Red House Painters

Yabancı Müzik Grupları
Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Red House Painters

Mesaj gönderen shadow_girl »

Depresif melodilere sahip Mark Kozalek'in grubu. Dinlenilmesi gereken bir grup ben çok severim.Çok kaliteli buluyorum. Hiç dinlemeyenler have you forgotten,katy song,summer dress,İ feel the rain fall şarkılarından başlayabilir. Klipleri de bana çok ilginç geliyor bu grubun. kristal gözyaşı döken melek temalı bir klibi var çok severim.Çok fazla bilgi sahibi değilim bende bu grubu keşfedeli 2 3 ay oluyor ve çok sevdim Dağıldığına dair söylentiler var ama net birşey bulamadım.Have you forgotten adlı şarkıları Vanilla Sky filminde soundtrack olarak kullanılmıştır.

ALBÜMLERİ
1992 down colorful hill
1993 red house painters
1995 ocean beach
1996 songs for a blue guitar
2001 old ramon

Kullanıcı avatarı
aLexTacy
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen aLexTacy »

Smiths'ten sonraki en favori grubumdur bu San Fransisco'lu depresifler. Grupla tanışmam 2001 yılı civarı idi.
Resim
Red House Painters sonrası Mark Kozalek yeni bir proje olan Sun Kil Moon'u kurdu, RHP kadar olmasa da yine süper bir grup. Elimde RHP, SKM ve Kozalek'in solo canlı performanslarının neredeyse hepsi mevcut.

Grup hakkında kendi sitemde yazdığım yazı:

Bazı arkadaşlar vardır, "bu albüm tozlu raflarımda kalmamalı, tek dinleyen ben olmamalıyım, bu güzelliği arkadaşlarımla da paylaşmalıyım" der, kasete-cd'ye çeker, arkadaşlarına müzik arşivlerine ömür boyu giremeyecek albümleri verir, arkadaşları ona minnettar kalır. Başta birkaç şarkı ya da bir albümüne sahip olduğun grubu araştırırsın, tüm albümlerine sahip olmak istersin, aylarca arasan da nafile bulamazsın hiçbir müzik markette. Sonra p2p yazılımları keşfeder, ülkende bulamayacağın şarkıları bir bir bulup "mal bulmuş mağripli" gibi sevinirsin, sonra günlerce, haftalarca diskmen'inde döner dururur şarkılar, hepsini derinliklerine kadar hissedene kadar doyamazsın.

Red House Painters böyle bir gruptur işte... Üniversitedeyken bir arkadaşın bana Ocean Beach albümlerini kaydetmesiyle tanıştım San Fransisco'lu Mark Kozalek'in grubuyla. 4 sene kadar sonrasında askerlik yaptığım Çanakkale'deki raksotek'in "ucuz seri-satmayan albümler" sepetinde tesadüfen grubun Songs for a Blue Guitar albümünü bulunca öylesine heyecanlandım ki... Tabi uzun süre cd'yi dinleyecek yer olmadı, albüm dolabımda keşfedilmeyi bekledi, ve sırf bu albüm için bir diskmen aldım. Red House Painters benim için Smiths ve The Cure'dan sonra en önemli grup olmuştur. İnsanın boğazını düğüm düğüm yapan o kadar çok şarkısı var ki... Bir grup daha yoktur ki bu kadar çok hüzün dolu güzel şarkıya sahip olabilsin, belki biraz The Cure...

Albümleri:
1992 - Down Colorful Hill
1993 - Red House Painters
1995 - Ocean Beach
1996 - Songs for a Blue Guitar
1999 - Retrospectives
2001 - Old Ramon

Red House Painters'ın aşağıdaki şarkıları (sırasıyla) bulunası ve sonrasında bana dua edilesidir:

- Silly Love Songs (bence en iyi şarkısı)
- Katy Song
- All Mixed Up
- Song For a Blue Guitar
- Have You Forgotten
- Uncle Joe (yalnızlıktan bahseder, Where the all people gone from my life diye bir girişi vardır ki şarkının... geceleri tv izlemek acı veriyor artık bana der, boğazınız düğümlenir...)
- Medicine Bottle
- River (Will you come back? diye sorarken meçhul sevgiliye, kıvranır Mark Kozalek)
- Grace Cathedral Park
- You Are My Everything
- Mistress
- Smokey
- Fly Away (cayır cayır gitarlarla başlayıp yumuşayan müthiş bir şarkı)
- Void
- Lord Kill the Pain (bana acı veren herkesi öldür tanrım der, kızarkadaşım, en iyi arkadaşım, komşularım...)
- New Jersey
- Make Like Paper
- I Feel the Rain Fall

Bu liste uzar gider...
http://on.fb.me/AlternatifEksen http://twitter.com/AlternatifEksen > Indie, Alternative Rock, Brit Pop, Psychedelic Rock, Post-Rock, Art Rock, Post-Punk, Krautrock, New Wave, Ambient, Chill Out, Lounge, Downtempo, Electronica, Drum&Bass, Trip-Hop

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Ne yaziki gyet tek düze bir grup.Tarzlari hiç hosuma gitmiyor.Daha gelismeleri lazim $ahsen.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
aLexTacy
Üye
Üye
İletişim:

213 yazdı:Ne yaziki gyet tek düze bir grup.Tarzlari hiç hosuma gitmiyor.Daha gelismeleri lazim $ahsen.
kaç şarkılarını dinledikten sonra buna karar verdin merak ettim doğrusu, "gelişme" şansları yok, artık Red House Painters diye bir grup yok çünkü
http://on.fb.me/AlternatifEksen http://twitter.com/AlternatifEksen > Indie, Alternative Rock, Brit Pop, Psychedelic Rock, Post-Rock, Art Rock, Post-Punk, Krautrock, New Wave, Ambient, Chill Out, Lounge, Downtempo, Electronica, Drum&Bass, Trip-Hop

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

Mark Kozelek başarılı bir müzik dehasıdır Eğer araştırırsan görürsün zaten. Ve bir kaç şarkı dinleyip tekdüze olduğunu söylemek yanlış olur. Çok başarılı şarkıları var grubun.
alextacy nin verdiği listeden başlarsan dinlemeye umarım düşüncelerin değişir. Listedeki şarkılar grubun en başarılı şarkıları bana göre de. :010

Kullanıcı avatarı
aLexTacy
Üye
Üye
İletişim:

mark kozalek ve gruplarını merak edenler için paylaşıma hazırım. evet, türkiye'de bilen azdır Kozalek'i ama gerçekten de bir kez tanışanların vazgeçmesi kolay olmaz.