Friedrich Wilhelm Nietzsche

Genel konular
Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

murti yazdı:
endoplazmikjan yazdı:
murti yazdı:

o geyikleri bilioruz:)..hadi nitzsche ensest deil,peki kýz kardeþine aþýk olmasý doru biþey mi?,ögrencisini bilmiorum ama kýz kardeþi olduguna eminim ki ben bunu bide cnbc-e de bi dizide ve yarýndan sonra die bi film vardý orda duydum..2 yerde duydum ve gördüm :)
bi insanýn ensest olup olmamasý bizi hiçi lgilendirmes ve kiþinin görüþleri hakkýnda bilgi sahibi yapmas bisi..konu nitzsche olduðu çin söylüyorum snein zaten 2 taen yanlýþýn var ve 2 yanlýþýn tartýþmayý yaratmýþ...nitzsche kýz kardeþine aþýk ve bunun için ensest diosun...ama yanlýþlarýn zinciri burda baþlýyoo..1-nitzsche kardeþine deil öðrencisi olduðu kendinden 15 yaþ küçük salome adýnda bi kýza aþýk..eer "nitzsche aðladýðýnda" kitabýný okuduysan bunu bilirsin..her yerde duyduðn þeye inanma derim ben... 2.hatan buda yanlýþ bildiðin bilgiyi baþka bi yanlýþ bilgiyle pekiþtirmenden kaynaklanýo.nitzsche senin sölediiin gibi kýz kardeþine aþýk olsaydý bile bu onun ensest bi kiþilik olduunu göstermezdi..ensestlik aile içi cinsel iliþkiidir..ama sen kardeþine aþýkmýþ diosun ... kardeþiyle cinsel iliþkiye girmiþ demiosun bu yüzden eer nitzsche senin sölediiin gibi kýz kardeþine aþýk olmuþ olsa bile bu onun ensest olduunu öngörmez..
Ayrýca nitzsche ensest deil..ama senin sölediin gibi ensest olmuþ olsa bile bu onun fikirleri hakkýnda insanýn aklýnda hiç bi deiþikilik yapmas..yani nitzsche nin fikirlerine saygý duyan birisi nitzsche ensest olsa bile saygý duyar..bilgelik baþka biþi,içgüdüsel þeyler baþka biþi...

benim 2 yanlýþým yok,Nietzsche ögrencisine sadece geçici bi aþk duymuþtur bunu sende biliosun...ben her duyduguma inanmýorum filmlerde söylenio ki aþýk oldugu ok.ensest oldugunu ise sitelerde gezerken kardeþine aþýk ve iliþkide bulundu söyleniordu..ben kþinin görüþlerinde biþi demiorum ben Nietzsche yi adam saymýorum anladýn mý?iletiþim sýkýntýsý çekmeyelim.nNietzsche nin hayraný çýkýcak 90 dakika Nietzsche dieyiip övücek bi de sonuna kardeþine aþýktý dicek tabi demez niee desinki..adam filozf milozof bana göre adam deðil diorum..anlýo msun yoksa hala anlamýo msun?benim yanlýþým yok sadece ortada belgesini bulamadým bi iidiam var .....sen her kitabý oku ona inan ne diim..biri bi gün Nietzsche ensest d,e bi kitap çýkartýr oku aa evet ensestmiþ mi dicen ?okumamktan daha ii bence nese..
Nietzsche nin görüþlerini savunduðumu hiç hatýrlamýyorum..yazdýklarýmý dikkatli okursan öyle biþey yazmadýðýma sende tanýk olcaksýn..bi insanýn kitabýný okumak görüþlerini anlamaya çalýþmak onu sawunduðumuz anlamýna gelmez..savaþa girmeden önce düþmanýnýn herþeyini tanýmlalýsýn,her stratejisini bilmelisinki savaþtan galip ayrýlasýn...
Ayrýca belgesini,kanýtýný bulamadýðýn birþeyin gerçek olduðunu sawunazsýn..Eðer öle olmasa her düþünce doðru olur ve herkes her biþeyi bilir bilmes iddia eder..Bende diyorumki Tayyip Erdoðan eþçinsel..Hani kanýdým,belgem nerde.. ? yok... o zaman iddiamda yok kimse sallamaz çünkü..
Ve sanýrým sinirleniosun tartýþýrken,en azýndan yazýlarýdan böle anlaþýlýo..sadece görüþlerimisi savunuyorus sinirlencek biþi yok..kýrmayalým birbirimizi..relax..
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

