Birþey tanrý istediði içinmi ahlakidir,yoksa ahlaki...

Genel konular
Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Birþey tanrý istediði içinmi ahlakidir,yoksa ahlaki...

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

Birþey Tanrý istediði içinmi ahlakidir yoksa ahlaki olduðu içinmi Tanrý yapýlmasýný ister...

bu soruyu dün gece çok düþündüm kendimle çeliþtim farklý cevaplar verdim..hala düþnüyorum tam anlamýyla bi karar veremiorum..2 cevapta çýkmaz sokak gibi geliio..

Sizce , birþey Tanrý istediði içinmi ahlakidir yoksa ahlaki olduðu içinmi Tanrý yapýlmasýný ister...?
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

Kullanıcı avatarı
eveline
Üye
Üye

Mesaj gönderen eveline »

tanrı zaten ahlaki olmayan bırseyın yapılmasını ıstemez.zaten ahlaki kavramlar vardır.allaha ınanmayanlarda ahlakı kavramların varoldugunu bılırler.bu yuzden tanrı ıstedıgı ıcın ahlakı bana bıraz uzak geldı.

Kullanıcı avatarı
Vampiria
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Vampiria »

Evet bencede tanrıyla bı alakası yok sonucta ınanmayan ınsanlarda yasamak ıcın belırlı ahlak kurallarına uymak zorundalar o zaman bır nevı sıstem ahlak kurallarını duzenlıyor dıyebılırz bence.
Ben Kendi Kalbimin Vampiriyim Hiç Bitmeyen Kahkahaları Yüzünden Ayıplanan Gülmeyi Unutmuş Büyük Lanetlilerden Biri...

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

yani þöle biþimi oluo...Ahlaki olan zaten ahlakidir tanrýyla bi ilgisi yoktur..Ahlaki olduðunu tanrýda bildiði için bunu ister..o zaman Ahlaki yargýlar Tanrýnýn geliþiminde olamyan þeyler olmuþ olur..peki bu tanrýnýn yüceliðini kýsýtlamazmý sizce?Tanrý herþeyi yapan yaratan düzenleyen deðilmidir ? bi þeyin ahlaki olup olmamasý nasýl Tanrýnýn kontrolü altýnda olmadan geliþebillir ? yani sölediin gibi sistem bunu düzenleseydi çýplak dolaþmayý ahlaki biþey olarak karþýlasaydý Allahtta bunu ahlaki bi yargý olarakmý görcekti ... bence sölediim gibi bu görüþ tanrýnýn yüceliðini kýsýtlar...

Kullanıcı avatarı
eveline
Üye
Üye

Mesaj gönderen eveline »

aslında tek taraflı degıl!butun kurallar ahlaki kavramlar bırseylerden dolayı çıkmış.bunda hem tanrının etkısı hem ınsanların etkısı var.mesela çıplaklıgı ornek vermıssn.eger ınsanlar dunyanın varolusundan berı bır takım terbıyeszlıklerde bulunmasaydı belkıde sadece kısın gıyınecektık aslında bunu ahlakı dusunmemek lazım cunku ben ılk ınsanların bunun ıcın gıyındıklerını,ahlak ıcın gıyındıklerını sanmıorm bence hava sartlarından,cevre sartlarından.pekı alkol müslümanlıgın ılk zamanında yasak degılmıs(dını bır kıtabın yalancısıyım) dinimizde neden suan yasak bılıormsn?yıne ınsanların sapıtmasından dolayı bunun gıbı bırsey ınsanlar kendı ahlakını kendı belırlıyor bence!

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

eveline yazdı:aslýnda tek taraflý degýl!butun kurallar ahlaki kavramlar býrseylerden dolayý çýkmýþ.bunda hem tanrýnýn etkýsý hem ýnsanlarýn etkýsý var.mesela çýplaklýgý ornek vermýssn.eger ýnsanlar dunyanýn varolusundan berý býr takým terbýyeszlýklerde bulunmasaydý belkýde sadece kýsýn gýyýnecektýk aslýnda bunu ahlaký dusunmemek lazým cunku ben ýlk ýnsanlarýn bunun ýcýn gýyýndýklerýný,ahlak ýcýn gýyýndýklerýný sanmýorm bence hava sartlarýndan,cevre sartlarýndan.peký alkol müslümanlýgýn ýlk zamanýnda yasak degýlmýs(dýný býr kýtabýn yalancýsýyým) dinimizde neden suan yasak býlýormsn?yýne ýnsanlarýn sapýtmasýndan dolayý bunun gýbý býrsey ýnsanlar kendý ahlakýný kendý belýrlýyor bence!
tmm doðru sölüosun aslýnda..iradeyle,yaþanan olaylarla ahlaki kurallar çýkmýþ ortaya..yani Ahlaki kurallarý Allah deil insanlar yaratmýþ oluo o zaman..benide düþündüren bu iþte..Tanrýnýn müdahelesi olmadan Ahlaki kurallarýn geliþmesi bana garip gelio...Belki biras dogmatik düþünüyorum ama bence ahlaki kurallarý Tanrý belirledi..Eðer bize mahrem yerlerinizi örtün demese bu asla olmýycaktý . . ya da buna benzer þeyler. . . ya da herhangi bir ahlak kuralýnýn aksinin yapýlmasýný söleseydi Tanrý o þekilde kabul görülcekti bizim tarafýmýzdan ve o þekilde yapýlcaktý .. Ama o zamanda din ve mantýk ters düþücekti..

