Siz “Kelebek Etkisi” nedir, bilir misiniz?

Genel konular
dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Siz “Kelebek Etkisi” nedir, bilir misiniz?

Mesaj gönderen dead_or_alive »

Kelebek etkisi düşüncesiyle ilgili yarı şaka yarı ciddi olarak verilen örnekte; “Bugün Pekin’de kanatlarını çırpan bir kelebeğin havada oluşturduğu dalgalar, gelecek ay New York’ta fırtına oluşturabilir”, denilir. Yani, yapılan en küçük eylem ya da alınan en küçük karar hayatımızın ya da başkalarının hayatlarının gidişatını önemli bir şekilde etkileyebilir.

Iki adam dusunun…Biri Taksimden Eminonune dogru hareket eden bir taksici. Taksici trafikle hareket ediyor. Bazen hizlanip bazen yavasliyor. Bir yerde durup martilara bakiyor. Yoldan gecen birini izliyor. Eminonundeki adam Iskelelere dogru ilerliyor. Durup bir vitrindeki giysilere bakiyor. Tutup bir sigara yakmaya calisiyor. Ruzgarda sonuyor. Bir iki defa deniyor. Yururken ayakkabisina bir tas giriyor. Tutup onu cikartiyor. Sonra yolun kenarinda akli birseye takiliyor. Karsiya gecmeye calisirken Taksimden gelen taksici adama vuruyor.Ve oracikta oluyor…. Ucan bir marti, trafikteki hiz, bir sigaranin yanmayan kibriti, ayakkabiya kacan tas..onemsiz hicbirsey yoktur bu kainatta…”

Yani tarihte tesadufen olan bir olay –kelebek etkisi- cok onemli sonuclara sebep olmustur.Bir su damlası bazen düzenli olarak damlar, bazen düzensiz; bir sıvının hareketi hem türbülanslıdır hem değil; kalbimiz düzenli olarak atar ama bazen çarpıntı yapar; hava sıcak ya da soğuk eser. Nerede karşımıza kaotik görünen bir hareket çıksa –ve aslında her tarafımız onunla doludur– bu harekete sıkı bir bilimsel bakış açısıyla yaklaşma çabası genellikle çok nadir olmaktadır.
Amerikalı meteoroloji uzmanı Ed Lorenz'in bilgisayar simülasyonlu hava tahminlerinde dikkate değer bir gelişme keşfetmişti. Simülasyonlarından biri, nonlineer ilişkiler içeren on iki değişkene bağlıydı. Eğer simülasyon bir öncekinin başlangıç değerlerinden yalnızca çok küçük farklılıklar –bir değer setinde altı ondalık basamağa kadar değerler varken diğerinde üç ondalık basamağa kadar değerlerin olması gibi farklılıklar– taşıyan yeni değerlerle yeniden başlatılırsa, bilgisayarın ilk durumdakinden çılgınca sapan farklı “hava durumları” ürettiğini bulmuştu. Çok küçük bir pertürbasyonun beklenebilir olduğu bir noktada, kısa bir fark edilebilir benzerlik döneminden hemen sonra bütünüyle farklı bir desen oluşuyordu.
Bunun anlamı şudur, karmaşık, nonlineer bir sistemde, girdilerdeki küçük bir değişiklik çıktılarda devasa değişiklikler üretebilir. Lorenz’in bilgisayar dünyasında, bu durum, dünyanın bir tarafında kanatlarını çırpan bir kelebeğin, dünyanın başka bir tarafında bir kasırgaya yol açmasına denk düşüyordu. Buradan çıkarılabilecek sonuç şudur: hava durumunu belirleyecek kuvvetler ve süreçler bu kadar karmaşık olduğuna göre, önümüzdeki kısa zaman diliminin ötesinde bir hava tahmini asla yapılamaz. Gerçekte, dünyadaki en büyük hava tahmin bilgisayarı olan Avrupa Orta-vadeli Hava Tahmini Merkezindeki bilgisayar saniyede 400 milyon hesaplama yapabilir. Bu bilgisayar dünyanın her tarafından her gün 100 milyon farklı hava ölçümü almakta ve on günlük bir tahmin yapabilmek için kesintisiz üç saat boyunca bu verileri işlemektedir. Yine de iki ya da üç günün ötesinde yapılan tahminler spekülatiftir, altı ya da yedi günü aşan tahminler ise hiçbir değer taşımaz. O halde kaos teorisi, karmaşık nonlineer sistemlerin öngörülebilirliğine belli sınırlar koyar.

Yapilan herseyin sonsuz evrende bir etkisi vardir. Yaptiginiz hersey onemlidir. eskilerin deyisi ile : “Bir civi bir nal , bir nal bir at, bir at bir suvari, bir suvari bir bolugu, bir boluk bir ulkeyi kurtarir.”