veronique yazdı:bazı kesimlerin nietzsche nin ensest oldugunu yazmasının ve adam sayılmamasının sebebi acaba babası rahip olmasına ragmen dini sorgulaması da olabilir mi (kisisel degil tamamen genel bi soru bu)

dini sorgulamasına kimse bişey diyemez,elbet sorgulıcak,kimsede buna bişi demio felsefieci sonuçta,babası zaten Nietzsche 5 6 yaşıdanyken vefat edio bildiğim kadarıyla..onla bi alakası oldugunu sanmıorumda..böle olmasının sebebini annesinin sert tutumu ve teyzelerinin biraz deli olmalarına bağlıolardı ama bence bununlada alaksı yok.Nietzsche nin ki içten bi dürtü olabilir bana görre..adam sayılmaması yazmıo o benim görüşüm:)..

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

murti yazdı:
veronique yazdı:bazı kesimlerin nietzsche nin ensest oldugunu yazmasının ve adam sayılmamasının sebebi acaba babası rahip olmasına ragmen dini sorgulaması da olabilir mi (kisisel degil tamamen genel bi soru bu)

dini sorgulamasına kimse bişey diyemez,elbet sorgulıcak,kimsede buna bişi demio felsefieci sonuçta,babası zaten Nietzsche 5 6 yaşıdanyken vefat edio bildiğim kadarıyla..onla bi alakası oldugunu sanmıorumda..böle olmasının sebebini annesinin sert tutumu ve teyzelerinin biraz deli olmalarına bağlıolardı ama bence bununlada alaksı yok.Nietzsche nin ki içten bi dürtü olabilir bana görre..adam sayılmaması yazmıo o benim görüşüm:)..
genel olarak sevilmemesinin sebebi diyelim adam sayılmaması agır oldu tabi :010
savundugun fikir acısından da onemli bi detay oldugu icin merek ettim ben de sadece

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

veronique yazdı:
murti yazdı:

savundugun fikir acısından da onemli bi detay oldugu icin merek ettim ben de sadece

kimine göre kardeşine aşık oldugu için sevilmeyen ki bunu söleyen ekşisözlükte söylşeyen kişiler var ki bundan dolayı sevmeyenler var,allaha inanmayışı yşne olabilir,bazı görüşlerinini çoğu insana yanlış gelmesi olabilir bide galiba bildiğim kadarıyla ırkçı bi görüşü vardı almanları övüyordu ve hitlerde bu sebeble nietzsche yi seviordu.buda olabilir...bildiklerim bunlar.başka varsa ve yazan olursa sevinirim..

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

murti yazdı:
veronique yazdı:
murti yazdı:

kimine göre kardeşine aşık oldugu için sevilmeyen ki bunu söleyen ekşisözlükte söylşeyen kişiler var ki bundan dolayı sevmeyenler var,allaha inanmayışı yşne olabilir,bazı görüşlerinini çoğu insana yanlış gelmesi olabilir bide galiba bildiğim kadarıyla ırkçı bi görüşü vardı almanları övüyordu ve hitlerde bu sebeble nietzsche yi seviordu.buda olabilir...bildiklerim bunlar.başka varsa ve yazan olursa sevinirim..
eksi sozlugun fazlasıyla icinde olan bi insan olarak ben bile bazı seylerin abartıldıgını ya da yanlıs bilgilerin girildigini soyleyebilirim. daha guvenilir kaynaklarda en azından nietzsche nin hayatında direkt ensest oldugu yazmaz. evet biraz ırkcı bi yaklasımı olabilir, sevmeyen de sevmez tabi ama ensestmis gibi bi dedikodudan (ensest olabilir ama o baska bi konu) dolayı bi insanın yaptıgı felsefeyi silmek yanlıs ama sevmedigin yanları olabilir saygı duymak gerek

