Friedrich Wilhelm Nietzsche

Genel konular
Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

dini önemsiz gören bu şahıs belkide din üzerine en çok yorum yapanlardan birisidir.kuru kuru inanmayı seçmediğinden dolayı saygı duymak lazım.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

morjan yazdı:god is dead...
nietzche

nietzche is dead...
GOD
:010 ...
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

NedimYilmaz yazdı:
SamotH yazdı:saçmalıkların insanı...
Bravo bir kalemde silmek buna denir.

Oku, araştır sonra biri gelsin senin eserlerini okumayna biri "saçmalıkların insanı" diyerek eleştirsin. Yazık.

Aforizmalar tavsiye edebileceğim bir kitap.

ensest ve sapık düşünveleri olan adamı nasıl düşünür yapabilirsin ki.. :),aynen saçmalık insanı :)

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

murti yazdı:
NedimYilmaz yazdı:
SamotH yazdı:saçmalıkların insanı...
Bravo bir kalemde silmek buna denir.

Oku, araştır sonra biri gelsin senin eserlerini okumayna biri "saçmalıkların insanı" diyerek eleştirsin. Yazık.

ensest ve sapık düşünveleri olan adamı nasıl düşünür yapabilirsin ki.. :),aynen saçmalık insanı :)
ensest demek?nereden çıkardın bunu?yoksa adem ile havva dan gelen bir istek midir içinde?

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

Edmond yazdı:
murti yazdı:
NedimYilmaz yazdı: Bravo bir kalemde silmek buna denir.

ensest demek?nereden çıkardın bunu?yoksa adem ile havva dan gelen bir istek midir içinde?

nerden çıkardın deilkardeşine aşık olan bi adamdı ii bilmen lazım senin madem hayranısın :).anlamadığım hz. adem ve hz. havva yı nie katıosun ki bu işe?

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

murti yazdı:
Edmond yazdı:
murti yazdı:

nerden çıkardın deilkardeşine aşık olan bi adamdı ii bilmen lazım senin madem hayranısın :).anlamadığım hz. adem ve hz. havva yı nie katıosun ki bu işe?
birincisi kardeşine aşık olması ensest olduğunu göstermez.(ki doğtru olduğu konusunda delillerin yok)ensestliği belden aşşağı mı düşünmek gerekir.adem ile havva konusuna gelince.bu eveynlerin ilk çocuğu olduğunda kiminle ilişkiye girip çoluk çocuk sahibi olmuştur.o açıdan eklemek istedim.

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

Edmond yazdı:
murti yazdı:
Edmond yazdı:ensest demek?nereden çıkardın bunu?yoksa adem ile havva dan gelen bir istek midir içinde?

birincisi kardeşine aşık olması ensest olduğunu göstermez.(ki doğtru olduğu konusunda delillerin yok)ensestliği belden aşşağı mı düşünmek gerekir.adem ile havva konusuna gelince.bu eveynlerin ilk çocuğu olduğunda kiminle ilişkiye girip çoluk çocuk sahibi olmuştur.o açıdan eklemek istedim.

peki ne oldugunu gösterir?ensestlik belden aşşağıdır aynen:) anlamını ii bil bence..adem ve havva konusuna gelirsek;ilk olan çocuklar bunu yapmak zorundaydı.biyolojidede gen frekansını azaltma vardır.en uzak olanları çiftleştirmek,adem ve havva çocukları ve onların çocuklarının en uzak olanları evlendirildi..anlayabiliosun umarım..ve orda sapıkça bir iş yok ve sadece insanlığın bugune gelmesi onların sayesindedir.

