Pain of Salvation

Yabancı Müzik Grupları
Kullanıcı avatarı
Nymphe_MeL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Pain of Salvation

Mesaj gönderen Nymphe_MeL »

daha önce sanki vardı bu başlık ama silinmiş galiba :roll: .neyse, Remedy Lane albümlerini buldum vede şu aralar çok sık dinliyorum..çok hoş bi albüm bence özellikle Chain Sling,Fandango,undertow,Ending Theme ve Dryad of the Woods güzel şarkılar. :022
in the hopes of creating a horrible zombie..

Kullanıcı avatarı
asl
Üye
Üye

Mesaj gönderen asl »

seviyorm bu grubu...mayısta konserleri vardı ama yine istanbul işte :023
ilk undertowu dinlemiştim snra da geldi işte gerisi :)

Epitaph
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Epitaph »

herşeylerini sevdiğim pink floyd un tek varisi olarak gördüğüm grup profesyonelliklerini her albümlerinde kat kat arttırarak aşmışlıklarını :D daha da bi beynime sokan grup.ama son istanbul konserlerinde mekandaki ses sistemi yüzünden büyük hayal kırıklığına uğradım.fanatik bir pos fanı olarak ölece izledim sadece oysaki rtn deki konserleri daha iyiydi.grubun ist deki konserindeki performansı seyirci ile olan iletişimi yine mükemmeldi ama pos gibi bi grubun konserinde ses sisteminde biras bi sorun olsun açıkçası olmuyo olması gerektiği gibi.

neyse artık bir dahakine diyeyim....

Kullanıcı avatarı
merve
Üye
Üye

Re: Pain of Salvation

Mesaj gönderen merve »

entropia (1997)
one hour by the concrete lake (1999)
the perfect element (2000)
remedy lane (2002)

www.painofsalvation.com

Kullanıcı avatarı
Death32
Üye
Üye

Mesaj gönderen Death32 »

progresiive de sevdiim gruplarýn baþýndadýr gfüzel gruptur ya pain of salvation

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

işte taptığım gruplardan biri.. herkes dream theatre'in varisi olarak yorumluor ama bence şimdiden onları geçtiler (tabi bu benim görüşüm D.T. efsanedir kabul ediorum) özellikle bu grubu gece dinleyin şarkıların etkisi 2 kat daha artıor :010
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Whisperwind
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Whisperwind »

Undertow. Her dinlediğimde biraz daha bulunduğum yere çivileniyorum sanki. Sözleri o kadar söylemlerimi dile vuruyorki, kızdıktan sonra bi duygu var hani, bitkin düşüp sakinleşmek. İşte ben onu yaşıyorum. :015
Glaciers melting in the dead of night and the superstars sucked into the supermassive...

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

evet undertow adlı parçaları çok etkileyici..yeni albümleri 2006sonu ya da 2007 başı..yine güzel işler çıkarırlar..
myspace.com/the_rita

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Kullanıcı avatarı
King_Crimson
Üye
Üye

Mesaj gönderen King_Crimson »

Sizce hem entelektüel, hem çocuksu, hem duygusal, hem agresif, hem komplike, hem akilda kalici, hem melodik, hem kaotik, hem optimist, hem pesimist bir grup olabilir mi? Mucizenin ve hayalimdeki grubun adi Pain Of Salvation! Isveçli grup dört progresif metal basyapitinin ardindan akustik konser kaydiyla karsimizda. Bu albüm karsisinda saygiyla egilmekten baska bir sey yapamiyorum. Önce bir netten bakacaksaniz, indirilesi parçalar: ’Oblivion Ocean, Undertow, Chain sling, Winning A War’ .

Progressive rock denilince günümüzde ilk akla gelecek gruplardan birisidir Pain Of Salvation. Özellikle son 3 senede kendisine muazzam bir kitle olusturan Isveçli topluluk, gerek sarki sözleriyle, gerek müzikal olusumuyla insanlari kendine çekmeyi basardi... Bir çok insanin ruhuna isleyen parçalara imzalarini attilar. Isveç'in soguk ikliminden siyrilip sicak yürekleriyle jazz-classic rock-progressive karisimi müziklerini insanlarin içine islemeyi bildiler.

