Türkçe Rock doğru yolda mı?

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen hi_fi_girl »

bide mavi sakal
bide .... çok var :)

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

whatsername yazdığı her kelimeye katılıorum .. rock'ın gelişmesi ortaya birsürü grubun çıkması değildir .. ewet bundan 10 yıl önce çok sayılı albümler çıkıordu ama o albümleri dört gözle bekliorduk ve o albümlerin tadını artık almak gittikce zorlaşıor
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Kullanıcı avatarı
demakrotive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen demakrotive »

whatsername yazdı: burda söylediğim A grubu şunu taklit etmiş, B kişisi aynı şunun gibi yapıyor değil. son zamanlarda ortaya çıkan eserler -bunu genel anlamda söylüyorum- aynı ritm, benzer sözler, aynı tema üzerine kuruluyor
duman grubu hoşuna hoşlarına gittikleri müziği yapıyorlar..bir çilekeş grubu en azından kendi soundunu yakalamaya çalışıyor..buz da keza aynı şekilde bunlar gibi kendi seslerini yakalamaya uğraşan albümü yayımlanmış olsun ya da olmasın birçok grup var. hiçbiri "haydeee bu parça çok tutuldu aynısını bir daha yapalım zaten bizim bu yeni nesil 5 para etmez kimse de zerre üretkenlik yok boşveer.." demiyor..ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar..müzik adına kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar..zira müzikle uğraşmaktan zevk alan hiçkimse kendini sıkça tekrar etmek istemez..müziği adına en iyi şeyi yapmak ister..bu birsürü grubun içinden aynı ritmi,sözleri,temayı takip eden x tane grup da kendileri hariç kimseye birşey kaybettirmez...o kadar olumlu şeyin yanında "breh breh şuraya bak rezaletiz nereye gidiyor bu Türk Rock" demek ortaya atılıp kendi sesini duyurmaya çalışan o kadar gruba hakaret etmek demektir..
whatsername yazdı: ama ben son çıkan gruplarda, bir mavi sakalın, bir pentagramın, ya da bir kesmeşekerin verdiği tadı ve hazzı alamıyorum.. benim anlatmaya çalıştığım buydu
ben de İngiltere'nin rock müzik gruplarından son 15 yılda çıkanların hiçbirini dinlerken Pink Floyd'tan aldığım zevki almıyorum alamıyorum..yani son 15 yılda çıktığını varsaydığım Muse,Radiohead,Coldplay,Anathema gibi grupları küçümseyip "peh peh İngiltere Rock nereye gidiyor bundan x yıl önce Pink Floyd,Led Zeppelin vardı ..." deyip benim şimdiki İngiliz Rock temsilcilerini küçümsemem anlamına gelir ki bu ayıp değil komik olur..
tabi bu durum sizi buz-muse,duman-radiohead ya da çilekeş-anathema gibi mukayeselere götürebilir ancak akabinde sizi kaçınılmaz olan pentagram-led zeppelin ya da mavi sakal - pink floyd karşılaştırması bekler ki bu son derece acınası bir durumdur.. yanlış anlaşılmasın pentagram,mavi sakal Türkiye'nin en iyi grupları fakat onlar bu durumu gayet de hoş bir şekilde kabullenebilir..zira "biz Pink Floyd,Led Zeppelin kadar iyi değiliz" demek bir utanç değil bence bir gurur kaynağıdır..
mavisakal_kan yazdı: whatsername yazdığı her kelimeye katılıorum .. rock'ın gelişmesi ortaya birsürü grubun çıkması değildir .. ewet bundan 10 yıl önce çok sayılı albümler çıkıordu ama o albümleri dört gözle bekliorduk ve o albümlerin tadını artık almak gittikce zorlaşıor
çoğunun cevabını nacizane görüşlerimle yukarda belirttim ancak ;
"tey teeeeeey biz bundan 10 yıl önce şunu dinliyorduk,30 yıl önce bunu dinliyorduk,80 yıl önce onu dinliyorduk,ben doğarken hastanede cradle of filth çalıyormuş" gibi saçma olmaktan öteye gidemeyen bir anlayışla zaten hiçkimse var olanı sevmez. gece yatarken "jimi hendrix dirilsin var olanlar silinsin" diye dua ederler..
şıp şıp şıp şıp şıp şıp... (damlaya,damlaya damlaya damlaya damlaya..) okyanus oldum dum dum dum dum dum tak dum ta tak..

