Fyodor Mihailovic Dostoyevski (1821-1881)

Genel konular
Kullanıcı avatarı
buzdan_kanat
Üye
Üye

Fyodor Mihailovic Dostoyevski (1821-1881)

Mesaj gönderen buzdan_kanat »

Rus romancısı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 1821'de Moskova'da doğdu, 1881'de Petersburg'da öldü. Annesini küçük yaşta kaybetti; babası Dostoyevski'yi Petersburg Mühendislik okuluna yazdırdı; babası da bir süre sonra öldü. Mühendislik okulunun bilimsel ve askeri disiplini, okumak, kitaplar yazmak isteyen Dostoyevski'nin eğilimleriyle hiç bağdaşmıyordu. Bu nedenle, öğrenimini bitirdikten sonra yoksul kalma pahasına kendini kitap yazmaya verdi; geçimini sağlamak içinse, çeviriler yapıyordu. Ancak, adını yavaş yavaş duyurmaya başlamışken genç liberallere katılmasıyla yaşamının akışı önemli ölçüde değişti. I. Nikolay'ın polisi tarafından tutuklandı; 8 ay hücrede kaldıktan sonra ölüm cezasına çarptırıldı. İnfaza birkaç saniye kala cezası dört yıllık Sibirya sürgününe çevrildi. Sürgününden uzun süre sonra, yeniden Petersburg'a dönme iznini elde etti; bu koşullar altında yeniden yazmaya başladı; yazdıklarıyla Çar II. Aleksandr'ı bile etkiledi. Yapıtlarının ses getirmesine karşın, Dostoyevski paraya kavuşamamıştı. Bundan sonra özel yaşamında büyük sıkıntılar yaşadı; sürgünden sonra sara nöbetlerinden de bir türlü kurtulamamıştı; ancak bu dönem, onun Karamazov Kardeşler, Ecinniler, Suç ve Ceza gibi en ünlü yapıtlarını kaleme aldığı dönem oldu. 28 Ocak 1881'de bir kanama sonucu öldüğünde, Rusya, bu eski mahkum için, görülmemiş bir cenaze töreni düzenledi. Dostoyevski'nin yapıtlarındaki en değerli yön, kuşkusuz, olağanüstü güçteki psikolojik tahlillerdir.

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

Karamazov Kardeşler ve Budalayı okuma şansım oldu. Suç ve Ceza elimde ancak henüz başlayamadım. tüm dünyanın kabul ettiği büyük bir usta. çok gerçekçi ve ustaca bir anlatımı var.
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

Kullanıcı avatarı
buzdan_kanat
Üye
Üye

Mesaj gönderen buzdan_kanat »

Ben de bir çok eserini okudum.Şu anda ise "Karamazov kardeşler" isimli başyapıtını okumaktayım.Üstad'ın eserleri için başyapıt demek bile az geliyor...
Bi gün yolda yürüyodum,bi şarkı duydum kalbim acıdı.

Kullanıcı avatarı
uplife
Üye
Üye

Mesaj gönderen uplife »

karamazov kardeşler, suç ve ceza, insancıklar, ezilenler, kimsecikler, ölüler evinden anılar okuduğum kitapları..:) pek de okumadığım kitabı kalmamış hastası olduğum bi yazardır kendisi.. keşke daha fazla eseri olsa...

Kullanıcı avatarı
mordasov
Üye
Üye

Mesaj gönderen mordasov »

***Yazar olarak pek çok kusurum olduðunu biliyorum. Çünkü öncelikle ben kendim, hiç hoþnut deðilim kendimden. Kendi kendimi tarttýðým bazý anlarda, çoðu kez, sözcüðün tam anlamýyla, anlatmak istediðimin ancak yirmide birini anlattýðýný, belki de hiç anlatamadýðýmý gördüðüme inanmalýsýnýz. Beni kurtaran þey, Tanrýnýn bir gün bana o kadar güç ve esin göndereceði ve benim de kendimi daha noksansýz anlatabileceðim, kýsacasý, yüreðimdeki ve hayal gücümdeki her þeyi ortaya koyacaðým konusunda beslediðim alýþýlmýþ umut' tur."
Dostoyevski

"Ýnan bana, her yerde çalýþma, hem de korkunç bir çalýþma gerekli. Ýnan bana, Puþkin'in hafif ve ince bir þiiri, Puþkin tarafýndan uzunuzun düzeltilip iþlendiði için bir çýrpýda yazýlmýþ gibi durmaktadýr. Kolayca yazýlmýþ hiçbir þey olgun deðildir."

F.M.DOSTOYEVSKÝ

Hayatým ve o... Kitaplarý ömrüm boyunca odalarýmda kalacaktýr.

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

eğer yazar olsaydım üstad derdim..kelime hazinesi bi kitaba bu kadar mı çok döker insan .....en beğendiğim romanı suç ve ceza klasik ama öle ....
hayatın gizini vereceğim sana!!!

benle derdin varsa bana gel!!

Kullanıcı avatarı
duayen
Üye
Üye

Mesaj gönderen duayen »

sadece suç ve ceza,kumarbaz ve ezilenleri okudum..tek kelimeyle mükemmel..derhal bütün eserlerini alıp bitiricem :)

Kullanıcı avatarı
tuje_fe
Üye
Üye

Mesaj gönderen tuje_fe »

okumadgm kitaplarını yazsam daha az zahmete girmiş olurum..kendisi "hayatımın anlamı" olmakla birlikte kimselere benzemez....
grace: two wrongs dont make a right.. axel: but what if we are two rights and everyone else is wrong?

gothic_express
Üye
Üye

Mesaj gönderen gothic_express »

eserleri gercekten acıklaıcı bı dılde okumaya degerrr
kaçkere bir fahişeyi dinledinki dön bak arkana.........