Zodiac (2006)

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Zodiac (2006)

Mesaj gönderen theHeLL »

Zodiac, San Fransisco körfez bölgesini dehşete boğmuş ve onlarca yıl boyunca şifreleri ve mektuplarıyla dört ayrı yargı bölgesinin yetkilileriyle alay etmiş bir seri katilin gerçek hikâyesine dayanan bir gerilim filmi. Bir avcıyı avlamak dört adam için bir saplantı hâlini alır; bu öyle bir saplantıdır ki onları eski hâllerinin birer hayaletine dönüştürür, yaşamları katilin bıraktığı sonu gelmeyen ipuçlarıyla bir kurulup bir yıkılır.

Tür:Dram/Polisiye/Gerilim

Yönetmen:David Fincher

Yapım:2006,ABD,159dk.

Oyuncular:Jake Gyllenhaal,Robert Downey Jr.,Mark Ruffalo,Anthony Edwards,John Terry(=)

Karışık alıntıdır:sinema.ttnet ve beyazperde

bide filmin yönetmeni gerçekten de alkışı hakeden(şu zamana kadar) bi adam..Madonna'nin ünlü 'Express Yourself' klibini ve çeşitli reklamları çekerek başlayan yönetmenlik kariyerine bambaşka bi devam getirdi.Fincher'ın Lucas'ın komşusu olduğunu ve onun yanında çalışarak işi kaptığını da söylemeliyim.Klip yönetmenliğinden film yönetmenliğine geçişi de Alien 3 filmiyle olmuştur..Zamanında yerden yere vurulan adeta hakaretler edilen yönetmen filme şimdi baktığımda bunları haketmedi bana göre..Belki serinin en kötü filmiyde(bana göre) belki de en süper kamera açılısıydı(ahmete göre[o kim?]=) ama zamanında bukadar kötü eleştiriyi hakedecek kadar da dipte değildi..ama eleştirileri adeta suratlara vururcasına se7en ı yaparak ağızlarına mıçtı..gerek kurgusu gerekse kamera açıları ve oyuncularıyla hala daha tekrar izlenebilecek filmler arasındadır se7en..daha sonra bu başarısına çoğu kişilerce az da olsa gölge düşürecek bi yapıta el attı:the game..dougles ın da bu sette bulunmayabilirdim dediği film maliyetini çıkarmış olabilir ama se7en dan sonra ortaya çıkması belki de en kötü yönü oldu ne gölgelerde az çok bilinen 2.sınıf trt filmlerinden oldu..ilginçtir ki se7en la the game in arasındaki süre kadar 2sene sonra fight club la sinema dünyasında derin izler bıraktı.Se7en ı şaheseri olarak görenleri yüzü yere düşse de kendisinden beklenin asla en düşük bütçeli kötü 2.sınıf akisyonlar olmadığını hatırlattı ve brad pitt in oynamaktan büyük zevk aldığı filmlerden birini çekti..zamanının ötesinde kurgusuyla ve oyunculukların neredeyse (pitt için) en üst düzeyde olmasıyla adından hala söz ettirmesi şaşırtıcı değildir..3 sene sonra panic room la geri dönen fincher yine sıralama nedeniyle gölge sorunuyla tekrar karşılaştı..foster ın yerine kidman ın oynayacağı ancak sakatlığı yüzünden foster ın kaptığı film çoğunlukça fincher ın özelliği haline gelen sıralama problemiyle yüzüstü bırakıldı..foster ın filmde oynayabilmek için cannes juri baskanlığını geri çevirdiği film fincher en kötü imzası veya sahte imza olarak sinema tarihinde yerini buldu ve fincher tekrar ve uzun bir süre gölgelerde kalmaya mahkum oldu..

zodiac ile tekrar şaşaalı günlerine dönmeye uğraşan fincher'ın 2008de vizyona girmesi beklenen diğer filminde ise favori aktörü brad pitt ile cate blanchett ın oynayacağını biliyorum..bence yönetmene hakkını teslim edip hernekadar sıradan bi serikatil serüveni olarak öngörülse de zodiac a gidin derim ben enazından ben öyle yapıcam hernekadar parama yazık oldu desem de bir film belki çok şeyler kazandırmaz insana ama bir yönetmenin vaad edeceği çok şeyi olabilir ilerde..

karışık alıntıdır dan sonraki kısım alınteridir hele ki bu saatte çamur atmayalım..
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

kaliteli yönetmen+iyi senaryo+dev kadro=sinema salonu yolu :)