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

bulletproof yazdı:o kadar olumlu şeyin yanında "breh breh şuraya bak rezaletiz nereye gidiyor bu Türk Rock" demek ortaya atılıp kendi sesini duyurmaya çalışan o kadar gruba hakaret etmek demektir..
bu kadar abartmaya gerek yok böyle bir düşünceye sahip değilim ve böyle bir şey söylemedim de zaten..
bu konuda kimse benim gibi düşünmeyebilir ama ben hala üstüne basa basa söylüyorum, yeni çıkan gruplarda ve onların şarkılarında 10-15 yıl öncesinin verdiği hazzı duyamıyorum ben..
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
demakrotive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen demakrotive »

whatsername yazdı: bu kadar abartmaya gerek yok böyle bir düşünceye sahip değilim ve böyle bir şey söylemedim de zaten..
söylememen büyük isabet..
whatsername yazdı: bu konuda kimse benim gibi düşünmeyebilir ama ben hala üstüne basa basa söylüyorum, yeni çıkan gruplarda ve onların şarkılarında 10-15 yıl öncesinin verdiği hazzı duyamıyorum ben.
ben de duyamıyorum dedim zaten orda bir sıkıntı yok ancak sizin belirttiğiniz şey ;
"Türk Rock kötüye gidiyor..bundan x sene ...tey teey teeeeey.."
10-15 yıl önce varolan sizin de belirttiğiniz Mavi Sakal,Pentagram gibi gruplar mevcuttu şimdi hÂla mevcutlar ve müziklerini yapmaya devam ediyorlar..elde olanın hatırı sayılır bir kısmını korumakla beraber onların arasına belki içlerinde çatlak sesler olsa da güzel gruplar eklenebiliyorsa (ki eklenmiştir) gidişat kime göre neye göre kötüdür..(?)
daha önce de söylediğim ve daha sonra da söyleyeceğim ve hatta şu anda da söylediğim gibi "ben 3 yaşımdan beri rock dinliyorum" gibi bir anlayış saçma olmaktan öteye gitmez,gidemez..
şıp şıp şıp şıp şıp şıp... (damlaya,damlaya damlaya damlaya damlaya..) okyanus oldum dum dum dum dum dum tak dum ta tak..

Kullanıcı avatarı
altmosfer
Üye
Üye

Mesaj gönderen altmosfer »

biraz iyi..biraz kötü yolda diyelim..mesela erol köse,ercan saatçi vs.nin bi rock albüm yapmıs olmak için albüm yapıor olması veya altyapısız kalitesiz grupların bi alt'ın bi sakin'in bi kafabindünya'nın önüne geçmis gibi görünmesi oldukça rahatsız edici...ama en azından saydığım grupların bile varlığı bence iyi bi yolda olduğumzu belgeliyor

benim görüsüm tabii..

Kullanıcı avatarı
forzarock
Üye
Üye

Mesaj gönderen forzarock »

Türkiye'de Türkçe rock müzik yapan toplulukların istikrarlı olamamasındaki en büyük sebeplerden biri de canlı müzik yapıp az çok para kazanmak için yeterince mekan olmaması..

özellikle Anadolu'daki sahnelere mekanlar yetersiz kalıyo yetmiyo.

bi çok grup Anadolu'daki konserlerde ses düzeninden ve mekanın darlığından şikayetçi..
bi çok konser alakasız uygunsuz yerlerde yapılıyo.

bi de yapılan müzik rock olunca işler daha da zorlaşıyo haliyle..