Grubun geçmisine dönersek yaklasik 20 sene kadar geriye gitmek zorunda kalacagiz. Grup Isveç'te vokalist Daniel Gildenlow tarafindan henüz 11 yasindayken kurulmustur. O zamanki isimlerini Reality olarak belirlemisler ve 7 sene boyunca bu isimle yollarina devam etmislerdir... Daniel, o zamanlarda insan üstü yeteneklerini birer birer göstermeye baslamis. Ilk basarisi Isveç'te 1987 yilinda düzenlenen ROCK-SM adli yarismada En Iyi Vokalist ödülünü almasidir ve ayni sene içerisinde grubun THE BEATLES cover turnesine çikmasidir. Daha sonra bir kaç çalisma yaparak bir demo kaydetmis ve çesitli plak sirketlerine göndermislerdir. Olumlu cevaplardan sonra grup ilk albümleri Entropia için kollari sivamaya baslamistir.Bu süre zarfinda grup kadrosunda bir kaç degisiklige gidilmistir.1994'te grubun basçisi Gustaf Hielm (meshuggah) yerine henüz 16 yasinda olan Daniel' in kardesi Kristoffer Gildenlow gelmistir. Ve grup sonunda kendilerine uygun bir klavyeci de bulmustur,1996 da Fredrick Hermonsson ile kadro tamamlanmistir.

Entropia grubun ilk albümüdür. Kadroda ise bugünkü kadrodan tek farki olan 'Daniel Magdic' vardir. Albümün çikisi Asya da 1997 yilina; Avrupa’da ise 1999 yilina denk gelir.Albümde kisaca savastan ve bu savasta etkilenen kisilerden bahsediliyor. Evini, çocugunu kaybetmis, kalbi kirilan, yikilan bir birey, bir ailenin savas yüzünden dagilmasi,yok olusu söz konusu. Özellikle Winning A War, People Passing By gibi sarkilarda Daniel tamamiyla haykirmis içinden gelenleri.Bu albüm grubun diger çalismalari içinde müzikal açidan en serti sayilabilir. Ikinci albüm çalismalarina baslarken 1998’de Daniel Magdic anlasamadigi için gruptan ayrilir ve yerine su anki gitaristleri olan Johan Hallgren gelir.

One Hour By the Concrete Lake grubun 1999 tarihli ikinci albümüdür. Artik bu albümdeki kadro ile yollarina hiç bir degisiklik olmadan devam ederler. Albümün konsepti; Sovyetler birliginde tüm radyasyon atiklarinin bir göle atilmasi sonucunda insanlarin ölmeye baslamasi, SSCB'nin bunun duyulmasini engellemek için gölü çimentoyla kapatmasi ve örtbas etmesidir.Albümde deginilen diger konular savas, silah endüstrisi, Hintliler,ve çevre kirliligi ile ilgilidir. Albümde dikkati çeken parçalar ise Inside, Home, Inside Out gibi parçalardir.Bu albüm biraz sessiz kalmis, kiymeti pek bilinememistir. Fakat islenen konsept ile fark edilmesi gereken bir albümdür. Bu albümden sonra ProgPower festivalinde co-headliner olarak sahne almistir grup.