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

murti yazdı:
Edmond yazdı:
murti yazdı:

peki ne oldugunu gösterir?ensestlik belden aşşağıdır aynen:) anlamını ii bil bence..adem ve havva konusuna gelirsek;ilk olan çocuklar bunu yapmak zorundaydı.biyolojidede gen frekansını azaltma vardır.en uzak olanları çiftleştirmek,adem ve havva çocukları ve onların çocuklarının en uzak olanları evlendirildi..anlayabiliosun umarım..ve orda sapıkça bir iş yok ve sadece insanlığın bugune gelmesi onların sayesindedir.
sanırım söylemeyi unuttum(fikrine saygı duymakla birlikte)adem ile havva bence amipten öteye geçemez.ayrıca senin anlattığın ne olursa olsun.adem ile havvanın çocukları ensest ilişikiye maruz kalmışlardır.bunun biyolojik ve fiziksel açıklamaları olamaz.öyle diyorsun ki;çocukalrı bunu yapmak zorundaymış?ileride yasaklanacak bir olayı neden o gün yapmak mecburiyetinde bırakılarak yaratılsınlar ki?bu sorulara ayrıca cevap verrebilirsin fakat hala nietzschenin ensest olduğunu ispatlamış değpilsin.?bir ikincisi de nietzsche nin sapık ve ya ensest olması hayatta var olabilecek bazı gerçekleri bilmesine nasıl bir engel teşkil ediyor anlamış değilim?

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

Edmond yazdı:
murti yazdı:
Edmond yazdı:birincisi kardeşine aşık olması ensest olduğunu göstermez.(ki doğtru olduğu konusunda delillerin yok)ensestliği belden aşşağı mı düşünmek gerekir.adem ile havva konusuna gelince.bu eveynlerin ilk çocuğu olduğunda kiminle ilişkiye girip çoluk çocuk sahibi olmuştur.o açıdan eklemek istedim.

sanırım söylemeyi unuttum(fikrine saygı duymakla birlikte)adem ile havva bence amipten öteye geçemez.ayrıca senin anlattığın ne olursa olsun.adem ile havvanın çocukları ensest ilişikiye maruz kalmışlardır.bunun biyolojik ve fiziksel açıklamaları olamaz.öyle diyorsun ki;çocukalrı bunu yapmak zorundaymış?ileride yasaklanacak bir olayı neden o gün yapmak mecburiyetinde bırakılarak yaratılsınlar ki?bu sorulara ayrıca cevap verrebilirsin fakat hala nietzschenin ensest olduğunu ispatlamış değpilsin.?bir ikincisi de nietzsche nin sapık ve ya ensest olması hayatta var olabilecek bazı gerçekleri bilmesine nasıl bir engel teşkil ediyor anlamış değilim?

bende şunu sorarım amipten öteye geç bakalım...ikincisi adem ve havvanın dönemindew bir sürü insan olsaydı emin ol kardeşler bu işi yapmazdı,sen olaya dini açıdan bakamadıgın için bazı şeyleri anlamıosun(yanlış anlama hakaret deil),bende bazı şeler senin bakış açından bakamadığım için seni anlayamıorum.ben bu kişini ensest oldugunu ispatlamak zorunda deilim ve diorum ki madem bu kişinin hayranı gibi gözüküosun bunu seninde bilmen gerekio die düşünüorum.....ben nietzsche nin yalanlar söylediğini iddia etmiorum sadece bana göre kardeşine aşık olan bi adamdan hayır gelmez die düşünüorum....

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

murti yazdı:
Edmond yazdı:
murti yazdı:

bende şunu sorarım amipten öteye geç bakalım...ikincisi adem ve havvanın dönemindew bir sürü insan olsaydı emin ol kardeşler bu işi yapmazdı,sen olaya dini açıdan bakamadıgın için bazı şeyleri anlamıosun(yanlış anlama hakaret deil),bende bazı şeler senin bakış açından bakamadığım için seni anlayamıorum.ben bu kişini ensest oldugunu ispatlamak zorunda deilim ve diorum ki madem bu kişinin hayranı gibi gözüküosun bunu seninde bilmen gerekio die düşünüorum.....ben nietzsche nin yalanlar söylediğini iddia etmiorum sadece bana göre kardeşine aşık olan bi adamdan hayır gelmez die düşünüorum....
bu senin şahsi fikrinmiş gibi gösteriyorsun fakat adama b*k atmana gerek yok.sadece sevmem ilgilenmem demen gerekli.ayrıca din konusunda seninle her konuda tartışmaya hazırım.eminim din hakkında kafana takılan bir konu yoktur,nedense hepiniz her şeyi bilirmiş gibi kabullenmeyi kendi kendinize salık verirsiniz.doğmatik nedir acaba:)

