Kuantum

Genel konular
Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Kuantum

Mesaj gönderen Edmond »

kuantum ya da kuantum fiziği nedir ?ne kadar işe yarar,hangi işlerde işe yarar? vs ...vs...

Kuantum mekaniği, teorik fiziğin temel dallarından olup atom ve atomaltı seviyelerde klasik mekanik ve klasik elektromanyetizmin yerini almıştır. Genel görelik kuramı ile birlikte modern fiziğin yapı taşlarındandır.

Quantum (Latince: "ne kadar") terimi, teorinin belirli fiziksel nicelikler için kullandığı kesikli birimlere gönderme yapar. Kuantum mekaniğinin temelleri 20.yy'ın ilk yarısında Max Planck, Albert Einstein, Niels Bohr, Werner Heisenberg, Erwin Schrödinger, Max Born, John von Neumann, Paul Dirac, Wolfgang Pauli gibi bilim adamlarınca atılmıştır. Bugün de halen teorinin bazı temel yönleri üzerinde çalışılmaktadır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kuantum_fizi%C4%9Fi
http://www.kuantumdusunce.com/
http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal ... Fizigi.htm

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

bu mantıkla çalışan bi işlemci yapılmış diye duymuştum.amerikanlar yapmış.. ışığı saklamışlar galiba. (aynalarla bunu bende yaparım demeyin) ama piyasaya sürüleceğini sanmıyorum çünkü o işlemcilerle her istediğimiz anında olacak.. yavaş-hızlı işlemci ayırımını ortadan kaldıracak bişi. pazarda bu kadar amerikan firması varken bunun piyasaya sürülmesi beklenemez de zaten.

Kullanıcı avatarı
Eric_DRAVEN
Üye
Üye
İletişim:

Re: Kuantum

Mesaj gönderen Eric_DRAVEN »

Edmond yazdı:kuantum ya da kuantum fiziği nedir ?ne kadar işe yarar,hangi işlerde işe yarar? vs ...vs...

Kuantum mekaniği, teorik fiziğin temel dallarından olup atom ve atomaltı seviyelerde klasik mekanik ve klasik elektromanyetizmin yerini almıştır. Genel görelik kuramı ile birlikte modern fiziğin yapı taşlarındandır.

Quantum (Latince: "ne kadar") terimi, teorinin belirli fiziksel nicelikler için kullandığı kesikli birimlere gönderme yapar. Kuantum mekaniğinin temelleri 20.yy'ın ilk yarısında Max Planck, Albert Einstein, Niels Bohr, Werner Heisenberg, Erwin Schrödinger, Max Born, John von Neumann, Paul Dirac, Wolfgang Pauli gibi bilim adamlarınca atılmıştır. Bugün de halen teorinin bazı temel yönleri üzerinde çalışılmaktadır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kuantum_fizi%C4%9Fi
http://www.kuantumdusunce.com/
http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal ... Fizigi.htm
Quantum = parçacık demek...

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

2 dakka da yazılacka kadar basit bişi değildir bence ünide 2 sene bunu görüolar yaw :D

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

adı bile güzell :P :-D

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

aklıma kimya geliyor.. :010
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

ulen hiç mi bir şey bilmiyorsunuz_? :023 :016 :010

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen hi_fi_girl »

Edmond yazdı:ulen hiç mi bir şey bilmiyorsunuz_? :023 :016 :010
bilmiyorum bilen bir arkadas kısaca anlatırsa cok memnun olurum yoksa bi saat google de uğras filan zor...

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

bir saat markası diolar ekşisozlükte :D....

formüle döküorum;

q = h.v

q (energy of a quantum joules-j)

h (planks constant,6.626 x 10 (-34) j/sec)

v (frequency)
valla tamamen ekşisözlükten alıntıdır arkadaşlar....öss ye haızlranırken görmüştüm am ben bunu?varmı öss ye hazırlanan arkadaşlar bilen varsa aççıklasınlar :D

Kullanıcı avatarı
ccns
Üye
Üye

Mesaj gönderen ccns »

sunu biliyorum eger çözülürse zamanı ele geçirebileceğiz... ışınlanma gibi...

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

ölümsüzlük gibi insanoğlunun bitmek tükenmek bilmeyen isteklerinden, hayallerinden biri. amaç zamanı kontrol edebilmek, geçmişe geleceğe yolculuk yapmak, hatta zamanı durdurmak ve hiç yokolmamak. ancak nafile dünyada ABD gibi baş belası varken kuantum bile kurtaramaz insanoğlunu.
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

Kullanıcı avatarı
lie_earth
Üye
Üye

Mesaj gönderen lie_earth »

ben kuantum fiziði hakkýnda biþeyler duymuþtum. ne kadar doðru bilmiyorum ama buraya yaziim.
kuantým fiziði fizik kanunlarýndan çok farklý.kuantým fiziðine göre aslýnda insanlar birbirlerine dokunmadýklarý halde dokunduklarýný hissediyolarmýþ.yani mesela birine dokunduðumuzda aslýnda dokunmuyomuþuz..
walla pek biþey anlayamadým ama bana bi arkadaþm anlatmýþtý. onlarýn fizik hocalarý sürekli kuantum fiziðinden bahsediyomuþ.böyle söylemiþti.

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

kuantumla ilgili okuduğum bişey vardı.bi madde aynı anda 2 yer de bulunabilirmiş...
bide zaman konusundan bahsetmiş bi kaç arkadaş.ben çok severim.zamanı durdurmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.ya da geriye gitmenin.ama ileriye gitmek mantıklı gelmişti.aslında hepimiz de gidiyoruz galiba.olasılıksız diye bi kitap okumuştum.orda dejavuyu düşüncenin ışık hızında giden yegane şey olduğuyla ve bu sayede uyurken zamanın ötesine geçip geleceği görmenin mümkün olmasıyla açıklıyodu.zamanında cinler gösteriyo demişlerdi...o da olabilir :P
everybody knows what the blues is all about ;
it's a pain you can't live with
it's a woman you can't live without...