Bülent Ortaçgil

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
Kullanıcı avatarı
alanis
Üye
Üye
İletişim:

Bülent Ortaçgil

Mesaj gönderen alanis »

Affınıza sığınarak konu her ne kadar "Türkçe Rock" olsa da, en az buradaki her isim kadar kaliteli bir kaç kişinin başlığını daha açmak istiyorum.

Bu sizinle oynamak isteyen bir adam..

Tam bir usta özelliği gösteren bu adam Türkiye'nin en büyük değerlerinden biridir.

Kanımca Selami Sevinç'e benzetilir

Fakat dinlemeyenlerin bile en azından saygısını, dinleyenlerin ise oyun vakitlerini ve oyuncaklarını vermeleri gereken birisidir.

1 Mart 1950’de Ankara’da doğdu. İlkokula orada başladı ve daha sonra İstanbul’a taşındı. İstanbul Sultanahmet İlkokulu’nu bitirdi. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’ni kazandı. Müzikle tanışması lise yıllarına dayanıyor. Mazhar Alanson’dan bir sınıf altta olan Bülent Ortaçgil, Maarif Koleji’nde sınıf arkadaşlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. Kendi aralarında bazı gruplar kurdular. Farklı farklı isimlerle amatör müzik yapan bu gruplardan birisi de Damlalar ismini taşıyordu.

Bülent Ortaçgil o yıllarda The Beatles, Cat Stevens, Donovan ve Bob Dylan’ın tarzlarından etkilendi. İlk olarak Kimya Fakültesi’ndeyken Anlamsız isimli kırkbeşliğini yayımladı. İlk albümü Benimle Oynar Mısın'ı 1974 yılında kaydetti. Hala Türk pop tarihinin en önemlilerinden birisi olarak kabul edilen bu albümde Onno Tunç ve Ergun Pekakçan’la çalıştı.
Bu albümden sonra evlenen Ortaçgil, müzik kariyerine on yıllık bir ara verdi. Pfizer ve Netaş gibi şirketlerde Kimya Mühendisliği yapan Ortaçgil, Fikret Kızılok’la beraber bir süre Kadıköy’de Çekirdek Müzikevi’nde çaldı.

Ortaçgil - Kızılok ortaklığı 1986 yılında Pencere Önü Çiçeği isimli albümle sonuçlandı. Dört yıl sonra 1990’da solo kariyerine verdiği 16 yıllık aradan sonra 2. Perde albümüyle müzik piyasalarına geri döndü. 2. Perde'de Bülent Ortaçgil’in en önemli yardımcısı bütün enstrümanları çalan Onno Tunç oldu. Ertesi yıl Benimle Oynar Mısın'ın devamı olarak nitelendirilebilecek Oyuna Devam isimli albüm geldi. Bu albümde Ortaçgil, on yıl boyunca beraber çalacağı müzisyen arkadaşlarını da bir araya getiriyordu. Erkan Oğur, Cem Aksel, Gürol Ağırbaş ve Bülent Ortaçgil dörtlüsü bu albümde bir araya geldi. 1994’te Bu Şarkılar Adam Olmaz diyen Bülent Ortaçgil, 1998’de Light'ı, 1999 da Eski Defterler'i ve son olarak 2003 senedinde Gece Yalanları isimli albümünü piyasaya sürdü.

Albümler :
1- Benimle Oynar mısın? (1974)
2- Rüzgarla Söylenen Şarkılar (1984)
3- Biz Şarkılarımızı... (1985)
4- Pencere Önü Çiçeği (1986)
5- 2. Perde (1990)
6- Oyuna Devam (1991)
7- Bu Şarkılar Adam Olmaz (1994)
8- Light (1998)
9- Eski Defterler (1999)
10- Gece Yalanları (2003)

Kullanıcı avatarı
alanis
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen alanis »

b.orataçgil..nedenebilirki.. insan üstü melodiler buluyorlar kendileri bence..tek kelimeyle mükemmel..

saçların bir örümcek ağı gibiiii.sardı heryerimi...av ve avcı kadar yakın olmasaydı belkide anlamzdın beniiiiii

James_Hetfield
Üye
Üye

Mesaj gönderen James_Hetfield »

Bülent Ortaçgil iidir güzeldir..Ama parmaklarına hastayım ben o adamın...O şişko parmaklarla nasıl çalıo gitarı helal olsun walla... :lol: :lol:

Bide derler ince usun olacak parmaklar die... :lol:

Kullanıcı avatarı
alanis
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen alanis »

James_Hetfield yazdı:Bülent Ortaçgil iidir güzeldir..Ama parmaklarına hastayım ben o adamın...O şişko parmaklarla nasıl çalıo gitarı helal olsun valla... :lol: :lol:

Bide derler ince usun olacak parmaklar diye... :lol:

valla adam süper müzik yapıo allah için!:)
:D

James_Hetfield
Üye
Üye

Orasına karışmam bişi demiorum...Ben parmaklara klitlendim... :lol:

Kullanıcı avatarı
alanis
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen alanis »

James_Hetfield yazdı:Orasına karışmam bişi demiorum...Ben parmaklara klitlendim... :lol:

ii,o da güsel.. :D

James_Hetfield
Üye
Üye

Hangisi güzel parmakları mı.. :lol: :lol:

Bu arada teoman ile bi konser yapmışlardı birbirlerinin şarkılarını mı ne sölemişler di galiba...Ama pek beğenilmemişti sanırım...Hatırlamıorum...