The Perfect Element,Part I grubun 2000 tarihli üçüncü çalismasidir. Konseptin temasi; bir erkek ve bir kiz çocugunun acilarindan, maruz kaldiklari siddet(dayak,tecavüz vs.) ve baskilardir. Daha sonra bu iki birey tanisir ve birbirlerinden etkilenir, aralarinda inanilmaz bir bag olusur. Konsepte bagli olarak çocuklarin ergenlik dönemlerindeki sikintilardan, ailevi iliskilerden ve uyusturucu gibi konulardan bahsedilmistir albümde. Bu albümde Daniel' in hayatindan izler bulmakta mümkündür.(Özellikle çocuklugu ile ilgili). Albümde dikkat çeken parçalar ise Used, Ashes, King of Loss, The Perfect Element. Grubun asil taninmasi bu albümden sonra gerçeklesmistir. Bir çok kitleye ulasmistir grup. Festivallerden teklifler gelir ve bir çok müzik dergisinde çok iyi elestiriler alirlar. Bu hikayenin devami önümüzdeki yillarda çikacak olan The Perfect Element Part II de devam edecektir. (Müjdeyi de verelim hemenJ)

Remedy Lane grubun 2002 tarihli kendini astigi, kitlesini genislettigi, ne kadar saglam bir grup oldugunu kanitladigi bir albümdür. Müzikal açidan degerlendirirsek en güzel ve farkli melodilere sahip olan, içinde Undertow, Second Love gibi insanini içine derinden isleyen, progressive müzigi sevmeyen fakat bu sarkilarla birlikte gruba ve bu tür müzige karsi ön yargilari tamamiyla ortadan kaldiran bir albümdür ''Remedy Lane''. 90'li yillarin progresif müziginde bir devrimdir.Albümün konsepti; birbirlerine asik olan iki kisiyi anlatir. Ana karakterlerde tüm duygulari görebilirsiniz. Özellikle kendilerini ve birbirlerini yeni tanimaya baslayan iki insanin duygularindan bahsedilmistir. Gerek albüm kapagiyla, gerek konseptiyle, gerekse de müzikleriyle bir çok müzikseverin vazgeçilmez albümlerinden biri olmustur. Grubun, dünya çapinda taninmasinda, 90li yillarin en iyi progresif metal grubu Dream Theater’in katkisi göz ardi edilemez.Grup,albüm turnesine Dream Theater ile birlikte çikmistir.

Bu arada vokalist Daniel Gildenlow 2001’de Neal Morse (Spock's Beard) - Mike Portnoy (Dream Theater) - Pete Trewavas (Marillion) - Roine Stolt (The Flower Kings) isimlerinden olusan TRANSATLANTIC grubuyla Avrupa turnesine çikmistir. 2002 de ise The Flower Kings ile albüm çalismasi yapmis (Adams&Eve) ve turneye çikmistir.

Gelelim grubun diger albümlerine göre farkli çalismasi olan 2004 tarihli akustik olarak kaydettikleri 12:5 albümüne.Grup, simdiye kadar çikardiklari konsept albümlerden parçalar seçerek orijinallerinden farkli,tadindan yenmeyen mükemmel bir akustik canli albüm kaydetmislerdir. Bu sene içerisinde Progpower V USA de headliner olarak sahne almislardir.

Ve son olarak 2004 tarihli BE albümü, gerek konseptiyle, gerek olusturdugu müzikle tepki ve tartismaya açik bir albümdür. Albümde klasik müzik enstrümanlari (yan flüt, keman, oboe...vb) kullanilmistir. Grubun beyni Daniel Gildenlöw'ün agzindan "en iyi albümümüz" olarak lanse ettigi bu albüm, isledigi konseptle ön plana çikiyor. Bu albüm fanlar arasinda bazi anlasmisliklara yol açmis ve fanlari ikiye bölmüstür. Çünkü grup her zamankinden farli bir türe el atmis,farkli seyler denemistir.Önceki albümlerle bagdasmayan yönleri oldukça fazladir. Gruba bu albümde The Orchestra Of Eternity adli grup katkida bulunmustur. Konsept albümde Varolus, Tanri, Para vb. gibi konular islenmistir. Sözler, her zamanki gibi gayet basit görünmekle beraber, insanin kafasini karistirip, sorgulamaya iten cinsten. Albümde çogunlukla trajik, ürkütücülük ve duygusallik ön planda denilebilir.

