Rock, ille de gitarla mı?

Tarzlar, şarkılar, sözler, klipler...
Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Rock, ille de gitarla mı?

Mesaj gönderen shidow »

Rock müziğin gerek ses gerekse görüntü olarak, simge olarak vazgeçilmezi bu gitar. Bu iş gitarsız ne kadar olur? Yerini hangi enstruman ne kadar doldurur? Bu konularda ne düşünüosunuz?
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Gitar temel taşı gibi dursa da, günümüzde bazı grupların elektronik altyapılar kullanarak etkinliğinin azaltığını görmekteyiz. Ama sıfır gitarla zor olsa gerek.
sleeping with the earth my dying bride

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

Keane grubu var benim bildiğim piyanoyu ana enstruman olarak kullanıyolar.gayet de güzel bi grup severim ben.hatta yoksa başlığıda açabiliriz

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Mimkin değil gitarsız olmaz.Gitar temeldir.Davulu, bası at ama gitarı elleme.
When you're pushed, killing's as easy as breathing

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Apocalyptica da var mesela o bambaşka bi örnek. Mesela Apocayptica'yla ilgili olarak, çoğunlukla cello'lar gitar riffleri çalıyolar başka bir deyişle gitarı taklit ediolar. Keane örneğindeyse, grup büyük ölçüde pop etkileşimli bi müzik yapıo bence (yanlış anlaşılmasın bunu olumsuz bi eleştri olarak söylemiorum). "Gitar olmayınca ya taklit edilio ya da bazı şeylerden feragat edilio" gibi bi sonuç mu çıkar ortaya?

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

KoRn_eR yazdı:Mimkin değil gitarsız olmaz.Gitar temeldir.Davulu, bası at ama gitarı elleme.
valla bence keane gitarsız gayet güzel rock müzik yapıyor tabi sonuçta belli bi yere kadar.örneğin gitarsız bi metal grubu güzel olmaz :-D

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

apocalyptica çellolarla harikalar yaratıyor
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Aslında gitarsız olabilir.Elektronik altyapılı olur abartmadan.Örneğin klavyeden akor basıp Synthesizer ile desteklenebilir, bas gitar da nakaratlarda distortion la efekt sağlayabilir, gitarın açığı kapatılabilir.Ama ya sololar ?? :-D
When you're pushed, killing's as easy as breathing

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

KoRn_eR yazdı:Aslında gitarsız olabilir.Elektronik altyapılı olur abartmadan.Örneğin klavyeden akor basıp Synthesizer ile desteklenebilir, bas gitar da nakaratlarda distortion la efekt sağlayabilir, gitarın açığı kapatılabilir.Ama ya sololar ?? :-D
korn solo kullanıyo mu? :-D

layne
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen layne »

elektronik altyapı geyiğinden tiksindiğim için gitarın yerini tutabilecek birşey olmadığını düşünüyorum.
betterman.

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

bad-dua yazdı:
KoRn_eR yazdı:Aslında gitarsız olabilir.Elektronik altyapılı olur abartmadan.Örneğin klavyeden akor basıp Synthesizer ile desteklenebilir, bas gitar da nakaratlarda distortion la efekt sağlayabilir, gitarın açığı kapatılabilir.Ama ya sololar ?? :-D
korn solo kullanıyo mu? :-D
Solo peçete mi :-D

Yav solo dediysem.Uzun uzadıya şarkının belli bölümlerini kaplayan sololar değil.Hem korn diyosun.2 gitar bide.Hangi alet kapatsın 2 gitarın açığını?yok olamaz mümken değil :023

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Korn şahsına münhasır bi grup ve gitar kullanıo zaten. Onu tartışmanın bi anlamı yok bence bu başlık altında. Gitar kullanmayan gruplar ya da düzenlemesinde gitar olmayan parçalardan açalım bahsi. Mesela radiohead "national anthem" parçası, parçada gitar yok ve sert de bi soundu var bence. Bu sert soundu ancak kalablık bi jazz ensemble ile sağlayabilmişler. Burda iki soru çıkar ortaya. Böyle bir düzenleme içerisinde yapılan müzik rock olarak değerlendirilebilir mi? İkincisi gitarın sert soundunu aratmayacak bi müzik yapabilmek için kalabalık bi düzenleme başka bi deyişle daha fazla masraf mı yapmak gerek? Ne diyosunuz?

