Senaryo mu Oyunculuk mu?

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Senaryo mu Oyunculuk mu?

Mesaj gönderen houseofholy »

bir filmde sizin için daha önemli olan sıkı bir senaryo mu yoksa başarılı oyunculuk mu? ikisi birarada olursa elbette mükemmel olur ama bir tercih yaparsanız hangisi daha ağır basar?
benim için oyunculuk daha önemlidir ama oyunculuk derken ünlü oyuncuları kadroya dahil etmek değil kastettiğim. adı duyulmadık öyle oyuncular vardır ki karaktere cuk diye oturur..
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

bencede oyunculuk önemlidir.. çok vasat bir senaryoyu yenetekli oyuncular çok daha faklı yerlere getirebilir ki aslında burda yönetmenin payı daha fazla olur.
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

kesinlikle oyunculuk senaryo ne kadar mükemmel olrsa olsun onu götürecek kişiler oyuncular...
The burden is mine... alone

bloodyhead
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bloodyhead »

Ne demek şimdi senaryo mu oyunculuk mu???
Hangi festival düzenlendiğinde ödüllerin tek daldan verildiğini gördünüz??
Senaryo ve oyunculuk bambaşka dallardır.. ve bir senaryo kötüyse kötüdür, oyuncular da aynı şekilde..

Diyebiliriz ki senaryoyu iyi kılmak oyunculara bağlıdır. Hatta film somut hale dökülürken senaryo ve oyuncu bütün olarak ele alınmak zorundadır. Ama somuta dökülmeden önceki aşamada kimse senaryonun şusu kayık, bu tarafı incinmiş demez. Kimse o oyuncu rezalet, yapamaz edemez eleştirisinde bulunmaz.

Sinemaya gidildiğinde vakit geçirmek, film izlemiş olmak için gidiyorsanız elbette böyle bir kıyaslama yaparsınız.. Bu kötü bağlamda söylenmedi , hatta çok normal bir olgu. Ama filmi "film" olarak ele alacaksanız, senaryo ve oyuncuyu ayrı terazilerin farklı kefelerine koymak şart..
Lütfen yanlış anlaşılmasın houseofholy .
*Saklaban*

Küresel sorun aslında uygarlık sorunudur!

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

bloodyhead yazdı:Ne demek şimdi senaryo mu oyunculuk mu???
Hangi festival düzenlendiğinde ödüllerin tek daldan verildiğini gördünüz??
Senaryo ve oyunculuk bambaşka dallardır.. ve bir senaryo kötüyse kötüdür, oyuncular da aynı şekilde..

Diyebiliriz ki senaryoyu iyi kılmak oyunculara bağlıdır. Hatta film somut hale dökülürken senaryo ve oyuncu bütün olarak ele alınmak zorundadır. Ama somuta dökülmeden önceki aşamada kimse senaryonun şusu kayık, bu tarafı incinmiş demez. Kimse o oyuncu rezalet, yapamaz edemez eleştirisinde bulunmaz.

Sinemaya gidildiğinde vakit geçirmek, film izlemiş olmak için gidiyorsanız elbette böyle bir kıyaslama yaparsınız.. Bu kötü bağlamda söylenmedi , hatta çok normal bir olgu. Ama filmi "film" olarak ele alacaksanız, senaryo ve oyuncuyu ayrı terazilerin farklı kefelerine koymak şart..
Şahsi görüşüm böyle bir kıyaslama sevgilisini alıp, "sadece" yiyişmek için filme gitmiş olanlara hitap eder, lütfen yanlış anlaşılmasın houseofholy .
sinemaya kesinlikle eğlence olarak gitmediğim için böyle bir başlık yazdım zaten. senin de dediğin gibi ikisi de bir filmi başarılı yapan unsurlardır ve bazı filmlere oyunculukta ödül verilip bazılarına senaryo dalında ödül veriliyorsa bence böyle bir soru anlamlı..
şarkılarda sözmü yoksa müzikmi diye sorulur.. neden sinemada bütünün bir parçası öne çıkmasın ki??

bloodyhead
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bloodyhead »

Hmm.. Ben yorum yaparken, filmin sıfır noktasını ele almıştım.. Zira sonucunda illa ki ama illa ki biri olacak denilse oyuncular önemlidir derim.