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

Edmond yazdı:
murti yazdı:
Edmond yazdı:sanırım söylemeyi unuttum(fikrine saygı duymakla birlikte)adem ile havva bence amipten öteye geçemez.ayrıca senin anlattığın ne olursa olsun.adem ile havvanın çocukları ensest ilişikiye maruz kalmışlardır.bunun biyolojik ve fiziksel açıklamaları olamaz.öyle diyorsun ki;çocukalrı bunu yapmak zorundaymış?ileride yasaklanacak bir olayı neden o gün yapmak mecburiyetinde bırakılarak yaratılsınlar ki?bu sorulara ayrıca cevap verrebilirsin fakat hala nietzschenin ensest olduğunu ispatlamış değpilsin.?bir ikincisi de nietzsche nin sapık ve ya ensest olması hayatta var olabilecek bazı gerçekleri bilmesine nasıl bir engel teşkil ediyor anlamış değilim?

bu senin şahsi fikrinmiş gibi gösteriyorsun fakat adama b*k atmana gerek yok.sadece sevmem ilgilenmem demen gerekli.ayrıca din konusunda seninle her konuda tartışmaya hazırım.eminim din hakkında kafana takılan bir konu yoktur,nedense hepiniz her şeyi bilirmiş gibi kabull
enmeyi kendi kendinize salık verirsiniz.doğmatik nedir acaba:)

nedense hepimiz dimi ,genellemeye bak :),nerden biliosun benim onlarla aynı oldugumu bazı kişilerle aynı oldugumu allah mısın sen?nesin?, nitzsche denen basit adamı koruyan mısın?din hakkında ne biliosun benle tartışcan?bana doğmatik nedir acaba dien bi adamgelmiş bana saygı duyuyomuş baksen ,ayak üstü laf koy he ,bilmem ben sana daha demin bilimle bişi açıkladım diimi bunu doğmatik bilgi kakbul ediosan sen o zmn very doğmatiksin ne diim..:) amipten öteye geçemezmiş :) hadi ya peki amip nereye geçcek,onu yaratan kim.sen diceksin allah ı yaratan kim öyleyse dimi.. san abişi sölimmi insanların duyguları boşboşuna yaratılmamıştır sen bunu anca ne zmn manevi şeleri hissetmeye başladğın zaman allahınv arlığını hissedebilirsin.kendini sadece maddeye bağlamak da ne kdaar doru bilinmez.doğmatik şimdi nedir ii anladın mı bakalım? :)

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

murti yazdı:
Edmond yazdı:
murti yazdı:
bu senin şahsi fikrinmiş gibi gösteriyorsun fakat adama b*k atmana gerek yok.sadece sevmem ilgilenmem demen gerekli.ayrıca din konusunda seninle her konuda tartışmaya hazırım.eminim din hakkında kafana takılan bir konu yoktur,nedense hepiniz her şeyi bilirmiş gibi kabull
enmeyi kendi kendinize salık verirsiniz.doğmatik nedir acaba:)

nedense hepimiz dimi ,genellemeye bak :),nerden biliosun benim onlarla aynı oldugumu bazı kişilerle aynı oldugumu allah mısın sen?nesin?, nitzsche denen basit adamı koruyan mısın?din hakkında ne biliosun benle tartışcan?bana doğmatik nedir acaba dien bi adamgelmiş bana saygı duyuyomuş baksen ,ayak üstü laf koy he ,bilmem ben sana daha demin bilimle bişi açıkladım diimi bunu doğmatik bilgi kakbul ediosan sen o zmn very doğmatiksin ne diim..:) amipten öteye geçemezmiş :) hadi ya peki amip nereye geçcek,onu yaratan kim.sen diceksin allah ı yaratan kim öyleyse dimi.. san abişi sölimmi insanların duyguları boşboşuna yaratılmamıştır sen bunu anca ne zmn manevi şeleri hissetmeye başladğın zaman allahınv arlığını hissedebilirsin.kendini sadece maddeye bağlamak da ne kdaar doru bilinmez.doğmatik şimdi nedir ii anladın mı bakalım? :)
soruların ve kendine verdiğin cevaplar gösteriyor ki ;basitleşmeye başlamışsın.eminim,bundan beş altı mesaj sonra bana küfretmemek için kendini zor tutarsın.unutma ki her şeye cevap vermek zorunda değilsin.''haklı değilsin,ama sana cevap vermek istemiyorum ''dersin ve seni saygıyla gönderirirm.doğmatikliğijnin üzerine yıkabilecek olan basitlik bundan öteye geçemez zaten.saygı duymam bundandır.din konusuna gelecek olursak.açıkça senin inandığın şeye kafa tutuyorum .inandığın şeye saygı duymak başka bir şey benim sana düello teklif etmem başka bir şeydir.gecenin bu saattinde sadece önüme gelen birine kafa tutmak istediğimi farz et ve kendini ispat etmeye çalış.madem havva ile adem hikayesi seni kendine inandırmış ,bburada bizimle paylaşacak şeylerin olmalı?yanılmıyorsam adem ile havva hikayesi kuran da vardı?