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

kornun gitar kullanıp kullanmadığı değil tabiki biliyoruz kullandığını nasıl geldi olay buraya anlamadım ben sadece solosuz olmaz diyince korn_er ona konu dışı bi örnek vermiştim sadece neyse konuyu dağıtıyoruz sanırım parantez içinde söyleyim dedim bunu sonra yanlış yorumlar olmasın diye.devam edelim

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Bendende bi görüş; Dream Theater'ın doğaüstü klavyecisi Jordan Rudes o kadar kaotik,yer yer müthiş klasik sololar atıyorki ( ve en güzeli klavyesinde rock tabanlı sololar atması) Müziklerine harika bir tat veriyor ama grubun gitar virtüözü olan John Petrucci gruptan çıkarsa grup biter.Bitmek ne kelime.Kendimi atarım 213.kattan:)
Şahsen rock müziğin olmazsa olmazı gitar olmazsa kendini bitirir şahsi görüşümce.Ayrıca Apocalyptica grubu taklitten öte gitmemiştir şimdiye kadar.Elektronik altyapı da bi yere kadar gider..
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Açıkçası bu başlığı açarken beklediğim tam da bu tarz bi cevaptı. Hem görüş var hem örnekleme var. 213'e teşekkür ediorum.
Ancak yukarıdaki sorularımda konuyla ilgili bazı ipuçları da verdim ve fazla da bi görüş alamadım hala.
Sonrasında verdiğim ipuçlarından ayrı bi konuya değinmek istiorum:Arkadaşlar elektronik alt yapılar demişler; elektronik alt yapıların hakkaten gitar yerine kullanılabileceğine inanıo musunuz? Tabii elektronik alt yapıdan ne kastedildiği de bi tartışma konusu. Burda synthiseizer'lar kastediliosa, olabilir. Buna en belirgin örnek olarak Daftpunk grubunun "discovery" albümünü örnek gösterebilirim. Ancak elektronik altyapı deyince benim aklıma daha çok ritme yönelik bi çalışma gelio. Drum-machineler ya da bilgisayarlarda kullanılan alt yapı programları ki bunlar gitara değil davula bi alternatif teşkil ederler.

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

elektronik altyapıyla oluşturulan parçalar yerini tutmuyor bence gerçek aletlerin.. bişeyler eksik hissi uyarıyor bende, sesi doyurucu bulmuyorum şahsen.. davulda bile geçerliyken bu düşündüklerim gitara hiç dokunulmamalı bence.. bi de tellere vurulduğunda oluşan titreşimle elektonik çıkanlar arasında dağlar kadar fark var gibi..
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Kişisel görüşüm; gitar,bass,davul,klavye..Rock budur.Ruhunda bu vardır.Ama modernize olmuş dünyada birçok gruba şahit oluyoruz.Limp Bizkit,Linkin Park,Marilyn Manson gibi elektronik altyapı kullanan gruplar da gitar kullanıyor ama ne bir can alıcı solo, ne bir adam gibi bir gitar riffi duyamıyoruz.
Pink Floyd ve King Crimson (ki harika gruplardır) gibi rock topluluklarıda müziklerine yer yer elektronik altyapıyıda oturtmuştur ama gitardan asla vazgeçmemiş gruplardır.Bu yüzden günümüzün rock adı altında müzik yapan grupları bu işte profeyönel değil şahsi görüşümce.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Ayrıca shidow nickli arkadaşa desteğinden dolayı teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Rica ederim...

De saydığın isimler benim de pek tercih etmediğim gruplar, ama elektronik alt yapı kullanan çok ciddi gruplar da var şimdi. Bu kadar genelleme yapmak bence o kadar da doğru değil...

Kullanıcı avatarı
Nymphe_MeL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Nymphe_MeL »

213 yazdı:Apocalyptica grubu taklitten öte gitmemiştir şimdiye kadar.
taklit derken??coverlardan bahsediyosan grup bundan ibaret diil tabiiki, kendi besteleri de gayet iyidir.
apocalyptica türünün tek örneği.. baska kim var çelloyla böyle calan ben bilmiyorum sen biliyosan söyle :)
in the hopes of creating a horrible zombie..

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Ben cello calan biri olarak gitar taklidi yapan bi cello dinlemeyi pek tercih etmiorum açıkçası. Kaldı ki 4...

Kullanıcı avatarı
chakow
Üye
Üye

Mesaj gönderen chakow »

çıkarmayın gitarı rocktan zorunuz ne..olur mu gitarsız olmaz...hiç olmaz.. tabi bana göre böyle bu..ben severek dinlerim diyenler olduu sürece onlar için de temelinde gitar kullanılmadan icra edilen rock müzik olucak e saygı duyarız...
..,,where i lay my head is home,,..

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

Elektronik altyapıyla oluşturulmuş parçalar bir yere kadar dinlenebilir. Sonrasında insanın kulağına hep aynı tonlar, melodiler, efektler geliyor. Ama bir şarkıyı dinlerken, hanimiş gitar solosu, diye beklemek bambaşka. Rock müzikte parçanın özünü oluşturan gitardır bence.
Çello ya da piyano yine de iyi oluyor, uyum sağlıyor ama elektronik altyapı ı ıh, yakışmıyor bence.
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen hi_fi_girl »

yooo :)

kardeşim ağzıyla "dup dup tısss dup dup tısss" yapar bende until it sleeps i sölerim :D

iğrencim biliyorum :D

Kullanıcı avatarı
st_anger_07
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen st_anger_07 »

baba bi dusundumde g,tarsız olmuyo ya