Björk

Yabancı Müzik Grupları
Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Björk

Mesaj gönderen houseofholy »

Müzik dünyasına Bjork adıyla giriş yapan Bjork Gudmundsdottir hayatının büyük bir kısmını sınıflandırılmış bir müzik türüne ait olmamak için deneysel ve sanatsal müzik çalışmaları yaparak geçirdi.

Bjork; müzikal hayatına; doğduğu yer olan İzlanda, Reykjavik’da başladı diyebiliriz. Daha küçük bir çocukken flüt, piyano ve şan dersleri almaya başladı. Ve 1979 yılında ilk grubuna katıldı. 15 yaşındayken “Tappi Tikarass” adında “Siouxsie and The Banshees”den oldukça etkilenmiş olan bir post-funk grubu kurdu. 1982 yılında grubun iki parçası, İzlanda’lı yeni dalga artistlerinin konu edildiği “Rock in Reykjavik” adında ki bir belgeselde kullanıldı. Ve bunun sonucunda Bjork müzik çevreleri tarafından tanınmaya başladı.

1983 Yılında Björk ve diğer İzlanda’lı Yeni Dalga Artistleri özel bir radyo programında bir araya gelmeleri için davet edildi. Björk ve aralarında Einar Orn ve Sigtryggur Baldursson’un da bulunduğu birkaç kişi bu programda diğerlerine nazaran başarılı bir performans sergiledi ve o yılın sonunda da Kukl adında bir grup oluşturdular.

Björk, kocası Thor’dan ayrıldıktan sonra, oğlu Sindri ile birlikte, 1993 yılında Londra’ya taşındı. Ve burada ünlü İngiliz dans müziği prodüktörleriyle çalışma imkanı buldu. Bu prodüktörlerden en önemlisi ise Björk’ün ilk albümü “Debut”ta da büyük katkısı olan Nellee Hooper’dı. Björk’ün ilk solo albümü olan Debut ve albümden 1993 yılının Haziran ayında çıkan ilk single “Human Behaviour” çok ilgi çekti. Parça İngiltere Top 40’da bir numaraya kadar yükseldi.

1993 Yılında Björk, İngiltere listelerinde “Venus As A Boy”, “Big Time Sensuality” ve daha sonra “Young Americans” filminde de kullanılacak olan “I Play Dead” parçalarıyla haftalarca listelerde kalmaya başardı. Rolling Stone dergisi tarafından başarısız bir albüm olarak değerlendirilen Debut, NME dergisi tarafından yılın albümü seçildi. Ayrıca Björk, o yıl düzenlenen Brit ödülleri’nde de “En İyi Uluslararası Kadın Solo Artisti” seçildi. Her şeyi bir kenara bırakacak olursak albüm hakkındaki en doğru veri ise satış grafiğinden anlaşılıyordu. Albümle Björk, Amerika’da bir star olma yolunda ilk adımı atmıştı.

Björk 1994 yılında sessiz kalmayı tercih etti ve ikinci albümünün çalışmaları üzerine yoğunlaştı. Björk ikinci albümünde; Nellee Hooper, Tricky, 808 State’s Graham Massey ve Howie B. ile çalıştı.

1995 Yılının Haziran ayında Björk’ün ikinci albümü “Post” piyasaya çıktı. Björk’ün bu ikinci albümünden çıkan ilk single ise “Army Of Me”di. Albüm İngiltere Müzik listelerine iki numaradan, Amerika müzik listelerine ise 32 numaradan giriş yaptı. Bu albümle Björk, 1995 yılında yapılan Brit Ödülleri’nde ikinci kez “En İyi Uluslararası Kadın Solo Artisti” ödülünü aldı. Albümden çıkan singlelar “Isobel”, “It’s Oh So Quiet”, “Hyperballad” uzun süre listelerde kalmayı başaran parçalardı.

Björk’ün üçüncü albümü Telegram 1996 yılının sonlarına doğru piyasaya çıktı. Bu albüm Post’un tekrar kaydedilmiş, remixlenmiş bir versiyonuydu. Telegram Amerika’da 1997 yılının Ocak ayında piyasaya çıktı.