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

veronique yazdı:
murti yazdı:
veronique yazdı: genel olarak sevilmemesinin sebebi diyelim adam sayılmaması agır oldu tabi :010

eksi sozlugun fazlasıyla icinde olan bi insan olarak ben bile bazı seylerin abartıldıgını ya da yanlıs bilgilerin girildigini soyleyebilirim. daha guvenilir kaynaklarda en azından nietzsche nin hayatında direkt ensest oldugu yazmaz. evet biraz ırkcı bi yaklasımı olabilir, sevmeyen de sevmez tabi ama ensestmis gibi bi dedikodudan (ensest olabilir ama o baska bi konu) dolayı bi insanın yaptıgı felsefeyi silmek yanlıs ama sevmedigin yanları olabilir saygı duymak gerek

ben şunu sölüorum sabahtan beri nietzsche hakkında objektif bi kitap yazılmadıgını sölüorum..peki yazılsa okusak ,ensest yazsa kitapta kim inanır yada kim inanmaz sor bunu kendine! beni bağlamıo bazı şeylerin dedikodusunu yaptık dielim bunu bi tek ben söylemiorum..yad 3 5 kişi söylemiyor.ben nietzschenin felsefeye kattı şeylere bi lafta söylemiyorum.sadece söylemek istdeğim.bana göre;nietzsche kardeşine aşıktır ve ben bu adamın bu tutumunu sevmiyorum,ve bana göre nietzsche nin delirmesi yalnızlıktan ve sıkılmaktan çok ,kalbinin bir inançla dolmamasıdır..eğer bu kişi çoğu insanın hayatını inançslık yönünü etkiliosa ben bu adamı hiç sevemem,ama görüşüne birşey dedğim yok bensa dece sevmiorum,görüşünü ve kişiliğini...bu kadar..sonuça kimse kimseye saygı duymak zorunda deildir yada görüşlerine..

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

murti yazdı: ben şunu sölüorum sabahtan beri nietzsche hakkında objektif bi kitap yazılmadıgını sölüorum..peki yazılsa okusak ,ensest yazsa kitapta kim inanır yada kim inanmaz sor bunu kendine! beni bağlamıo bazı şeylerin dedikodusunu yaptık dielim bunu bi tek ben söylemiorum..yad 3 5 kişi söylemiyor.ben nietzschenin felsefeye kattı şeylere bi lafta söylemiyorum.sadece söylemek istdeğim.bana göre;nietzsche kardeşine aşıktır ve ben bu adamın bu tutumunu sevmiyorum,ve bana göre nietzsche nin delirmesi yalnızlıktan ve sıkılmaktan çok ,kalbinin bir inançla dolmamasıdır..eğer bu kişi çoğu insanın hayatını inançslık yönünü etkiliosa ben bu adamı hiç sevemem,ama görüşüne birşey dedğim yok bensa dece sevmiorum,görüşünü ve kişiliğini...bu kadar..sonuça kimse kimseye saygı duymak zorunda deildir yada görüşlerine..
haklısın belki de tarafsız bi kaynak yok. ensest olduguna inanadabilirsin onu sevmeyedebilirsin,saygı duyulmalı.. ben sadece nedenini merak etmistim cevabımı da aldım tesekkurler

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

haklısın belki de tarafsız bi kaynak yok. ensest olduguna inanadabilirsin onu sevmeyedebilirsin,saygı duyulmalı.. ben sadece nedenini merak etmistim cevabımı da aldım tesekkurler[/quote]

beni anladığın için saol,anlaşımlak güzel bişi.hitabım sert geldiyse kusura bakma...ki sert konsumadım sadece burdan öle gözüküo :005 ...ama ciddi ve güzel bir kaynak bulursam ki araştırıcam söz,emin olun koyucamda buraya...