Kullanıcı avatarı
fanta
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fanta »

temel ahlak kurallarını tanrı koymuştur bence...yalan söylememek gibi...ama yere tükürmemek gibi ahlak kuralları da toplumun eseridir...
edison bile pişman...

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lastgasp »

2. si... hiç bi din 1. yi istemez bence .. cünkü ahlaki olmayan bişiyi isteyen din saygı görmez

ysseulb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ysseulb »

bu tür kavramlar ve kurallar tamamen insanlar tarafından oluşturulmuş şeylerdir ..düzeni saglamak için...

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

bu konu hakkýnda Ölü Filozoflar Kahvesi(Vittiorio Hösle) isimli kitpata çok güzel bi konuþma geçio..

"birþey Tanrý istediði içinmi ahlakidir yoksa ahlaki olduðu içinmi Tanrý yapýlmasýný ister...?"

--"Tanrý Zaten ancak ahlaki olaný isteyebilir"

"Ama o zaman ahlaki olan,tanrý'nýn iradesinden baðýmsýz hale gelir.böylece Tanrýnýn gücünü zayýflatmýþ olursun"

--"ama sýrf Tanrý istiyor diye bir þey iyi olsaydý, o zaman tanrýnýn emrettiði kötü bir þey de iyi olurdu."

Mantýk-Din çeliþkisi ...

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

"iyi ve kötü tanrının önyargılarıdır.".ben bu cümleyi severim.şöyle ki; insanoğlu var olduğundan beri her şeyi yaratıcıya bağlar.o her şeyi bilir, o yarattı, o yaptı, o etti, ona dua etmeliyiz, adaklar adamalıyız vs vs..şimdi şöyle bir örnek verelim,.Bir japon firması yeni bir robot üretsin.bu robotun en büyük özelliği değişik kombinasyonlarla(insan aklının anlayamayacağı karmaşık kombinasyonlarla) kendini geliştirebilir olması.yani japonlar bu adama su içmeyi öğretiyor ama su içtikten sonra teşşekkür etmeyi öğretmiyorlar.robot geliştirilebilir olduğu için bu özelliği bulabiliyor.bu yeni hareket insan üretiminin dışında yepyeni bir hareket olduğu için üretici bu hareketten tam sorumlu sayılamaz.fakat bu robotu keşfeden bir insan.ama tanrının sıfatları arasında, her şeyi bilmek,görmek gibi kavramlar var ki, robotu eğer tanrı yaratmış olsaydı bütün her şeyinden tanrı sorumlu olurdu.olayın özüne geri dönersek ahlaki kavramlar insanoğlunun ihtiyaçlarına göre sıralanmış olsada yaratıcı (dinlere göre konuşuyorum) bunların asıl sorumlusudur.o yüzden yaratıcının üstünlüğü ebediyen kendine çelişir.

Kullanıcı avatarı
MuHoS
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MuHoS »

Birşey Tanrı istediği içinmi ahlakidir yoksa ahlaki olduğu içinmi Tanrı yapılmasını ister... zaten ikiside aynı kapıya çıkıoo dinin temelinde bu vardır insanları kendilerine ve diğer bireylere karşı bi sorumluluk sahibidr bu sorumlulukta belirli kurallar çercevesindedir bunlara uymak zorundayız,eğer bişey ahlaki olduğu için tanrı yapılmasını ister ve bunuda tanrı istediği için bizim için ahlaki bi davrnıştır
Nerden Bilirdim HaYatın Önce SınAv Yapıp SoNra Ders Verdiğni...