Björk’ün o güne kadar yaptığı en deneysel parçaların bulunduğu dördüncü albümü Homogenic 1997 yılında piyasaya çıktı. Björk, bu albümde LFO’dan Mark Bell, Mark “Spike” Stent ve Post’da çok büyük katkıları olan Howie B. ile çalıştı. Telli çalgılarla, kekelemeler, belli belirsiz ritmler, ve akordiyon ve cam armonikanın yer aldığı albümde belirsizliklere rastlamak mümkün. Örneğin albümün açılış parçası olan “Hunter” gayet soğuk bir hava estirirken “All Neon Like” da Björk, soundu yumuşatabiliyor. Bu albümde ki belki de en başarılı parça “Bachelorette”. Ayrıca albümde yer alan Björk’ün anavatanı ve en değer verdiği arkadaşı için bestelediği parça “Yoga” da kendinden sıkça bahsettiren parçalardan biri. Albüme noktayı koyan parça ise “All Is Full of Love”. 2000 Yılında Matthew Barney ile evlendi.2002 Yılında kızları İsadora dünyaya geldi

2000 Yılının baharında Björk, Cannes Film Festivali’nde, Lars Von Trier Palme D’or Ödüllü filmi Dancer In The Dark'da gösterdiği başarılı performansından dolayı “En İyi Aktrist” ödülünü aldı. Björk bu film için hazırladığı soundtrack Selmasongs ile birçok çevre tarafından övgüye değer görüldü.

2002 Yılının ekim ayında ise Bjork'un internet sitesinden hayranlarının verdiği oylar sonucu belirlediği şarkı listesiyle yayınlanan "Best Of" albümü piyasaya çıktı.2002 Tarihli "Box Set"in adı ise "Family Tree".

2004 Yılının agustos ayında ise sondan bir önceki albümü olan Medulla piyasaya çıktı.Albümün 7. parçası olan "oceania" 2004 Atina Olimpiyatı açılış şarkısı olarak kullanıldı. 2005 Yılında kocası Matthew Barney'nin yönetmenliğini yaptığı "Drawing Restraint 9" adlı filmde rol aldı ve bu filmin müziklerinden oluşan bir albümü piyasaya çıktı.
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

yakın zamanda yeni albumu cıkacak.. album daha cok hip hop agırlıklı olucakmıs.. merakla bekliyoruz :)

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

bu hatunun Joga şarkısı her gün dinlerim yine de en ufak bir bıkkınlık hissetmedim. hem iç bunaltan hem de huzur veren bir tarzı var benim açımdan.

Kullanıcı avatarı
PreTendinG
Üye
Üye

Mesaj gönderen PreTendinG »

bu hatunun sesi dolores i anımsatıo bana ...
Resim                               

Kullanıcı avatarı
twinofcocteau
Üye
Üye

Mesaj gönderen twinofcocteau »

son albümü volta mayısda elimizde...

Kullanıcı avatarı
loserhaswon
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen loserhaswon »

joga ve army of me çok güzel şarkılar..army of me nin skunk anansie`yle yapılmış düetini bi bulun dinleyin özellikle
Camdan bulutların altında duruyorum Yağmur yağarsa ölebilirim..

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

karanlıkta dans filmiyle tanıdım ben björk'ü ..sesi güzel ama dinnleyemiyorum işte =) sevemedim. debut albümü elimde de sesi billur gibi

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bachelorette klibi harikadır özellikle videonun başlangıcı çok etkileyici. mükemmel müzik ve ses. hem karanlık hem de huzur veren bir havası var. ikisi birarada nasıl oluyor bilmiyorum ama oluyor işte.

Kullanıcı avatarı
mordasov
Üye
Üye

Mesaj gönderen mordasov »

pagan poetry harika bir þarký ve klibini izlemelisiniz...