Grup, 2005 de BE albümünü canli olarak kaydeder ve DVD olarak piyasaya sürer. Bu DVD, bir çok kisinin albüme olan ön yargisini ortadan kaldirmistir.(Ben izlemedim!) Grubun, konsepte uygun sahne ve Show hazirladigi; içlerinde barindirdiklari duygularla adeta parçalari yasayarak icra ettigi söylenmektedir.

Pain Of Salvation; mütevazi, sempatik,her albümünde farkli seyler deneyen, her albümünde insani düsündüren, müzigiyle kaliplara sigmayan, karmasik bir o kadar da duygusalligi had safhada tutan benzersiz bir gruptur. Grup, ülkemizde 2004 yilinda ikincisi düzenlenen 'Rock The Nations' festivalinde headliner ve yine 2005 yilinda Istanbul ve Ankara'da konser vermek üzere bulunmuslardir.

*12.5 albüm tanitimindan alintidir…

Pain Of Salvation;

Fredrik Hermansson - Klavye
Daniel Gildenlow - Gitar,Vokal
Kristoffer Gildenlow - Bass, Geri vokal
Johan Langell - Davul,Perküsyon
Johan Hallgren - Gitar, Geri Vokal

Gruba Katkida bulunanlar;

Mikael Pettersson 1984-1990 Drums
Daniel Magdic 1987-1998 Guitars (Cudfish)
Joakim Strandberg 1984-1990 Bass
Magnus Johansson 1990-1990 Bass
Gustaf Hielm 1990-1994 Bass (See also Meshuggah)

Albümler;

HEREAFTER Demo - 1996
ENTROPIA Studio Album - 1997
ONE HOUR BY THE CONCRETE LAKE Studio Album- 1998
ASHES Single - 2000
THE PERFECT ELEMENT, PART I Studio Album - 2000
THE PAINFUL CHRONICLES EP - 2001
REMEDY LANE Studio Album- 2002
12:5 Acoustic - 2004
BE Studio Album - 2004
BE Live DVD - 2005
Scarsick - 2007
Ne şeriat, ne tariykat, ne hakikat, ne türe! Süremez hükmünü bunlar yaşadıkça bu küre! Cahilin korku kokan defterini Tanrı düre! Marifet mahkemesinde verilen hükme göre, Cennet iflas eder, efsane-i adem

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Scarsick albümlerini hiç mi hiç beğenmedim. Önceki albümlerindende fazla haz ettiğimi söyleyemem. Ama kim bilir, belki bu sene Masstival'de fikrimi değiştirirler :)
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
King_Crimson
Üye
Üye

Mesaj gönderen King_Crimson »

Scarsick grubun en vasat albümü.... Ayrıca TPE part 2: He olması daha da bir şaşırtıcı. TPE part 2 nin orkestrayla kaydedilmiş olması gerekiyordu ama daniel böyle yapmadı. Bizi üzdü. Ama TPE part 3 gelebilirmiş. Bu albüm istediğim gibi senfonik bir albüm olur inşallah....
Ne şeriat, ne tariykat, ne hakikat, ne türe! Süremez hükmünü bunlar yaşadıkça bu küre! Cahilin korku kokan defterini Tanrı düre! Marifet mahkemesinde verilen hükme göre, Cennet iflas eder, efsane-i adem

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Her ne kadar yazili ve görsel basinda Dream Theater gibi tarzlari daha degisik bir toplulukla karsilastirmalara maruz kalsalarda progressive aleminde basi çekerler.
Gayet saglam albümlere imza atsalarda son albüm Scarcick albümünde hayalkirikligina ugrattilar diyebilirim.
insanlarda Pos grubunu Dream Theater ile karsilastirmayi bir biraksa daha da iyi olacak.Zira sinirlerim kabariyor.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
Nymphe_MeL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

bence de karşılaştırılmamalı ikisi..