Kullanıcı avatarı
Darkfuneral
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Darkfuneral »

Konuyu biraz dışarı doğru kaydırmak isterim açıkçası..
Ahlaki değerlerden bahsedersek hmm.. acaba neden bir bayan sokağa üstsüz yada bir erkek sokağa anadan doğma çıktığında ahlak dışı olarak görülür yani bu gibi mahrem yerlerinin aleni gösterilmesinin yanlış olduğunu bize yani insan ırkına kim öğretti yada kim yasakladı?
All mankind loves a lover.

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

DaRKFuNeRaL yazdı:Konuyu biraz dýþarý doðru kaydýrmak isterim açýkçasý..
Ahlaki deðerlerden bahsedersek hmm.. acaba neden bir bayan sokaða üstsüz yada bir erkek sokaða anadan doðma çýktýðýnda ahlak dýþý olarak görülür yani bu gibi mahrem yerlerinin aleni gösterilmesinin yanlýþ olduðunu bize yani insan ýrkýna kim öðretti yada kim yasakladý?
iþte bu benim merak konum...eðer Tanrý demiþse bunlar ahlaki deðildir diye o zaman ahlaki kurallarý Tanrý çizmiþ olur ... ama eer bu zaten ahlaki bi kural olduðu için Tanrý bunu sölediyse o zaman ahlaki yargýlar Tanrýnýn iradesinden dýþarý çýkar buda Tanrýnýn yüceliðini kýsýtlar..
Bence Allah ahlaki kurallarý düzenlememeiþtir bunlar sisteme baðlý olarak kendini beliirleyen kurallardýr ...Allah "örtünün demiþtir" burdan kastý bence mahrem yerleridir ve bu sistem deiþtikçe kendini deiþtirmiþtir...

Kullanıcı avatarı
dev!l_O_
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dev!l_O_ »

şebo ablamız demişki= ne ahlak ne de sewgi gökten dünyaya indi!insanlık istedi keşfetti hepsini!..
ahlak konusu bazı toplumlarda kişiden kişiye değişir ama bazı toplumlarda da toplum belirler,kısaca ahlak her ortama zaman wsws.. göre şekllenebilr...

Kullanıcı avatarı
balgam
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen balgam »

aslıdna şöle bişi var herkesin ahlak deerleri kendine..farklı dinlerin..farklı kültürlerin..doprular tektir ama ahlak bunun dışında bişi..sana göre kısa etek ahlaksızlık bana göre normal..bu durumda insanların oluşumyla birlikte irtakım(fakrlılık gösterir herkste)kurallar ve birtakım doğrular belirlenir..tanrıda bunu hmayesi altına alarak yüceleştirir..(:bnm fikrim bu :D
"Angelo rotto//psykhe"::Ho affrontato quando lo avete lasciato...

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

dev!l_O_ yazdı:þebo ablamýz demiþki= ne ahlak ne de sewgi gökten dünyaya indi!insanlýk istedi keþfetti hepsini!..
ahlak konusu bazý toplumlarda kiþiden kiþiye deðiþir ama bazý toplumlarda da toplum belirler,kýsaca ahlak her ortama zaman wsws.. göre þekllenebilr...
þebo dediyse doðrudur ((::
balgam yazdı:aslýdna þöle biþi var herkesin ahlak deerleri kendine..farklý dinlerin..farklý kültürlerin..doprular tektir ama ahlak bunun dýþýnda biþi..sana göre kýsa etek ahlaksýzlýk bana göre normal..bu durumda insanlarýn oluþumyla birlikte irtakým(fakrlýlýk gösterir herkste)kurallar ve birtakým doðrular belirlenir..tanrýda bunu hmayesi altýna alarak yüceleþtirir..(:bnm fikrim bu :D
sölediinn doru aslýnda..eeer bu kültürden kültüre toplumdan topluma göre deiþiosa ve Allah için doðru 1 se topluma göre deiþmesse sölediin tam anlamýyla doru oluo .. Ahlak kurallarý toplumun geliþimine göre deiþio..

Kullanıcı avatarı
balgam
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen balgam »