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

diyorum ki su tartısmaya ozel mesajdan devma etseniz?
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

jonnathan yazdı:diyorum ki su tartısmaya ozel mesajdan devma etseniz?
afedersin jonathan.arkadaş yanlış noktadan giriş yaptı uyarmak istedim.

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Edmond yazdı:
farkettim,guzel baslamıs,kotu bitmis...sorun cozulduyse konuya devam savasmadan :010

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

Edmond yazdı:

uyarmak sana kalmadıki:)..nese jonathan bunu sölemend rahat edemzdim rahatım şimdi..saygılar :)

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

ya aslýnda böyle bi tartýþmayý bu forumda görmek acaip hoþuma gitti..müzikten baþka þeylerde bilinip konuþulomuþ meðer...

yukardaki tartýþamýnýn bikaç yerinde girmek istiorum olaya..nietzsche nin kýz kardeþine aþýk olduðu için ensest bi kiþilikolduðu söylenmiþþ...burda 2 yanlýþ var.

1.cisi ensest demek aile içi cinsel iliþki demektir...yani bi abinin kýz kardeþine aþýk olmasý ensestlik deildir..

- baba ensest ne demek?
- sus da yalamaya devam et!

bu geyiði hiçmi duymadýnýz yahu ?

kýz- bu iþi babamdan daha iyi yapýyorsun..
erkek- evet annem de öyle söylüyor!!

bunudamý duymadýnýs ? artýk anlamýþsýnýzdýr ensest nedir...

bknz size ensest bi aile :Ahmet Altan,Mehmet Altan :)

2.cisi nietzsche kýz kardeþine deil kendisinden 15 yaþ küçük öðrencisi öðrencisi Salome'ye aþýktý...

yanlýþlarý düzeltelim..
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

endoplazmikjan yazdı:ya aslında böyle bi tartışmayı bu forumda görmek acaip hoşuma gitti..müzikten başka şeylerde bilinip konuşulomuş meğer...

yukardaki tartışamının bikaç yerinde girmek istiorum olaya..nietzsche nin kız kardeşine aşık olduğu için ensest bi kişilikolduğu söylenmişş...burda 2 yanlış var.

1.cisi ensest demek aile içi cinsel ilişki demektir...yani bi abinin kız kardeşine aşık olması ensestlik deildir..

- baba ensest ne demek?

bu geyiği hiçmi duymadınız yahu ?

kız- bu işi babamdan daha iyi yapıyorsun..

bunudamı duymadınıs ? artık anlamışsınızdır ensest nedir...

2.cisi nietzsche kız kardeşine deil kendisinden 15 yaş küçük öğrencisi öğrencisi Salome'ye aşıktı...

yanlışları düzeltelim..

o geyikleri bilioruz:)..hadi nitzsche ensest deil,peki kız kardeşine aşık olması doru bişey mi?,ögrencisini bilmiorum ama kız kardeşi olduguna eminim ki ben bunu bide cnbc-e de bi dizide ve yarından sonra die bi film vardı orda duydum..2 yerde duydum ve gördüm :)

Kullanıcı avatarı
3291
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 3291 »

bildiim kadarýyla kardeþine aþýk deil. kardeþi çok tutucu we hep onu yönlendiriyo die biliorum..

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

bana gore ensest olması ya da olmaması isin magazinsel boyutu...birinin ozel hayatındaki tercihler,onun degersiz oldugunu gostermek icin bana gore olcut degildir...

