Auf der anderen Seite / Yaşamın Kıyısında (2007)

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Auf der anderen Seite / Yaşamın Kıyısında (2007)

Mesaj gönderen bad-dua »

Senaryosu Fatih Akın tarafından yazılan, Yaşamın Kıyısında adlı sinema filmi projesi yine Fatih Akının yönetmenliğinde, Temmuz Ekim 2006 tarihleri arasında, Hamburg, Bremen, Istanbul, Karadeniz Kıyıları ve Trabzonda çekildi. Başrollerini Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Tuncel Kurtiz, Patrycia Ziolkowska, Nursel Köse ve Hanna Schygulla'nın paylaştığı 2007 Cannes Film Festivalinde en iyi senaryo ve özel ekümenik jüri ödülünü kazanan film Türkiye'de 26 Ekim 2007 tarihinde gösterime girecektir.

Emekli dul Ali, fahişe Yeterle karşılaştığında yalnızlığına bir çözüm bulduğunu düşünür. Ali Türkiye doğumlu Yetere aylık belli bir ücret karşılığında kendisiyle kalmasını teklif eder. Alinin oğlu Nejat, babasının bu seçimini onaylamamaktadır. Fakat genç bir Alman Dili Ve Edebiyatı profesörü olan Nejat, Yeterin zorluklarla kazandığı paraları Türkiyede üniversite okuyan kızına gönderdiğini öğrenince ona karşı sıcak duygular beslemeye başlar.

Yeterin ani ölümü baba ve oğulu hem duygusal hem de fiziksel olarak birbirinden daha da uzaklaştırır. Nejat, Yeterin kızı Ayteni bulmak üzere İstanbula doğru yola çıkar. Türkiyede kalmaya karar verir ve ülkesine dönmek isteyen Alman bir kitabevi sahibi ile evleri değiş tokuş yaparlar. Fakat Nejat 20li yaşlarında olan siyasi eylemci Aytenin Türk polisinden kaçarak Almanyaya gitmiş olduğunu bilmemektedir.

Yalnız ve beş kuruşsuz olan Ayten, Alman öğrenci Lotte ile arkadaşlık kurar. Lotte Aytenin güzelliği ve siyasi durumuna karşı kayıtsız kalamaz. Lotte tutucu annesi Susannenın pek hoşnut olmamasına karşın, asi Ayteni evlerinde kalmaya davet eder. Ayten tutuklanır ve aylarca politik sığınma talebinin sonucunu bekler. Talebi reddedildiğinde sınırdışı edilir ve Türkiyede hapse girer. Lotte tüm tutkusuyla herşeyi bırakıp Aytene yardım etmek için Türkiyeye gitmeye karar verir.

Lotte, Ayteni kurtarmanın düşündüğü kolay olmadığının farkına vardığında, otel masrafından kurtulmak için kiralık oda arayışına başlar. Kitabevindeki tesadüfi karşılaşması Nejatla ev arkadaşı olmasıyla sonuçlanır. Trajik bir olay Susanneyı kızının üstlendiği görevi tamamlamak üzere İstanbula getirecektir. Susanne ile geçireceği duygusal anlar Nejatı, herşeyden elini eteğini çekmiş, Karadenizde bir kıyı kasabasında yaşayan babasını aramaya sürükleyecektir.

http://www.yasaminkiyisinda.com/

İzledim ve çok beğendim tavsiye edilir.

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

ui evet bende kesinlikle izleyecem..cok merak ediyorum..