endoplazmikjan yazdı:
dev!l_O_ yazdı:şebo ablamız demişki= ne ahlak ne de sewgi gökten dünyaya indi!insanlık istedi keşfetti hepsini!..
ahlak konusu bazı toplumlarda kişiden kişiye değişir ama bazı toplumlarda da toplum belirler,kısaca ahlak her ortama zaman wsws.. göre şekllenebilr...
şebo dediyse doğrudur ((::
balgam yazdı:aslıdna şöle bişi var herkesin ahlak deerleri kendine..farklı dinlerin..farklı kültürlerin..doprular tektir ama ahlak bunun dışında bişi..sana göre kısa etek ahlaksızlık bana göre normal..bu durumda insanların oluşumyla birlikte irtakım(fakrlılık gösterir herkste)kurallar ve birtakım doğrular belirlenir..tanrıda bunu hmayesi altına alarak yüceleştirir..(:bnm fikrim bu :D
sölediinn doru aslında..eeer bu kültürden kültüre toplumdan topluma göre deişiosa ve Allah için doğru 1 se topluma göre deişmesse sölediin tam anlamıyla doru oluo .. Ahlak kuralları toplumun gelişimine göre deişio..
tabiki toplumlarda sabit kalan şeyler etik deerlerdir..ahlak diil..bu yüzden kültürler varya..bu yüzden bi istanbulla 1 diyarbakır karşılaştırılınca farklı şeyler çıkıyor ortaya..
"Angelo rotto//psykhe"::Ho affrontato quando lo avete lasciato...

Kullanıcı avatarı
rue_metal
Üye
Üye

Mesaj gönderen rue_metal »

ahlaki olan şeyler zaten yararımıza olan şeylerdir tanrıda yararımıza olan şeyleri yapmaızı ister öyle olmasa zaten bizi yaratmazdı heralde
**_a7x_**

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

endoplazmikjan yazdı:
DaRKFuNeRaL yazdı:Konuyu biraz dışarı doğru kaydırmak isterim açıkçası..
Ahlaki değerlerden bahsedersek hmm.. acaba neden bir bayan sokağa üstsüz yada bir erkek sokağa anadan doğma çıktığında ahlak dışı olarak görülür yani bu gibi mahrem yerlerinin aleni gösterilmesinin yanlış olduğunu bize yani insan ırkına kim öğretti yada kim yasakladı?
işte bu benim merak konum...eğer Tanrı demişse bunlar ahlaki değildir diye o zaman ahlaki kuralları Tanrı çizmiş olur ... ama eer bu zaten ahlaki bi kural olduğu için Tanrı bunu sölediyse o zaman ahlaki yargılar Tanrının iradesinden dışarı çıkar buda Tanrının yüceliğini kısıtlar..
Bence Allah ahlaki kuralları düzenlememeiştir bunlar sisteme bağlı olarak kendini beliirleyen kurallardır ...Allah "örtünün demiştir" burdan kastı bence mahrem yerleridir ve bu sistem deiştikçe kendini deiştirmiştir...

ahlaki degrleri insanlar belirler demekle tanrının yuceligi arasındaki bagı kuramadım....
bikere ahlakii degerler toplumdan topluma degir yany aynı dine inanıpta ahlakii degerleri farklı olan toplumlarda coktur.
buyuzdendir kiii ahlaki degerlerin tanrıyla bi alakası yoktur insanlar belirler..

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

ahlaki değerleri toplum belirler...
her toplumun ahlaki değerleri bir yere kadar farklıdır

Kullanıcı avatarı
ozgeste
Üye
Üye

Mesaj gönderen ozgeste »

ahlak bireyin ahlakı olduğu zaman değerlidir. tanrının ya da toplumun yarattığı ahlak normatif olup sadece yaptırım ve korkularla bir güç oluşturur. birey sadece uymak zorunda olduğunu hissettiği için bu değerlere tutunur ve bu kurallar statik bir özelliğe sahip oldukları için çağın ihtiyaçlarına da cevap vermezler. bu yüzden toplum ya da din ahlakı yerine bireyin kendisinin oluşturduğu ahlak ve bu ahlakı içsellestirmesi yapacağı en mantıkllı davranıştır

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen hi_fi_girl »

:-D o kadar kafam karıştı ki yazacağım şeyleri karıştırdım kafamda cevap yaz butonuna basana kadar. ama şunu bilmek lazım.. Allah bize doğru yolu da yanlış yolu da gösterdi önümüzde uzanmış gidiyor .. bu yollardan herhangi birinde ilerlerken bize verilen iradeyle kendi kurallarımızı ve ahlaki değerlerimizi keşfedip belirler ve bir süre sonra bunları "ahlaki değer" olarak meşru biçimde açıklarız bu galiba.. söylicem şey.. saçmaladıysam özür dilerim :006

Kullanıcı avatarı
addo
Üye
Üye

Mesaj gönderen addo »

.ahlaki degerler kişiye göre degişir.tanrının koydugu ahlaki kurallarla kişilerin uyduğu ahlaki kurallar herzamn birbirini tutmuyo............
bildigim birşey warsa hiç birşey bilmedigimdir.....

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

yumurtamı tavuktan çıkar,tavuk mu yumurtadan çıkar?

bence ikiside aynı kapıya çıkar...
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...