Kullanıcı avatarı
Vampiria
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Vampiria »

ensest olduguna daır ortada bı kanıt yok ama ben sevmıyorum cunku alman hayranı bır ınsan dını her fırsatta sorgulamasına ragmen darwınızm ılkelerını ılahı bır dınmıs gıbı benımseyıp her fırsatta dıle getıren ve ruh sağlığı yerınde olmayan bır ınsanın dunyadan ve ınsanlıktan yaptıgı cıkarımların ne kadar dogru ve tarafsız oldugu konusunda suphelıyım ayrıca kendi fikrim ılahı dınlerı onemsemesının nedenlerıde darwının goruslerı ıle tıpatıp cakısıyor yenıden bır kaos ortamı doğması ve ınsanlıgın kurtulus savasını baslatması ıcın eskı alman savas tanrılarına tapılmasını ongoruyor,kı bugun bıle 13 luk 14 luk bebelerın ustune gıydıgı tişortlerde sözleri yazılıyor, belkide artık insanlar için sadece ticari bir kavram...
Ben Kendi Kalbimin Vampiriyim Hiç Bitmeyen Kahkahaları Yüzünden Ayıplanan Gülmeyi Unutmuş Büyük Lanetlilerden Biri...

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

murti yazdı:
veronique yazdı:
murti yazdı:

ben şunu sölüorum sabahtan beri nietzsche hakkında objektif bi kitap yazılmadıgını sölüorum..peki yazılsa okusak ,ensest yazsa kitapta kim inanır yada kim inanmaz sor bunu kendine! beni bağlamıo bazı şeylerin dedikodusunu yaptık dielim bunu bi tek ben söylemiorum..yad 3 5 kişi söylemiyor.ben nietzschenin felsefeye kattı şeylere bi lafta söylemiyorum.sadece söylemek istdeğim.bana göre;nietzsche kardeşine aşıktır ve ben bu adamın bu tutumunu sevmiyorum,ve bana göre nietzsche nin delirmesi yalnızlıktan ve sıkılmaktan çok ,kalbinin bir inançla dolmamasıdır..eğer bu kişi çoğu insanın hayatını inançslık yönünü etkiliosa ben bu adamı hiç sevemem,ama görüşüne birşey dedğim yok bensa dece sevmiorum,görüşünü ve kişiliğini...bu kadar..sonuça kimse kimseye saygı duymak zorunda deildir yada görüşlerine..
arkadaşım merak ettiğin şey niçe nin biyografisiyse sana diyeceğim bir şey yok.adamın bütün hayatına laf atabilirsin.fakat felsefesine gelince biraz düşünmeni öneririm.bu arada niçe nin delirmesi inançsızlıktan dolayı ise dünyanın yüzde yirmi beşi delirmesi lazım.ayrıca inançsız olduğunu düşündüğün insanın yazdığı kitapları biraz kontrol et istersen.belki senden yüz kat fazla din hakkında düşünmüştür yorum yapmıştır.öyle ki kitabının birisinin adı direkt olarak böyle buyurdu Zerdüşt tür.

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lastgasp »

murti yazdı:
NedimYilmaz yazdı:
SamotH yazdı:saçmalıkların insanı...
Bravo bir kalemde silmek buna denir.

Oku, araştır sonra biri gelsin senin eserlerini okumayna biri "saçmalıkların insanı" diyerek eleştirsin. Yazık.

Aforizmalar tavsiye edebileceğim bir kitap.

ensest ve sapık düşünveleri olan adamı nasıl düşünür yapabilirsin ki.. :),aynen saçmalık insanı :)
al benden de o kaddarr:P

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

lastgsp yazdı:
murti yazdı:
NedimYilmaz yazdı: Bravo bir kalemde silmek buna denir.

