Yüzüklerin Efendisi

Tavsiye kitaplar, dergiler, gazeteler, köşe yazıları ve yorumlar...
Kullanıcı avatarı
Forrestgump
Üye
Üye

Yüzüklerin Efendisi

Mesaj gönderen Forrestgump »

Annon edhelen edrohi ammen
Fennas nogothrim lastobeth lammen
Bu Gri Gandalf'ın Moria kapılarını açmak için söylediği cüce lisanında bir söz

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, agh nazg thrakatulûk ash burzum ishi krimpatul.
Bu sözler Mordar lisanında tek yüzüğün üstünde yazan şeyler. Anlamıda;Hepsine hükmedicek bir yüzük,hepsini o bulucak,hepsini bir araya getirip karanıkta birbirine bağlıycak.

Gördüğünüz gibi ben tam bir yüzüklerin efendisi hastasıyım.
Peki ya siz?????????????

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Yüzüklerin efendisi iyidir de ben Ejderhamızrağı hayranıyım..

freaky
Üye
Üye

Mesaj gönderen freaky »

hiç ilgilenmiyorum..bugune dek bakmadım bile hiç... bi tek filmi izledim o kadar..

Kullanıcı avatarı
polluks
Üye
Üye

Mesaj gönderen polluks »

film kitabın yanında çok yüzeysel.alakaları yok diyebilirim.fantastik kurgunun babasıdır lakin lord of the rings hiç bir şeye benzemez.bugünlerde pek bir popüler olan fantastik edebiyattan 5000000000 kat daha kalitelidir.sadece kurgusu değil üslubu ve kurduğu cümlelerle bile adamı kendine hayran eder tolkien.zaten bu hallere düşmesi filmin işgüzarlğı.mısır ve roma mitolojisine pek düşkünümdür ama orta dünya halklarınınki de en az onlar kadar gerçektir gözümde.klasik olmamasına hala şaşarım.bence türünün tek örneği ve bunu ziyadesiyle hak ediyo.her ne kadar türkiyede az bir zamandır tanınsa da bazı klasiklere on basar.ama her edebiyat öğretmenimle tartışmışlığım vardır,sevenine rastlamadım.alegori desek el üstünde tutarlar muhtemelen.ama bence de alegori olsa tüm büyüsünü yitirirdi.ayrıca hiç unutmam 5.sınıftaydım,okuyunca estele aşık olmuştum,aşık olduğum ilk roman kahramanıydı.kocaman oldum hala okuduğumda estele ayrı taparım...
ıdle talk
and hollow promises
cheating Judases
doubting Thomases...

Kullanıcı avatarı
Scralatchi
Üye
Üye

Mesaj gönderen Scralatchi »

The Lord of the Rings' "EXPERT" diye geçen "adamlar" var. Tam olarak nasıl adamlar oluyolar anlamadım.

Kullanıcı avatarı
ber888
Üye
Üye

Mesaj gönderen ber888 »

once pek sarmadı beni.sonraları 1 in ve 2nin cdlerini bulup izledim.cok hosuma gittisonrada 3 ü seyrettim.gercekten iiydi...
Karanlıkta yürüyen bir gölgeyim aslında insanlar geçer yanımdan ama hatırlamazlar adımı bir daha

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

adamların propaganda yaptıklarını düşünüyorum resmen sadece izleyenler için bunu anlamak biraz güç olabilir

nysa
Üye
Üye

Mesaj gönderen nysa »

okurken fark ettim ki sadece filmi izleyip alakasız yorumlar yapıp kitaba haksızlık ediyorsunuz ne ki bu ikisinin aynı olmadığı gerçeği unutulmamalı.yüzükllerin efendisi çok başarılı bir yaratıdr,sadece artık heryerde elfler orklar nicelerini gördüğümüz için sıradanlaştı ama ilk olan yüzüklerin efendisidr.
reach out!!!