Kullanıcı avatarı
mordasov
Üye
Üye

Mesaj gönderen mordasov »

he bir de "ozygen" dinleyin.baþka yerlere gidiyorum her seferinde.hoþ sesli,büyülü kýzýmýz BJÖRK :)

I_know
Üye
Üye

Mesaj gönderen I_know »

kadınıM* :D
hem karanLık..hem huzurLu evet (:
'karanlık'da dans' süper filmdir ayrıca*
tak etti canıma bu maskeLi baLo bu maskeLi baLo ve onun sahte yüzLeri . .

Kullanıcı avatarı
yuzyil
Üye
Üye

Mesaj gönderen yuzyil »

dancer in the dark evet ! güzeldi..!

the rasmus un vokali lauri nin en sevdiği filmdr.. en sevdiği insan da björk !
kuğu (:

bloodyhead
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bloodyhead »

joga ve i see who you are.. harika parçalar...

karanlıkta dansta biraz gerçeklere dayalı gibi geldi...

bknz: dario fo - kadın oyunları
*Saklaban*

Küresel sorun aslında uygarlık sorunudur!

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

Thom Yorke ile yaptıkları Ive seen it all mükemmeldir.

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

PreTendinG yazdı:bu hatunun sesi dolores i anımsatıo bana ...
Evet bana da..
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Son earth intruders çoooooook garip geldi bana yau, ama güzel...
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

Kim der ki bu kadın 2 çocuklu bir anne...
Canlı performansları da çok güzel şahsen çok beğenirim...
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Büyük oğlu 20 yaşındaymış. Bi grubu varmış bass çalıomuş...

Kullanıcı avatarı
aLexTacy
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen aLexTacy »

Yıllardır takip ederim, geçen sene de sanatçı hakkındaki ilk ve tek Türkçe içerikli siteyi çıkarttım. >> www.britrocktr.com/bjork
http://on.fb.me/AlternatifEksen http://twitter.com/AlternatifEksen > Indie, Alternative Rock, Brit Pop, Psychedelic Rock, Post-Rock, Art Rock, Post-Punk, Krautrock, New Wave, Ambient, Chill Out, Lounge, Downtempo, Electronica, Drum&Bass, Trip-Hop

Kullanıcı avatarı
SodomyAndLust
Üye
Üye

Mesaj gönderen SodomyAndLust »

kücük ama etkili kadın björk yeni şarkısı gsel:P

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

dancer in the dark taki oyunculuguna sastim bende..bu kadarini beklemiyodum.. annemle ben sonunda hüngür hüngür agladik :-D

Kullanıcı avatarı
aLexTacy
Üye
Üye
İletişim:

karpuz_agaci yazdı:dancer in the dark taki oyunculuguna sastim bende..bu kadarini beklemiyodum.. annemle ben sonunda hüngür hüngür agladik :-D
o filmi ben de üniversitede öğrenciyken okulun sinema salonuna geldiğini duyunca final haftası stresinden uzaklaşım diye gidip seyretmiştim. Amma ve lakin film stres küpü çıktı resmen, baya bir mendil tüketildi salonda.
http://on.fb.me/AlternatifEksen http://twitter.com/AlternatifEksen > Indie, Alternative Rock, Brit Pop, Psychedelic Rock, Post-Rock, Art Rock, Post-Punk, Krautrock, New Wave, Ambient, Chill Out, Lounge, Downtempo, Electronica, Drum&Bass, Trip-Hop

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

O filme stres atma umuduyla gitmek hakkaten hata olmuş. Öncesinde sağdan soldan biyerden biraz bilgi edinme şansın olsaymış keşke.

Kullanıcı avatarı
aLexTacy
Üye
Üye
İletişim:

shidow yazdı:O filme stres atma umuduyla gitmek hakkaten hata olmuş. Öncesinde sağdan soldan biyerden biraz bilgi edinme şansın olsaymış keşke.
nebliim final haftası, bilemedik :010
björk varmış, müzikalmiş diye duyduk koşarak gittik

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

benim icin dünyadaki eeeen ilginc ses björk ün sesi =).. o kadinciktan nasil cikiyo o acayip cocuk sesi =)