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

sana göre ölçüt değil bana göre ölçüt,kiömine göre mükemmel birisi bana göre basit bi kişilk.

yukarda ögrencisine aşık dendi o aşkı 2 sene sürdü ve sonra bi üniversiteye çağrıldı ve o aşkı bitmişti..bir sitede okudum kaynak 90 dakikada netzche die bir kitap..Nietzsche nin kardeşine aşık odluu ile ilgili belge bulamasamda ekşisözlük ve google da aradğınızda siteler Nietzsche
nin kız kardeşine aşık oldugu ve ilişki yaşadıgını söleyenler var...

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

murti yazdı:sana göre ölçüt değil bana göre ölçüt,kiömine göre mükemmel birisi bana göre basit bi kişilk.
o zaman oscar wilde'ı da gay diye edebiyat kitaplarından cıkartalım...

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

murti yazdı:
endoplazmikjan yazdı:ya aslýnda böyle bi tartýþmayý bu forumda görmek acaip hoþuma gitti..müzikten baþka þeylerde bilinip konuþulomuþ meðer...

yukardaki tartýþamýnýn bikaç yerinde girmek istiorum olaya..nietzsche nin kýz kardeþine aþýk olduðu için ensest bi kiþilikolduðu söylenmiþþ...burda 2 yanlýþ var.

1.cisi ensest demek aile içi cinsel iliþki demektir...yani bi abinin kýz kardeþine aþýk olmasý ensestlik deildir..

- baba ensest ne demek?

bu geyiði hiçmi duymadýnýz yahu ?

kýz- bu iþi babamdan daha iyi yapýyorsun..

bunudamý duymadýnýs ? artýk anlamýþsýnýzdýr ensest nedir...

2.cisi nietzsche kýz kardeþine deil kendisinden 15 yaþ küçük öðrencisi öðrencisi Salome'ye aþýktý...

yanlýþlarý düzeltelim..

o geyikleri bilioruz:)..hadi nitzsche ensest deil,peki kýz kardeþine aþýk olmasý doru biþey mi?,ögrencisini bilmiorum ama kýz kardeþi olduguna eminim ki ben bunu bide cnbc-e de bi dizide ve yarýndan sonra die bi film vardý orda duydum..2 yerde duydum ve gördüm :)
bi insanýn ensest olup olmamasý bizi hiçi lgilendirmes ve kiþinin görüþleri hakkýnda bilgi sahibi yapmas bisi..konu nitzsche olduðu çin söylüyorum snein zaten 2 taen yanlýþýn var ve 2 yanlýþýn tartýþmayý yaratmýþ...nitzsche kýz kardeþine aþýk ve bunun için ensest diosun...ama yanlýþlarýn zinciri burda baþlýyoo..1-nitzsche kardeþine deil öðrencisi olduðu kendinden 15 yaþ küçük salome adýnda bi kýza aþýk..eer "nitzsche aðladýðýnda" kitabýný okuduysan bunu bilirsin..her yerde duyduðn þeye inanma derim ben... 2.hatan buda yanlýþ bildiðin bilgiyi baþka bi yanlýþ bilgiyle pekiþtirmenden kaynaklanýo.nitzsche senin sölediiin gibi kýz kardeþine aþýk olsaydý bile bu onun ensest bi kiþilik olduunu göstermezdi..ensestlik aile içi cinsel iliþkiidir..ama sen kardeþine aþýkmýþ diosun ... kardeþiyle cinsel iliþkiye girmiþ demiosun bu yüzden eer nitzsche senin sölediiin gibi kýz kardeþine aþýk olmuþ olsa bile bu onun ensest olduunu öngörmez..
Ayrýca nitzsche ensest deil..ama senin sölediin gibi ensest olmuþ olsa bile bu onun fikirleri hakkýnda insanýn aklýnda hiç bi deiþikilik yapmas..yani nitzsche nin fikirlerine saygý duyan birisi nitzsche ensest olsa bile saygý duyar..bilgelik baþka biþi,içgüdüsel þeyler baþka biþi...
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

endoplazmikjan yazdı:
murti yazdı:
endoplazmikjan yazdı:ya aslında böyle bi tartışmayı bu forumda görmek acaip hoşuma gitti..müzikten başka şeylerde bilinip konuşulomuş meğer...

yukardaki tartışamının bikaç yerinde girmek istiorum olaya..nietzsche nin kız kardeşine aşık olduğu için ensest bi kişilikolduğu söylenmişş...burda 2 yanlış var.