Kullanıcı avatarı
miri
Üye
Üye

Mesaj gönderen miri »

hem korkunç hem olağanüstü bi şey aslında insan yaptığı herşeyi acaba ne sonuç doğurcak gibi düşünmeye başlıo
...We don't have a choice... But we still have a voice....

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

hep bunu düşünmüşümdür.bence çok ilginç ya.eğer o an küçük bir hareket yapmasan başka birşeyin olmasına engel olacaksın falan filan..sağol yazı için.
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

Kullanıcı avatarı
bLiNd_
Üye
Üye

Mesaj gönderen bLiNd_ »

bunu 'kelebek etkisi' filmini izlemeden önce araştırmıştım. gerçekten ilginç
yazı için teşekkürler. sonuna kadar okudum :010

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen hi_fi_girl »

bence bu kadar ciddiye almayın git gide manyaklaşabilirsiniz
düşünsenize
"alkışlama abi bişi olabilir.. biri ölebilir"
"üfff leme ya arkadaşım dünyanın öbür ucunda kasırga mı çıkarmak istiyorsun"
saçma bence
daha önemli sorunlarımız var onlara eğilelim gençler olarak bunlar boş şeyler bence

Kullanıcı avatarı
Adortice
Üye
Üye

Mesaj gönderen Adortice »

hi_fi_girl yazdı:bence bu kadar ciddiye almayın git gide manyaklaşabilirsiniz
düşünsenize
saçma bence
daha önemli sorunlarımız var onlara eğilelim gençler olarak bunlar boş şeyler bence
manyaklaşmak mı..
--Adortice--..Tebten gelen kutsal ruh..

alezya
Üye
Üye

Mesaj gönderen alezya »

bilmezmiyiz yaw ama tek bildiim şey filmidir ki 10 kere seyrettim o kadar :-D

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

düşünsenize
saçma bence
adam kaç yıl uğraşmış bunu ortaya koymuş sen nin yaptıına bakk :P ..aaa ayıp ayıp :lol

ters999
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ters999 »

çok uç olmasa da etkisi olduguna inanıyorm..

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

çok mantıksız bence çünkü bi olay ın pozitif veya negativ sonuç doğuracağını bilemessin bazen.

Kullanıcı avatarı
Ned_Kelly
Üye
Üye

Mesaj gönderen Ned_Kelly »

evet...üzerinde bol geyik yapılabilecek bir konuymuş...
bu sabah y....k var istanbulda...

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

dead_or_alive yazdı:
düşünsenize
saçma bence
adam kaç yıl uğraşmış bunu ortaya koymuş sen nin yaptıına bakk :P ..aaa ayıp ayıp :lol
harbiden ayıp yaptığım bilip bilmeden konuştum özür diliyorum sizden arkadaslar pek tarzım değildir bilmediğim konularda konuşmak ama!!! özürrr :oops:

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

hi_fi_girl yazdı:
dead_or_alive yazdı:
düşünsenize
saçma bence
harbiden ayıp yaptığım bilip bilmeden konuştum özür diliyorum sizden arkadaslar pek tarzım değildir bilmediğim konularda konuşmak ama!!! özürrr :oops:
yani bi de benm yaptııma bak..hesaplarıma göre gamze ye, aldıım cipsden vermessem zincirleme gidiyoooooorrrr gidiyooooorrr annemim ölümüne kadar..o yüzden gamze den hiç cipsimi esirgemiorm :P

gamze ye cips vermessem annem ölürr--yuhh denilecek kadar var benmki de- :lol

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

dead_or_alive yazdı:
hi_fi_girl yazdı:
dead_or_alive yazdı: adam kaç yıl uğraşmış bunu ortaya koymuş sen nin yaptıına bakk :P ..aaa ayıp ayıp :lol
yani bi de benm yaptııma bak..hesaplarıma göre gamze ye, aldıım cipsden vermessem zincirleme gidiyoooooorrrr gidiyooooorrr annemim ölümüne kadar..o yüzden gamze den hiç cipsimi esirgemiorm :P

gamze ye cips vermessem annem ölürr--yuhh denilecek kadar var benmki de- :lol
+sonsuz

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

hi_fi_girl yazdı:
dead_or_alive yazdı:
hi_fi_girl yazdı: harbiden ayıp yaptığım bilip bilmeden konuştum özür diliyorum sizden arkadaslar pek tarzım değildir bilmediğim konularda konuşmak ama!!! özürrr :
yani bi de benm yaptııma bak..hesaplarıma göre gamze ye, aldıım cipsden vermessem zincirleme gidiyoooooorrrr gidiyooooorrr annemim ölümüne kadar..o yüzden gamze den hiç cipsimi esirgemiorm

gamze ye cips vermessem annem ölürr--yuhh denilecek kadar var benmki de-
+sonsuz
o yuhh bölümü için tamam :tamam

