sonra ben de söyledim ama sonra filmi tamamen anladım.david lynch filmlerinde filmin ilk 10 dakikası aslında filmin sonu, filmin sonları asllında filmin başı ve filmin ortaları ise bölük bölük farklı zamanlarda yaşanan olaylar..

"David Lynch filmlerinde hiç bir şey göründüğü gibi değildir." : )

bazılarına göreyse david lynch_=bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış..bana Mulholland Dr. nin mantığını açıklayan kişi, Lost Highway i izlemeden önce bana aynen şunları zöyledi .'Bunu çözmek daha kolay, hiç de karışık değil.' şimdi gelsin o kişi , ve bana kayıp otoban ın mantıını da anlatsın..
Bnde kayıp otoban da da izleyicinin kaçırdıı yerler var ve kurgu çok güzel..

şimdi Kayıp otoban la ilgili açıklamak istediim o kadar çok şey varki..: )

Ana karakterimiz fred, aslen başarılı bir müzisyendir ama ruhani dengesini korumakta ve evlilik kurumunu sürdürmekte bocalayan bilinçaltı zengin ve haddinden fazla içine kapanık bir arkadaştır. tüm bu kaotik dünyasına neden sonra karısının onu aldattığına/aldatacağına dair bir paranoya da eklenir ve adamımızın içsel serüveni başlamış olur. sonundan beş saniyeyi en başa montajlayarak -dick laurent is dead- izleyicisini kurnazca manipule eden ve daha en başından aklını bulandıran lynch'in aslında tek göstermek istediği obsesif ve kişilik bölünmesi yaşayan bir adamın karısını öldürme ve akabinde bunun üzerine düşünme sürecidir. belki de bir çözüm arama uğraşında olan izleyici kitlesinin en çok ayrıldığı nokta olan mystery man'imiz ise bana kalırsa filmde tanrı ya da ona eşdeğer bir omnipotent güç rolünden başka bir şey değildir. istediği yerlerde ortaya çıkabilmesi, elinde tuttuğu kamerayla tanrının gözü hesabı karakterleri izlemesi ve aynı anda birden fazla yerde bulunabilmesi hep tanrı'nın işgüzarlığıdır çünkü. bu bakımdan ondan korkmamamız gerekir, o ne diyorsa doğrudur. filmin sonunda fred'e alice diye birinin olmadığını söyleyip onu gerçeğe aydırması gibi. hatta kaşları olmayan (ki bu da çok tanrısal bir imaj) bu adamımız bazı bazı rene'yle yer bile değiştirebilmektedir. mümkündür. fred'in yatakta rene'yle seviştikten sonra yanıbaşında belirivermesi ve hatta filmin bir sahnesinde rene'nin kaşlarını temizlemesi gibi. burdan yola çıkarak, fred'in aklında karısının olduğu çoğu zaman tanrı'yı hatırlamasının, işlediği/işleyeceği cinayetten duyduğu vicdani/dini ızdırabı simgelediğini söyleyebiliriz, ya da ben söyleyebilirim. tabi burda tanrı figürünün hinliği de devreye girmekte. kötülüğün ve bilinçaltının en karanlık noktalarını temsil eden dick laurant'ın ölümünde ona yardım eden mystery man, aynı zamanda çirkin ve güvenilmez suratıyla dick'in yani kötülüğün de arkadaşı olabiliyor. 20. y.y. sanatına hükmeden muğlaklık ve güvenilmezlik anlayışına anlaşılan lynch tanrı'yı da karıştırıp "neremiz doğru ki?" gibi bir şey söylemeye çalışmış. şimdi gelelim tekrar öyküye. karısını nasıl olduğunu bile anlamadığı bir trans anında öldürüveren fred hücresinde ölümü bekleyedururken baş ağrıları da hat safhaya çıkar. filmin başında rene'nin dedektiflere söylediği gibi fred kameralardan nefret etmektedir. çünkü net ve yüzde yüz gerçek görüntüleri sevmez. geçmişi işine geldiği gibi kurgulayıp öyle hatırlamayı yeğler ki buradan izleyicinin filmi izledikten sonra işine geldiği gibi kafasında kurgulayıp kendi senaryosunu oluşturmasına da izin verdiğini açıklar bir nevi lynch. neyse.. kafasında dönenler şişip kafatasını çatlatacak safhaya geldiğinde fred polymorph olup pete diye kendisinin tam zıttı bir tamirci çırağına dönüşüverir ve hapishaneden şartlı tahliyeyle çıktığını kurgular. izlenmek teması bu sefer mystery man ile değil de sürekli onu takip eden iki polis tarafından gerçekleştirilir bir süre. fred pete halinden memnundur, hatta gerçek yaşamını hatırlatacak öğelere (radyodaki caz parçası) katlanamaz bile. pete iktidarsız değildir, pete işi ve çevresi gereği içine kapanık değildir, daha basit ama daha düz ve huzurlu bir yaşamı vardır. fred'in belki de olmak istediğidir. ama karısına olan obsesyonu fred'i pete'nin vücudunda da rahat bırakmaz. alice ismiyle resurrect olup femme fatal rolünde çıkagelir kadın karşısına ve ilişkileri başlar. esas hayatında aldatılan erkek hissine sahip olan fred bu sefer de taraf değiştirip araya giren erkek rolünde takılır ve o hissi de dibine kadar yaşar. çöldeki sahnede -ki çöl havada karada bilinçaltını simgeleyen bariz bir metafordur- görüldüğü üzere karısına pete'nin vücuduyla da olsa sahip olmak istediğini görürüz fred'in, çünkü tek amacı budur. ama hem seksist bir bakış açısıyla hem de karısını öldürmüş olduğu için bu imkansızdır artık, rene rest çekerek gözden kayboluverir. nihayetinde ölmüş karısına olan aşkı fred'i kafasında da olsa bir cinayete kadar götürür ve tüm korkularının kaynağı olan güçlü sapık dick laurent'i tanrı'nın (mystery man) yardımıyla öldürerek kendi hesaplaşmasında bir nevi beraat eder. sonra da malum son sahnede polislerden kaçarken gerçek zamanda elektrikli sandalyede idama çarptırılır.(boundless72
üstad olayı bitirmişsiniz ya aynı şeyi mulholland drive için de istesem ya da rica etsem ne bilim çok istesem falan :-D olabilebilirmi acaba ?

Kullanıcı avatarı
shakraah
Üye
Üye

Mesaj gönderen shakraah »

kesinlikle " V For Vendetta " o nasıl bir filmdir yahu herşeyiyle muhteşem hele sonu bitirir beni. !!!

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

ihtiyar delikanlı -daha önce de sölemişim baq (: yenilerden de dead silence hoş

Kullanıcı avatarı
simsiyah_85
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen simsiyah_85 »

dead_or_alive yazdı:yenilerden de dead silence hoş
çok şaşırmıştım bunun sonuna :)
hayat farkında mısın, anlıyor musun durumu? beni yendiğin an kaybettin sen bu oyunu!

selenn
Üye
Üye

Mesaj gönderen selenn »

Road To Perdition..
inanilmaz bir son..

:|