Türkiye'de rock müziği geleceği parlak... tamam kabul şartlar iyiye gidiyo, müzik şirketleri kapılarını ardına kadar açıyo, konserler doluyo, yeni yeni gruplar, müzisyenler vesaire...

fakaat kocaman bir fakaat ben bu yeni kuşak rock topluluklarından pek hoşlanmadım.. uzun uzun anlatıp seni sıkmıcam.. örnek verelim, Gripin, Redd, Yüksek Sadakat, Anima, Emre Aydın vb. bunların şarkı sözleri, dünyaya bakışları, müzikleri beni hiç çekmedi, anlattıkları hikayeler ruhuma hitap etmedi ve etmeyecekg ibi görünüyor..
özellikle Gripin ve Redd'in basit sözleri, aspirin hap şeklindeki o sıradan nakaratları yok yok ben almayayım..

bu grupların ortaya çıkışı piyasaya (şu piyasa lafını her ne kadar kullanmayı sevmese de!) dalışı. dikkat edersek Rock müziğin geniş kitlelerle buluştuğu yıllara rastlıyo..

halis Rock ve Metalin popüler olmak gibi derdi yoktur olamaz da..

starlaşma ve genç kızların sevgilisi olma gibi tribler de mümkün değil..

artık nerkes her önüne gelen yeniyetme özenti tipler çoluk çocuk rock dinlio ya da dinlediğini sanıyo.. arkadaşlar bu durum tehlikeli bi halde devam ediyo..

gerçek anlamda Rock müzik yapan gruplar var bunlar arkada kalıyo onları çekip çıkarmak gerek desteklemek gerek..

ben kendi adıma sizi bilmem ama çok inandığım sevdiğim benimsediğim grupların albümünü özellikle gidip parayla satın alıyorum...

siz de böyle yapın derim...
"peşindeki fırtına yollar boyu izler gölgeni..."

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

doğru yolda olduğuna inanmıyorum çıkan grupların çoğu başarısız ve kalitesizz.. hemen hemen hepsini sanki önceden dinlemiişizz gibi geliyor .. kendilerine özgün hiç bir şey yok .. Ha arada ii gruplarda çıkmıyor değil ama genel durum vasat
The burden is mine... alone

Kullanıcı avatarı
bullet
Üye
Üye

Mesaj gönderen bullet »

rock müzik yurt dışında ekonomik olarak altta olanların sorunlu insanların tamircinin kamyoncunun işçinin müziğidir bizim ülkemizde ise rock müzikle uğraşanlara baktığımızda paralı entel ya da dantellerin elinde olduğunu görmekteyiz tabi genel itibarı ile.. ya gitar alsam pedal alsam amfisi studyosu bi dünya para bunun altından kim kalkar bizim gariban kitlesi arabeskti özentilikten klaba geçtiler e burda gariban kutsaldır delikanlıdır niye isyan etsin kafa yorup düşünsün ama amerikada looserdır aşağılıktır bakıoruz bizim rockerlara üniversiteli genelde,almış harçlığını giyinmiş kara kara,babası al oğlum demiş vermiş eline ibanezi 13-14 yaşında kursa mursa gitmiş zor gelmiş kulaktan parça çıkarmak ya da yorumlamak tablara baka baka oh ananem bile çalar öyle beste yapma olayına hiç girmiyorum zaten hatunlar rahat verir mi böyle karizma adamlara ne ara vakit bulcak da yapıcak besteyi..e yapanları da görüyoruz rockstar gibi geziolar piyasada sahnede tanrılar sanki programlara konuk olup ahkam kesiolar anlaşılmaktan kendini yansıtmaktan bahsediolar züppe kılıklılar yesinler sizin ciğerinizi bilirim ben..sözlerim hepsine değil üstüne alınana
umarım bişeyler olur artık benim hala umudum var