Kullanıcı avatarı
alanis
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen alanis »

James_Hetfield yazdı:Hangisi güzel parmakları mı.. :lol: :lol:

Bu arada teoman ile bi konser yapmışlardı birbirlerinin şarkılarını mı ne sölemişler di galiba...Ama pek beğenilmemişti sanırım...Hatırlamıorum...

hani msen parmaklarına kitlenmişsin ya o yüzden o da güsel dedim!:)
valla bende ahatırlamıorum:P

Kullanıcı avatarı
neon
Üye
Üye

Mesaj gönderen neon »

bende light albümü var.. severim bülent ortaçgili..
ve kimse, benden önce hiç kimse anlamamıştı bu yaşam günlerinin hangi sağır,çaresiz ölümlerden yapılmış olduğunu...

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

sanatcıdır...
sleeping with the earth my dying bride

purpleblank
Üye
Üye

Mesaj gönderen purpleblank »

hemen hemen bütün albümlri var bende bayılırım kendisine cok iyi bi sanatcı..huzur veriyo bana :010
En son purpleblank tarafından 29 Ağu 2005 11:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
can yeleğim,karışmasın kimseler bize..

Kullanıcı avatarı
alanis
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen alanis »

purpleblank yazdı:hemen hemen bütün albümlri var bende bayılırım kendisine cok iyi bi sanatcı..huzur veriyo bana :lol:

harbi insaan huzur verio!!
bende de tüm albümler var ve hepsi de çok güsel..
dinleyin mutlaka!

purpleblank
Üye
Üye

Mesaj gönderen purpleblank »

yüzünü dökme küçük kız
Bırak üzülmeyi
Bitek sen misin bi düşün..
Unutan sevilmeyi
Her siyahın bir beyazı
Gecelerin gündüzü de vardır..
can yeleğim,karışmasın kimseler bize..

korn83
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen korn83 »

bir tutam huzur...

fazla yorum yapmaya gerek yok haşa...
viva metal!

Kullanıcı avatarı
morvedelisi
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen morvedelisi »

mükemmel..

haruntkn_girl
Üye
Üye

Mesaj gönderen haruntkn_girl »

bn çok dinlemsmde sewerm yane :)

Kullanıcı avatarı
ber888
Üye
Üye

Mesaj gönderen ber888 »

bostanlı ya geldiğinde gitmiştim.sonunda pena istedim ama vermedi.bende sonra bi imza istedim ve de aldım.hala saklıom onu.
Karanlıkta yürüyen bir gölgeyim aslında insanlar geçer yanımdan ama hatırlamazlar adımı bir daha

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

yüxexes'teki denemesini izlediniz mi? Harika birşeydi

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

DeLi yazdı:yüxexes'teki denemesini izlediniz mi? Harika birşeydi
neydi ki?
sleeping with the earth my dying bride

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

çok ilginç birşeydi yani anlatamam öyle diyeyim..sözleri falan eğer ööyle düz mantıkla dinlenince çok geyik yada boş gelebilir ama acayip taşlamalar vardı mükemmeldi

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

benimle oynar mısın favorim..
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

Kullanıcı avatarı
brrk
Üye
Üye

Mesaj gönderen brrk »

değirmenler,yağmur,sen varsın,şık latife,benimle oynar mısın,olmalı mı olmamalı mı,sensiz olmaz..ayrıca normal in bulutsuzluk özlemi yorumu da çook güsel olmuş..
bu yüzün arkasında saklıdır başka bir ben
doğruyu söylemeyen herşeyden bıkmış bir ben
artık gülmüyorsam bir nedeni vardır
artık sevmiyorsam bir nedeni vardır
artık duymuyorsam ne beklersin ki benden

punk182
Üye
Üye

Mesaj gönderen punk182 »

favorilerim 'benimle oynar mısın' we 'olmalı mı olmamalı mı' ...
KaFaNa GöRe TaKıL!!... :)

Kullanıcı avatarı
cursed_jesus
Üye
Üye

Mesaj gönderen cursed_jesus »

öncelik tabii ki " değirmenler ve yağmur " un ..arkası; pencere önü çiçeği,şık latife,benimle oynar mısın,olmalı mı olmamalı mı,sensiz olmaz,yüzünü dökme küçük kız,bozburun,..
"Yaşamak istemem, Bana öğretilen herşey, Bana dayatılan yaşantı, İşe yaramaz bir çöplük, Yarattığınız sistemler, Kullandığınız yöntemler, Yaşamak istemem artık aranızda, Belki de terslik bende, Yapamadım bu düzende...

Kullanıcı avatarı
zennice
Üye
Üye

Mesaj gönderen zennice »

bende bütün albümleri var ve herbiri benim için çok değerli ...
gece olduğunda takıp dinlemekten son derece zevk aldığım,huzur bulduğum süper bir ses süper bir yorum :010
özellikle ;şık latife,anlamsız(hayran olduğum bi parçası),küçük şeyler,yüzünü dökme küçük kız,integral,suna abla,normal,.....