Kullanıcı avatarı
heavenly_damnation
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen heavenly_damnation »

keske orta dünya olsaydi ve bende orda yasasaydim dedirten mükemmel ve kusursuz bir hayal gücü ürünü defalarca okusamda bikmayacagim,her okudugumda farketmedigim ayrintilarini farkedecegim,her olayin büyük ustalikla islendigi,benim icin bi bas yapit olan yüce kitap...arkadaslar bilmem farkettiniz mi ama burasi kitap,dergi,gazete forumu.film degil.film elestirilerini bence baska burda yapmayiniz...

Kullanıcı avatarı
Nymphe_MeL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Nymphe_MeL »

heavenly_damnation yazdı:keske orta dünya olsaydi ve bende orda yasasaydim dedirten mükemmel ve kusursuz bir hayal gücü ürünü defalarca okusamda bikmayacagim,her okudugumda farketmedigim ayrintilarini farkedecegim,her olayin büyük ustalikla islendigi,benim icin bi bas yapit olan yüce kitap...arkadaslar bilmem farkettiniz mi ama burasi kitap,dergi,gazete forumu.film degil.film elestirilerini bence baska burda yapmayiniz...

+1
in the hopes of creating a horrible zombie..

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

tolkien in oğlu da kendisi kadar başarılı, kitabın devamını kendisi yazmasına rağman hiç bi anlatım farklılığı yaşanmıyor.. ne derseniz dyin bize 'fantastik'in ne demek olduğunu öğretti..yaşasın tolkienn

Kullanıcı avatarı
kindmonster
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kindmonster »

serinin 3 filminede sinemada gitmiştim.güzel filmler. :013
İşsizlik başa bela,kahrolsun bankalar..

Kullanıcı avatarı
vaga_bond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen vaga_bond »

ben LOTR serisininhayranıyım.Tanrım kaç kere izledim hatırlamıyorum ama her bölümü 10dan fazla izledim.en sevdiğim filmdir kendisi ve bence kesinlikle artık o bi klasik.bu arada her izleyişimde sanki ilk kez izliyomuş gibi heyecan yapıyorum kendimi kaptırıyorum.asla izlemekten bıkmicaam filmlerin başında geliyor...
Ne hissettiysem, ne bildiysem
Hasta ve yorgunum tek başımayım.Orada olabilir misin, çünkü seni bekleyen kişiyim ben.
Yoksa sen de mi affedilmeyensin???

Kullanıcı avatarı
kamze
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kamze »

kesinlikle her bölümde ama eksiksiz her bölümde bin kez islemiş olmama rağman aynı heyecanı yaşıyorum..gerçeten çok büyük yankı uyandırdı film..ama keşke diyorum bitmemiş olsaydı..yerli yerinde tadında bırakılması güsel belki çok bölüm olsa bıkardık ama nebilyim insan ne bitti mi yani bitmesiiin dio..
çok başarılı..tolkieni ayakta alkışlıorum. :001
pencere önü çiçeği

Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen theHeLL »

tolkien kuşkusuz muhteşemdir ama ben deathgate i öneririm kısaca..LOTR kadar ses getirmemiş ve büyük bi kesimde konuşulmamış ve eleştirilmemiş de olsa inanılmaz sürükleyici bi seridir..özellikle 7kitap olması ve öğrenci bi adamı maddi yönden resmen emmesi de en büyük negatifliğidir =) ama 10üstünden hiç düşünmeden 10 verebileceğim tek seridir...bide bişey diyim dragonlance in ilk iki üçlemesinden sonrası bence biraz maddi kazançlar üstüne kurulu hele ki hickman ve weis inkiler dışında (fanı olan arkadaş kusura bakmasın ama) resmen sıçış be abi anladık raistlin tanis filint fizban falan aşmış ama bence ilerlerde iyice boka sarması nedeniyle okunabilirliğinden bikaç milyon kaybediyo bu nedenle..ama tabii ki de saygım ve sevgim sonsuzdur yine de dragonlace e
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

yuzukler efendisinin 1. bolumunu 1 gunde , 2. bolumunu 3 gunde okudum ve 3. bolumunu hala bitirmedim.. ve 2001 de baslamistim okumaya...
3. bolumunun frodo nun eve donmesinin bolumleri cok uzun...ve beynimi tam olarak veremiyorum...ona.. onun icin zaten 2001 de 3. bolumunu okumayi birakmistim :-D
ama gercekten tolkien de fena bir fantazi var.. pre babam pre