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

şu nurgül yeşilçay karısına gıcıklığımdan izleyesim gelmiyor oynadığı hiçbir filmi ama dişimi sıkıp fatih akın hatrına izlemem gerek :)
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

houseofholy yazdı:şu nurgül yeşilçay karısına gıcıklığımdan izleyesim gelmiyor oynadığı hiçbir filmi ama dişimi sıkıp fatih akın hatrına izlemem gerek :)
o kadini yiyesim geliyo :-D

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

houseofholy yazdı:şu nurgül yeşilçay karısına gıcıklığımdan izleyesim gelmiyor oynadığı hiçbir filmi ama dişimi sıkıp fatih akın hatrına izlemem gerek :)
Altın Portakal'ı Özgü Namal'a kaptırmış :010
Nurgül Yeşilçay'ı esgeçersek bence gayet iyi bir filme benziyor..
Lasciate mi cantare

nickaragu
Üye
Üye

Mesaj gönderen nickaragu »

izlenmesi gerek merakla bekliyorum

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

Bu filmin anlatım şekli diğer Fatih Akın filmlerinden biraz farklı belki daha iyi denilebilir.Politik yönü biraz daha fazla...Nurgül Yeşilçay da fena durmamış ama ben Baki Davrağı çok beğendim

Kullanıcı avatarı
kuchikirukia
Üye
Üye

Mesaj gönderen kuchikirukia »

Fatih Akın'ın en sevemediğim filmi oldu Yaşamın kKıyısında, Nurgül Yeşilçay'ın oyunculuğunu burda beğenmedim açıkçası.

Kullanıcı avatarı
omarylmz
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen omarylmz »

Solino yu tavsiye ederim. en sevdigim fatih akın filmi diyebilirim
the dreams in which im dying are the best ive ever had

Kullanıcı avatarı
MoreThanMost
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen MoreThanMost »

giden arkadaşlar "bişey anlamadık" dediler ama ben izlemedim bişey diyemem :)
Ölümden niye korkayım?
Hiçbir zaman karşılaşmayacağız.
Ben varken ölüm yoktur, o geldiğinde de ben olmayacağım.

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

Gittim, izledim, beğenmekle beğenmemek arasında kaldım :010

Senaryo başarılıydı. Fakat her şey yerli yerine oturmamış gibi bir havası vardı. Nurgul Yeşilçay'ın ağzına İngilizce hiç yakışmıyor, bunu da anlamış oldum. Küfür ettiği sahneler vardı, bu da pek olmamış Nurgül Yeşilçay'a.. Tam olarak konu ne, bunun için bir şey demek zor aslında. Film 3 bölümden oluşuyor. Ve açıkçası 3 bölümde de çıkarabilecek herhangi bir ders bulamadım ben :010
Hiç beklenmedik bir anda bitti film. Hatta filmin sonunda, izlemeye beraber gittiğim arkadaşımla birbirimize dönüp, "Eee, yani?" dedik.. Yani sonuç yok.. Hikayenin nasıl ve ne şekilde bittiği belirsiz... E insan merak ediyor şunu doğru dürüst sonlandırsalarmış ya :P
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
Zifiri
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Zifiri »

gayet hoş, sürükleyici film..

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

filmi çok merak ediyorum.ama nurgül yeşilçaydan nefret ettiğim için gitmeyeceğim.hıhhhh
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

Kullanıcı avatarı
fzyaso
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fzyaso »

Hikayesi neticesinde 1 numara film.

Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen theHeLL »

dün gece izledim ve normal bi psikolojiyle izlenmesi gereken filmlerden..bunalımdayken veya hatundan ayrılmışken ya da fazlaca siyasal muhabbet ettikten sonra kesinlikle izlemeyin bianda deli gibi öfkelenip etrafınızdaki canlı-cansız herşeye zarar verme düşünceleri ip gibi geçiyo beyninizden..ama sonuçta fatih akın filmi olduğu için çoğu filminde izlemiş olduğunuz oyuncuları(özellikle de güven kıraç) gördüğünüzde ne de çok fatih akın filmi izlemişim diyebilir ve ufak bi gülümsemeyle kendi kendinize tepki verebilirsiniz..kesin izleyin ama önce im juli'yi izleyin derim ben
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

Kullanıcı avatarı
VeNuSgRaCe
Üye
Üye

Mesaj gönderen VeNuSgRaCe »

geçen hafta Los Angeles film festivalinde gösterimdeydi. tekrardan izledim, salon da epey doluydu :D