İlgili olduğunu bildiğim için yanlış anlaşılmasın diye yazdım.
Ama her zaman dediğim gibi... Genelleme yapmak iyi değil.. Anladın sen onu.. (;
*Saklaban*

Küresel sorun aslında uygarlık sorunudur!

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

bloodyhead yazdı:Hmm.. Ben yorum yaparken, filmin sıfır noktasını ele almıştım.. Zira sonucunda illa ki ama illa ki biri olacak denilse oyuncular önemlidir derim.

İlgili olduğunu bildiğim için yanlış anlaşılmasın diye yazdım.
Ama her zaman dediğim gibi... Genelleme yapmak iyi değil.. Anladın sen onu.. (;
haklısın aslında ayrım yapmak cidden zor.. en başta dediğim gibi sinema bir bütün ve oyuncular iyi olsa da senaryo kötüyse ya da tam tersi durumda filmden aldığın zevk elbette ki tam olmayacaktır.. ama belki bu iki unsurdan birine biraz daha yakın olmak, bir filmi gerçek anlamda analiz etmemize yardımcı olabilir ve de sinemayı salt seyirlik bir eğlence aracı olmaktan kurtarabilir.

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

kesinlikle senaryo daha önemlidir.oyunculuk onu tamamlar.görüyoruz zaten bir filmde kral gibi oynayıp diğer bir filmde ot gibi kalan oyuncuları.tabi bu benim düşüncem.

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

Bence senaryo. En azından kısa film çekerken öyle oluyor. Bir de senaryosuna bakıp hayran kaldığım film sayısı oyunculuğuna baktığımdan daha fazladır. İkisi de çok önemli sonuçta ama kötü senaryoyla iyi bir oyunuculuk yerine iyi senaryoyla kötü oyunculuğu izlemeyi tercih ederim (tabi oyunculuk çok da kötü olursa hiçbir şekilde izlenmez)
Hem senaryo iyi olmadıktan sonra oyuncu ne kadar iyi olabilir ki ???

Kullanıcı avatarı
simsiyah_85
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen simsiyah_85 »

ya ikisi birbirni tamamlar ki ben ayrıo ayrı değerlendiremiyorum sanırım..
kötü oyunculuğu olan fakat senaryosu sağlam olan bi filmi/diziyi de izlemem bunun tam aksi oyunculuğun iyi olduğu senaryonun kötü olduğu projeyide izlemem..

hoş ben her koşulda televizyon vs izlemeyen bi insanım o ayrı :-D arada istisnalar oluyo ama :D
hayat farkında mısın, anlıyor musun durumu? beni yendiğin an kaybettin sen bu oyunu!

Kullanıcı avatarı
kikirik
Üye
Üye

Mesaj gönderen kikirik »

Senaryo ve oyunculuðun birbirini tamamladýðýný düþünüyorum.....Oyunculuk ne kadar iyi olursa olsun vasat bir senaryoyu çok fazla kurtaramayacaðý düþüncesindeyim ki bunun örnekleri oldukça fazla.....Ýyi oyunluk artý iyi bir senaryo beraberinde çok iyi yapýmlarý getirir.....

Kullanıcı avatarı
lonly
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lonly »

ikiside birbirini tamamlıyor..ama bence senaryo daha önemli...hatta kötü senaryo yüzüden insanları hayal kırıklığına uğran pek çok iyi oyuncu var...benim aklıma gelen hokkabaz filmi...mazhar alanson şahaneydi ama şahsi fikrim senaryo kötüydü...ben o filmden nekdr iyi bir oyunculuk görmüş olsamda tatmin olmuş şekilde çıkmadım

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Senaryoyu tercih ederim.Oyunculuğu ortaya koyan oyuncuların ortaya koyduğu oyunculuğun anlamı senaryonun kalitesinde değil midir zaten?
When you're pushed, killing's as easy as breathing

Kullanıcı avatarı
trabrock
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen trabrock »

nice filmler izledim içinde oyunculuk olmayan nice filmler izledim içinde konu olmayan
YalnızLığı aNLa

Kullanıcı avatarı
doacan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doacan »

sırayla yazıyorum:

1- senaryo
2- yönetmen
3- cast
4-...