1.cisi ensest demek aile içi cinsel ilişki demektir...yani bi abinin kız kardeşine aşık olması ensestlik deildir..

- baba ensest ne demek?

bu geyiği hiçmi duymadınız yahu ?

kız- bu işi babamdan daha iyi yapıyorsun..

bunudamı duymadınıs ? artık anlamışsınızdır ensest nedir...

2.cisi nietzsche kız kardeşine deil kendisinden 15 yaş küçük öğrencisi öğrencisi Salome'ye aşıktı...

yanlışları düzeltelim..

o geyikleri bilioruz:)..hadi nitzsche ensest deil,peki kız kardeşine aşık olması doru bişey mi?,ögrencisini bilmiorum ama kız kardeşi olduguna eminim ki ben bunu bide cnbc-e de bi dizide ve yarından sonra die bi film vardı orda duydum..2 yerde duydum ve gördüm :)
bi insanın ensest olup olmaması bizi hiçi lgilendirmes ve kişinin görüşleri hakkında bilgi sahibi yapmas bisi..konu nitzsche olduğu çin söylüyorum snein zaten 2 taen yanlışın var ve 2 yanlışın tartışmayı yaratmış...nitzsche kız kardeşine aşık ve bunun için ensest diosun...ama yanlışların zinciri burda başlıyoo..1-nitzsche kardeşine deil öğrencisi olduğu kendinden 15 yaş küçük salome adında bi kıza aşık..eer "nitzsche ağladığında" kitabını okuduysan bunu bilirsin..her yerde duyduğn şeye inanma derim ben... 2.hatan buda yanlış bildiğin bilgiyi başka bi yanlış bilgiyle pekiştirmenden kaynaklanıo.nitzsche senin sölediiin gibi kız kardeşine aşık olsaydı bile bu onun ensest bi kişilik olduunu göstermezdi..ensestlik aile içi cinsel ilişkiidir..ama sen kardeşine aşıkmış diosun ... kardeşiyle cinsel ilişkiye girmiş demiosun bu yüzden eer nitzsche senin sölediiin gibi kız kardeşine aşık olmuş olsa bile bu onun ensest olduunu öngörmez..
Ayrıca nitzsche ensest deil..ama senin sölediin gibi ensest olmuş olsa bile bu onun fikirleri hakkında insanın aklında hiç bi deişikilik yapmas..yani nitzsche nin fikirlerine saygı duyan birisi nitzsche ensest olsa bile saygı duyar..bilgelik başka bişi,içgüdüsel şeyler başka bişi...

benim 2 yanlışım yok,Nietzsche ögrencisine sadece geçici bi aşk duymuştur bunu sende biliosun...ben her duyduguma inanmıorum filmlerde söylenio ki aşık oldugu ok.ensest oldugunu ise sitelerde gezerken kardeşine aşık ve ilişkide bulundu söyleniordu..ben kşinin görüşlerinde bişi demiorum ben Nietzsche yi adam saymıorum anladın mı?iletişim sıkıntısı çekmeyelim.nNietzsche nin hayranı çıkıcak 90 dakika Nietzsche dieyiip övücek bi de sonuna kardeşine aşıktı dicek tabi demez niee desinki..adam filozf milozof bana göre adam değil diorum..anlıo msun yoksa hala anlamıo msun?benim yanlışım yok sadece ortada belgesini bulamadım bi iidiam var .....sen her kitabı oku ona inan ne diim..biri bi gün Nietzsche ensest d,e bi kitap çıkartır oku aa evet ensestmiş mi dicen ?okumamktan daha ii bence nese..

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

bazı kesimlerin nietzsche nin ensest oldugunu yazmasının ve adam sayılmamasının sebebi acaba babası rahip olmasına ragmen dini sorgulaması da olabilir mi (kisisel degil tamamen genel bi soru bu)