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

dead_or_alive yazdı:tolkien in oğlu da kendisi kadar başarılı, kitabın devamını kendisi yazmasına rağman hiç bi anlatım farklılığı yaşanmıyor.. ne derseniz dyin bize 'fantastik'in ne demek olduğunu öğretti..yaşasın tolkienn
bence tolkien ne kadar usta bi yazarsa oğluda o derece kötü bir yazar.. hiçbir anlatım farklılığı yaşanmıor demişsin ama kayıp öyküler'i okuduysan çok bariz bi şekilde farklılık ortaya çıkıor ki onlarda tolkien'in yarım kalmış öykülerinden derlenmiş.. yüzüklerin efendisi serisini filmden 3-4 yıl önce okumuştum ve herkese tavsiye ediordum böyle bi kitap var alın okuyun süper bişey die kimse kulak asmıordu.. film çıknca bir anda herkes kitaplarımı istemeye başladı :P yinede fantastik edebiyatta favorim dragonlance serisidir
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Kullanıcı avatarı
Nymphe_MeL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Nymphe_MeL »

mavisakal_kan yazdı:
dead_or_alive yazdı:tolkien in oğlu da kendisi kadar başarılı, kitabın devamını kendisi yazmasına rağman hiç bi anlatım farklılığı yaşanmıyor.. ne derseniz dyin bize 'fantastik'in ne demek olduğunu öğretti..yaşasın tolkienn
bence tolkien ne kadar usta bi yazarsa oğluda o derece kötü bir yazar.. hiçbir anlatım farklılığı yaşanmıor demişsin ama kayıp öyküler'i okuduysan çok bariz bi şekilde farklılık ortaya çıkıor ki onlarda tolkien'in yarım kalmış öykülerinden derlenmiş.. yüzüklerin efendisi serisini filmden 3-4 yıl önce okumuştum ve herkese tavsiye ediordum böyle bi kitap var alın okuyun süper bişey die kimse kulak asmıordu.. film çıknca bir anda herkes kitaplarımı istemeye başladı :P yinede fantastik edebiyatta favorim dragonlance serisidir
katılıyoreum ve silmarillion ın ağır kaçmasının nedeni de oğlu yüzünden zaten..değil mi?

hiç filmini izlemeden direk kitaplarını vermisti abim bana..küçüktüm tabi baya o zamanlar üçünü de okuyup sonra izlemiştim filmleri..önce kitabı okuduğum için de cok sanslı sayıyorum kendimi=)

burda sırf "filmlere bitiyorum yahu kac kere izledim süperler" türden yorumları okuyuncada sasırdım acıkcası.. (kitap daha güzel bariz..ve yeri daha ayrı yani)
mesela
kamze yazdı:kesinlikle her bölümde ama eksiksiz her bölümde bin kez islemiş olmama rağman aynı heyecanı yaşıyorum..gerçeten çok büyük yankı uyandırdı film..ama keşke diyorum bitmemiş olsaydı..yerli yerinde tadında bırakılması güsel belki çok bölüm olsa bıkardık ama nebilyim insan ne bitti mi yani bitmesiiin dio..
çok başarılı..tolkieni ayakta alkışlıorum. :001
sende öyle bi söylemissinki sanki filmleri tolkien cekmis.. :-D
in the hopes of creating a horrible zombie..