Oku, araştır sonra biri gelsin senin eserlerini okumayna biri "saçmalıkların insanı" diyerek eleştirsin. Yazık.

Aforizmalar tavsiye edebileceğim bir kitap.

ensest ve sapık düşünveleri olan adamı nasıl düşünür yapabilirsin ki.. :),aynen saçmalık insanı :)
al benden de o kaddarr:P
bu adamın ensest olduğunu hatta sapık olduğunu söylüyorsunuz.kendi yazdığı kitaplarda böyle bir bilgiye siz bizzat rastladınız mı?yoksa işkembeden mi sallıyorsunuz ,yoksa başkalarının fikirlerini mi burada kullanıyorsunuz?bu arada sizin sapıklık anlayışınıza bir gönderme yapmak isterim. nisa nebe . bu ayetlere bakın ve bazı cinsel terimlere göz atın bakalım.sizlere ne kadar sapıkça geliyor merak ediyorum.(ayetler diyanet ten alıntıdır)

Kullanıcı avatarı
fanta
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fanta »

kız kardeşine aşık olan nietzsche deil sigmund freud...

ayrıyeten burda nietzschenn aşk hayatını deil ;felsefesini,kitaplarını tartışıyoruz...
edison bile pişman...

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

morjan yazdı:kız kardeşine aşık olan nietzsche deil sigmund freud...

ayrıyeten burda nietzschenn aşk hayatını deil ;felsefesini,kitaplarını tartışıyoruz...
bizde öyle diyoruz morjan ama bazıları gereksiz bilgilerle olmayacak önyargılara başvuruyor.

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

Edmond yazdı:

bizde öyle diyoruz morjan ama bazıları gereksiz bilgilerle olmayacak önyargılara başvuruyor.

frued annesine aşıktır ve hatta her çocuk annesinden süt emerken kadınlara duydugu cinsel istekten dolayı o işi yapıormuş baksen :),kardeşine deişl annesine aşık morjan :) ,edmon bak,ben niçenin felsefesine bişid dediğim yok,sadece ensest ve sapık odlugunu sölüorum,işkenbeden dolma sözlerlede sölemiorum,niçe kitabında ben ensestim yazmaz herhalde :D..nese..

Kullanıcı avatarı
fanta
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fanta »

murti yazdı:
Edmond yazdı:

frued annesine aşıktır ve hatta her çocuk annesinden süt emerken kadınlara duydugu cinsel istekten dolayı o işi yapıormuş baksen :),kardeşine deişl annesine aşık morjan :) ,edmon bak,ben niçenin felsefesine bişid dediğim yok,sadece ensest ve sapık odlugunu sölüorum,işkenbeden dolma sözlerlede sölemiorum,niçe kitabında ben ensestim yazmaz herhalde :D..nese..
tamam annesine aşık,ama 8 adet kardeşinden birine de aşık....
En son fanta tarafından 30 Ağu 2006 18:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
edison bile pişman...

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

morjan yazdı:
murti yazdı:
Edmond yazdı:bizde öyle diyoruz morjan ama bazıları gereksiz bilgilerle olmayacak önyargılara başvuruyor.

hayır freud kız kardeşine aşık

tmm morjan ii biliosun galiba uzun zamandır freud hakkında kimseyle konusmadım unutmuş olabilirim..ama ben annesine aşık odlugnu annesine cinsel yönde istek duydugunu ve bi gece freud un rüya görüp,kendi yorumunca annesine aşık oldugunu hatırlıorum bi kitabına göz atmıştım...ve çoğu hastasına da ensest teşhisi koydugunu hatırlıorum..nese konumuz freud deil...ben niçenin ensest oldugugnu düşünüorum,bugun bi arkadaşıma sordum kendisi bu konularla ilgilenen bana dedi;niçenin ensest oldugu hakkınd sölentiler var dedi ama kesinleşmiş birşey yok dedi..ki kendisi niçenin görüşlerini beğenen bir kişi...öle yani..