Kullanıcı avatarı
st_anger_07
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen st_anger_07 »

fırtına cıkması için kelebek etkisine gerek yok

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

st_anger_07 yazdı:fırtına cıkması için kelebek etkisine gerek yok

ewt yok ama sadece bir neden olabilir
En son dead_or_alive tarafından 13 Ara 2006 20:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Hayatta herşeyin bir nedeni olduğu, hiçbirşeyin kendiliğinden yoktan olmadığı, olması için birşeylere ihtiyaç duyduğudur bu.
When you're pushed, killing's as easy as breathing

Doomah
Üye
Üye

Mesaj gönderen Doomah »

Toplumda insanlar bu filme bir anlam veremezler, saçma gelir onlara. Aptal film vb laflar söylerler. Fakat hiçbir zaman filmin içinde yatan felsefeyi anlayamamışlardır.
I cant live anymore..

Kullanıcı avatarı
issirganotununissirmiyani
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen issirganotununissirmiyani »

bazen yıllar önce yaptıgın ufak bir olayın sonradan sana büyük bir olay olarak geldigini görebiliyorsan kelebek etkisine inanırsın şahsen ben bu teoreme inanıyorum ve insanın kendi kaderini çizdigini düşünüyorum
issirganotununissirmiyani ''değişim başladı anı yaşa'' vodafone gibi oldu behh

Kullanıcı avatarı
addo
Üye
Üye

Mesaj gönderen addo »

hayatta hiç bişeyin tesadüf olmadıgı ve herşeyin bir nedene baglı oldugunu gösterir bu ........
bildigim birşey warsa hiç birşey bilmedigimdir.....

Kullanıcı avatarı
misa
Üye
Üye

Mesaj gönderen misa »

evt herşeyin bir nedeni vardır ama bunu abartmamakta gerekir bence çünkü sonradan eğer bunu yapmasaydım şimdi böle olmıcaktı keşke bunu yapmasaydım gibi insanda pişmanlıklar yaratıyo sonuçta...
diyelim çok sevdiğin biri öldü düşündün durdun sen bişeyi yapmasaydın onun ölümü belki gerçekleşmicekti böle bi ömür geçermi bide filmdeki gibi de halledemicene göre:)

mesela eğer arkadaşıma bişi sölemek için(ne oldunu unuttum)sağıma dönmeseydim o bageti kafama yemicektim :P :-D
Önce çizene kadar öleceksin sonra ölene kadar çizeceksin... #buvons mon ami #

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

başlığı görünce Babel filmi geldi aklıma. japonun biri Fasa gidiyor orda bir köylüye tüfek hediye ediyor. köylü tüfeği başka birine satıyor, sattığı adamın çocukları bu tüfekle amerikalı bir turist kafilesinden bir kadını kazara vuruyor. amerikalı çiftin çocuklarının bakıcısı gelişen olaylardan sonra sınırdışı ediliyor.. birbirini hiç görmemiş belki de hiç görmeyecek olan insanların yaptıkları hayatlarını değiştiriyor. mümkün olmayan hiçbir şey yok hayatta.
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

houseofholy yazdı:başlığı görünce Babel filmi geldi aklıma. japonun biri Fasa gidiyor orda bir köylüye tüfek hediye ediyor. köylü tüfeği başka birine satıyor, sattığı adamın çocukları bu tüfekle amerikalı bir turist kafilesinden bir kadını kazara vuruyor. amerikalı çiftin çocuklarının bakıcısı gelişen olaylardan sonra sınırdışı ediliyor.. birbirini hiç görmemiş belki de hiç görmeyecek olan insanların yaptıkları hayatlarını değiştiriyor. mümkün olmayan hiçbir şey yok hayatta.
yaf sur daha izleyemedim zaten..brad pitt in en ii filmlerinden olacak gibi, neyse..eevt aslında çok benziyor..bi çıldırış, bi son durak, bi kelebek etkisi bi de babil =)

Kullanıcı avatarı
queer
Üye
Üye

Mesaj gönderen queer »

kelebek etkisi çok güzel bir yazý olmuþ eline saðlýk bazen ben de çok takýlýyorum ya bunu yapýyorum bundan bu bundan bu bundan da bu doðuyor falan da insan kafayý týrlatýyor bi yerden sonra?=)
gece korkularým,
deniz hayatým,
gemi ruhum,
karanlýkta yolumu;
ay gösterdi.
ay beni kutsadý
ay beni savaþçý kýldý
ruhumu ýþýðyla temizledi.