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

ben hala oyunculukta ısrar ediyorum.. konusu ne kadar iyi olursa olsun oyuncuyu sevmezsem ya da rolüne yakışmadığımı düşünürsem o filme ısınamıyorum bir türlü. ama al pacino ya da johnny depp hangi filmde oynarsa oynasın sırf onların mükemmel oyunculuklarını görmek için filmi izlerim...

Kullanıcı avatarı
doacan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doacan »

oyuncular;doğar,yaşar,büyür,ölür...

senaryo;sadece doğar,ölümsüzdür.

(oha amma saçmalamışım)

---yani demek istediğim yıllar öncesinden izlediğim bi filmin oyuncularından ziyade,senaryosu aklımda kalır.o filmden bahsederkende x, y z oynuyodu demem,senaryosunu anlatırım genelde.

neyse siz devam edin :-D :oops:

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

tabi bakış açısına göre değişir. ama oyuncuların bazıları da sadece beden olarak yokolur. mesela sinema tarihinde marlyn monroe veya charlie chaplin dönemleri vardır. filmlerini izlemeyenler bile bu oyuncuları bilir.. neyse şahsen oyunculara çok dikkat ederim ve hiç unutmam, bu yüzden oyunculuk çok önemlidir benim açımdan, en az senaryo kadar

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

Ayrım yapmak çok zor ama yine de senaryo derim.
Film izlerken, "şu oyuncu şimdi rolünü nasıl oynayacak diye düşünmem", "şimdi ne olacak", diye düşünürüm.. Bir filme gitmeden önce de kadrosundan çok, senaryosuna, kurgusuna, konusuna bakarım... İyi oyuncu kötü senrayoyu başarılı kılmaz. Sadece filmin adının duyulmasına olanak sağlar. "X filminde Y kişisi çok iyi oynamış" ... şeklinde.. Yani oyuncunun başarısı kendi başarısıdır. Kişisledir. Bunu filme mal edemeyiz. Senaryo iyi olsun veya kötü olsun, oyuncu oynar. Kendi performansını sergiler. Bunun filmle tek alakası oyuncunun rolünü sevmesi, ona ısınması gibi durumlardır... Ama senaryo, filmin ta kendisidir...
Yine de etle tırnak ilişkisini burda da görüyoruz demekteyim..
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
merfee
Üye
Üye

Mesaj gönderen merfee »

kesinlikle oyunculuk... senaryoda çok önemli ama oyuncu rolunu kaptıramassa o senaryonun hiçbi önemi kalmas

Kullanıcı avatarı
hkn_hyk
Üye
Üye

Mesaj gönderen hkn_hyk »

oyunculuk oyunculuk oyunculuk başkada bir şey demiyorumm yani

Kullanıcı avatarı
hkn_hyk
Üye
Üye

Mesaj gönderen hkn_hyk »

haklımıyım sizce ne dersinnizz

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

yönetmen en önemlisi.herşeyi onun bakış açısı şekillendirir.senaryoya sadık kalmak zorunda değildir.yaratıcılığını kullanarak bir sahnede bütün filmin havasını değiştirebilir.oyuncuları da o yönlendirir.bu sahnede partnerine şurada oturup şu şekilde bakacaksın ve ses tonunu şu şekilde ayarlayacaksın der.bu yüzden yönetmen tabir i caizse, filmin yaratıcısı, diğerleri ise araçtır.

Kullanıcı avatarı
hkn_hyk
Üye
Üye

Mesaj gönderen hkn_hyk »

aslındaaa haklısın yaaaa baya bi ciddi konuşutun ama yaniii senden yanayım fakat bidizi olsun bi sinema olsun bi tiyatro olsun hep oyuncu göz önüne çıkar biliyosun yönetmenin adı bi duyuluyo gerisi gelmiyooo

Kullanıcı avatarı
pardus
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen pardus »

bizm okln tiyatrosunda bende varıım ama ne senaryoda nede oyunuclluktaym ben ışık ve sesteydim geri planda olmak insana bi gurur verio :D