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Tabiki karistirilmamali.Sonuçta herkesin dilinde Pain Of Salvation grubu Dream Theater'in tahtini salliyor cümlesi var.Ne alaka anlamadim.
Çok basit bir örnek;Dream Theater her zaman enstrumantal agirlikli albümlere imza atmislardir.Pain Of Salvation'in tarzi ayridir.Tutup ben; Led Zeppelin ile Deep Purple'i karsilastirmiyorsam ne mutlu bana.iyi analiz etmeli sözü gecen gruplari.Zira sinirleniyorum.
Ve ayrica Blue Jean dergisinde Dogu Yücel adli $ahis Pain of Salvation hakkinda yorum yaparken ; " Dream Theater'a kafa tutan tek grup" yorumunu eksik etmemi$.Çok yazik.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
Nymphe_MeL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

ben ikisinide cok seviyorum simdi ama pain of salvation ın yeri biraz daha ayrı..böyleyken bile ikisini karsılastıramıyorum(karsılastrdımmı yoksa :D yok canım..) led zeppelin le deep purple örneğini iyi vermişsin.
ya doğu yücel hala blue jean de mi severdim ben o adamı yazık :)

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Bence yanli$ bir beyanatta bulunmu$.Taht sallamak ne ya?Senin ve benim gibi Pain of Salvation'i dinleyen birçok müziksever var.
Ama bazen öyle bir izlenim birakiyorlari insanlarda , Dream Theater ve Pain of Salvation birer ezeli rakip müzik toplulugu.Ve bildigime göre Dogu Yücel de saglam bir P.O.S ve Dream Theater dinleyicisi.

Kullanıcı avatarı
aglaya
Üye
Üye

Mesaj gönderen aglaya »

scarsick..pain of salvation a yakışmadı..

chamreun
Üye
Üye

Mesaj gönderen chamreun »

dmi ama yapmamalıydı..

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Hip-hop etkilenimleri çok fazla.Hiç yakistiramidm bende.

Kullanıcı avatarı
Nymphe_MeL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

213 yazdı:Bence yanli$ bir beyanatta bulunmu$.Taht sallamak ne ya?Senin ve benim gibi Pain of Salvation'i dinleyen birçok müziksever var.
Ama bazen öyle bir izlenim birakiyorlari insanlarda , Dream Theater ve Pain of Salvation birer ezeli rakip müzik toplulugu.Ve bildigime göre Dogu Yücel de saglam bir P.O.S ve Dream Theater dinleyicisi.
doğru biliyosun evet..

ben merak ediyorum bi this heart of mine,ashes,reconciliation,iter impius,chainsling gibi şarkılar bi daha gelicek mi?

bide daniel gildenlöw'ün second love ın lyric lerini 15 yaşında yazdığını öğrenince cok şaşırmıştım, ki o şarkının yeri cok ayrı bende..

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

son albümde ki cribcaged şarkısı bence en iyi pain of salvation şarkılarından biri ewet scarsick hakkındaki eleştirilere bende katılıyorum yinede en sewdiğim gruplar arasında her zaman başlardadır

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

mavisakal_kan yazdı:son albümde ki cribcaged şarkısı bence en iyi pain of salvation şarkılarından biri ewet scarsick hakkındaki eleştirilere bende katılıyorum yinede en sewdiğim gruplar arasında her zaman başlardadır
cribcaged parçası cidden harika.countryvari bir girişle başlıyor,mod değişiyor.Klavye ve gitarın uyumu falan.Harika bir yapıt olmuş.

Kullanıcı avatarı
Ghost_Murder
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Ghost_Murder »

hiç haz etmem bu gruptan çok gereksiz müzik yapıyolar bence.. :Ç

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Son zamanlarda dream tv'de boyuna masstival performanlarını yayınlıo..Bu tarz müzikle ilgilenenler için çok iyi bence...De grubun gitaristi sanki Van Damme filminde kötü adamı oynayacakmış ta son anda vaz geçmiş gitar çalmaya karar vermiş gibi duruyo. Müzikle pek alakalı değil de bunu söylemeden edemedim yani...
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.