Fatih Akın

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Fatih Akın

Mesaj gönderen houseofholy »

"yaşamın kıyısında" adlı filmiyle bu sene almanya adına oscar a aday gösterildi fatih akın ve başarılı çalışmalarıyla bir başlığı hakettiğini düşündüm.. :010

1973 yılında Hamburg’da doğdu. Aynı şehirde “Hochschule für Bildenden Künste”’de (Güzel sanatlar Yüksek Okulu) öğrenim gördü.1995 yılında ilk kısa filmi “Du bist us / Sensin” ile Hamburg’da düzenlenen uluslar arası kısa film festivalinde “seyirci ödülü”nü aldı. İlk uzun metrajlı filmi “Kurz und Schmerzlos / Kısa ve Acısız” (1997) , büyük ilgi gördü. Aralarında Adolf Grimme, Locarno Bronz Leopar ve Bavyera Film Ödülü’nün de bulunduğu dokuz ödül kazandı.

2000 yılında “İm Juli / Temmuzda” ile “Wir haben vergessen zurückzukehren” adlı bir belgesel çekti.2001 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nin seçici kurulunda yer aldı.2002’de çektiği “Solino” senaryosunu kendisinin yazmadığı tek filmiydi. Aynı yıl, o güne kadar yaptığı diğer filmler için “2002 DEFA Genç Yetenekler Ödülü”ne değer bulundu.

“Gegen die Wand / Duvara Karşı” filmiyle Almanya’yı temsilen katıldığı 54. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde hem “Altın Ayı” hem de Sinema Eleştirmenleri Birliği’nin (FIBRESCI) ödülünü aldı. Geçen yıl kendi film şirketi Corazon International’ı kurdu.
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

İstanbul Hatırası (yanlış hatırlamıyorsam) belgesel filmiylede türk müziğine yaptığı katkıyı unutmamak lazım

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

alamanci hem$erim :D...

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

Solino'yu izledim geçenlerde cnbce de. Senaryosunu kendinin yazmadığını bilmiyordum ama gerçekten mutlaka izlenmeli.Müzikleri de bir o kadar hoşuma gitmişti ama hiç bir yerde bulamadım. Konusundan bile Fatih Akın filmi olduğu anlaşılabilir. İtalya'nın bir köyünden Almanya'ya göç eden bir ailenin başından geçenler. İki erkek kardeşin çekişmeleri,kıskançlıkları abartısız bir şekilde anlatılıyor. daha ne denir ki.