Kullanıcı avatarı
fanta
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fanta »

yaaa nietzshce kız kardeşinden nefret edio..nasıl kız kardeşine aşık olabilir ki?nietzschenin nazi yanlısı gösterilmesine kız kardeşi sebep olmuştur...nietzschenin yazılarını deiştrmştr çünkü...ayrıca kız kardeşi nietzschenn düşmanı olan foersterle ewlendkten soora nietzsche ije nefret etmştr kardeşinden....hatta nietzschenn öldü ewde kız kardeşi adolf hitleri ağırlamıştır..hatta ve hatta kardeşi yahudi düşmanı olan kocasının yazdıı bi yazıyı okumştr hitlere....
edison bile pişman...

Kullanıcı avatarı
fridakahlo
Üye
Üye

Mesaj gönderen fridakahlo »

Nietszche öldü (Tanrı)

Tanrı öldü (Nietszche

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

inançlara saygısız bir herif..
bende bu herife zerre kadar saygı duymuyorum..
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

ben inananlara saygı duyuyorum .bu herife çok daha fazla saygı duyuyorum.

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

herkesin fikrine saygý duyarým .. niçeyide okudum anlamaya çalýþtým .. irdeledikçe daa farklý düþünceler çýkýo ... mesela nice tanrý öldü derken Tanrý yok demio sadece insanlar üstleþti yani üstinsanlar oldu insanlar tanrýlaþtý dio..ama tabiki görüþlerini savunmuyorum..
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

nihilist bir filozoftur. asla benimsemem fikirlerini,dünyadan kopuk yaşamıştır(gerçi çoğu filozof böyledir ama bu biraz farklı işte). çok ütopik bence düşünceleri
ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

endoplazmikjan yazdı:herkesin fikrine saygı duyarım .. niçeyide okudum anlamaya çalıştım .. irdeledikçe daa farklı düşünceler çıkıo ... mesela nice tanrı öldü derken Tanrı yok demio sadece insanlar üstleşti yani üstinsanlar oldu insanlar tanrılaştı dio..ama tabiki görüşlerini savunmuyorum..
evet tanrı öldü kısmı herkes tarafından yanlış anlaşılıyor.aslında tanrı öldü derken ,onun katilini sorguluyor.ona göre tanrı nın katili bizleriz.evet, bir tanrı var ama onu öldürmekte pek gecikmediğimizi söylüyor.elbette gerçekleri sindirmek çok zaman alır.zaten kendiside benim yazdıkları sadece gelecektekiler anlar diye belirtiyor.sanırım yavaş yavaş bir şeyler anlamaya başladı :)

Kullanıcı avatarı
ex
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ex »

yazık oldu Nietszche ye hayatı boyunca çeşitli hastalıklarla uğraştığı gibi bir de ırkçı kız kardeşinin kurbanı oldu...kız kardeşinin Nietszche nin eserlerinin bir kısmını değiştirip bir kısmını ise yaktığını biliyormuydunuz....daha sonra aslına uygun olarak Nietszche uzmanı adını hatırlayamadığım bi adam tarafından düzeltilmişti......

ve tanrı öldü kelimsinin anlamı ise artık insanların tanrıya ihtiyaç duymayacaklarıdır...çünkü insan artık eski cılız yaratığın ötesinde tanrılaşmıştır.....belkide alakasız gelicek ama yapay zeka filminin aslında ilham kaynağıdır bu söz...çünkü insanlar robotlara sorgulama yeteneğini verdikten sonra yok oluyorlar...ve geriye sadece robotlar kalıyo...insanda bi bakıma robotların tanrısı olmuş oluyor...falanda filan....
insanlık, okadar hızlı büyüyordu ki ; Tanrıyla boy ölçüşmeye kalkıştı ve Tanrı ; çocuklarından utandı... Önce yağmurla yıkadı pisliklerinden arıttı sonra güneşinde yaktı maskelerini çıkarttı ve yer yü